Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:20:04 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 Δραχμές 1973Β  (Αναγνώστηκε 5469 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 20, 2017, 06:19:17 μμ »

Καλησπέρα.
Να κάνω μια ερώτηση.
Η ποικιλία με την τελεία στο "Ι.ΣΤΙΝ" που υπάρχει στα τάλιρα και στα δεκάρικα του 1973Β΄ υπάρχει και στα εικοσάρικα (γιατί νομίζω ότι έχω με & χωρίς)?
Καταγράφηκε
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 22, 2017, 10:17:31 πμ »

Κανένας, σχετικός να διαφωτίσει τον άσχετο ?
kostakis88 πού είσαι φίλε μου με τις ποικιλίες σου ?
Δεν γύρισες από το Κιλκίς ?
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 22, 2017, 07:52:39 μμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

νικολα μου! Απο οταν ανεβασες το θεμα ηθελα να σου απαντησω αλλα δεν εχω προσβαση στα νομισματα..οπως σωστα ανεφερες ημουν κιλκις μεχρι εχθες.τωρα ειμαι θεσσαλονικη.θα επιστρεψω δευτερα λογικα οπου θα κοιταξω καποια κομματια μου κ θα σου πω..κατι μου λεει για τα 20αρικα αλλα δεν θυμαμαι ακριβως να σου πω.οποτε οτι κ να πω δεν θα εχει βαση..υπομονη μεχρι δευτερα τριτη να κοιταξω.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2017, 08:27:43 μμ »

Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

νικολα μου! Απο οταν ανεβασες το θεμα ηθελα να σου απαντησω αλλα δεν εχω προσβαση στα νομισματα..οπως σωστα ανεφερες ημουν κιλκις μεχρι εχθες.τωρα ειμαι θεσσαλονικη.θα επιστρεψω δευτερα λογικα οπου θα κοιταξω καποια κομματια μου κ θα σου πω..κατι μου λεει για τα 20αρικα αλλα δεν θυμαμαι ακριβως να σου πω.οποτε οτι κ να πω δεν θα εχει βαση..υπομονη μεχρι δευτερα τριτη να κοιταξω.. Χαμόγελο
Ευχαριστώ φίλε, καλά να περνάς!
Σε λίγες μέρες θα πάω και εγώ Σαλόνικα να δω τους γονείς μου, κρίμα που δεν συμπέσαμε  Λύπη, την άλλη φορά!
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 23, 2017, 11:23:33 πμ »

Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

νικολα μου! Απο οταν ανεβασες το θεμα ηθελα να σου απαντησω αλλα δεν εχω προσβαση στα νομισματα..οπως σωστα ανεφερες ημουν κιλκις μεχρι εχθες.τωρα ειμαι θεσσαλονικη.θα επιστρεψω δευτερα λογικα οπου θα κοιταξω καποια κομματια μου κ θα σου πω..κατι μου λεει για τα 20αρικα αλλα δεν θυμαμαι ακριβως να σου πω.οποτε οτι κ να πω δεν θα εχει βαση..υπομονη μεχρι δευτερα τριτη να κοιταξω.. Χαμόγελο
Α, οταν φευγω εγω απο Θεσσαλονικη, ερχεσαι εσυ! Να το εχω υποψη μου.  Σαρκασμός

Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 23, 2017, 07:46:51 μμ »

Υπάρχουν και με τελεία και χωρίς.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 23, 2017, 08:10:03 μμ »

Δημητρη,μιλας για τα 20αρικα ετσι?αρα στα 20αρικα εχουμε συνδυασμο
με και χωρις τελεια στο ι στιν
μικρη και μεγαλη γραμματοσειρα περιφερειας
ισια και αναποδη γραμματοσειρα περιφερειας
μικρο-μισο-ολοκληρο φιδακι

Εχω ξεχασει κατι?
πολυ πραμα βρε παιδι μου να μαζευτει!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 23, 2017, 08:24:17 μμ »

Ναι όλα αυτά και 2 παραδείγματα με την τελεία.
Καταγράφηκε
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 23, 2017, 08:55:08 μμ »

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Στο http://www.mycoins.gr/ δεν αναφέρει την ποικιλία αυτή στα 20άρικα γιαυτό είχα την απορία.

Κώστα και όμως ξέχασες κάτι φίλε : αναφέρει και την "Ποικιλία χωρίς όνομα χαράκτη, με έλλειξη λεπτομέρειας στην περικεφαλαία της Αθηνάς και διαφορά σε φλόγα της φωτιάς του Φοίνικα στον εμπροσθότυπο"   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 23, 2017, 09:03:20 μμ »

Ναι υπάρχει και η ποικιλία   έλλειψη σχεδίου , μόνο δίσκος  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 23, 2017, 09:51:29 μμ »

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Στο http://www.mycoins.gr/ δεν αναφέρει την ποικιλία αυτή στα 20άρικα γιαυτό είχα την απορία.

Κώστα και όμως ξέχασες κάτι φίλε : αναφέρει και την "Ποικιλία χωρίς όνομα χαράκτη, με έλλειξη λεπτομέρειας στην περικεφαλαία της Αθηνάς και διαφορά σε φλόγα της φωτιάς του Φοίνικα στον εμπροσθότυπο"   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Η ποικιλία 'χωρίς τελεία' δεν αναφέρεται στον κατάλογο διότι σε όσα μελετήσαμε, που δεν υπήρχε τελεία στο Ι.ΣΤΙΝ, απλώς δεν ήταν καλά τυπωμένη. Αν και σε μερικά δεν υπήρχε καθόλου, με ισχυρό φακό διαπιστώσαμε ότι δεν τυπώθηκε σωστά. Δεκτή σαν ποικιλία από σφάλμα αλλά όχι από άλλη μήτρα, οπότε και δεν μπήκε σαν ποικιλία στον κατάλογο όπως πολλές ακόμα ποικιλίες.

Για την ποικιλία που περιγράφεται ως "Ποικιλία χωρίς όνομα χαράκτη, με έλλειψη λεπτομέρειας στην περικεφαλαία της Αθηνάς και διαφορά σε φλόγα της φωτιάς του Φοίνικα στον εμπροσθότυπο". Πέρα από το όνομα χαράκτη, η έλλειψη της λεπτομέρειας στην περικεφαλαία (στον κόκκινο κύκλο) είναι ένα χαρακτηριστικό της μήτρας που είναι προς μελέτη και διασταύρωση αν τη συναντάμε και σε συνδυασμούς.
Για τη διαφορά στις φλόγα στον εμπροσθότυπο... Δεν σας παραθέτω φωτογραφία από αυτή τη διαφορά στη φλόγα για να έχετε να ασχολείστε. Κι αυτή η αλλαγή στη φλόγα είναι χαρακτηριστικό άλλης μήτρας και είναι προς μελέτη και διασταύρωση αν τη συναντάμε σε συνδυασμούς με μήτρες του οπισθότυπου.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 24, 2017, 09:53:54 πμ »

Ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστικότατη εξήγηση με την φωτογραφία .
Δεν το ανέφερα σαν έλλειψη του καταλόγου σου, απλά σαν απορία "νέου" συλλέκτη.
Με την ευκαιρία να πω για την δουλειά που έγινε στο  http://www.mycoins.gr, ότι σου αξίζουν πάρα πολλά συγχαρητήρια και μπράβο.
Είναι το δεξί χέρι κάθε νέου συλλέκτη και πολύ πιο πρακτικό από τα βιβλία που έχω, λόγω μεγενθύσεων των φωτογραφιών, της άμεσης εύρεσης κλπ.
Να φανταστείς ότι πρώτα ανοίγω το mycoins και μετά τη σελίδα του Στεκιού ή οτιδήποτε άλλο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 24, 2017, 09:08:32 μμ »

Ορκίσου ότι έλεγξες  19,958,408  20άρικα για να είσαι σίγουρος.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 24, 2017, 09:32:53 μμ »

Ορκίσου ότι έλεγξες  19,958,408  20άρικα για να είσαι σίγουρος.

Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ... Αν είναι δυνατόν !!!

Δεν είπα ποτέ ότι έλεγξα όλα όσα κυκλοφόρησαν ούτε ότι είμαι σίγουρος για τίποτα. Είπα ότι όσα μελετήσαμε χωρίς τελεία φάνηκε ότι ήταν από σφάλμα στην εκτύπωση και όχι από έλλειψη στην μήτρα. Τα συγκεκριμένα ήταν από τα πρώτα που μπήκαν στη συλλογή μου, την εποχή που κυκλοφορούσαν. Άσχετο... Κυκλοφορούσαν ακόμη μέχρι και τα νομίσματα του Παύλου κανονικά.  Κλείσιμο ματιού

Δεν διεκδικώ το αλάθητο, αντιθέτως, εύχομαι να κάνω λάθος και να βρεθούν κι άλλες ποικιλίες από διαφορετικές μήτρες, ώστε να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας και παράλληλα και τον κατάλογο.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 24, 2017, 10:15:41 μμ »

Το ξέρω  Κώστα πλάκα κάνω γι’ αυτό έβαλα και την ποσότητα.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences