Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:54:41 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: πεντολιρο  (Αναγνώστηκε 12856 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 08, 2017, 02:10:16 μμ »

1815  ήθελε να γράψει μάλλον ο άνθρωπος.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 08, 2017, 06:14:34 μμ »

που μια φορά το σκάλισε το 1915, και από τότε το βάζουν σε κάθε λίρα/δίλιρο/πεντόλιρο/μισόλιρο/τεταρτάκι.

Λάθος μου.
Ο Pistrucci έζησε 29 May 1783 – 16 September 1855.
Αναμφισβήτητα αυτός σκάλισε το Γιώργη με το δράκο, αλλά προφανώς όχι το 1915. Ούτε το 1815.
Το βέβαιον είναι ότι αυτός τη σκάλισε την παράσταση, και πρέπει να τη σκάλισε μετά το 1817, που έγινε Chief-engraver του Royal Mint. Αλλά το ακριβές πότε, δεν προκύπτει απ' αυτά που διάβασα.

Θοδωρή, BP σημαίνει πάντα (υποθέτω) Benedetto Pistrucci. Δεν ξέρω να υπάρχει άλλος γλύπτης με τα ίδια αρχικά.

Μάνο, τις φωτο ΔΕΝ τις έβαλα για συγκρίσεις. Η παράσταση με το δράκο όμως, μία είναι, όλα τα χρόνια. Είναι αυτή που λέμε, που τη σκάλισε ο ΒΡ. Ίσως αυτό, σε κάτι βοηθάει.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 08, 2017, 07:19:16 μμ »

Kαλησπερα στην παρεα,
αρχικα να πουμε οτι η απεικονιση του Pistrucci στο αναγλυφο ειναι εργο της κορης του Maria Elisa Pistrucci που λεγοταν οτι ειχε κληρονομησει πολλες απο τις αρετες του πατερα της.
Να συνεχισω λεγοντας οτι ο Pistrucci ποτε δεν υπηρξε επισημα Chief-engraver του Royal Mint,παρα το οτι εκτελουσε τα καθηκοντα αυτα,αφου μολις το 1828 επισημοποιηθηκε η σχεση του με την θεση που του δοθηκε ως Chief-medallist.Η απασχοληση στο ROYAL MINT ηταν εως τοτε ως εξωτερικος συνεργατης και αυτο για τον λογο οτι ηταν αλλοδαπος.
Την παρασταση του Αγ.Γεωργιου με τον δρακο την ειχε ετοιμασει πριν τον θανατο του T.Wyon(1817)και φυσικα δεν θα μπορουσε να την ειχε κανει αργοτερα αφου αυτη χρησιμοποιηθηκε στην πρωτη λιρα του 1817 εξαλλου ειχε γινει γνωστη (η παρασταση) απο το  Great Recoinage του 1816.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 08, 2017, 07:27:40 μμ »

Η απασχοληση στο ROYAL MINT ηταν εως τοτε ως εξωτερικος συνεργατης και αυτο για τον λογο οτι ηταν αλλοδαπος.

Δεν υπήρχε Ευρωπαϊκή Ένωση τότε;
(φιλάκια) :-))
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 08, 2017, 07:30:20 μμ »

Η απασχοληση στο ROYAL MINT ηταν εως τοτε ως εξωτερικος συνεργατης και αυτο για τον λογο οτι ηταν αλλοδαπος.

Δεν υπήρχε Ευρωπαϊκή Ένωση τότε;
(φιλάκια) :-))
Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
οχι Γιωργη δεν υπηρχε
Καταγράφηκε
panos4
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 08, 2017, 07:34:57 μμ »

Βρε παιδια ,γιατι κανενας ( εκτος απο το Κοσμα) δεν αναφερει τα σημαδια της πλαστοτητας ,που βλεπει.
Μηπως ειναι καλο το πεντολιρο του φιλου
Καταγράφηκε
ΙΒΑΝ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 280


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 08, 2017, 11:52:45 μμ »

Βρε παιδια ,γιατι κανενας ( εκτος απο το Κοσμα) δεν αναφερει τα σημαδια της πλαστοτητας ,που βλεπει.
Μηπως ειναι καλο το πεντολιρο του φιλου
φιλε πανο, εγω περημενω απαντησεις για το πεντολιρο, ειναι άλλωστε ο λογος που το ανέβασα. Θα ηθελα τις γνωμες και αλλων φίλων γιατι το συγκεκρημενο κοματι το πηρα απο τραπεζα και ειναι κατι το σοβαρο....
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 09, 2017, 12:11:23 πμ »

Δυστυχώς ειναι κόπια.

Ριμ, χαμηλό ανάγλυφο χωρίς λεπτομέρειες, ημερομηνία.

Ειδικά το ριμ δεν παραμορφώνεται οπως στις λιρες. Το πεντόλιρα ειναι μεγαλο νομισματα και στην κατασκευή τους διατηρούν ενα σχεδον τέλειο ριμ, θα το  δεις σε ολα τα πιστοποιημένα πεντόλιρα.
Καταγράφηκε
collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 09, 2017, 08:39:20 πμ »

Πεντολιρο MS64  κοιτα το ριμ πως  ειναι
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 09, 2017, 09:51:02 πμ »

Βρε παιδια εχω προσεξει διαχρονικα οτι οσα μελη εχουν βαλει πεντολιρα για εκτιμηση (περαν των 10) δεν βρεθηκε 1 να ειναι αυθεντικο, τοση κατεμια δηλαδη?
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 09, 2017, 09:54:43 πμ »

Οχι πως αμφισβητω τις γνωσεις των ειδικων μας αλλα αν κατι δεν ειναι 100% σιγουρο για πλαστοτητα μην παρουμε τον αλλο στο λαιμο μας και το δωσει για χρυσο ενω ειναι αυθεντικο με διπλασια αξια!
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 09, 2017, 09:58:40 πμ »

Οχι πως αμφισβητω τις γνωσεις των ειδικων μας αλλα αν κατι δεν ειναι 100% σιγουρο για πλαστοτητα μην παρουμε τον αλλο στο λαιμο μας και το δωσει για χρυσο ενω ειναι αυθεντικο με διπλασια αξια!
Αν ο οποιοσδήποτε θέλει να είναι 101% σίγουρος και δεν εμπιστεύεται τις γνώμες κάποιων , μπορεί να το στείλει για πιστοποίηση....
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 09, 2017, 10:02:20 πμ »

Σωστα Θοδωρη αλλα παλι να το στειλεις και περιμενε 2 -3 μηνες για επιστροφη, αγχος αν χαθει, εξοδα πιστοποιησης κλπ, καλυτερα σωστη εκτιμηση απο το στεκι και αναλογα πραττει ο καθενας.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 09, 2017, 10:11:49 πμ »

Πολλες φορες οι φωτογραφιες ξεγελουν με την γωνια την οποιαν τραβηχτηκαν!!
Το εχω πει και αλλη μια φορα εδω μεσα οτι απο το υμπεη παλαιοτερα πηρα ενα τετοιο πεντολιρο σαν γνησιο και με το που ηρθε στα χερια μου και ανοιξα τον φακελο βλεπωντας μονο την οδοντωση εκεινη την στιγμη μεσα στον φακελο καταλαβα οτι την ειχα φαει!!
Το συγκεκριμενο εχει πανω στον εμπροσθοτυπο δυο χτυπηματακια τα οποια τα εχω ξαναδει!!
Μου ειχαν κανει και παλια εντυπωση και τα θυμομουν!!
Το βαρος οπου μας λεει ο φιλος δεν ειναι σωστο βαση τις γενικης καταστασης του νομισματος.
Μια πιστοποιηση θα ηταν το καλυτερο και για μενα.
Σε κραυγαλεες περιπτωσεις λες ναι ψευτικο απολυτα.
Εγω πλεον κραταω μικρο καλαθι στις εκτιμησεις μου περι γνησιοτητας απο φωτογραφιες.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 09, 2017, 10:29:33 πμ »

Πεντολιρο MS64  κοιτα το ριμ πως  ειναι
Ριμ εννοώ στα τετραγωνάκια που σχηματίζονται περιφερειακά, τις λεγομενες μαργαρίτες  που σχεδόν εφάπτονται στην περιμετρική στεφάνη. Κοιτα πόσο κάθετα είναι σχεδόν σε ολο το νόμισμα.


- πόσο έντονο και ζωντανό είναι το σχέδιο
- τον τρόπο γραφής της ημερομηνίας
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences