Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 12:34:12 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μια ιδέα: ηλεκτρονική έκθεση γραμματοσήμων  (Αναγνώστηκε 1544 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 07, 2017, 10:36:43 πμ »

....η οποία υπήρχε ,αλλά ενισχύθηκε με αυτό το τόπικ και το ποστ του φίλου kostakis88
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=35395.0

Υπάρχουν διαφόρων ειδών και επιπέδου εκθέσεις γραμματοσήμων:

-μαθητικές
-εθνικές
-παγκόσμιες
ακόμα και μονοθεματικές όπως
-ολυμπιακών γραμμ.
-θεματικού φιλοτ.

Σκέφτηκα λοιπόν γιατί να μη γίνει και μια ηλεκτρονική έκθεση συλλογών ?
Ξεκιναμε,με τον καθορισμό του εκθέματος,π.χ.:
έχω μια συλλογή Ελλάδα 1960-1985.Την τοποθετώ σε φύλλα Α4,απλά λευκά χαρτιά σε πιο χοντρο πάχος,ανα χρονιά,βάζοντας και ότι υλικό έχω συμπληρωματικά,δηλ.μύθοι Ηρακλή 1970,πέρα απο τη σειρά ασφράγιστη,βάζω και το φάκελλο πρώτης ημέρας κυκλοφορίας,αν έχω τυχόν κάποια σφραγίδα μικρού χωριού,ίσως καποιο τυπογραφικό λάθος,ας πούμε μια διπλή εκτύπωση μαύρου χρώματος και ότι άλλο σχετικό με αυτή την έκδοση,ακόμα και το prospectus των ταχυδρομείων.Η στερέωση πάνω στο φύλλο γίνετε με ποσέτες.
Ετσι φτιάχνω ένα έκθεμα που, ακολουθώντας την διεθνή πρακτική θα είναι αριθμού ίσου με ένα πλαίσο έκθεσης:
16 φύλλα Α4.

Αυτα για μια αρχική δομική.Από κει και πέρα ο καθένας θα μπορεί,βάση αυτών των προδιαγραφών να εκθέσει ότι θέμα θέλει.
Η μεγάλη διαφορά στα εκθέματα θα είναι η βαθμολόγησή τους
Αν υπάρχει προδιάθεση για συμμετοχή,τότε θα απευθυνθούν άνθρωποι απο το στέκι στην ΕΦΟ να τους παρουσιάσουμε την ιδέα μας.Επειτα θα ζητήσουμε να μας βαθμολογήσουν αυτοί τα εκθέματα,ίσως ακόμα και όχι με τη σοβαρότητα και βαρύτητα μιας εθνικής αναγνώρισης της έκθεσης,αλλά απλά για να υπάρχει αδιάβλητη αξιοπιστία.Αν εκει δεν βρούμε ευήκοα ώτα τότε θα απευθυνθουμε στη ΕΦΕ ώστε κάποιος απο τους ανθρώπους της με πείρα εκθεσεων να μας βοηθήσει και να μας βαθμολογήσει.
Η βαθμολογία και γιατι όχι η αθλοθέτηση βραβείων,είναι η πεπτουσία του εκθέτη και η επιτυχία της έκθεσης.Ν α σημειώσω εδώ απο την όποια πείρα έχω μεσω επισκέψεων και ανάγνωσης κανονισμών,άλλιώς βαθμολογήτε ένα έκθεμα όπως το περίγραψα παραπάνω και αλλιώς ένα έκθεμα Α' ολυμπιακών αγώνων,καθώς υπάρχει ο βαθμός δυσκολίας της συλλογής,έτσι ώστε αν κάποιος πάρει μέρος με ένα έκθεμα που περιέγραψα παραπάνω θα πρέπει να έχει ανταγωνιστικά πράγματα για να συγκεντρώσει μεγαλύτερη βαθμολογία απο μια απλή παράθεση εκδόσεων μεγάλης κεφαλής Ερμη,σε ένα έκθεμα.
Τέλος να σημειώσω ότι παίζει ρόλο στη βαθμολογία η παρουσίαση,ή κατάσταση/ποιότητα{ας πούμε τα κομμένα περιθώρια στα ανευ οδόντωσης ή το να λείπουν δόντια σε γραμμ.του εκθέματος}και ασφαλώς το υλικό που περιέχει το έκθεμα.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 08, 2017, 01:14:13 μμ »

Για να επικαιροποιήσω την ιδέα μου,και συνδυαστικά απο συζήτηση με τον φίλο kostakis88 ,να μια φωτό απο ένα πλαίσiο,όπως θα ήταν σε μια έκθεση.



16 φύλλα Α4,που επάνω τους ''χtίζεις'' το έκθεμά σου.Κάπως έτσι,σαν βάση αυτον τον κανόνα φαντάζομαι και εγώ την αντίστοιχη ηλεκτρονική έκθεση ,όπως αναλύω παραπάνω
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences