Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:26:30 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΑΤΙΝΑ ΣΕ ΟΛΑ?  (Αναγνώστηκε 3442 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
JAMSYIOA
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 13, 2017, 02:58:39 μμ »

καλησπερα φιλοι μου.εχω καποια χρονια που εχω το μικροβιο συλλογης ασημενιων νομισματων.
στο πρωτο σταδιο επαιρνα μονο καινουριες ουγκιες ενω εδω και λιγα χρονια αρχισαν να μου αρεσουν
εξισου,καποιες φορες και περισσοτερο τα πιο παλια νομισματα.
και τοτε αρχισε το διλημμα.μην εχοντας την καταλληλη γνωση καθως δεν ειμαι συλλεκτης απλως παιρνω
νομισματα που απλος μου κεντριζουν το ενδιαφερων και με το ματι μου εκπαιδευμενο σε γυαλιστερα
και φυλαγμενα μεσα σε καψουλα νομισματα,μου ηρθε καπως οταν επιασα στα χερια μου ενα πατιναρισμενο
νομισμα.
γυαλιζοντας το αμμεσως καταλαβα ολους εσας που μιλατε για καταστροφη του νομισματος.
εφυγε ολοι οι μαγεια του και εμεινε ενα ξεπλυμενο πραγμα!
στη συνεχεια προσπαθουσα να φανταστω μια φιλαρμονικη π.χ με πατινα η ενα lunar.
θα ηταν πιο ομορφα?θα ειχαν μεγαλυτερη αξια μετα απο 20-30 χρονια φυλαγμενα σε καψουλα η
αφημενα στο περιβαλλον.
υπαρχει καποιος αγραφος κανονας ωστε απο καποια χρονολογια νομισματων και μετα να φυλασονται
και απο καποια και πριν να πιανουν πατινα?
αυτο που εχω προσεξει παντος ειναι οτι ολα τα νεα νομισματα αρεσουν πιο πολυ γυαλιστερα χωρις ιχνος πατινας.
ευχαριστω εκ των προτερων.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 13, 2017, 03:32:15 μμ »

Καλη σκεψη συνυφασμενη με την διαφορετικοτητα του συλλεκτισμου
Συνηθως οσοι αγαπουν την ιστορια του νομισματος συνυφασμενη με την σφραγιδα του χρονου προτιμουν παλια ή και λιγοτερο παλια κομματια με την σφραγιδα του χρονου με την μορφη πατινας.
Ισως αυτοι να αποτελουν και την ροματικη εκφραση του αθληματος.
Φυσικα εξερουνται τα χρυσα.
Kαποιοι  λιγοτερο ψαγμενοι ισως  ή και  επενδυτες , μαλλον δεν αγαπουν την πατινα της ουγγιας  που ειναι ανουσια προσφατη ή και ψευτικη
Σε καθε περιπτωση η σπανιοτητα με πατινα ή χωρις ειναι η πεμπτουσια του συλλεκτισμου
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2017, 04:11:18 μμ από coll » Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 13, 2017, 06:00:41 μμ »

Στα νομίσματα κυκλοφορίας η πατίνα είναι κάτι συνηθισμένο και όμορφο που δημιουργείται με τον χρόνο, στα αναμνηστικά και στα επενδυτικά νομίσματα – Bullion- που είναι επιμελημένης κοπής η πατίνα επάνω τους νομίζω είναι κάτι ξένο και άσχημο.
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 21, 2017, 09:45:17 πμ »

Στα νομίσματα κυκλοφορίας η πατίνα είναι κάτι συνηθισμένο και όμορφο που δημιουργείται με τον χρόνο, στα αναμνηστικά και στα επενδυτικά νομίσματα – Bullion- που είναι επιμελημένης κοπής η πατίνα επάνω τους νομίζω είναι κάτι ξένο και άσχημο.
ναι ετσι ειναι η πατινα ''ταιριαζει''σε νομισμα που κυκλοφορησε ,αλλα απτην αλλη μερια υπαρχουν και παλια που δεν κυκλοφορησαν(πχ 1970-80σε λιγο καιρο μπορεις να τα θεωρεις παλια)που αν εχουν πατινα (απο βελουδο?χρυσο νομισμα?)ειναι ωραιο..τωρα σε μπουγιον λουναρ να χει πατινα .................θα ναι καπως
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 21, 2017, 10:24:47 πμ »

"Κάθε συλλεκτικός τομέας έχει τα δικά του χαρακτηριστικά."

Γέρων Ξερόλας
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 30, 2017, 01:03:25 πμ »

Το να αποκτήσουν πατίνα οι αστραφτερές ασημένιες ουγγιές δεν θα τους προσδώσει κάποια υπεραξία συλλεκτική γιατί είναι επενδυτικά νομίσματα, δηλαδή εάν  μπορέσεις και βρείς καλό προμηθευτή θα τα αγοράσεις λίγο πάνω από την τιμή του μετάλλου, εξ'ου και η επένδυση - αποταμίευση χάρτινου χρήματος σε πολύτιμο μέταλλο. Αν πιάσουν πατίνα, τουλάχιστον στο δικό μου το μάτι, δεν θα είναι τόσο ελκυστικά ώστε να τα αγοράσω αν είχα π.χ. να επιλέξω μεταξύ ενός με πατίνα και ενός λαμπερού.  
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 30, 2017, 10:29:48 πμ »

Ένα κουκαμπούρι με πατίνα, που βρήκα χαζεύοντας στο ebay...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 30, 2017, 10:43:59 πμ »

18 χρόνων είναι Γιώργο.
Με τις κατάλληλες συνθήκες φύλαξης δλδ καθολου καλη ειναι φυσικο το νόμισμα να αρχίσει να προστατεύεται μονο του περνώντας αυτη την πατινα. 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 30, 2017, 11:51:39 πμ »

Ε, ναι. Γιατί να βγει από την κάψουλά του κλπ...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 30, 2017, 11:55:11 πμ »

Γιατι σε καποιους αρεσει αυτο το πραγμα. Και σε μενα αρεσει οταν προκειτε  για Ελληνικα νομισματα.

Ποσοι και ποσοι δεν εχουν επιπλα με θηκες βελουδο μονο και μονο για να χρωματισουν τα νομισματα τους;;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 30, 2017, 12:03:49 μμ »

Βέβαια έτσι όπως είναι το συγκεκριμένο είναι σαν να έχει κοπεί το 1699!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 30, 2017, 03:37:52 μμ »

το σχεδιο μου φαινεται υπερβολικα συμμετρικο και με ομορφες στο ματι αναλογιες
εννοω να δεχτω οτι εγινε σε βαθος χρονου και οχι σε μια μερα, δε νομιζω ομως να γινε τυχαια, πρεπει να τοποθετηθηκαν σε επαφη υλικα με καταλληλο σχημα και συσταση
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences