Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:42:06 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μακάριος 1966  (Αναγνώστηκε 25665 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 05:36:08 μμ »

Τελικά η NGC το "βάπτισε" " medallic issue" και το αξιολόγησε ως MS 67!!

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 09:47:04 μμ »

Να σε ρωτησω εγω τωρα κατι;;

Εχει καμια διαφορα η λιρα σου απο την λιρα που πουλιετε αυτη την στιγμη στο σαιτ μεσα;;

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=37572.0

Επειδη καποια στιγμη η αγγελια θα χαθει αλλα το θεμα αυτο παραμενει βαζω και την φωτογραφια εδω να υπαρχει.

Ιδια εταιρια δεν εκανε την πιστοποιηση;;
Ιδια!!
Εχει καμια διαφορα απο την δικη σου;;
Καμια!!
Ο ενας εγραψε medallic issue , ο αλλος εγραψε οτι ειναι λιρα και την εκανε και προυφ.

Ηθικον διδαγμα με περιτρανη αποδειξη:

Οσοι λοιπον βασιζεστε στις εταιριες για να πειτε τι ειναι το ενα και τι ειναι το αλλο κακως βασιζεστε!!

Μελετηστε λιγο τον τροπο που τυπωθηκαν καποια πραγματα  και βγαλτε τις δικες σας αποψεις !!

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 11:27:48 μμ »

Χαίρομαι ειλικρινά για την τόσο ενδιαφέρουσα συζητηση. Αυτό που δεν μπορώ να αντιληφθώ είναι γιατί έχει τόσο σημασία ένα συλλεκτικό αντικείμενο, όπως το συγκεκριμένο, να "βαπτισθεί" ως νόμισμα ή μετάλλιο, αφού ούτως ή άλλως είναι εκτός κυκλοφορίας για καθημερινές συναλλαγές. Η αξία του κατά την εκτίμησή μου στηρίζεται σε αντικειμενικά κριτήρια (βάρος και περιεκτικότητα σε χρυσό, σπανιότητα, ποιότητα κοπής) και υποκειμενικά κριτήρια ( γενικότερη αισθητική, συναισθηματικοί λόγοι κλπ). Τι θα άλλαζε σε αυτά αν το αντικείμενο είχε εκδοθεί από την επίσημη νομισματική αρχή της χώρας και είχε μία ονομαστική μονάδα πάνω του (άρα νόμισμα) ή ήταν ιδιωτική κοπή (οπότε μετάλιο); Αν για παράδειγμα    το χρυσό queen's beast του 1/4 της ουγγιάς δεν ανέγραφε την ονομαστικη τιμή των 25 pounds (που σε καμμια περίπτωση δεν αντιστοιχεί στην τρέχουσα αξία του σε χρυσό), θα είχε διαφορετική αξία; Ίσως να είναι απλοική η ερώτησή μου αλλά λόγω απειρίας μου δεν έχω βρει μια απάντηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Καταρχάς, είναι λανθασμένη η ως άνω αντίληψη ("..ιδιωτική κοπή (οπότε μετάλιο)..").
Τα μετάλλια ( "νομισματικού τύπου" τρόπον τινά), αναμφίβολα εκδίδονται και επισήμως, κατόπιν αποφάσεως αρμοδίων προς τούτο κρατικών αρχών.

Το εν λόγω αντικείμενο -αν και ο καθείς εξ ημών δύναται να το ονομάζει όπως επιθυμεί, είναι ουσιαστικά ένα αναμνηστικό/τιμητικό μετάλλιο "νομισματικού τύπου", κομμένο με τις προδιαγραφές της χρυσής αγγλικής λίρας.
Σαφώς και δεν δύναται να χαρακτηριστεί ως νόμισμα, διότι αφενός μεν δεν φέρει ονομαστική αξία και αφετέρου δε ουδέποτε χρησιμοποιήθηκε ως επίσημο συναλλακτικό μέσο (εν αντιθέσει με την χρυσή λίρα που ξεκάθαρα και επίσημα κατέχει την ιδιότητα και την λειτουργία χρήματος)

Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 11:55:05 μμ »

Στο Unusual World Coins, Krause Publishing, 6th edition , αναφέρει κοπή μόνο proof. 25.000 τα μισόλιρα και 50.000 οι λίρες.
Καταγράφηκε
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 12:32:07 πμ »

Από το ψάξιμο που έκανα έχω σχηματίσει πλέον την άποψη που περιγράφει ο gemuncey23 ότι πρόκειται για αναμνηστικό/τιμητικό μετάλλιο νομισματικού τύπου. Συμφωνώ επίσης με τον herakliotis ότι οι εσαιρείες πολλές φορές μπορούν να έχουν διφορούμενες ή διαφορετικές κρίσεις για το ίδιο αντικείμενο. Για να μην τις αδικούμε όμως, στη συγκεκριμένη περίπτωση μήπως θα πρέπει να δούμε πότε έγινε η αξιολόγηση των δύο αντικειμένων; Αν δηλαδή παλαιότερα οι Μακάριοι θεωρούνταν proof εκδόσεις ενώ τα τελευταία χρόνια συμβατικές κοπές; Οπότε το ένα αξιολογήθηκε ως PF (πριν χρόνια) και το άλλο ως MS (τώρα). Άλλωστε και στον Krause κάποια από τα δεδομένα αλλάζουν ανά εκδοση. Πχ στο παράδειγμα του acal το μισόλιρο που αναφέρεται ως proof στον Krause, η προηγούμενη εταιρεία που αναφέραμε το αξιολόγησε επίσης ως MS65.

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 09:42:10 πμ »

Στο  Unusual World Coins ασυνιθιστα νομισματα του κοσμου δλδ δεν ειναι ΤΩΡΑ γραμμενα εκει αυτα τα νομισματα.
Τα εχουμε δει εκει απο το 2009 γραμμενα.
Και οι πιστοποιησεις που τα εχουν σας λιρα κτλ κτλ δεν ειναι παλιες πιστοποιησεις !! Ειναι προσφατες!!
Αρα καθε εκτιμητης εγραφε οτι γουσταρε μια εποχη. Δεν ξερω εαν τωρα η εταιρια τος επεβαλε να εχουν ολοι κοινη γραμμη αλλα και πεντολιρες και λιρες και μισολιρα τα εχουμε δει κουτιασμενα με τον τροπο που σας εδειξα!!

Δεν ξερω στην υπολοιπη Ελλαδα αλλα εδω στην Κρητη λεμε :

Οτι φανεί του λολοστεφανή !!

Με λιγα λογια ηταν ενας τρελος με το ονομα Στεφανης και οτι του κατεβαινε εκανε!!
Το ιδιο συμβαινει και στις εταιριες !! Οτι του κατεβει του καθενος γραφει!!

Και βγαλτε με ψευτη . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 29, 2018, 09:06:37 πμ »

Σχετικά με τον λολοστεφανή του κου herakliotis...

Τρεις χρυσοί Μακάριοι στάλθηκαν μαζί για πιστοποίηση στην NGC και όλοι βαπτίσθηκαν Proof (σε αντίθεση με αντίστοιχη αποστολή προ 7μήνου όπου όλα βγήκαν MS!!!). Συμπέρασμα: μάλλον η κρίση   της NGC στο αν το νόμισμα είναι MS ή PF στηρίζεται στην εκτίμηση του authorized dealer που στέλνει το νόμισμα και συντάσσει τα συνοδευτικά έντυπα... Ίσως να μην φαίνεται στις φωτογραφίες που έχουν αναρτηθεί, αλλά οι πρώτοι Μακάριοι και οι πρόσφατοι δεν διέφεραν μεταξύ τους, μάλλον θα έλεγα ότι η  αρχική μονόλιρα (στην αρχή του θέματος) έμοιαζε περισσότερο για Proof...



Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 29, 2018, 10:58:03 πμ »

File μου με αυτο που εδειξες με επιβεβαιωνεις νομιζω !!!
Οτι φανει του λολοστεφανη κανουν στις πιστοποιησεις !!

Υ.Γ Δειξε και το πεντολιρο ομως , μην δειχνεις μονο τα κοινα , δειξε και το σπανιο  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 29, 2018, 12:22:12 μμ »

Και το πεντόλιρο, αφιερωμένο στον κο herakliotis!!!





ΥΓ. Λέτε να μάθει να φωτογραφίζει καλύτερα;
Καταγράφηκε
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 29, 2018, 12:25:44 μμ »

Για του λόγου το αληθές....

Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 29, 2018, 01:50:48 μμ »

Δεν με πειραζει φιλε μου που ειμαι κακος φωτογραφος.
Χαιρομε που σε πεντε δεκα ατομα ΛΕΩ οτι αυτο που σας δειχνω ειναι ακυκλοφορητο , ειναι xf au και με πιστευουν !!!
Οπως καταλαβατε αυτα τα τρια ηταν της συλλογης μου.
Καποιος οταν τα σηκωσα για δωσιμο κελαηδησε καπου οπως μου ειπαν οτι το πεντολιρο ειναι αντιγραφο/ ψευτικο δλδ.
O φιλος απο εδω πιστεψε στο καρακυκλοφορητα που του ειπα και οτι τα προσεχα κορην οφθαλμου επι χρονια πολλα και εβγαλε ενα 67 , ενα 66 και ενα 63 αδικημενο κατα την αποψη μου !!! Αξιζε τουλαχιστον το 64 για να μην πω 65 !!!

Για να μην ακουτε αλλη φορα παπαγαλακια , ενα πολυ καλο παραδειγμα.

Να τα χαιρεσε φιλαρακο μεσα απο την ψυχη μου. Αν και στα εχω πει και σε προσωπικο μηνυμα καλοριζικα ξανα !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 29, 2018, 04:07:52 μμ »

Και να επισυμανω πως ειναι η δευτερη φορα που βγαζω κατι ακριβο και λενε οτι ειναι ψευτικο.
Η πρωτη ηταν με το πεντολιρο της Βικτωριας 1893 το οποιον και αυτο σλαμπαριστικε και ειναι στην Κερκυρα πια σε μελος μας!!!
Απλα ανακοινωνω δημοσια πως την τριτη φορα που καποιος λασπολογησει δημοσια θα πω και εγω δημοσια πλεον ποιος ηταν !!!
Ετσι για να γινωμαστε και λιγο ανθρωποι και να μην σταζουν μερικοι μερικοι λασπη μονο και μονο για να κανουν ζημια!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 29, 2018, 08:38:07 μμ »

Και να επισυμανω πως ειναι η δευτερη φορα που βγαζω κατι ακριβο και λενε οτι ειναι ψευτικο.

όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια έλεγε ο Αίσωπος.
Μην ασχολείσαι Γιώργο. Θα ήθελαν και αυτοί να έχουν την εμπειρία σου και τη συλλογή σου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences