Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 01:58:43 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση - Δεσμίδα χαρτονομισμάτων  (Αναγνώστηκε 25839 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 08, 2017, 09:46:38 μμ »

Άντε μπράβο, λεβέντες μου! Θα λύσουμε το οικονομικό πρόβλημα της χώρας...

Κουφάλα Σόιμπλε, θα σε πληρώσουμε με κατοχικά. :-))))))))))))))))))



edit: Ρε σεις, λέτε να είναι τόσο μεγάλη γάτα ο Βόλφγκακ;;; Σαν να μας έλεγε τόσα χρόνια "Θησαυρό τεράστιο σας άφησαν οι Ναζί. Τι αποζημιώσεις και ψίχουλα μας ζητάτε...."
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 08, 2017, 10:01:10 μμ »

εγω ξερω το εξης.οτι οταν ο αλλος εχει μια χ τεραστια περιουσια δεν σκεφτεται πως θα την κανει φυλλο και φτερο σκορπωντας 16-20 χιλιαρικα εδω κ εκει..μακαρι να ειναι πραγματικα τα χρηματα αυτα που σου προτεινουν και να μην ειναι κανενας σορρας που θα σε πληρωσει σε ληγμενα χαρτονομισματα γουαδελουπης...απορω παντως πως καποιος σκορπαει (γιατι περι σκορπισματος προκειται) τοσα χρηματα για να παρει κατι το οποιο αξιζει ισως και λιγοτερο απο το 1/4 των χρηματων που προσφερει..εκτος και αν μιλαμε για κανεναν δισεκατομμυριουχο που δεν ξερει τι να κανει τα χρηματα του και τα χαλαει σε οτι να'ναι..τι να πω?καλοφαγωτα λοιπον..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 08, 2017, 10:07:10 μμ »

Εγω θα  περιμενω να δω και τα επομενα τουβλα που θα βγαλει ο Βασιλης!!  Χαμόγελο
Ενα ενα μας τα εμφανισε μεχρι τωρα.
Μεχρι τωρα ειδαμε Δημητρα , ειδαμε Ποσειδωνα.
Το επομενο στην σειρα ειναι η Νικη της Σαμοθρακης με ονομαστικη αξια 50 δρχ!!
Λετε να την δουμε και αυτη σε χιλιαδα;;;  Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 09, 2017, 11:26:35 μμ »

Οι τιμές που εικάζεται ότι προσφέρονται στον φίλο Sportbillis από.. ευκατάστατα στελέχη ξένων τραπεζών(!), αποτελούν κατά την προσωπική μου εκτίμηση σενάρια.. συλλεκτικής φαντασίας ή ετεροχρονισμένο.. πρωταπριλιάτικο αστείο.

Διότι, ουδείς σώφρων και ενημερωμένος συλλέκτης -ή και έμπορος -ανεξαρτήτως της οικονομικής του ευρωστίας, δεν θα διανοείτο ποτέ να σπαταλήσει μεγάλα χρηματικά ποσά, για να αποκτήσει τεράστιες ποσότητες (1000)από το κατά τεκμήριον μακράν ευκολότερον ελληνικό κερματικό γραμμάτιο.

Με την ευκαιρία να σημειώσω πως το εν λόγω κερματικό γραμμάτιο, λανθασμένα χαρακτηρίζεται ως "κατοχικό" από κάποιους προλαλήσαντες.
Έχει εκδοθεί από το "Βασίλειον της Ελλάδος" στις 6/4/1940 και σαφέστατα δεν συγκαταλέγεται στις κατοχικές εκδόσεις.

Και κλείνω αντευχόμενος, να μην παρουσιαστεί και η "Νίκη της Σαμοθράκης" σε.. πακέτο των χιλίων!
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 10, 2017, 07:27:46 πμ »

κ εγω ευχομαι το παιδι να τα πουλησει τοσα χρηματα με ολη μου την ψυχη..και που ξερετε μπορει να να γινει αυτο..καλημερα κ καλη μεγαλη βδομαδα σε ολους παιδια..
Καταγράφηκε
Sportbillis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 10, 2017, 08:44:55 πμ »

Αγαπητέ φίλε gemuncey,

Ο συλλέκτης δε θα σπαταλήσει χρήματα για να αποκτήσει 1000 τεμάχια του ίδιου χαρτονομίσματος προφανώς, αλλά θα τα σπαταλήσει για να αποκτήσει μία ΔΕΣΜΙΔΑ των 1000 τεμαχίων, ατόφια!!!!! Με το σπάγκο της, τα χαρτονάκια και τη σφραγίδα στον πάτο!!!

Τι δεν καταλαβαίνεις δηλαδή;; Τόσο δύσκολο είναι;;; Δε μαζεύουν όλοι 1 τεμάχιο από κάθε νόμισμα και χαρτονόμισμα, αλλά όσοι διαθέτουν χρήματα θα αποκτήσουν και το κάτι διαφορετικό, όπως αυτές οι δεσμίδες των 10 και 20 ΔΡΧ που έχω στην κατοχή μου.

Και εσύ αν είχες πάρα πολλά λεφτά, δε θα είχες το ίδιο σκεπτικό. Αν έπεφτε στην αντίληψή σου κάτι παρόμοιο, θα το βούταγες πριν στο πάρουν οι άλλοι.

Σκέφτομαι λάθος; Αν ναι ευπρόσδεκτα, τα όποια σχόλια !

Και για να πέσει η τιμή των 10ΔΡΧ στα τάρταρα, ακόμα μία χιλιάδα με αριθμό 682001
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 10, 2017, 08:51:49 πμ »

Καλημερα φιλε..κανεις δεν ειπε οτι δεν ειναι κατι το περιεργο η κατι που  βλεπεις συχνα..το θεμα ειναι το ποσο που σκοπευει να σπαταλησει ο καθε ανθρωπος βασει της αξιας του κομματιου..μιλαμε για τουλαχιστον το τετραπλασιο απο την αξια του.και δεν μιλαμε για ενα αντικειμενο των 5 ευρω ωστε να δωσεις 20 κ να πεις "δςν βαριεσαι"..μιλαμε για ποοοολλα λεφτα..και με την εμφανιση και δευτερης 1000αδας ριχνει κ αλλο την τιμη...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 10, 2017, 09:18:08 πμ »

Το κανει εις γνωσιν του φιλε Κωστα ο Βασιλης και το διασκεδαζει!!  Χαμόγελο

Απο την ωρα που εμφανισε την δευτερη ημουν σιγουρος οτι υπηρχαν και αλλες και σε προσωπικη επικονωνια που ειχα μαζι του μου το επιβεβαιωσε.
Ο φιλος εχει το δικο του σκεπτικο και μακαρι να του πανε τα πραγματα οπως επιθυμει!!



Παντως Βασιλη εαν μεινει τιποτα να γλυψω και εγω κανενα κοκαλακι θυμισου με!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 10, 2017, 10:06:56 πμ »

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον φίλο Sportbillis.
Μιλάμε για ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ συλλογής.
Είναι άλλο το να έχει κάποιος
"Ένα χαρτονόμισμα του 1939 σε άψογη κατάσταση"
(γιατί υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες τέτοια)
και άλλο να έχει
"Δεσμίδα 1.000 χαρτονομισμάτων του 1939 σε άψογη κατάσταση".
Τέτοια αντικείμενα δεν υπάρχουν ούτε δέκα.

Και προφανώς τα πακέτα δεν πρέπει να σπάσουν.
Όχι για... ηθικούς λόγους, αλλά γιατί έτσι θα μειωθεί η αξία των αντικειμένων.

Λιγότερο το κοινό που ενδιαφέρεται? Ναι, προφανώς.
Αλλά όταν το βρεις (και για να το βρεις δεν πρέπει να βιάζεσαι να πουλήσεις), θα τα πιάσεις χοντρά.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 10, 2017, 10:52:35 πμ »

Πήξαμε στους ειδικούς περί το χαρτονόμισμα (sic)...

Γιώργη (Ηρακλειώτη), καλό είναι να μην αφήνεις να "αβαντάρονται" φύκια ως μεταξωτές κορδέλες. Και φυσικά, να μην συμμετέχεις κι εσύ σ' αυτή την "αβάντα".
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 10, 2017, 11:03:02 πμ »

καλό είναι να ...

Ό,τι πεις, δάσκαλε.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 10, 2017, 12:18:10 μμ »

Πήξαμε στους ειδικούς περί το χαρτονόμισμα (sic)...

Γιώργη (Ηρακλειώτη), καλό είναι να μην αφήνεις να "αβαντάρονται" φύκια ως μεταξωτές κορδέλες. Και φυσικά, να μην συμμετέχεις κι εσύ σ' αυτή την "αβάντα".


+10000000000 ΕΛΕΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!!!!
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 10, 2017, 12:27:22 μμ »

Εγώ τώρα να ρωτήσω κάτι.

Η τιμή ενός νομίσματος / χαρτονομίσματος (και γενικά κάποιου προϊόντος) πέφτει όταν βρίσκεται σε αφθονία.

Εδώ όμως πως μπορεί να πέσει και άλλο, από τη στιγμή που γίνεται σαφές ότι οι αγοραστές τα αγοράζουν
ως μία δεσμίδα των 1000, και όχι ως 1000 σε μία δεσμίδα. Δηλαδή θέλω να πω, ότι βλέποντας τα ποσά που φέρονται να αγοράζουν τις δεσμίδες, δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα τις σπάσουν και θα διοχετεύσουν στην αγορά τα κομμάτια. Είναι αδιανόητο. Θα έχουν χασούρα της τάξεως των 15-20 χιλιάδων (ανάλογα με το πόσα υποτίθεται ότι δίνουν)
Αν κάποιος έπαιρνε για 1000-2000 ευρώ τη δεσμίδα, τότε ναι θα υπήρχε πρόβλημα διότι θα τις έσπαγε 100% για να μοσχοπουλήσει τα χαρτάκια.
Οπότε ναι εμφανίστηκαν νέα κομμάτια, όμως αν τελικά πωληθούν με αυτόν τον τρόπο και στα υπέρογκα ποσά που ακούστηκαν, τότε δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αλλάξει κάτι, από τη στιγμή που δεν θα φανούν στην αγορά πουθενά.

Μιλάω υποθετικά, αλλά νομίζω είναι λογικός ο συλλογισμός μου.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 10, 2017, 01:10:24 μμ »

Μιλάω υποθετικά, αλλά νομίζω είναι λογικός ο συλλογισμός μου.

Να πώς διαδίδονται οι "ψευδείς ειδήσεις" (για να μην τις χαρακτηρίσω αλλιώς).
Φυσικά, δεν φταις εσύ γι' αυτό, αλλά αυτοί που τις διαδίδουν...

Οι τιμές που αναφέρονται είναι φανταστικές. Τα χαρτονομίσματα αυτά βρίσκονται εύκολα σε μεγάλες ποσότητες και σε άριστη κατάσταση. Όποιος ενδιαφέρεται για δεσμίδες (για τη συλλογή του), θα ψάξει να τις βρει σε τιμές χονδρικής. Και θα τις βρει, με λίγο ψάξιμο... (Εκτός αν έχει λεφτά για πέταμα.)

Ας μην ξεχνάμε ότι παλιά αντικείμενα "ανακαλύπτονται" ακόμα στις μέρες μας, από παλιατζήδες ή... υδραυλικούς. :-) Ειδικά, χαρτονομίσματα αυτού του είδους "ανακαλύπτονται" ακόμα σε ποσότητες.



Για τις συγκεκριμένες δεσμίδες, μπορούν να ειπωθούν δύο πράγματα:

Πράγματι, οι δεσμίδες των χιλίων δεν είναι και τόσο "κοινό" πράγμα. Εγώ προσωπικά δεν έχω ξαναδεί. Το σίγουρο, όμως, είναι ότι αυτά τα χαρτονομίσματα υπάρχουν σε αφθονία και πολλές δεσμίδες είναι στοκαρισμένες.

Το δεύτερο είναι ότι όποιος ενδιαφέρεται για δεσμίδες, θα ψάξει να βρει δεσμίδες άψογες και εκεί θα δώσει τα λεφτά του. Δηλαδή, δεσμίδες όπου ΟΛΑ τα χαρτονομίσματα είναι ακυκλοφόρητα. Ακόμα και οι ταινίες θα θέλει να είναι σε άριστη κατάσταση. Μιλάμε για χαρτονομίσματα της εποχής του Β'ΠΠ που βρίσκονται εύκολα και σε ποσότητες.

Και βέβαια... όποιος έχει λεφτά και ενδιαφέρεται για δεσμίδες, δεν θα τις πάρει μία-μία. Θα κοιτάξει να τις πάρει μαζεμένες δέκα-δέκα, για να πετύχει και καλύτερη τιμή.

Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 10, 2017, 01:27:51 μμ »

Γιαυτό είπα "υποτίθεται ότι δίνουν"

Από την άλλη όμως, όπως εσύ και γω και κανένας εδώ μέσα νομίζω, δεν έχουμε δει δεσμίδα των 1000.
Μπορεί όντως να υπάρχουν συγκεκριμένα άτομα που θα "πετούσαν" τα λεφτά τους.
Όμως ακόμα και αυτό το "πέταγμα" μπορεί να αντικρουστεί, με μία κλασσική ατάκα " δεν υπάρχουν όρια στο συλλεκτισμό, ο καθένας δίνει όσα θέλει για ένα κομμάτι που του αρέσει"

Εγώ να κλείσω λέγοντας, ότι αν ο φίλος όντως έχει τέτοιου είδους προσφορές,
να τα δώσει πριν τις χάσει, γιατί όπως καταλαβαίνουμε, οι συλλέκτες που ενδιαφέρονται για τέτοιου είδους κομμάτια, είναι απειροελάχιστοι.
Λέω απειροελάχιστοι, σύμφωνα με τα λεγόμενα των πρώτων εκτιμήσεων " ποιος θα βρεθεί να τα πάρει" "δεν θα μπορέσεις να τα δώσεις" κτλ κτλ, που φανερώνει ότι τουλάχιστον εντός Ελλάδας δεν υπάρχει συλλεκτικό ενδιαφέρον.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences