Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 04:09:00 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 ΔΡΑΜΑΙ 1959  (Αναγνώστηκε 12809 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 08:33:19 μμ »

Απλά θα δώσεις λεφτά για νομίσματα που θα τα θεωρείς σκουπίδια αν αλλάξεις γούστα και θα βγεις χαμένος μετά.Εγώ αυτό θέλω να σου επισημάνω αφού ενδιαφέρεσαι και ζήτησες απόψεις.Εγώ δεν έχω να σου πω κάτι άλλο γιατί πραγματικά πιστεύω οτι καθένας συλλέγει ότι γουστάρει και γιατί τα λεφτά που θα ξοδέψεις είναι δικά σου και τα κάνεις ότι θες.Απλά να σε βάλω σε κάποιες επιπλέον σκέψεις ήθελα αν δεν είχες ήδη μπει.Δεν σου λέω καλή αρχή γιατί κατάλαβα πως ήδη κάτι μαζεύεις..καλή συνέχεια λοιπον!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 09:17:59 μμ »

iceman, μέχρι τώρα, έχω 110 νομίσματα,ελληνικά, χωρίς να μετράω τα 2πλά-3πλά.Από όλα αυτά, δέν έχω δώσει ούτε μισό ευρώ για να αποκτήσω κάποιο.Είναι όλα της οικογενείας τα οποία πήρα εγώ.Οπότε το να δώσω και 100-150-200 ευρώ για να μαζέψω τα ''κοινά'', εύκολα κομμάτια που μου λείπουν, δέν το θεωρώ κακή κίνηση. Το να δώσω τα ίδια χρήματα για ένα σχετικά δύσκολο κομμάτι σε άριστη κατάσταση, για μένα είναι σχετικά ανούσιο αυτή την στιγμή.Γιατί να έδινα πολλά χρήματα για το 2δραχμο του '59 σε άριστη κατάσταση ενώ, όπως λένε κάποια άλλα μέλη, η αξία αυτού στην κατάσταση που το έχω ήδη είναι μόλις 2 ευρώ;Την ίδια δουλειά κάνει για μένα, κοσμεί την συλλογή μου και καλύπτει το κενό του συγκεκριμένου νομίσματος, της συγκεκριμένης χρονολογίας.Έτσι το βλέπω..μέχρι στιγμής τουλάχιστον..
Φιλικά πάντα...
Και ευχαριστώ για τις ευχές..  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 09:54:38 μμ »

κωστα το βλεπεις απο την πιο σωστη σκοπια
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 10:02:00 μμ »

epop, αυτό το λες γιατί το πιστεύεις η εχει να κάνει με το οτι θες να αφησω unc για σας?? χιχιχιχι  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 10:03:03 μμ »

Ο καθε ενας ψαρευει μεχρι εκει που μπορει να φτασει το καλαμι του,φιλε μου μαζεψε και χαζεψε οτι σου αρεσει,και εως εκει που αντεχει η τσεπη σου,υπαρχουν νομισματα για ολα τα βαλαντια, για κλεισιματα συλογων οθωνα και γεωργιου σε αριστες καταστασεις χρειαζονται παρα πολλα χιλιαρικα η και δεκαχιλιαρα αναλογα τις αξιωσεις του καθε συλλεκτη,και ουτε ο παυλος ειναι ευκολος,και ουτε τα επομενα χρονια και δυστυχως θα ειναι πολλα θα ξεκινησουν νεοι συλλεκτες με πανω απο xf καταστασεις εκτως αν ειναι παιδια εφοπλιστων ,υπουργων και συνδικα...ληστών,δεν βγαινουν οι αριθμοι ρε παιδια ,βλεπουμε ταχυδρομο και τρεμουμε τι λογαριασμο θα μας δωσει ,παμε για καφε εξω απο το σπιτι μας,και μονιμα πανω απο το κεφαλι μας ενα χερι απλωμενο ζηταει λεφτα,τελειωσαν απο καιρο τα ψεματα ,ξερω ανθρωπο που αγοραζει φθηνα οθωνα και γεωργιου απο αυτα που αποκαλουμε σκουπιδια κατα εκατονταδες με 2-5 ευρω και ασημενια λιγων γραμμαριων,νομιζετε οτι ειναι βλακας ,ε οχι ,θα κονομισει στο μελλον τα διπλασια γιατι αυτη θα ειναι η αγοραστικη δυναμη των φτωχων ειδικα νεων που θα ξεκινουν στα συλλεκτικα ,δεν ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι η νομισματικη συλλογη σαν ενοια και πραγματοποιηση ειναι μονο για τους οικονομικα δυνατους,και να παψουμε καποιοι ,γενικα και αοριστα μιλαω να χαλιναγωγουμε την αποψη πως οτι δεν ειναι bu  ειναι σκουπιδι ,παρασσυρουμε ανθρωπους φτωχους θαμπωνωντας τους και δουλευουν φθηνα πλεον και σκληρα οπου υπαρχουν μεροκαματα να μας τα φερουν για ενα νομισμα.ναι στην συλλογη αλλα ναι και στην ζωη ,καλο σας βραδυ ,ΥΓ ,ελπιζω να μην προσεβαλα το λομπι των αυτοαποκαλουμενων μεγαλοσυλλεκτων.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 10:10:45 μμ »

Βασίλη εγω ηξερα μεχρι τωρα το λομπι της δραχμης σημερα μαθαίνω και για το λομπι των αυτοαποκαλουμενων μεγαλοσυλλεκτων  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 10:21:48 μμ »

Κύριοι,μια διευκρίνηση..
Το τελευταίο μου σχόλιο, δεν είχε να κάνει με κάτι παραπάνω από ένα σχόλιο πλάκας.
Δεν είμαι συλλέκτης πανάκριβων κομματιών, όπως προανέφερα σε σχόλιά μου..
Κάνω αυτή την διευκρίνηση γιατι μου φάνηκε πως κάποιοι είτε παρεξηγήθηκαν (χωρίς λόγο)
η ίσως να μην κατανόησαν καλά τα γραπτά μου.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 10:34:09 μμ »

Βρε Κωστάκη μην αναχώνεσαι εδω εχουμε τα περισσότερα ατομα την αισθηση του χιουμορ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 10:34:37 μμ »

Καταλαβαμε φιλε μου μην ανησυχεις ποιος παρεξηγηθηκε ; υπαρχει κανεις;μην κολλας ,μαζευε και ας ειναι ρογες ελεγαν οι παλιοι
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 10:37:52 μμ »

Βασίλη εγω ηξερα μεχρι τωρα το λομπι της δραχμης σημερα μαθαίνω και για το λομπι των αυτοαποκαλουμενων μεγαλοσυλλεκτων  Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
Δημητρακι χαθηκες ,καλα με επιασε λιγο το φιλοσοφικο μου τωρα ,πεταω και καμμια σφηνα ,μην με κραξετε.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 11:03:52 μμ »

Τη να κανω Βασιλη απο ταμειο σε ταμειο ειμαι απο την στιγμη που γυρισα δεν εχω σταματήσει να πληρωνω Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.Εσυ που εισαι και αρκετα πιο παλιος ολο και κατι θα ξερεις Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 11:06:22 μμ »

εγω ειμαι μεγαλοσυλλεκτης στα σιγουρα αφου μαζευω τετοια νομισματα
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 11:15:24 μμ »

Ανάργυρε με 2 τετοια κάνουμε ενα βαράκι πρώτο και θα κανουμε γυμναστική για μεγαλοσυλλεκτες Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο.
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 11, 2012, 12:04:45 πμ »

Και τα κέρματα κυκλοφορίας πάντως έχουν μεγάλη αισθηματική αξία αν σκεφτούμε πόσοι χιλιάδες πλήρωσαν ένα ψωμί, ένα γάλα, μισό κιλό κρέας κτλ. Πάντως όσο μάζευα μόνο κυκλοφορημένα απορούσα για τα γονίδια των βασιλιάδων καθώς ήταν όλοι φαλακροί!! Γλώσσα
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 10:03:44 μμ »

μια γνωμη ακομα
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences