Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:37:41 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2 ΔΡΑΜΑΙ 1959  (Αναγνώστηκε 12733 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 09:20:22 μμ »

Καλησπέρα και πάλι!
Εχω στην  κατοχή μου 2 δίδραχμα του 1959,εκ των οποίων το ένα σκέφτομαι να το πουλήσω.Θα ήθελα την άποψή σας σχετικά με το άν αξίζει η πώληση αυτού σε σχέση με τα χρήματα που θα ''έπιανε''.Γνωρίζω οτι ειναι σχετικά ''δύσκολα'' κομμάτια και ζητώ την γνώμη σας, σχετικά με το αν αξίζει στην κατάσταση που είναι να δωθούν η αν είναι καλύτερο να τα κρατήσω για την συλλογή μου.
Σας παραθέτω φωτογραφίες για να μου πείτε.
Ευχαριστώ!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:04:39 μμ »

Καλησπέρα,
Τα κομμάτια αυτά είναι δύσκολα και αρκετά ακριβά σε ακυκλοφόρητες καταστάσεις(δηλαδή άριστα διατηρημένα όπως βγήκαν απο την τράπεζα).Δυστυχώς τα δικά σου είναι πάρα μα πάρα πολύ ταλαιπωρημένα και δεν νομίζω να βρεθεί κάποιος να σου δώσει πάνω απο 2€!Μη λέω και πολλά!!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 10:15:52 μμ »

πολλα λες!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 01:38:23 πμ »

Μάλιστα..  Αναποφασιστικότητα  Κρίμα τότε..
Οπότε δεν αξίζει να τα πουλήσω σε αυτην την τιμή...
Θα τα αφήσω να κοσμούν την συλλογή μου,ακόμα και σε αυτή την κατάσταση..
(Αχ ρε παππού,πολύ τα δούλεψες,δεν κράταγες και κανένα στην άκρη?!?!  Γλώσσα  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο )
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 06:59:48 πμ »

μην βιαζεσαι,ολα με υπομονη και συνεση γινονται!ας ειναι αυτα,τα πρωτα της συλλογης σου,ολοι καπως ετσι αρχιζουν.σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 10:57:21 πμ »

Μάλιστα..  Αναποφασιστικότητα  Κρίμα τότε..
Οπότε δεν αξίζει να τα πουλήσω σε αυτην την τιμή...
Θα τα αφήσω να κοσμούν την συλλογή μου,ακόμα και σε αυτή την κατάσταση..
(Αχ ρε παππού,πολύ τα δούλεψες,δεν κράταγες και κανένα στην άκρη?!?!  Γλώσσα  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο )
Hταν Χρόνια δυστυχιας και φτωχιας και οι συναλλαγες με ψιλα..... οπως λεμε αυτα τα νομισματα,και κρατησαν αρκετα χρονια σε συναλλαγες εως την αποσυρση τους ,γι αυτο και η συνήθης φθορα
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 04:14:15 μμ »

Κύριοι, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
γιαννηςτ, τελικά θα παραμείνουν κομμάτι της συλλογής μου και ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να την ολοκληρώσω.
Επίσης θα ήθελα την άποψή σας (από περιέργεια και μόνο) σχετικά με το θέμα της συλλογής.
Αυτή την στιγμή, η συλλογή μου αποτελείται απο κάμποσα κομμάτια, κατά 90% από ελληνικά νομίσματα.
Ξεκινάει από ένα 20λεπτο του 1831 και φτάνει μέχρι τις δραχμές, πρό-ευρώ εποχής..
Τα περισσότερα είναι σε σχετικά ''δουλεμένη'' κατάσταση,και ''παραμελλημένα'',ακαθάριστα.
Η άποψή μου, είναι οτι θέλω να μαζέψω όλα τα ελληνικά νομίσματα,ανεξαρτήτου κατάστασης (δέν ενδιαφέρομαι για ακυκλοφόρητα κτλ,οπως πολλοί συλλέκτες.). Εκτός από αυτό, με ενδιαφέρει να έχω και όλες τις χρονολογίες κοπής κάθε νομίσματος..Ίσως έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα, αλλά δεν πιστεύω οτι χρειάζεται γιατί ενδιαφέρομαι μόνο για 3-4 απόψεις, όχι για θέμα μεγάλης συζήτησης..Απλά μερικές απόψεις σας.
Ευχαριστώ πολύ όλους σας!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 07:27:54 μμ »

Το να τα μαζέψεις όλα μα όλα ακόμα και σε χαμηλές καταστάσεις μάλλον δεν γίνεται.Αλλά σίγουρα θα μαζέψεις πολλά και πολλά απο αυτά σε αρκετά χαμηλές τιμές.Πάντως είναι καλό που έχεις ένα περιορισμένο φάσμα του τι μαζεύεις.Είναι καλό να έχουμε κάποιο στόχο και όχι ότι κάτσει απο εδώ και απο εκεί.Αν σε ενδιαφέρει πάντως το επενδυτικό κομμάτι του πράγματος να ξέρεις πως αγοράζοντας κομμάτια χαμηλών καταστάσεων ίσως και να πετάς τα λεφτά σου.Αν είναι απλά για το κέφι σου καλά θα κάνεις.Πάντως αν δεις κομμάτια άλλων συλλεκτών ή κομμάτια σε μαγαζιά εμπόρων ίσως αλλάξεις γνώμη για το τι θες να μαζεύεις.Ρίξε μια ματιά και σ αυτά πριν αρχίσεις γιατί ίσως το μετανιώσεις αργότερα και θα έχεις ήδη χάσει χρήματα!

**Γράφεις πως κάποια νομίσματα σου θέλουν καθάρισμα.Καλό είναι να μην καθαρίζεις τα νομίσματα σου γιατί συνήθως τα καταστρέφεις!!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 07:47:08 μμ »

Ναι, έχω ήδη ένα φάσμα,τουλάχιστον για αυτήν την συλλογή. Θέλω να ξεκινήσω και συλλογές νομισμάτων με άλλο ''θέμα''-κριτήριο.Δεν με ενδιαφέρει η επενδυτική πλευρά της συλλογής, όσο η πληρότητα αυτής. Οσο για τα κομμάτια συλλογών σε ''άριστη'' κατάσταση,έιμαι λίγο κατά,τουλάχιστον με τις τωρινές μου απόψεις και δυνατότητες.Τί να λέει το να έχω ένα νόμισμα σε υπεράριστη κατάσταση το οποίο μου κόστισε για να το αποκτήσω και που δέν πρόκειται να πουλήσω (δένομαι με τις συλλογές μου!!), σε σχέση με το να έχω περισσότερα κομμάτια,πιο μέτριας κατάστασης; Η συλλογή είναι συλλογή. Η κατοχή αυτού,για μένα πάντα, μου αρκεί, είτε είναι σε F-VF είτε σε AU-UNC.Και αφού αυτή την στιγμή μπορώ να διαθέσω τόσα όσο ένα F-VF, δεν βρίσκω λόγο να μην το πάρω και να περιμένω να πετύχω το UNC..

(Οι παραπάνω απόψεις είναι καθαρά προσωπικές,χωρίς να ''κατακρίνω'' η να εναντιώνομαι στις απόψεις άλλων..)
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 07:58:57 μμ »

Γούστα είναι φίλε μου..ότι σου κάνει κέφι μαζεύεις.Αλλά βλέπω πως έχεις αποφασίσει ήδη το τι θες.Οπότε τι απόψεις περιμένεις?Σχετικά με τι?
Καταγράφηκε
antvou
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 08:01:11 μμ »

Καλά τα f και τα vf. Έτσι έλεγα και γω μέχρι που είδα MS του προηγούμενου αιώνα από κοντά και άλλαξα πολύ γρήγορα γνώμη για το τι θέλω (όχι τι μπορώ Σαρκασμός).
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 08:08:37 μμ »

Και γω με F-VF ξεκίνησα και άλλαξα γούστα μετά.Γι'αυτό του το λέω!
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 08:11:48 μμ »

oλοι απο fine -very fine ξεκινησαμε.Μετα δυστηχως ειδαμε τα ακυκλοφορητα και αρρωστησαμε!Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μεινεις στα χαμηλης καταστασεως.Τα ακυκλοφορητα ειναι λιγα ακριβα και δεν φτανουν για ολους.
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 08:14:32 μμ »

 Έκπληξη
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 08:18:33 μμ »

iceman, νομίζω οτι ανέφερα εξ αρχής την άποψή μου σχετικά με το τί μου αρέσει.Οι γνώμες που ζήτησα, ήταν για να δώ τα ''γούστα'' άλλων συλλεκτών.Αυτό ίσως δεν το έκανα σαφές.Ζητώ συγνώμη.

iceman,antvou,  πιστεύω πως κάααποια στιγμη, ίσως αλλάξω και εγώ γούστα,κάτι το οποίο το ανέφερα νωρίτερα..
Είμαι ακόμα στην αρχή, οπότε και ικανοποιούμαι με αυτές τις καταστάσεις..  Χαμόγελο

epop, έτσι και κολλήσω με τα ακυκλοφόρητα,να ξέρεις οτι με το πείσμα που με διακατέχει,δεν θα αφήσω πολλά για άλλους!!  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα χαχαχαχα
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences