Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:58:02 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κουίζ: Φεγιέ "Φόρουμ Αρχαίων Πολιτισμών"  (Αναγνώστηκε 1721 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 20, 2017, 10:32:30 πμ »

Στις 24 Απρίλη βγαίνει νέο φεγιέ με γραμματόσημο μακρόστενο 2,00 ευρώ λόγω του "Φόρουμ Αρχαίων Πολιτισμών" που συγκαλείται στην Αθήνα.

Διαβάζουμε ότι "Η υπουργική διάσκεψη δέκα χωρών για τη σύσταση του «Φόρουμ Αρχαίων Πολιτισμών» θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Δευτέρα στο Ζάππειο Μέγαρο, έπειτα από κοινή πρόσκληση του κ. Κοτζιά και του Κινέζου ομολόγου του, Γουάνγκ Γι.
Πέρα από την Ελλάδα και την Κίνα, συμμετέχουν η Αίγυπτος, η Βολιβία, η Ινδία, το Ιράκ, το Ιράν, η Ιταλία, το Μεξικό και το Περού, χώρες οι οποίες εκπροσωπούν μεγάλους αρχαίους πολιτισμούς."


Τι πιστεύετε ότι θα απεικονίζει το νέο γραμματόσημο; Πώς θα χωρέσει σε ένα γραμ/μο ο αρχαίος πολιτισμός 10 χωρών; Ίσως κάτι τέτοιο;
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 20, 2017, 12:37:25 μμ »

Πάντως αν διατρέξουμε παλιότερες περιπτώσεις εκδόσεων των ελλ.ταχ. που ήθελαν  απεικονίση γεγονότων μαζί και με άλλες χώρες,πάντα είχαν την εύκολη λύση των σημαιών των χωρών{μάχη Κρήτης 1991,1989 των έξι,δύο πρόχειρα παραδείγματα}
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2017, 09:54:52 μμ από LHH » Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 20, 2017, 05:47:17 μμ »

Πιστεύω οτι η Βαρδοπούλου δεν πάει σε μια απλή λύση σημαιών, αν σκεφτεί κανείς εκείνο το εκπληκτικό φεγιέ του 2015 το Ελλάδα Κίνα που είχε μια τριήρη και ένα αρχαίο κινέζικο πλοιό. Τώρα θα είναι 10 οι χώρες άλλα κάτι καλό θα σκεφτεί
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Κωστας58
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2017, 07:58:30 μμ »

Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει η τοποθέτηση συμβόλων των αρχαίων πολιτισμών πάνω στην υδρόγειο;



Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 22, 2017, 08:46:26 μμ »

χαχαχαχ σωστός!
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences