Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:25:31 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "Σηκώσαν" τις θυρίδες  (Αναγνώστηκε 6066 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 20, 2017, 06:35:24 μμ »

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26510&subid=2&pubid=114601792

Δεν πιστεύω να είχε κανένα μέλος καταχωνιάσει στην συγκεκριμένη τράπεζα τίποτα..... Λύπη
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 20, 2017, 09:18:35 μμ »

Κρίμα Λύπη , τελικά δεν είσαι ασφαλείς πουθενά. Είχε ξανά γίνει στην Πειραιώς, στους Αμπελόκηπους αν θυμάμαι, πριν απο μερικούς μήνες. Τι γίνετε σε αυτές τισ περιπτώσεις , αποζημιώνει η τράπεζα? αλλά πως? Αφού δεν ξέρει τι έχει ο κάθε ένας μέσα.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 20, 2017, 10:14:46 μμ »

Δυστυχώς όχι Μίμη!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 348


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 21, 2017, 01:20:40 πμ »

Δεν αποζημιωνεσαι.Μακριά από θυρίδες,σε λίγο θα τις ανοίγουν νόμιμα (λόγω "τρομοκρατίας","φοροδιαφυγής"κλπ.),οπότε μην τους κάνετε τη χάρη
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 21, 2017, 07:49:13 πμ »

Οι τράπεζες είναι οι καλύτεροι νταβατζήδες - και τις πληρώνεις και δεν εγγυούνται τίποτα....

Μια απορία βέβαια την έχω: εγώ όποτε πάω να μπω μέσα μέχρι και το γυαλί ηλίου πρέπει να βγάλω για να περάσω την διπλή είσοδο, αυτοί οι τύποι πώς μπήκαν, που λογικά δεν κουβαλούσαν μόνο ένα...κατσαβίδι για να κάνουν την δουλειά τους....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Nikolass
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 108


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 21, 2017, 07:53:07 πμ »

Οι τράπεζες είναι οι καλύτεροι νταβατζήδες - και τις πληρώνεις και δεν εγγυούνται τίποτα....

Μια απορία βέβαια την έχω: εγώ όποτε πάω να μπω μέσα μέχρι και το γυαλί ηλίου πρέπει να βγάλω για να περάσω την διπλή είσοδο, αυτοί οι τύποι πώς μπήκαν, που λογικά δεν κουβαλούσαν μόνο ένα...κατσαβίδι για να κάνουν την δουλειά τους....

+1000
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 21, 2017, 08:10:37 πμ »

κριμα τα φραγκα..μην σου λαχει..πουθενα κ ποτε δεν υπαρχει ασφαλεια σε τετοια πργματα
Καταγράφηκε
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 21, 2017, 08:16:47 πμ »

Ξερουνε ποιες θυριδες ανοιγουνε δεν πανε τυχαια  ;)ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 21, 2017, 08:18:02 πμ »

Ειδικά, στην ΤτΕ στη Θεσσαλονίκη σφυρίζει το μηχάνημα ακόμα και κλειδιά να έχεις, πόσο μάλλον όπλα!
Φτύνουμε αίμα κάθε φορά που πηγαίνουμε. Κι αλλού μπαίνουν σαν κύριοι!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 21, 2017, 10:00:47 πμ »

συνεχιζω να μην καταλαβαινω δυο πραγματα
1) δεν μπορουσανε να κλεψουνε λεφτα ωστε να μην χασει κανενας τα υπαρχοντα του ? η τραπεζα οσο ναναι δε θα της λειψουνε τοσο οσο του μπαρμπα μητσου
2) πως μπηκανε μεσα ? στο 2017 ειμαστε και δεν υπαρχει καποια δικλειδα ασφαλειας να μην ανοιγει το χρηματοκιβωτιο απο ενα ατομο στο ανετο και στο γρηγορο ? στο κατω κατω της γραφης παρε τον υπευθυνο και στειλτον για καφε στο κολωνακι, να μην ειναι καν μεσα στην τραπεζα και να ερχεται μονο οταν χρειαστει καποιος να δει τη θυριδα του... ευκολο. 3 χιλιαρικα το μηνα για καφε στο κολωνακι ολη μερα. και σιγα μην μπει μεσα η τραπεζα απο 40 υπαλληλους που καθονται, οι τραπεζες μπηκαν μεσα απο αυτους που δουλευανε και καλα και κανανε πλανα και παρουσιασεις για να γλυφουν τον κωλο του συμβουλιου χωρις να χουν καμια επαφη με την πραγματικοτητα.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 21, 2017, 10:32:46 πμ »

3.000 το μήνα για καφέ στο Κολωνάκι; Πόσο πήγε ο φρέντο βρε παιδιά;  Μεγάλο χαμόγελο

(προφανώς αναφέρεσαι στον μισθό, αλλά η σύνταξη γαρ...)

Δεν νομίζω πάντως ότι ήταν θέμα ανικανότητας του υπεύθυνου, αν σκεφτείς ότι γενικώς η υπόθεση βρωμάει μιας κ ουδείς αναζήτησε αυτούς τους "αργοπορημένους" υπαλλήλους μετά την λήξη του ωραρίου τους για δυο ώρες.....  (!!!!)
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 21, 2017, 10:50:04 πμ »

Θα πίνουν καφέ στην Βραζιλία ή την Αργεντινή ηδη
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 21, 2017, 07:35:44 μμ »

χαχαχα

εγω δεν το πα ετσι ομως, εγω εννουσα : τι καλυτερη ασφαλεια απο αυτην, ο υπαλληλος που ανοιγει την πορτα να πινει ολη μερα καφε στο κολωνακι και να μην ειναι μεσα στην τραπεζα παρα μονο οταν τον φωναζεις
αμα δεν ειναι μεσα και να μπουνε με οπλο οι αλλοι, δεν υπαρχει κανεις να ανοιξει την πορτα. τελειωσε το προβλημα.
απλα οταν θα πηγαινεις να δεις τη θυριδα σου θα σου παιρνει 20 λεπτα μεχρι να ρθει ο αλλος να ανοιξει.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 21, 2017, 08:26:28 μμ »

Εγώ συμφωνώ 100% με αυτό που λέει ο alkimel.

Και να υπενθυμίσω (το ξέρω από κολλητό φίλο που το πέρασε) τις 3-4 βδομάδες που οι τράπεζες ήταν κλειστές το καλοκαίρι του 2015. Ούτε στις θυρίδες υπήρχε πρόσβαση τότε.
Οι άνθρωποι που είχαν πράματα εκεί είχαν πάθει ταράκουλο. Γιατί δεν ήξεραν τι θα τους ξημερώσει και με ποιους όρους.
Δεν επρόκειτο περί "ληστών" που είχαν να αντιμετωπίσουν, επρόκειτο περί του επισήμου κράτους.
Δεν ξέρεις ποτέ πως θα ξαναγίνει, πότε θα ξαναγίνει, και με ποιους όρους θα ξαναγίνει.
Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις. Και να ρισκάρεις με αντάλλαγμα τι? Κάποιο κέρδος? Κάποια ασφάλεια? Κάποια εχεμύθεια? Τίποτα απ' αυτά δεν είναι εξασφαλισμένο. Αντίθετα, έχεις περιορισμένη πρόσβαση στα assets σου, και τον κίνδυνο κάποτε να σου πει κάποιος "Ωπ! Πριν πάρεις κάτι από κει μέσα, θα μου δείξεις τι έχεις". Με νόμο εννοώ να στο πει, όχι έτσι στο ξεκούδουνο.

Οπότε η κουβέντα γυρίζει στο άλλο θέμα, που είναι πως θα εξασφαλίσεις τα assets σου εκτός θυρίδας από τους (τυχόν) εισβολείς.
Αυτό όμως είναι μια ΑΛΛΗ κουβέντα, δεν είναι του παρόντος, δεν γίνεται δημόσια (έστω και υπό καθεστώς ιντερνετικής ανωνυμίας), και μπορεί να γίνει μόνο σε "εξατομικευμένο" επίπεδο, κι αυτό επειδή τα προβλήματα και οι λύσεις του καθενός είναι διαφορετικά από του δίπλα, και ο καθένας χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση από τον δίπλα.
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 348


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 21, 2017, 10:03:32 μμ »

Εγώ συμφωνώ 100% με αυτό που λέει ο alkimel.

Και να υπενθυμίσω (το ξέρω από κολλητό φίλο που το πέρασε) τις 3-4 βδομάδες που οι τράπεζες ήταν κλειστές το καλοκαίρι του 2015. Ούτε στις θυρίδες υπήρχε πρόσβαση τότε.
Οι άνθρωποι που είχαν πράματα εκεί είχαν πάθει ταράκουλο. Γιατί δεν ήξεραν τι θα τους ξημερώσει και με ποιους όρους.
Δεν επρόκειτο περί "ληστών" που είχαν να αντιμετωπίσουν, επρόκειτο περί του επισήμου κράτους.
Δεν ξέρεις ποτέ πως θα ξαναγίνει, πότε θα ξαναγίνει, και με ποιους όρους θα ξαναγίνει.
Οπότε δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις. Και να ρισκάρεις με αντάλλαγμα τι? Κάποιο κέρδος? Κάποια ασφάλεια? Κάποια εχεμύθεια? Τίποτα απ' αυτά δεν είναι εξασφαλισμένο. Αντίθετα, έχεις περιορισμένη πρόσβαση στα assets σου, και τον κίνδυνο κάποτε να σου πει κάποιος "Ωπ! Πριν πάρεις κάτι από κει μέσα, θα μου δείξεις τι έχεις". Με νόμο εννοώ να στο πει, όχι έτσι στο ξεκούδουνο.

Οπότε η κουβέντα γυρίζει στο άλλο θέμα, που είναι πως θα εξασφαλίσεις τα assets σου εκτός θυρίδας από τους (τυχόν) εισβολείς.
Αυτό όμως είναι μια ΑΛΛΗ κουβέντα, δεν είναι του παρόντος, δεν γίνεται δημόσια (έστω και υπό καθεστώς ιντερνετικής ανωνυμίας), και μπορεί να γίνει μόνο σε "εξατομικευμένο" επίπεδο, κι αυτό επειδή τα προβλήματα και οι λύσεις του καθενός είναι διαφορετικά από του δίπλα, και ο καθένας χρειάζεται διαφορετική αντιμετώπιση από τον δίπλα.

Ορίστε μία ιδέα:
http://www.pronews.gr/portal/20170421/culture/politistika-nea/84084/vrethike-amythitos-thisayros-krymmenos-mesa-se-piano-foto
Πάντα λάτρευα τη μουσική Χαμόγελο)
Προσέξτε τη κρίσιμη λεπτομερεια:
"Τα νομίσματα πρέπει να φυλάχτηκαν μέσα στο πιάνο το νωρίτερο στα τέλη της δεκαετίας του 1920, όπως δηλώνει ένα διαφημιστικό χαρτί της εταιρίας Shredded Wheat με τα οποία είχε τυλιχθεί το ένα πακέτο, ίσως σε αντίδραση στη Μεγάλη Ύφεση ή και στις εξελίξεις που οδήγησαν στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο."Δεν υπήρχαν τράπεζες και θυρίδες να φυλάξει ο άγνωστος φιλόμουσος τις Βικτώριες και τους Εδουάρδους του?Η Ιστορία διδάσκει:και τώρα,μπόρα έρχεται...
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences