Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:06:38 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μακάριος 1966  (Αναγνώστηκε 25660 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 19, 2017, 06:20:33 μμ »

Θα ήθελα την εκτίμησή σας για τον συγκεκριμένο Μακάριο του 1966. Τον έχω κάμποσο καιρό τώρα και δεν έχω πρόθεση να τον πουλήσω, αλλά ενδιαφέρομαι να μάθω αν είναι όντως cameo proof και αν έχει κάποια ιδιαίτερη αξία λόγω αυτού του χαρακτηριστικού. Επίσης αναρωτιέμαι αν έχει κάποιο νόημα η πιστοποίησή του. Οι φωτογραφίες είναι επαγγελματικές τραβηγμένες από τον προηγούμενο κάτοχο του νομίσματος, αλλά ανταποκρίνονται πλήρως στην πραγματική εικόνα. Βάρος: 7,98 gr. Κάθε άποψη καλοδεχούμενη.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 19, 2017, 06:38:03 μμ »

Kαλησπερα καλε μου φιλε
απο τα λιγα που γνωριζω θα καταθεσω αυτα που μελος μας απο την Κυπρο ειχε γραψει παλαιοτερα σε καποιο θεμα για αυτα τα νομισματα.Τοτε λοιπον ειχα διαβασει οτι παρα το πολυ ψαξιμο που ειχε κανει δεν ειχε βρει καταγεγραμμενη πουθενα κοπη proof αλλα υπαρχουν αρκετα που ειναι proof like.Eπισης ξερω οτι στην PCGS υπαρχουν μονο MS ενω στην NGC υπαρχουν και MS και PF.
Σαν νομισμα ειναι καταπληκτικο και καλο ειναι να υπαρχει σε συλλογη σε τετοιες καταστασεις
Καταγράφηκε
criskal
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 194



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 19, 2017, 06:46:23 μμ »

Το μεταλλιο εχει τα χαρακτηριστικα μιας αγγλικης λιρας.κοπηκαν το 1966, 50.000 τεμαχια με βαρος 7.98 γραμμαρια κ περιεκτικοτητα σε χρυσο 0.9166.Αν κ δεν υπαρχει επισημη κοπη proof ,καποια απο τις εταιρειες πιστοποιησης χαρακτηριζονται proof,πιθανως αυτα που κοβονται πρωτα κ η μητρα ειναι σε καλυτερη κατασταση.Το μεταλλιο σου ειναι υπεροχο.
 
Καταγράφηκε

θελω να γυρισω στα παλια
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 20, 2017, 07:27:43 πμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Εγω το λεω νομισμα ο φιλος criskal το λεει μεταλλιο και δεν εχει αδικο αφου απο την στιγμη που δεν αναγραφει ονομαστικη αξια πανω δεν μπορεις να το πεις και νομισμα.
Τα πιστοποιημενα κομματια και στις 2 εταιριες αν δεν κανω λαθος αναγραφουν αξια sovereign
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 20, 2017, 07:53:38 πμ »

δεν εχει σημασια αν αναγραφει αξια για το αν θα το πουμε μεταλλιο ή νομισμα
τη λιρα τη θεωρουμε νομισμα και ας μην γραφει αξια πανω
αυτο ειναι μεταλλιο επειδη δεν εκδοθηκε απο το κρατος ως νομισμα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 20, 2017, 08:13:41 πμ »

Χμμμ η λιρα ακολουθει το αγγλικο προτυπο που η Αγγλια και οι κτησεις της μονο ειχαν δικαιωμα να χρησιμοποιουν οπου δεν υπαρχει αναγραφη αξιας πανω τους.
Αν δεν κανω λαθος ο Τζαμαλης αναφερει οτι αυτα δεν κοπηκαν απο την Κυπριακη Δημοκρατια αλλα απο την Αρχιεπισκοπη για αυτο και φερουν και το εμβλημα αυτης και οχι της Κυπρου.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 20, 2017, 08:56:54 πμ »

Χμμμ η λιρα ακολουθει το αγγλικο προτυπο που η Αγγλια και οι κτησεις της μονο ειχαν δικαιωμα να χρησιμοποιουν οπου δεν υπαρχει αναγραφη αξιας πανω τους.
δε διαφωνω με αυτο. απλα αμα αυριο η τραπεζα της ελλαδος (καλα οχι αυριο γιατι τωρα ειμαστε και στο ευρω και εχουμε συμφωνιες, υποθετικο ειναι το σεναριο) αποφασιζε να βγαλει ενα νομισμα και να το πει κουρκουμπινι θα μπορουσε και θα 'ταν νομισμα κι ας μην εγραφε πανω 1 κουρκουμπινι. Να το πει sovereign δεν ξερω αν θα μπορουσε απτη στιγμη που δεν ειμαστε μελος της κοινοπολιτειας, θεωρητικα οτι θελει το καθε κρατος μπορει να το πει, απλα μαλλον θα προκαλουσε δυσφορια.
Το point μου παραμενει παντως: ναι, συνηθως τα νομισματα εχουν αξια πανω τους, αλλα οχι παντα.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 20, 2017, 08:50:40 μμ »

Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Εγω το λεω νομισμα ο φιλος criskal το λεει μεταλλιο και δεν εχει αδικο αφου απο την στιγμη που δεν αναγραφει ονομαστικη αξια πανω δεν μπορεις να το πεις και νομισμα.
Τα πιστοποιημενα κομματια και στις 2 εταιριες αν δεν κανω λαθος αναγραφουν αξια sovereign

Αυτο ακριβως Μιχαλη, κοπηκαν στα προτυπα τις λιρας!!
Αρα ειναι νομισμα και οχι μεταλλιο.
Το οτι κοπηκαν απο την αρχιεπισκοπη ουτε αυτο μου λεει κατι!!
Γιατι μηπως τα δικα μας νομισματα του 1982 κοπικαν απο το νομισματοκοπειο;;
Καποιοι αλλοι θα πουν :
Μα ουτε ο Κραους δεν το εχει στους καταλογους τους.
Το εχει ομως!! Καποιος ανεγκεφαλος το εβαλε στον καταλογο με τα ασυνηθιστα νομισματα!! ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ειπα, οχι μεταλλια.
Σωστα λοιπον και οι δυο εταιριες τα πιστοποιουν σαν νομισματα.

Και σωστα απαντηθηκε πως Προυφ κοπη δεν υπηρξε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 21, 2017, 01:26:06 πμ »

προσωπικα δεν εχω πειστει με τα συγκεκριμενα οτι ειναι νομισματα, μονο και μονο απο το πολυ σημαντικο "ποιος" τα κοψε
το αν αναγραφει ή οχι αξια, οπως ειπα και παραπανω, δεν λει κατι

ενα πραγμα ομως, μονο, θα με επειθε οτι ειναι νομισμα, το κυπριακο διαταγμα που θα ελεγε "αποφασιζεται μπλα μπλα μπλα νομισμα μπλα μπλα μπλα ονομαστικης αξιας 1 κυπριακης λιρας"

προς το παρον, τα μονα που ξερω εγω, με κανουν λιγο επιφυλακτικο
κοπηκε στη γαλλια, στις εταιρειες λεει απο "archbishop makarios fund", τσονταρε καποιος αλλος τα λεφτα(Leventis)
και καπου εδω μεσα καποιος ειχε πει οτι τα μοιραζαν απτην τραπεζα της κυπρου στο τελος (αλλα ουτε και αυτο το τελευταιο ειναι αποδειξη για μενα εξαιτιας των περιστασεων, αλλα αν τα μοιραζε η τραπεζα μπορει να χει κρατησει και κανενα αποδεικτικο ως τι τα μοιραζε)

οποτε, και παλι, εμενα μονο αυτο θα με επειθε: "αποφασιζεται μπλα μπλα μπλα νομισμα μπλα μπλα μπλα ονομαστικης αξιας 1 κυπριακης λιρας". μεχρι να το δω αυτο, εγω το λεω μεταλλιο.

ΥΓ: στο "μεταξυ" μας μπορει να το πουμε οπως να 'ναι. και μισολιρο και λιρα και 5λιρο, επειδη εχουν αυτα τα χαρακτηριστικα και ειναι πιο "γρηγορο" στο να συνεννοηθουμε, αμα το βγαζα ομως για πωληση, για να μουν σωστος τυπικα, "μεταλλιο" θα το λεγα, επειδη δεν εχω καμια μα καμια αποδειξη οτι ειναι νομισμα, μονο "ενδειξεις" οτι δεν ειναι.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 21, 2017, 01:39:55 πμ »

και επειδη ξεχαστηκα : φυσικα και εχει νοημα η πιστοποιηση, επιβαλλεται θα λεγα, για να δεις αν θα πιασει παραπανω λεφτα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 21, 2017, 02:32:49 μμ »

Φιλε dsp επειδη οταν πρωτομπηκα στο ιντερνετ πριν δεκαπεντε χρονια περιπου συναντησα πολλα σκουριασμενα μυαλα τα οποια οτι εβλεπαν γενικα ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟΝ το ελεγαν μεταλλιο.
Αρχικα ειπα μια την αποψη μου , την ειπα δυο και σταματησα.
Οταν ομως ειδα μερικους απο αυτους να ειναι σε θεσεις κλειδια καπου σε τομεα πωλησεων και να ανεβαζουν τετοια νομισματα (για αυτους δηθεν μεταλια στις συζητησεις) και να τα πουλανε σαν νομισματα κανονικοτατα τοτε βγηκα και τα ειπα ΟΛΑ χυμα και σταρατα!!
Ακομη δεν με χωνευουν πολλοι εξ αυτων.

Θα σου πω τωρα κατι αλλο.
Ειπαμε οτι κοπηκε στα στανταρ της Αγγλικης λιρας.
Και ετσι ειναι. μηπως η Αγγλικη λιρα αναγραφει τιμη;;;
Ολοι ομως την δεχονται σαν νομισματικη μοναδα!!

Αναφερεσε στο τροπο κοπης τους!!

Για μελετησε καλα και μαθε πως βγηκαν τα Αναμνηστικα νομισματα του 1982 τα Ελληνικα!!
Ισως τελικα και αυτα να μην ειναι νομισματα και να ειναι μεταλλια.

Και τελευταιο.
Ο καθενας μαζευει οτι του αρεσει και πιστευει οτι του αρεσει.

Εκει το επικροτω.

Διαφωνω ομως  και θα διαφωνω με αυτον που τα λεει απο τον πρωι εως το βραδυ μεταλλια και οταν του τυχουν στον δρομο του να βγουν για πωληση γινωνται απευθειας νομισματα!! (Αυτο δεν χτυπαει σε κανεναν αναμεσα μας!! Το λεω στην νυφη για να τα ακουσει η πεθερα!! )
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 21, 2017, 07:22:31 μμ »

μα... συμφωνουμε για αυτο που λες για την αγγλικη λιρα
το ειπα και το ξαναπα, δεν εχει σημασια αμα γραφει πανω "1 λιρα" ή οχι

επισης δεν εχει καμια σημασια αμα εχει χαρακτηριστικα λιρας ή οχι
υπαρχουν πολλα νομισματα 0,999 χρυσος και πολλα αλλα 0,999 χρυσος που τα λεμε μεταλλια/τοκεν/rounds.
τα δευτερα δεν τα λεμε νομισματα παρ'ολο που εχουν τα ιδια χαρακτηριστικα με τα πρωτα.

ουτε αμα γραφει πανω αναμνηστικο ή οχι εχει σημασια, παλια το αναγραφαμε σημερα οχι, απλα το λεμε στα χαρτια ετσι αλλα δεν το γραφουμε πανω του. Υπαρχει ομως ΦΕΚ "αποφασιζεται μπλα μπλα μπλα αναμνηστικη μπλα μπλα μπλα νομισματος μπλα μπλα μπλα ονομαστικης αξιας 1 κουρκουμπινιου".

αλλα αμα το βγαλε το ιδρυμα "αρχιεπισκοπος μακαριος" χωρις επισημη αποφαση ή αμα περασε ως νομισμα με κυπριακη αποφαση εχει σημασια. και αυτος ειναι και ο μονος αντικειμενικος παραγοντας για το τι θα το πουμε, γιατι πολυ πολυ απλα αμα βγαλω εγω αυριο ενα κομματι με χαρακτηριστικα λιρας (μεγεθος, υλικο, τα παντα) και τη φατσα του καποδιστρια πανω, δεν πιστευω να το πει κανεις εδω μεσα "νομισμα", ακομη και αν χτυπηθηκε στο δικο μας νομισματοκοπειο και το δωσω στην τραπεζα της ελλαδος να το μοιρασει.

για τα νομισματα του '82 δεν εχω ιδεα την ιστορια τους. Αμα δε διαβασω καπου για αυτα δεν μπορω να εκφερω γνωμη.

Υπαρχουν πολλες αλλες περιορισμενες κοπες που θεωρουμε νομισματα χωρις να μας εχουν μεινει επισημες αποφασεις, αλλα μιλαμε για εποχη που υπηρχαν βασιλιαδες και ο βασιλιας μπορουσε να κοψει στο ονομα του με τη φατσα του ή/και ξερουμε απο την ιστορια οτι χρησιμοποιουνταν ως νομισματα, αρα το δεχομαστε. Εδω ομως, δυστυχως ή ευτυχως μιλαμε για το β΄μισο του 20ου αιωνα, οχι για το 1644 ή τους ναπολεοντιους πολεμους.

Ουτε για το συγκεκριμενο ξερω τι ειναι με σιγουρια. Η λογικη μου λεει: αμα δεν ξερω αν ειναι επισημο(νομισμα) ή μή επισημο(μεταλλιο), το δεχομαι ως μη επισημο μεχρι αποδειξεως του εναντιου. Μακαρι (<-- pun intended)  να μου πει καποιος "εδω υπαρχουν τα στοιχεια για την αποφαση να κοπει και για τα χαρτια τη τραπεζας οτι το μοιραζε ή μετεπειτα αποφαση της κυπριακης δημοκρατιας οτι μαζι με αλλες κοπες που βγηκαν το '70 και μετα με τον μακαριο αποφασιζεται οτι δεχεται και το συγκεκριμενο ως νομισμα".

Νομιζω, οτι ειναι απολυτα κατανοητη η γνωμη μου, ακομα και τωρα τα ιδια με πριν στην ουσια ξαναεγραψα, καλυτερα να μιλησει και καποιος αλλος.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 22, 2017, 10:57:07 πμ »

Χαίρομαι ειλικρινά για την τόσο ενδιαφέρουσα συζητηση. Αυτό που δεν μπορώ να αντιληφθώ είναι γιατί έχει τόσο σημασία ένα συλλεκτικό αντικείμενο, όπως το συγκεκριμένο, να "βαπτισθεί" ως νόμισμα ή μετάλλιο, αφού ούτως ή άλλως είναι εκτός κυκλοφορίας για καθημερινές συναλλαγές. Η αξία του κατά την εκτίμησή μου στηρίζεται σε αντικειμενικά κριτήρια (βάρος και περιεκτικότητα σε χρυσό, σπανιότητα, ποιότητα κοπής) και υποκειμενικά κριτήρια ( γενικότερη αισθητική, συναισθηματικοί λόγοι κλπ). Τι θα άλλαζε σε αυτά αν το αντικείμενο είχε εκδοθεί από την επίσημη νομισματική αρχή της χώρας και είχε μία ονομαστική μονάδα πάνω του (άρα νόμισμα) ή ήταν ιδιωτική κοπή (οπότε μετάλιο); Αν για παράδειγμα    το χρυσό queen's beast του 1/4 της ουγγιάς δεν ανέγραφε την ονομαστικη τιμή των 25 pounds (που σε καμμια περίπτωση δεν αντιστοιχεί στην τρέχουσα αξία του σε χρυσό), θα είχε διαφορετική αξία; Ίσως να είναι απλοική η ερώτησή μου αλλά λόγω απειρίας μου δεν έχω βρει μια απάντηση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 22, 2017, 11:14:36 πμ »

Το πρώτο που μπορούσε να απαντήσει κανείς είναι... "Τι νόημα έχει να συλλέγεις κάτι, αν δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι." (Γέρων Ξερόλας)

Τα συγκεκριμένα αντικείμενα, βέβαια, έχουν πολλές ιδιαιτερότητες, οπότε η συζήτηση... μπερδεύεται...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 22, 2017, 11:17:05 πμ »

Φιλε μου ο συλλεκτισμος εχει πολλες πτυχες.
Πχ αλλοι αναγνωριζουν σαν νομισματα μονο τα νομισματα κυκλοφοριας και οχι τα ετησια αναμνηστικα.
Αλλη παλι θελουν στην συλλογη τους και τα κυκλοφοριας και τα αναμνηστικα αλλα δεν ασχολουνται καθολου με μεταλλια!!
Αλλοι παλη σαν εμενα μαζευουν οτι βρουν στον δρομο τους και τους κανει κλικ.

Απο τα παραπανω λοιπον και μονο εαν τα συσχετισεις θα δεις οτι εαν περασει αυτο το οποιο συνατησα εγω μπαινοντας στο ιντερνετ το 2000 θα διαπιστωσεις οτι καποια πραγματα θα τεθουν στο περιθωριο!!

Ο καθενας λοιπον καλειτε να μελετησει και να τα αποδωσει μεσα του οπως αυτος θελει.

Για μενα ορθως ο Κραους τα εχει στα νομισματα και ορθως και οι δυο εταιριες πιστοποιησεων τα τοποθετουν στα πρωτυπα της Αγγλικης λιρας. μιση-ολοκληρη-πεντε.

Υ.Γ Στα υποψιν πως : Μπαινοντας στο ιντερνετ και σηκωνωντας τα εν ετη 2000 πολλοι εξ των ειδιμων σημερα δεν τα ειχαν ξαναδει!!
Ρωτουσαν τι ειναι αυτα!!
Στα υποψιν πως τοτε η τιμη τους συμβαζιζε σχεδον με την αξια του χρυσου.
Ακομη και τα αριθμησμενα πεντολιρα εκανα μια βλακεια εν ετος 2010 οπου βρεθηκε ενα στην Αθηνα και επειδη το εδινε τοτε μονο του οσο εκανε η απλη τριπλετα ολοκληρη και προτιμησα ο βλαξ να παρω την τριπλετα διοτι ειχα 12 γρμ χρυσο παραπανω
Σημερα πουλωντας ενα αριθμισμενο αγοραζεις δυο τριπλετες!!
Σε 5-6 χρονια εξαπλωθηκε τοσο η ζητηση τους οπου διπλασιασε την αξια του!!

Δεν πειραζει.
Γηρασκω -------- λεει η υπογραφη μου !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences