Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 09:12:24 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΡΧΑΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ  (Αναγνώστηκε 27824 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 03, 2017, 10:15:31 μμ »

ο καινουριος δεν λεει 15, το τσεκαρα
επισης η τηρηση του νομου μπορει να ναι πιο "ελαστικη" και να βοηθαει και τον επαναπατρισμο
μπορει επισης αν "σε ξερουν" να δειχνουν καταννοηση

αμα πιασουν ομως καποιον μετα απο "τηλεφωνακι" ο οποιος δεν ειναι δηλωμενος συλλεκτης ή αρχαιοπωλης, ουτε εχει δηλωσει προηγουμενες τετοιες συναλλαγες,και ειδικα αν το τηλεφωνακι ειναι "συστημενο", μπορουν να τον κυνηγησουν μονο και μονο τηρωντας το γραμμα του νομου

το αν εχω εμπειρια με δηλωσεις, δεν εχω . αλλα αυτο τι σημαινει οσο αφορα στην ικανοτητα μου να εχω διαβασει και καταννοησει τι λεει ο νομος.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 03, 2017, 10:24:54 μμ »


αμα πιασουν ομως καποιον μετα απο "τηλεφωνακι" ο οποιος δεν ειναι δηλωμενος συλλεκτης ή αρχαιοπωλης, ουτε εχει δηλωσει προηγουμενες τετοιες συναλλαγες,και ειδικα αν το τηλεφωνακι ειναι "συστημενο", μπορουν να τον κυνηγησουν μονο και μονο τηρωντας το γραμμα του νομου

το αν εχω εμπειρια με δηλωσεις, δεν εχω . αλλα αυτο τι σημαινει οσο αφορα στην ικανοτητα μου να εχω διαβασει και καταννοησει τι λεει ο νομος.

Καταρχάς, έχουν σταματήσει εδώ και 20 χρόνια να κάνουν δεκτούς νέους "συλλέκτες". Φίλος μου, μεγαλοσυλλέκτης, που είχε κάνει αιτηση το 1998 ακόμη περιμένει...

Έχει πολύ μεγάλη σημασία η πρακτική γνώση τής διαδικασίας. Γιατί ο νόμος εφαρμόζεται κατά το δοκούν και το ξέρω καλά αυτό. Είναι σαν να έχει διαβάσει κάποιος ό,τι υπάρχει και δεν υπάρχει για τα νομίσματα και δεν έχει πιάσει ποτέ νόμισμα στα χέρια του. Ως συλλέκτης θα κατανοείς, οπωσδήποτε, τη θέση μου...
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 03, 2017, 10:46:00 μμ »

εχω πιασει τον εαυτο μου απειρες φορες να συμφωνει μαζι σου τοσο πολυ που πολλες φορες δεν γραφω καν γιατι με εχει καλυψει η γνωμη σου
στο θεμα αυτο ομως δεν μπορω να συμφωνησω
δεν διαφωνω στο πως εφαρμοζεται ο νομος, σε πιστευω και το χω δει εμμεσα και το περιμενα γιατι σε αυτην την χωρα ζω
απλα για μενα αυτο δεν αποτελει νομικη καλυψη, ουτε μπορω να δεχτω ηθικα να "διευκολυνουμε" καποιον ο οποιος δηλωνει εμμεσως πλην σαφως τις προθεσεις του

στο μυαλο μου η συζητηση εχει παρει δλδ την εξης σουρεαλιστικη μορφη  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
dsp       : ο νομος λεει οτι απαγορευεται να παρκαρουμε στα πεζοδρομια
Kωστας : ναι , αλλα μαλλον δεν εχεις εμπειρια, στην ελλαδα παρκαρουμε ολοι πανω στα πεζοδρομια
dsp       : μηπως να μην το καναμε ?
κωστας  : οχι μωρε, θα δεις, αμα το κανεις τις ωρες που θα σου πω, δε θα σε γραψουν ποτε
dsp       : με ενοχλει
κωστας  : αφου εχουμε χαλια δομηση στην χωρα, τπτ δεν λειτουργει, που αλλου να το βαλεις το αμαξι ?

δε το λεω για να θιχτεις, απλα πραγματικα καπως ετσι σουρεαλιστικο φαινεται μεσα στο μυαλο μου

επισης, διαφωνεις εσυ ή καποιος αλλος, οτι αμα καποιος απο δω σηκωσει το τηλεφωνο και παρει την ΔΗΕ και την Ε. Αρχαιοτητων και κανει μια καταγγελια για καποιον απο τους κομητες που δηλωσαν "εχω αυτο" και ζητησουν αυτοι την IP του απτο στεκι και πανε σπιτι του και το βρουν, και αυτος δεν το χει δηλωσει, θα μπλεξει ?

γιατι εγω αυτο στην ουσια λεω, οτι μπαινουν εδω και ενοχοποιουν τον εαυτο τους και δεν το καταλαβαινουν καν.


Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 03, 2017, 10:55:23 μμ »

Δε μίλησα γι' αυτούς που κατέχουν παρανόμως αρχαία νομίσματα. Εγώ επισημαίνω ότι δεν είναι καλή η δαιμονοποίηση των συζητήσεων γι' αρχαία νομίσματα. Μέσα από τέτοιες συζητήσεις θα μάθουν και οι παραπάνω ότι παρανομούν και θα συμμαζευτούν.

Όσον αφορά το πρακτικό τού πράγματος, θα σε καλέσω την επόμενη φορά που θα κατέβω στην Εφ. Αρχ. να πάμε παρεούλα να δεις ιδιοίς όμμασι τί παίζει...Και καλό είναι να λεγονται κάποια πράγματα με π.μ., ώστε να μην ξυπνήσει απο το ληθαργό του κανένας από τους καρεκλοκένταυρους και βρουν οι κακομοίρηδες αρχαιολόγοι το μπελά τους, γιατί προσπαθούν να κάνουν τη δουλεια τους μέσα σε πολύ αντίξοες συνθήκες...
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 03, 2017, 10:59:51 μμ »

Κ. Κώστα, μιας και φαίνεται ότι έχετε εμπειρία στο θέμα, σας έχει τύχει να σας κρατήσουν κάποιο από τα νομίσματα και να σας αποζημιώσουν?
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 03, 2017, 11:09:31 μμ »

Λοιπον , αν και δε θέλω να τα συζητώ αυτά δημοσίως, με γαργαλάει να απαντήσω και να σου πω ότι το Ν.Μ. είχει δείξει ενδιαφέρον για νομίσματά μου, αλλά δεν αποδέχτηκα την πρότασή τους για πολλούς λόγους. Είχα το δικαίωμα και το έκανα.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 03, 2017, 11:13:22 μμ »

Εγώ επισημαίνω ότι δεν είναι καλή η δαιμονοποίηση των συζητήσεων γι' αρχαία νομίσματα. Μέσα από τέτοιες συζητήσεις θα μάθουν και οι παραπάνω ότι παρανομούν και θα συμμαζευτούν.

Σ'αυτο συμφωνησαμε απτην αρχη. Ισα ισα που θα θελα να υπαρχουν θεματα με αρχαια να μαθω και τπτ. Ειναι για μενα αστειο να ξερει παραπανω απο μενα ενας αγγλος και να μην μπορω να βρω εδω μεσα στοιχεια παραπανω για το κερμα στο οποιο βασιστηκε ο Ιακωβιδης για να κανει το σχεδιο της δραχμης-διδραχμου του 1910-1911. Επισης ειναι αστειο να μην βοηθαμε με γνωσεις ατομα εδω μεσα που αλλιως μπορει να ειχαν την διαθεση και την οικονομικη ανεση να επαναπατρισουν πολλα κομματια της ιστοριας μας.

Να ανοιξουμε και κατηγορια ξεχωριστη θα 'θελα και απ'ολα. Αλλα οχι να διευκολυνουμε καποιους που δεν ξερουμε και πριν τα δηλωσουν. Πειτε πως μπηκαν 100 ατομα και τους βοηθησαμε και ηταν ολοι σωστοι, εκτος απο εναν. Εγω θα φρικαρα ακομη και με κεινον τον εναν που ξερω οτι τον "βοηθησαμε" , θα μας θεωρουσα ολους ηθικα υπευθυνους.

Η με λιγα λογια, ο τυπος που μπαινει μεσα πρωτη φορα δεν ειναι παρανομο να ρωταει, εγω μονο και μονο στην πιθανοτητα να μην ειναι σωστος και να τον βοηθησω να παρανομησει,  θεωρω ανηθικο το να του απαντησω και γι' αυτο δεν εχω απαντησει πολλες φορες και ας ηξερα ή βρηκα τι νομισμα εχει.

Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 03, 2017, 11:25:08 μμ »


Να ανοιξουμε και κατηγορια ξεχωριστη θα 'θελα και απ'ολα. Αλλα οχι να διευκολυνουμε καποιους που δεν ξερουμε και πριν τα δηλωσουν. Πειτε πως μπηκαν 100 ατομα και τους βοηθησαμε και ηταν ολοι σωστοι, εκτος απο εναν. Εγω θα φρικαρα ακομη και με κεινον τον εναν που ξερω οτι τον "βοηθησαμε" , θα μας θεωρουσα ολους ηθικα υπευθυνους.

Η με λιγα λογια, ο τυπος που μπαινει μεσα πρωτη φορα δεν ειναι παρανομο να ρωταει, εγω μονο και μονο στην πιθανοτητα να μην ειναι σωστος και να τον βοηθησω να παρανομησει,  θεωρω ανηθικο το να του απαντησω και γι' αυτο δεν εχω απαντησει πολλες φορες και ας ηξερα ή βρηκα τι νομισμα εχει.

Η δική μου θέση είναι να τονίζουμε σε αυτούς που ρωτούν ότι πρέπει να δηλώσουν ένα νόμισμα και στη συνέχεια να δίνουμε ό,τι πληροφορία θέλουν. Και κακό θα κανουν στον ευατό τους αν δεν κάνουν το νόμιμο.
Από την άλλη μεριά θα μάθουν το νόμιμο και αυτοί που δε γνωρίζουν ότι παρανομούν.
 Εξάλλου αυτός που θα θελήσει να πουλήσει παρανόμως ένα νόμισμα να είσαι σίγουρος ότι δεν περιμένει τη δική μου βοήθεια και ότι είναι σίγουρα καλά πληροφορημένος και δικτυομένος για να το κάνει. Αυτά τα πράγματα δε συμβαίνουν από τύχη... Καταλαβαίνετε τί εννοώ.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 03, 2017, 11:29:01 μμ »

Και τέλος σε ότι αφορά το νόμισμα που έγινε το κίνητρο να επαναδραστηριοποιηθώ στο φόρουμ, θα ήθελα σίγουρα να δω τον εμπροσθότυπο, αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος, αν και δεν το έχω πιάσει, ότι είναι κίβδηλο.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 03, 2017, 11:34:16 μμ »

αμα μπει καποιος που δεν ξερει αλλα εχει καθε "καλη" διαθεση να παρανομησει και περιμενει τσιτα μπροστα στον υπολογιστη και εμεις του πουμε

1) εχεις μια κουκουβαγια συριας, απομιμηση της αθηναικης, σε κακη κατασταση, συνηθισμενο νομισμα  --> μικρο το κακο, μπορει να μην το δηλωσει αλλα δε θα ενδιαφερθει και πολυ αφου δε θα λυσει το προβλημα της ζωης του ε αυτο

2) εχεις ενα τετραδραχμο συρρακουσων MS και το ψαξει να δει τι ειναι --> ακομα και αγιος ναναι θα του μπει η ιδεα να παει ενα ταξιδακι λονδινο στον γνωστο εβραιο

αρα πρωτα πιστευω πρεπει να του λεμε δηλωσε το, και αφου μας δειξει το χαρτι, του απανταμε αμα εχει επιπλεον αποριες που δε θα χει
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 03, 2017, 11:36:25 μμ »

Και τέλος σε ότι αφορά το νόμισμα που έγινε το κίνητρο να επαναδραστηριοποιηθώ στο φόρουμ, θα ήθελα σίγουρα να δω τον εμπροσθότυπο, αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος, αν και δεν το έχω πιάσει, ότι είναι κίβδηλο.

Εγώ αν και έχω δει από κοντά νομίσματα εποχής Φιλίππου - Μ Αλεξάνδρου , (νόμιμα δηλωμένα από τους κατόχους τους) κανένα δεν ήταν ίδιο με το άλλο.. Όλα είχαν μικροδιαφορές μεταξύ τους, αν και στη γενική εικόνα έμοιαζαν αρκετά.
Το συγκεκριμένο μου θύμισε αυτά τα νομίσματα.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 03, 2017, 11:39:47 μμ »

Εγώ αν και έχω δει από κοντά νομίσματα εποχής Φιλίππου - Μ Αλεξάνδρου , (νόμιμα δηλωμένα από τους κατόχους τους) κανένα δεν ήταν ίδιο με το άλλο.. Όλα είχαν μικροδιαφορές μεταξύ τους, αν και στη γενική εικόνα έμοιαζαν αρκετά.
Το συγκεκριμένο μου θύμισε αυτά τα νομίσματα.

Αυτό της κοπέλας είναι καρικατούρα μπροστά τους.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 03, 2017, 11:44:08 μμ »

αμα μπει καποιος που δεν ξερει αλλα εχει καθε "καλη" διαθεση να παρανομησει και περιμενει τσιτα μπροστα στον υπολογιστη και εμεις του πουμε

1) εχεις μια κουκουβαγια συριας, απομιμηση της αθηναικης, σε κακη κατασταση, συνηθισμενο νομισμα  --> μικρο το κακο, μπορει να μην το δηλωσει αλλα δε θα ενδιαφερθει και πολυ αφου δε θα λυσει το προβλημα της ζωης του ε αυτο

2) εχεις ενα τετραδραχμο συρρακουσων MS και το ψαξει να δει τι ειναι --> ακομα και αγιος ναναι θα του μπει η ιδεα να παει ενα ταξιδακι λονδινο στον γνωστο εβραιο

αρα πρωτα πιστευω πρεπει να του λεμε δηλωσε το, και αφου μας δειξει το χαρτι, του απανταμε αμα εχει επιπλεον αποριες που δε θα χει

Φίλε μου, να είσαι σίγουρος ότι δε βρίσκονται τυχαία ms τετράδραχμα των Συρακουσίων στα χέρια άσχετων. Σε άσχετους θα βρεθούν σαβούρες που δεν κοστίζουν τίποτα και παρόλα αυτά θα τούς κοστίσει ακριβά αν προσπαθήσουν να πουλήσουν το τίποτα. Τα υπόλοιπα, αν θες οτιδήποτε, με π.μ. γιατί δημοσίως έχω εξαντλήσει το θέμα.
Καταγράφηκε
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 04, 2017, 12:10:52 πμ »

Τα όρια του νόμου είναι σαφή. Και όσο κι αν έχω διαβάσει τα σχετικά άρθρα πουθενά δεν εντόπισα να ποινικοποιείται η δίψα για γνώση. Ο καθένας είναι υπόλογος έναντι του Ελληνικού Κράτους και των Νόμων του, για τον τρόπο που απέκτησε και χειρίστηκε ένα αντικείμενο που αποτελεί πολιτιστική κληρονομιά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να συζητάμε και να αναζητούμε πληροφορίες για αυτήν την κληρονομιά. Κατά μία εκδοχή, κάτι αντίστοιχο δεν συμβαίνει και με όλα τα θέματα που συζητούντα μέσα σε αυτό το φόρουμ; Εάν κάποιος ζητάει πληροφορίες και εκτίμηση της κατάστασης ενός έργου τέχνης ή ενός νομίσματος, εννοείται ότι είναι υπόλογος έναντι του νόμου για τον τρόπο κτήσης αυτού του αντικειμένου, εάν το κατέχει. Αυτός όμως που θα εκφράσει την προσωπική του άποψη από τεχνικής ή απλά αισθητικής πλευράς σαφώς και δεν έχει ευθύνη για τον τρόπο που αποκτήθηκε το αντικείμενο από τον κάτοχό του.


Sent from my iPad using Tapatalk
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 04, 2017, 12:50:34 πμ »

Το πρόβλημα δημιουργείται με αυτούς που μπαίνουν για μία και μοναδική φορά στο φόρουμ,
ανεβάζουν ένα αρχαίο νόμισμα, και ζητάνε να μάθουν αξία.

Είναι διαφορετικό να πει κάποιος "παιδιά έχω αποκτήσει αυτό και έχω ξεκινήσει τις νόμιμες διαδικασίες, πως σας φαίνεται?"
Είναι λεπτό το ζήτημα και θέλει προσοχή!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences