Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 07:23:37 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Δραχμές Βρυξελλών;  (Αναγνώστηκε 7396 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
saili987
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 27


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 08, 2017, 10:21:57 μμ »

Ανεβάζω φωτογραφίες ενός 5 δραχμου που έχω καιρό  και το θεωρούσα μέχρι πρότινος Βρυξελλών. Γνωστός που του έδειξα τη συλλογή μου  επιμένει ότι είναι UNC Λονδίνου και το κοστολόγησε το πολύ στα 60 ευρώ. Θα ήθελα και τη δική σας άποψη.
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 08, 2017, 10:25:32 μμ »

unc δεν ειναι..au ναι,το λες..τωρα για λονδινου η βρυξελλων δεν βοηθανε οι φωτο.βαλε καλυτερες απο την δεσμη με τους καρπους να δουμε..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
saili987
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 27


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 08, 2017, 10:54:03 μμ »

Ανεβάζω άλλες δύο πιο κοντινές. Οι συγκεκριμένες είναι οι πιο καθαρές που κατάφερα να τραβήξω.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 09, 2017, 08:10:26 πμ »

Φιλε μου, όπως σου είπε και ο Κώστας το unc ξεχαστο, το νόμισμα είναι στην καλύτερη au. Aπο εκεί και περα το νόμισμα είναι Βρυξελλών, φαίνετε να εχει την βουλα στην δευτερη δεσμη καρπων αριστερα. Δεν χρειάζεται να στο πει κανενας αυτό, οποιον καταλογο και να ανοίξεις θα το δεις και μόνος σου.
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 09, 2017, 08:18:29 πμ »

τα UNC Λονδίνου δεν κοστίζουν 60 ευρώ , είναι αρκετά φθηνότερα. Το νόμισμα δεν είναι UNC .
Καταγράφηκε
saili987
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 27


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 09, 2017, 10:30:13 πμ »

Αφού δεν είναι Λονδίνου όπως επιβεβαίωσε και ο φίλος πιο πάνω δεν με ενδιαφέρει αν κάνει 60 ευρώ ή όχι   γιατί, αφού είναι Βρυξελλών, σίγουρα κοστίζει παραπάνω.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 09, 2017, 11:02:21 πμ »

Καλημερα στην παρεα,
να ρωτησω ποσο περιπου υπολογιζεις οτι κανει το Βρυξελλων;;
Αυτο που εχω εγω ειναι ενα PCGS AU58(καταφωρα αδικημενο)το οποιο αγορασα μεσω ebay το Δεκεμβρη του 2013 απο γνωστο εμπορο 23,5 USD 17 ευρω τοτε.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 09, 2017, 11:20:07 πμ »

Βρυξελλων μιχαλη σε τετοια τιμη??τσαμπα το πηρες!οχι ομως οτι ειναι αυτη η τιμη του..για το συγκεκριμενο του θεματος,η αξια του ειναι περι τα 15-20 ευρω..εχει αρκετα χτυπηματακια στο πεδιο που αν σταλει για πιστοποιηση θα του στερησουν βαθμους κ υπεραξια..βεβαια ειναι ενα ταληρο που μπαινει ανετα σε μετριες συλλογες με χαμηλο κοστος..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 09, 2017, 11:35:44 πμ »

Βρυξελλων μιχαλη σε τετοια τιμη??τσαμπα το πηρες!οχι ομως οτι ειναι αυτη η τιμη του..για το συγκεκριμενο του θεματος,η αξια του ειναι περι τα 15-20 ευρω..εχει αρκετα χτυπηματακια στο πεδιο που αν σταλει για πιστοποιηση θα του στερησουν βαθμους κ υπεραξια..βεβαια ειναι ενα ταληρο που μπαινει ανετα σε μετριες συλλογες με χαμηλο κοστος..
Nαι Κωστα μου το πηρα σε αρκετα καλη τιμη αν και ηταν σε δημοπρασια για μερες αλλα το ειπα αυτο για να καταλαβει ο φιλος μας το μεγεθος.
Ψαξτε και θα βρειτε καλυτερες τιμες.Την ιδια περιοδο πηρα 10λεπτο 1882 στα 40 ευρω που ηταν 63(δεν το εχω πια το πηρε φιλος)
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 09, 2017, 11:42:25 πμ »

Δεν θεωρω πως το περιστατικο αυτο αντικατοπτριζει την πραγματικοτητα μιας κ ειναι ενα μεμονωμενο περιστατικο.το οτι εγω πχ ειχα παρει 1/4 1845 τρυπιο στα 3 ευρω,δεν σημαινει οτι αυτη ειναι η τιμη του..κ το ξερουμε ολοι.αρα λοιπον,οι ευκαιριες που βρισκουμε δεν ειναι μπουσουλας..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 09, 2017, 12:06:27 μμ »

Φυσικα Κωστη μου δεν θα διαφωνησω μαζι σου αλλα ποια ειναι η πραγματικοτητα;  ειναι ας πουμε(τυχαιο παραδειγμα)η τιμη των ασημενιων χουντικων οταν ευκολοτερα βρισκεις στους παγκους αυτα τα νομισματα παρα δραχμουλες του 2000;;
Εχω και αλλα πολλα παραδειγματα να αραδιασω αλλα κλεινω εδω.Καλη συνεχεια σε ολους
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 09, 2017, 12:33:19 μμ »

για ποιες δραχμες 2000 μιλας μιχαλη?κοιτα ειναι μια παρα πολυ ομορφη συζητηση για το τι βρισκεις κ ποσο,η οποια συζητηση αν γινεται μεταξυ συλλεκτων (και οχι με εμπορους οι οποιοι λογικο ειναι να θελουν να κρατησουν τιμες) μπορει να αποβει πολυ επικοδομητικη και να βγουν καποια συμπερασματα γενικα..βεβαια δεν ειναι το καταλληλο θεμα να το συζητησουμε,οποτε και εγω το αφηνω.

σχετικα τωρα με το νομισμα του φιλου,απο αποψη καταστασης το βλεπω χαμηλο αου και με τιμη γυρω στα 15-20.και μιλαμε παντα για raw.σε κουτι,ενα πχ 58αρι το υπολογιζω γυρω στα 70-80 ενω τα χαμηλα μς (60-61) τα υπολογιζω γυρω στα 110-130.αυτες θεωρω εγω λογικες τιμες και για τις δυο πλευρες.

τα λονδινου τωρα,σε raw, σαν αυτη την κατασταση υπολογιζω γυρω στα 5 ευρω ενω σε κουτιασμενο βρισκεις μς 62-63 με 25-35 ευρω.

αυτη ειναι η αποψη μου για τα συγκεκριμενα.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 09, 2017, 01:27:29 μμ »

Λέμε καμιά φορά ότι το "Χ" αντικείμενο πωλείται "50-100 ευρώ". Και... κάποιος θα πει "Πού το πουλάνε με 50 ευρώ, να αγοράσω 20 κομμάτια" ή "Πού το αγοράζουν με 100, να πάω Ολυμπιακός να πουλήσω όσα έχω". Προφανώς, η συνήθης τιμή είναι κάπου στη μέση, αλλά "καμιά φορά" μπορεί να το βρεις και στο κάτω όριο. Ή να το πουλήσεις στο πάνω.

Κάτι τέτοιο λέει ο Μιχάλης, αν κατάλαβα καλά...
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 09, 2017, 01:31:02 μμ »

Λέμε καμιά φορά ότι το "Χ" αντικείμενο πωλείται "50-100 ευρώ". Και... κάποιος θα πει "Πού το πουλάνε με 50 ευρώ, να αγοράσω 20 κομμάτια" ή "Πού το αγοράζουν με 100, να πάω Ολυμπιακός να πουλήσω όσα έχω". Προφανώς, η συνήθης τιμή είναι κάπου στη μέση, αλλά "καμιά φορά" μπορεί να το βρεις και στο κάτω όριο. Ή να το πουλήσεις στο πάνω.

Κάτι τέτοιο λέει ο Μιχάλης, αν κατάλαβα καλά...
Ακριβως ουτε εγω δεν θα μπορουσα να τα πω καλυτερα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καλημερα Γιωργη
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 09, 2017, 03:31:10 μμ »

Καλημερα Γιωργη


Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται. ;-)
http://www.sport-fm.gr/article/podosfairo/to-sikwsan-kai-fetos-oi-mikroi-tou-olumpiakou/3347930
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences