Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 11:06:41 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΡΧΑΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ  (Αναγνώστηκε 27805 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 03, 2017, 12:41:44 πμ »

Παράθεση
Συνεπώς, δύναται -δικαίως και νομίμως, να ερευνήσει ώστε να αξιολογήσει/τιμολογήσει το προς πώληση αντικείμενο. Άνευ φόβου και πάθους. Τέλος!

Συμφωνούμε απολύτως, με την προϋπόθεση να είναι όντως με δήλωση, ο νόμιμος κάτοχος,
και όχι νωρίτερα.
Καταγράφηκε
CATHYGAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 27



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 03, 2017, 07:26:13 πμ »

καλημερα στη παρεα..και καλη εβδομαδα μου ειπανε που ειναι η αρχαιολογια της περιοχης μου και θα παω την πεμτη να το δηλωσω οποτε και θα μαθουμε την ιστορια του νομισματος
Καταγράφηκε
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 03, 2017, 10:22:54 πμ »

καλημερα στη παρεα..και καλη εβδομαδα μου ειπανε που ειναι η αρχαιολογια της περιοχης μου και θα παω την πεμτη να το δηλωσω οποτε και θα μαθουμε την ιστορια του νομισματος
Αν θέλεις γράψε και τι σου είπαν στην εφορία, να μας φύγει κάθε απορία.
Καταγράφηκε
CATHYGAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 27



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 03, 2017, 02:58:38 μμ »

ενοειτε φιλε μου ...
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1791


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 03, 2017, 07:51:29 μμ »

Εν αναμονή των νέων από την φίλη "CATHYGAN", θέτω ένα σχετικό του θέματος ερώτημα:

Ποιός νόμος ακριβώς, απαγορεύει στον κατέχοντα ενός αρχαίου νομίσματος, την σπουδή και οποιαδήποτε αναζήτηση-έρευνα (ακόμα και την διερεύνηση τιμολόγησης) που αφορά στο αντικείμενο, όταν αυτή ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ της δηλώσεως του στην αρμόδια υπηρεσία..?

Διότι αν δεν επιδιώκεται επί της παρούσης φάσης (προ της επικείμενης δήλωσης) η πράξη της πώλησης, ΟΥΔΕΝ ΜΕΜΠΤΟΝ προκύπτει από την όποια προσπάθεια σχετικής πληροφόρησης.

Ας μην.. δαιμονοποιούμε συλλήβδην τις σχετικές διερευνήσεις/συζητήσεις.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 03, 2017, 08:45:12 μμ »

Συγνώμη αλλά, γνωρίζεις τη νομοθεσία και θέλεις να μάθεις την αξία του, σε κάτι που νομίζω και δηλωμένο δε μπορεί να πουληθεί;  Αναποφασιστικότητα
Ο ανθρωπος παραθέτει εγγραφο από δημόσια αρμόδια υπηρεσία όπου μεταξύ των άλλων αναφέρεται : δ) Η γνωστοποίηση στην υπηρεσία μας της πρόθεσης μεταβίβασης του μνημείου, καθώς κου των
στοιχείων του προσώπου προς το οποίο θα γίνει η μεταβίβαση. Αν πρόκειται για πώληση θα πρέπει να
μας γνωστοποιηθεί και η συμφωνηθείσα τιμή. Και στις δύο περιπτώσεις είναι απαραίτητη η αναμονή
ενός μηνός για την πιθανή εκδήλωση ενδιαφέροντος απόκτησης του μνημείου εκ μέρους του
Υπουργείου Πολιτισμού.

Πώς λοιπόν προκύπτει ότι δεν μπορεί να πουληθεί;  Απορία Απορία Απορία
 (και απ'ο,τι είδα έχει επαναληφθεί παραπάνω με επισήμανση αυτή η ίδια παράγραφος (!)

(Το μόνο καινούριο που έχω να προσθέσω είναι ο επόμενος καφές του Στεκιού να γίνει στου Νάσιουτζικ που χει και δροσούλα...)
Συγνώμη αλλά ''ο άνθρωπος'' δεν είναι ο κάτοχος...(άσε που έδω μέσα είχα διαβάσει πως δε μπορεί να πουληθεί..λάθος απο ότι προκύπτει τελικά)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 03, 2017, 09:08:06 μμ »

Ποιός νόμος ακριβώς, απαγορεύει στον κατέχοντα ενός αρχαίου νομίσματος, την σπουδή και οποιαδήποτε αναζήτηση-έρευνα (ακόμα και την διερεύνηση τιμολόγησης) που αφορά στο αντικείμενο, όταν αυτή ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ της δηλώσεως του στην αρμόδια υπηρεσία..?

Διότι αν δεν επιδιώκεται επί της παρούσης φάσης (προ της επικείμενης δήλωσης) η πράξη της πώλησης, ΟΥΔΕΝ ΜΕΜΠΤΟΝ προκύπτει από την όποια προσπάθεια σχετικής πληροφόρησης.

Ας μην.. δαιμονοποιούμε συλλήβδην τις σχετικές διερευνήσεις/συζητήσεις.

Κάτι τέτοια διαβάζει ο... και βγάζει δικές του νομολογίες... :-))
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 03, 2017, 09:19:59 μμ »

Ποιός νόμος ακριβώς, απαγορεύει στον κατέχοντα ενός αρχαίου νομίσματος, την σπουδή και οποιαδήποτε αναζήτηση-έρευνα (ακόμα και την διερεύνηση τιμολόγησης) που αφορά στο αντικείμενο, όταν αυτή ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ της δηλώσεως του στην αρμόδια υπηρεσία..?

ο ιδιος νομος ειναι
ο νομος λεει οτι πρεπει να το δηλωσεις αμα το βρεις ή το αγορασεις, ναι ή οχι ?
αμα πιαστεις να το χεις στα χερια σου και δεν εχεις αποδειξεις για το πως βρεθηκε στα χερια σου μπλεκεις, ναι ή οχι ?
αμα αποδειχτει οτι το χεις στα χερια σου και δεν θελεις να το δηλωσεις και υπαρχει δηλωση σου οτι θελεις να το πουλησεις μπλεκεις, ναι ή οχι ?
αμα αποδειχτει οτι το χες στα χερια σου χρονια (το χρονικο οριο που δινει ο νομος ειναι μερες), ηξερες για το νομο και παρ'ολ'αυτα δεν ηθελες να το δηλωσεις, μπλεκεις, ναι ή οχι ?

οταν βγαινει λοιπον ο αλλος στο σαιτ και λεει : "ποσο κανει αυτο ? μην τρελλαινεστε τοσοι και τοσοι τα χουν αδηλωτα, δεν τρεχει τπτ" ταυτοχρονα υπαρχουν ενδειξεις οτι α) ενδιαφερεται να το πουλησει χωρις β) να εχει διαθεση να το δηλωσει.

ΥΓ: θυμηθειτε λιγο απο ρεπορταζ στις ειδησεις, που λενε "οι ταδε κατειχαν αυτα τα αντικειμενα με προθεση να τα πουλησουν". απτη δικογραφια ειναι αυτα, δεν ειναι απαραιτητο οτι τους επιασαν στα πρασα, αλλα ο εισαγγελεας το πεταει κι αυτο μεσα και καλα κανει και αν καταφερει να πεισει αρκετα το δικαστηριο θα μετρησει στην ποινη. Μη μου πειτε οτι μια τετοια δηλωση σε φορουμ δε θα μετρησει, μια χαρα θα μετρησει.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2017, 09:33:21 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
ΓιώργοςΠ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 115


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 03, 2017, 09:27:02 μμ »

Αγαπητέ μου, επειδή έχω κάνει μια πρακτική στο Νομισματικό Μουσείο, μπορείς να βάλεις και την άλλη όψη μήπως θυμηθώ ή καταλάβω ποιού αιώνος είναι ;; .... Επίσης θέλω να σου πω, πως η διαδικασία δεν είναι αρκετά δύσκολη αλλά ούτε και τόσο τρομακτική όσο ακούγεται, αν πας στην αρχαιολογική υπηρεσία και την ακολουθήσεις κανονικά δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.


Επίσης, το νόμισμά σου θα σταλεί από την αρχαιολογική υπηρεσία -αν θυμάμαι σωστά, υποχρεωτικά στο Ε&Ν Μουσείο για ταυτοποίηση και καταχώρηση, απ'όπου θα λάβεις και την βέβαιη απάντηση ... τις περισσότερες φορές οι αρχαιολογική υπηρεσία δίνει τραγελαφικές ταυτοποιήσεις !
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 03, 2017, 09:30:16 μμ »

Λοιπόν, εγώ αγόρασα το παρακάτω πριν απο 3-4 μέρες. Δεν το έχω παραλάβει ακόμη, άρα δεν το έχω και δηλώσει. Θα είμαι παράνομος σε αυτην τη φάση, αν ζητήσω πληροφορίες γι' αυτό καθώς και την αξία του;

Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 03, 2017, 09:35:09 μμ »

Λοιπόν, εγώ αγόρασα το παρακάτω πριν απο 3-4 μέρες. Δεν το έχω παραλάβει ακόμη, άρα δεν το έχω και δηλώσει. Θα είμαι παράνομος σε αυτην τη φάση, αν ζητήσω πληροφορίες γι' αυτό καθώς και την αξία του;

τωρα οχι δεν εισαι παρανομος

αν αρχισεις να ρωτας για την τιμη του και περασουν 15 μερες αποταν το παραλαβεις και δεν το χεις δηλωσει, το γεγονος οτι ρωτουσες για την αξια του ενω εχει περασει το "ευλογο χρονικο διαστημα" που δινει ο νομος για τη δηλωση(δλδ εχεις ηδη παρανομησει) μπορει να χρησιμοποιηθει ως επιβαρυντικο στοιχειο- ενδειξη οτι ενδιαφεροσουν να το πουλησεις
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 03, 2017, 09:44:09 μμ »

Οπότε, θα είμαι παράνομος από την ώρα που θα με πιάσουν να το κατέχω, χωρίς να μπορώ να δικαιολογήσω την προέλευσή του. Άρα, μπορούμε να ρωτάμε από εδώ και από οπουδήποτε για ό,τι αρχαίο νόμισμα θέλουμε, μας ανήκει ή δε μας ανήκει.

Συμπέρασμα είναι ότι δε χρειάζεται να είμαστε στην τσίτα για τέτοια πράγματα και να δαιμονοπούμε τα πάντα. Και μάλιστα όταν δεν έχουμε τέτοιου είδους συλλογή και δε γνωρίζουμε τις διαδικασίες επί του πρακτέου.
Καταγράφηκε
ΓιώργοςΠ.
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 115


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 03, 2017, 09:51:03 μμ »

Λοιπόν, εγώ αγόρασα το παρακάτω πριν απο 3-4 μέρες. Δεν το έχω παραλάβει ακόμη, άρα δεν το έχω και δηλώσει. Θα είμαι παράνομος σε αυτην τη φάση, αν ζητήσω πληροφορίες γι' αυτό καθώς και την αξία του;




Για το νόμισμά σου, αν βρήκα σωστά είναι αυτό:

ISLANDS off THESSALY, Peparethos. 4th-3rd centuries BC. Æ Chalkous (13mm, 2.28 g, 5h). Head of Dionysios right, wearing ivy wreath / Π Ε, kantharos with vine tendrils and bunches of grapes. Rogers 559; BCD Thessaly I 1363; BCD Thessaly II 798; HGC 6, 412.

Ενημέρωσέ μας όταν ενημερωθείς από την Αρχ.Υπηρεσία.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 03, 2017, 10:02:02 μμ »

Άρα, μπορούμε να ρωτάμε από εδώ και από οπουδήποτε για ό,τι αρχαίο νόμισμα θέλουμε, μας ανήκει ή δε μας ανήκει.

Μπορουμε να ρωταμε και να συζηταμε για ο,τι αρχαιο μας κατεβει.

Εγω λεω πολυ απλα οτι οταν βγαινει ο αλλος στο φορουμ και λεει "βρηκα αυτο το νομισμα, τι ειναι?", κατευθειαν ειναι σαν να δηλωνει οτι "το βρηκα το αργοτερο σημερα". Οποτε μετα απο 15 μερες(15 μερες ελεγε ο παλιος νομος νομιζω, ο καινουριος πρεπει να το λεει καπως αλλιως, πιο επιτακτικα) αμα ξαναβγει και ρωτησει παλι "τι ειναι αυτο" και πει "δεν το χω δηλωσει" ,ειναι σαν να λεει "ειμαι παρανομος".
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 03, 2017, 10:06:03 μμ »

Ναι, αυτό είναι. Μήπως βρήκες και τη δημοπρασία; Μεγάλο χαμόγελο Πώς κι έκανες την πρακτική σου στο Ν.Μ.; Σ' ενδιαφέρουν τα νομίσματα; Θα σου στείλω π.μ να τα πούμε...

τωρα οχι δεν εισαι παρανομος

αν αρχισεις να ρωτας για την τιμη του και περασουν 15 μερες αποταν το παραλαβεις και δεν το χεις δηλωσει, το γεγονος οτι ρωτουσες για την αξια του ενω εχει περασει το "ευλογο χρονικο διαστημα" που δινει ο νομος για τη δηλωση(δλδ εχεις ηδη παρανομησει) μπορει να χρησιμοποιηθει ως επιβαρυντικο στοιχειο- ενδειξη οτι ενδιαφεροσουν να το πουλησεις

Ούτε το δεκαπενθήμερο ισχύει στην πράξη. Αν το έχεις στο φακελό του με το τιμολόγιο κλπ, το δηλώνεις και μετά από καιρό. Γι' αυτό λέω ότι καλό είναι να γνωρίζουμε πρακτικά τα ζητήματα πριν γράψουμε οτιδήποτε.
Τα υπόλοιπα και τυχόν απορίες κι ενδιαφέρον έχει να μάθει κάποιος τις διαδικασίες με π.μ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences