Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 12:20:35 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μικρές ιστορίες απο την φιλοτελική μας καθημερινότητα  (Αναγνώστηκε 5821 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 07, 2017, 08:48:08 πμ »

Μέσα απο την ενασχόληση με την συλλογη μας μας τυχαίνουν διάφορες καταστάσεις ,που αφορούν διαπιστώσεις,ατυχήματα,κακές εκτιμήσεις,πράγματα που έχουν να κάνουν με εργαλεία φιλοτελισμού,όπως ο νέος μας μεγενθυτικός φακός,κοινωνικές ιστορίες ίσως,που έχουν να κάνουν στην ενασχόλησή μας με τον κοινωνικό περίγυρο,π.χ.πως φαίνετε στην γυναίκα/φίλη μας,αλλά και φίλο καθώς μας παρακολουθουν και κυρίες, όταν της λέμε ότι θα δω μια ματιά τα γραμμ.και θα τα πούμε σε λίγο και εσύ τελειώνεις μετα απο τρεις ώρες ή τηλεφωνο απο τους φίλους για βόλτα και πως παίρνουν την απάντησή σου ότι έχεις να πας σε μια φιλοτ.έκθεση και πολλά άλλα.
Πιστεύω ότι θα είναι ένα χρήσιμο μέρος για να καταγράφετε η φιλοτελική ζωή μας,που ενώ υπάρχει και ο χώρος του  ''καφενειού'',εδώ θα υπάρχει ένα σαφώς πιο σοβαρό στυλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2017, 09:28:29 πμ από LHH » Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 07, 2017, 09:22:54 πμ »

Εδώ και κάμποσο καιρό ταξινομώ μια συλλογή που αποτελείτε απο γραμμ.πολλών κρατών της περιόδου 1880-1925 περίπου.Αυτή είναι παλαιού τύπου με τα γραμμ ,κολλημένα με σαρνιέρα πάνω σε κόλλες χαρτιού :

και ξεκολλάνε κάπως έτσι:
.
Φτάνοντας λοιπόν στο S,καθώς αναπτύσω την συλλογή μου αλφαβητικά στα άλμπουμ,δηλ.Α-D,E-P,και ,πέρα απο κάποιές χώρες που τις εξειδικεύω μόνες σε άλμπουμ,P-Y,ταξινομώ τα ελβετικά{switzerland}
Παλιότερα είχα βρει με χαρά ένα γραμμ.του 1907 με μια ειδοποιό διαφορά σε σχέση με την κανονική αξία:


και με τιμή πολλάπλάσια του κανονικού,απο 20λεπτα στα 80ευρώ{yvert 2005}

Φανταστήτε την φιλοτελική ''έξαψη'' όταν είδα να υπάρχει σε ασφράγιστο μέσα στην συλλογή που ασχολιόμουν!Με  τον ίδιο τρόπο πάω να το ξεκκολήσω απο το φύλλο και...καταστροφή.Είχε κολλήσει δίπλα απο τη σαρνιέρα και μέρος του γραμμ,και ξεκολλώντας το μαζί με την σαρνιέρα έφυγε και κομμάτι της γόμμας:

...προφανώς η υγρασία της σαρνιέρας είχε πάει και λίγο παραπέρα,αρκετα ώστε χωρίς να το υπολογίσω έκανα ένα γραμμ.στο 10% της αξίας του.
Πηγαίνοντας ,αφου τελείωσα την τοποθέτηση της χρονιάς που άνηκε το γραμμ.,στον κατάλογο να δώ πόσο κάνει. και μετα λύπης να δω τι αξίζει πλέον,καθώς το λογικό θα ήταν να δω μια τιμή αρκετά υψηλοτερη απο το σφραγισμένο που περιέγραψα παραπάνω,ακολούθησε μια ανακούφιση:το συγκεκριμένο γραμμ.άξιζε σαν ασφράγιστο{καθώς όπως είδα και αργότερα να συμβαίνει σε πολλά άλλα γραμμ.αυτης της χώρας}πολύ λιγότερο.δηλ.18ε...
Τουλάχιστον μετρίασε την στεναχώρια απο την απροσεξία/ατυχία μου,γιατί αν έβλεπα καμιά τιμή στα 500ε,όπως αναμενόταν....

Αυτή ήταν η ιστορία μου,που συνέβη προχθές.και σας την παρουσίασα,και με το δίδαγμα ότι στην ενασχόλησή μας με γραμμ.που έχουν γόμμα και είναι πολλών χρόνων ιδιαίτερη προσοχή !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2017, 09:32:51 πμ από LHH » Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 20, 2017, 10:09:21 πμ »

Αυτο τον καιρο ολοκληρώνω σιγά,σιγά τον έλεγχο ταξινόμησης στο συνολο της συλλογής ΜΚΕ.Η τελευταία φορα που είχα καθορίσει τις εκδόσεις ήταν προ +δεκαετία,πέρα απο τα όποια αποκτήματα μέσα στα χρόνια.Αυτο ήταν τελικά απαραίτητο γιατι με την πρόσθετη πείρα των 10-12 χρόνων,και βοηθήματα μελέτες που δεν είχα αλλά και αμέριστη βοήθεια απο φίλο χρήστη ,τον πλέον ειδικο στις ΜΚΕ που έχουμε{είχαμε} στο στέκι,βρήκα πάνω από δέκα περιπτώσεις λαθών.
Εχω σκοπό μετα την ολοκλήρωση{είμαι στα 40λ}που θα γίνει σύντομα να ασχοληθώ και με το δεύτερο τύπο.τις μΚΕ,που και εκει υπάρχει ο έτερος ειδικός, που αυτόν ευτυχώς τον έχουμε μαζί μας{αν και ποτέ δεν ξέρεις Σαρκασμός}
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2017, 11:17:58 πμ από LHH » Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 20, 2017, 11:24:06 πμ »

Τις προάλλες ήμουν για έλεγχο σε έναν δημόσιο φορέα, λόγω της δουλειάς πρέπει να στείλω κάποιες επιστολές όπου τα ταχυδρομικά τέλη τα πληρώνουν αυτοί. Τους ζητάω λοιπόν πόσα ταχυδρομικά τέλη θέλω και μου λένε οκ έχουμε προπληρωμένους φακέλους (αυτούς με τη μαργαρίτα, και το λογότυπο του φορέα στο μέρος του αποστολέα).

Οκ λέω μια χαρά. Μου τα φέρνει λοιπόν ο άνθρωπο και έτσι όπως μου τα δείχνει και τα ξεφυλλίζει να τα μετρήσει για να μου τα ζώσει είναι καμιά δεκαριά φάκελοι με σφάλμα, έχουν το τέλος στη πίσω μεριά του φακέλου ανάποδα απο την γλώσσα, δε πρόλαβα να σκεφτώ οτι βρήκα ένα ωραίο σφαλματάκι για τη συλλογή μου και ο υπάλληλος σε έξαλη κατάσταση "πωωωω τι μου έδωσαν τι θα κάνω τώρα τρέχω τρεχω στο ταχυδρομείο να τους αλλάξω μήπως και τους πάρουν πίσω" προσπάθησα να τον σταματήσω αλλά μάταια  Στριφογύρισμα ματιών

Έτσι έχασα ένα εύκολο και αβίαστο σφαλματάκι σε προπληρωμένο φάκελο της υπηρεσίας
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 20, 2017, 11:40:39 πμ »

Τις προάλλες ήμουν για έλεγχο σε έναν δημόσιο φορέα, λόγω της δουλειάς πρέπει να στείλω κάποιες επιστολές όπου τα ταχυδρομικά τέλη τα πληρώνουν αυτοί. Τους ζητάω λοιπόν πόσα ταχυδρομικά τέλη θέλω και μου λένε οκ έχουμε προπληρωμένους φακέλους (αυτούς με τη μαργαρίτα, και το λογότυπο του φορέα στο μέρος του αποστολέα).

Οκ λέω μια χαρά. Μου τα φέρνει λοιπόν ο άνθρωπο και έτσι όπως μου τα δείχνει και τα ξεφυλλίζει να τα μετρήσει για να μου τα ζώσει είναι καμιά δεκαριά φάκελοι με σφάλμα, έχουν το τέλος στη πίσω μεριά του φακέλου ανάποδα απο την γλώσσα, δε πρόλαβα να σκεφτώ οτι βρήκα ένα ωραίο σφαλματάκι για τη συλλογή μου και ο υπάλληλος σε έξαλη κατάσταση "πωωωω τι μου έδωσαν τι θα κάνω τώρα τρέχω τρεχω στο ταχυδρομείο να τους αλλάξω μήπως και τους πάρουν πίσω" προσπάθησα να τον σταματήσω αλλά μάταια  Στριφογύρισμα ματιών

Έτσι έχασα ένα εύκολο και αβίαστο σφαλματάκι σε προπληρωμένο φάκελο της υπηρεσίας
Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός Θυμός

Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 20, 2017, 12:05:07 μμ »

Συγνώμη αλλά και εσύ τους ήθελες δωρεάν,δώστου χρήματα να τους αγοράσεις ή αν δεν ήθελε έτσι,χρήματα για τους φάκκελους και ''καφεδάκι'',τώρα άμα δείς σε καμια τριετία καμια τιμή στου Καραμήτσου 30-40 ευρώ το σφάλμα...
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 25, 2017, 09:14:18 μμ »

Εδω μια συλλεκτική συντροφιά,σε χαλαρή βραδιά φιλοτελικών αναζητήσεων  Χαμόγελο:

Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 26, 2017, 09:24:15 πμ »

Ωραία βραδιά! εδώ γίνεται κατάταξη μικρών κεφαλών και φακέλων λίγο πριν γίνει η κατάταξη πιτσών  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 26, 2017, 10:00:24 πμ »

Ωραία βραδιά! εδώ γίνεται κατάταξη μικρών κεφαλών και φακέλων λίγο πριν γίνει η κατάταξη πιτσών  Σαρκασμός
Ξέχασες τις μπύρες και τα κρασιά Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 26, 2017, 10:20:27 πμ »

Πάλι με γραμματόσημα στα μούτρα! αφου είμαστε φιγουρίνια! Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 26, 2017, 10:32:01 πμ »

Πάλι με γραμματόσημα στα μούτρα! αφου είμαστε φιγουρίνια! Σαρκασμός

...και με την {πιστεύω} σωστή αντιστοίχιση θεματολογίας και συλλεκτών Κλείσιμο ματιού

το μοντέρνο είναι με  το σφάλμα χωρις cept....
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 26, 2017, 02:52:21 μμ »

Valeroi απο τη δεξια σελιδα βλεπω πως εχουμε περασει στα Α' Ολυμπιακα.
Οντως λιγο πιο μετα εγινε η καταταξη στις πιτσες που για την ιστορια η μια ειχε ελαφρια τσακιση στην πανω δεξια γωνια και η αλλη ειχε ενα tiny thin στο τυρι απο πανω😂😂
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 29, 2017, 10:49:17 πμ »

Παω χθες στα γραφεια της εταιριας,όπως περιέγραψα και σε άλλα τοπικ,με σκοπο να πάρω καθοδηγηση πάνω στο έκθεμα με το οποίο θελω να παρω μερος στην προκειμενη εκθεση της ΦΕΑ.

Μπροστα λοιπον στο προεδρο και στο ταμια & παραλληλα εφορο της Φιλοτελειας τους δείχνω αυτο :



μα την εξης απορία:
αν γίνετε και πως μπορω να συνθεσω στο εκθεμα και ένα μεγαλου μεγεθους αντικειμενο,που πιανει τεσσερα φύλλα α4 απο τα δεκαέξι.
Απάντησή τους :
μα εδω  η φωτο σου έχει δωδεκα φύλλα α4 και οχι 16...

 Στριφογύρισμα ματιών
ωχ ,καλα ξεκινησα λέω....αλλά,ενταξει,οι άνθρωποι είναι ''δασκαλοι'' με απεριόριστη διαθεση για μεταλαμπάδευση της γνωσης τους και αμέσως επι μια ωρα με συμβούλευαν !!!  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 29, 2017, 10:58:35 πμ »

Πήγες με βαρύ πυροβολικό βλέπω! Αν στηθεί ωραία θα είναι δυνατό έκθεμα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 29, 2017, 11:14:32 πμ »

Τωρα να σου πω ότι περιμενα να σε δω χθες  είναι κατι αναμενόμενο,αλλά δεν... Χαμόγελο
Ευχαριστω φίλε μου,μου έλεγαν χθες οι ''μεγαλοι'' μα με πέντε πλαισια να πάρεις μερος,{ Στριφογύρισμα ματιών Χαμόγελο},ναι,τους λέω πολύ καλά,εξάλλου μπορω να τα υπερκαλύψω βάση υλικού,αλλά...που να βρεθει χρόνος για να στηθει αυτο Απορία
Πουλανε καπου ελευθερο χρόνο να αγορασουμε ? Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences