Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:47:53 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΡΧΑΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ  (Αναγνώστηκε 27811 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 04, 2017, 09:49:17 πμ »

Το πρόβλημα δημιουργείται με αυτούς που μπαίνουν για μία και μοναδική φορά στο φόρουμ,
ανεβάζουν ένα αρχαίο νόμισμα, και ζητάνε να μάθουν αξία.

Είναι διαφορετικό να πει κάποιος "παιδιά έχω αποκτήσει αυτό και έχω ξεκινήσει τις νόμιμες διαδικασίες, πως σας φαίνεται?"
Είναι λεπτό το ζήτημα και θέλει προσοχή!
Kαλημέρα.
Συμφωνώ απολύτως.Με εκνευρίζουν οι δηλώσεις " έχω αυτό (δε ξέρω τίποτα, δηλαδή δε μπήκα στο κόπο να ψάξω τί είναι αυτό που έχω στα χέρια μου..) και πόσο κοστίζει (με σκόπο κατά περίπτωση να το πουλήσω εαν ακούσω και κανά τρελό ποσό..).
Πολλές φορές έχω διαβάσει εδώ σε αντίστοιχες ερωτήσεις, απαντήσεις του τύπου 5-10 χρόνια φυλακή κλπ κλπ ενώ απο το νόμο (που δεν τον ήξερα) μπορείς εαν το δηλώσεις να το πουλήσεις.
Κάτι αντίστοιχο έγινε και με κάποιον που ήθελε να μάθει/πουλήσει ένα συλλεκτικό όπλο.
Πήρε πληροφορίες, τις αγνόησε και τελικά είδα την αγγελία στη Χ.Ε  Σαρκασμός Σαρκασμός
Δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση αλλά σε κάτι που εαν δεν έχει δηλωθεί άρα και παράνομο
δε θα έπρεπε να δίνουμε πληροφορίες στο θέμα της τιμής αλλά στη νομιμιποίηση του αντικειμένου.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 04, 2017, 12:56:32 μμ »

Πολύ ωραία τα είπε ο Medvet! Παιδιά, δεν είναι αναγκη να υπάρχει ταυτιση απόψεων, είτε στο συγκεκριμένο, είτε σε οποιδήποτε θέμα προκύψει στο φόρουμ. Ο καθένας είναι ελεύθερος να πράττει σύμφωνα με τις αντιληψεις και τις εμπειρίες του. Κοινή γραμμή μπορεί να υπάρξει μόνο μετά από απόφαση τού ιδιοκτήτη τού φόρουμ.
Καταγράφηκε
CATHYGAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 27



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 04, 2017, 03:36:36 μμ »

Καλησπερα στη παρεα..
διαβαζω  τα σχολια σας και μερικα ειναι πολυ ενδιαφερον .
το μονο συγουρο ειναι οτι μίλησα ηδη με την Αρχαιολογια και οπως σας προανεφερα μεθαυριο θα ειμαι εκει για να τους το δωσω .οποτε μην ανησυχείτε τοσο . 
νιωθω πραγματικα ενοχες και οτι εκανα κατι το κακο και  παρανομο νομιζοντας οτι μεσα σε ενα "στεκι συλλεκτων" θα βρω απαντησεις για την ιστορια ενος νομισματος που μπορει καν να μην ειναι Ελληνικο.
βαιβαια το να το πεταξω απ το παραθυρο  θα με ηρεμούσε ...
δεν ειπε κανενας οτι υπαρχει προθεση να πουληθει.... ερωτηση για πληροφοριες του νομισματος εκανα γιατι απο μονη μου εψαξα (οχι που λενε μερικοι οτι δεν εψαξα,,,)αλλα δεν βρηκα τιποτε.
του πετερα μου η αδελφη ειναι προισταμενη σε εφορεια αρχαιοτάτων μνημείων  αλλα δεν μιλαμε και δεν εχουμε καλεσ σχεσεις και δεν την ρωτησα   αλλιως θα την ρωτουσα αμεσα.

.οποια διαθεση και να ειχα να ασχολείθω με την συλλογη νομισμάτων εξαφανιζετε σιγα σιγα .... γιατι πολυ απλα ειμαστε στενόμυαλοι και βλεπουμε μονο γυρο απο τον εαυτο μας το τι συμβαινει και οχι παραπερα.
και οταν παμε στο εξωτερικο και βλεπουμε την αρχαια Ελληνικη κληρονομια να δεποζει στα μουσεία τους...απορουμε που τα βρηκαν..
πολλοί που βρησκουν κατι αρχαιο δεν μπαινουν καθολου στη διαδικασια να πανε να το δηλωσουν γιατι φοβουνται την γραφειοκρατια και λενε ασε μορε που να μπλεκω τωρα θα νομιζουν οτι κανω και εμποριο...και γιαυτο ψαχνουν καποιον απ το εξωτερικο που θα βοηθησει γιατι πχ στη Γερμανια μπορω ευκολα να το στειλω υπαρχει και σελιδα στο ιντερνετ και καταλογοι με φωτογραφιες πολλων νομισματων και διπλα η αξια τους ..εκει δεν ειναι ταμπου ουτε δυσκολο να παρουν ενα νομισμα ουτε θα σε ζαλισουν να ρωτανε που το βρηκεσ...στο χωραφι μου το βρηκα,αρα μου ανοικει...κριμα που ειναι ετσι οι νομοι και αναγκαζουν τον κοσμο να παρανομει.
 μονιζω οτι αν ηταν πιο εύπλαστοι οι νομοι   ολοι οι Ελληνες θα ηθελαν τα αρχαια να μενουν στην Ελλαδα και δεν θα παρανομουσαν..
ξερω περιπτωση μια γυναικας στη Καβαλα που απο χομπι εψαχνε και εβρισκε διαφορα και τα ειχε σπιτι της δεν εκανε κανενα εμποριο ...πηγε κατηγορουμενη και εδω και 5 χρονια τρεχει ακομα με δικαστηρια  ..αν την ρωτησεις τωρα δε θελει καν να ακουσει για αρχαια ..και για τον φιλο που θελει να δει την αλλη οψη του νομισματος στελνω φωτο.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 04, 2017, 03:43:10 μμ »

cathy δεν ειπαμε τιποτα συγκεκριμενο για σενα
δε σε ξερουμε για να κρινουμε
εγω και μερικοι αλλοι απλα υποστηριζουμε οτι δεν πρεπει να γινεται συζητηση για νομισματα πριν πανε να δηλωθουν

οσο για την γυναικα στην καβαλα, καλυτερα που δεν ασχολειται πια, αρκετο κακο εκανε
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
CATHYGAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 27



Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 04, 2017, 03:54:04 μμ »

ναι δεν ξερω  τι εκανε
 μερικοι εδω μεσα λεω οτι  τρομαζουν τον κοσμο λεσ και κανανε κανενα φονο αν βρηκαν ενα νομισμα και ρωταν την ιστορια του γιατι δηλαδη σονη και καλα να υπαρχει το πονηρο μυαλο και ο δολος?
αν εγραφα στην πρωτη μου ανακοινωση οραια και καλα " γεια σας ειμαι συλλεκτης νομισματων μου εδωσε ο παππους μου αυτο το μονισμα το δηλωσα να οριστε και το χαρτι και πως σας φαινετε?? θα ηταν" ο σωστός " τροπος?
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 04, 2017, 03:54:45 μμ »

Βλέπεις ότι έρχεσαι στα λόγια μας. Τρέχει λες 5 χρόνια.
Ε καλά κάνουν και την τρέχουν, ξεκάθαρα.

Για να μην τρέχει κανείς λοιπόν, κάνεις τα νόμιμα πραγματάκια που πρέπει,
και είσαι καθαρός και ξάστερος.

Η πολιτισμική κληρονομιά είναι κάτι το οποίο πρέπει να το σεβόμαστε όλοι.
  
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 04, 2017, 04:01:39 μμ »

ναι δεν ξερω  τι εκανε
...αν εγραφα στην πρωτη μου ανακοινωση οραια και καλα " γεια σας ειμαι συλλεκτης νομισματων μου εδωσε ο παππους μου αυτο το μονισμα το δηλωσα να οριστε και το χαρτι και πως σας φαινετε?? θα ηταν" ο σωστός " τροπος?

ναι για μενα θα ΄ταν ο σωστος τροπος

αν δεν καταλαβαινεις τι χανω εγω, εσυ, τα παιδια σου, η αρχαιολογια, η χωρα, η παγκοσμια ιστορια που ειναι να γραφτει, οταν καποιος ψαχνει και βρισκει κατι και μετα δεν παει να το δηλωσει, αλλα κυριως να δηλωσει που στο καλο το βρηκε, τοτε απλα δικαιολογεις την αποψη μου
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
CATHYGAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 27



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 04, 2017, 04:02:34 μμ »

ενοειτε οτι θα γινει αυτο δεν το συζηταω καθολου  και συμφωνω απολυτα μαζι σου ..ετσι κι αλλιως κουβεντα κανουμε εδω μεσα και ισως βγει κατι απ ολλη την συζητηση ..ενοχλουμε  ομως με αυτουσ που κρινουν ευκολα και βγαζουν συμπερασμετα οπως και αυτους που με εμεσο η αμεσο τροπο τρομοκρατουν η απειλουν  ..δεν εχω να κρυψω η να φοβηθω τιποτα και κανεναν ,,γιαυτο και ειμαι εδω
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 04, 2017, 04:30:54 μμ »

ενοειτε οτι θα γινει αυτο δεν το συζηταω καθολου  και συμφωνω απολυτα μαζι σου ..ετσι κι αλλιως κουβεντα κανουμε εδω μεσα και ισως βγει κατι απ ολλη την συζητηση ..ενοχλουμε  ομως με αυτουσ που κρινουν ευκολα και βγαζουν συμπερασμετα οπως και αυτους που με εμεσο η αμεσο τροπο τρομοκρατουν η απειλουν  ..δεν εχω να κρυψω η να φοβηθω τιποτα και κανεναν ,,γιαυτο και ειμαι εδω

Μη φοβάσαι τίποτα. Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που για διάφορους λόγους θα καταφεύγουν στις γενικεύσεις, τις δαιμονοποιήσεις και τ' αυθαίρετα συμπεράσματα. Εσύ να συνεχίσεις να κάνεις αυτό που αγαπάς κι εμείς θα κάνουμε αυτό που πρέπει για σε πληροφορήσουμε με σαφήνεια για το τι έχεις στα χέρια σου και τι περαιτέρω ενέργειες πρέπει να κάνεις για να είσαι απολύτως νόμιμη.

Καταγράφηκε
CATHYGAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 27



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 04, 2017, 04:51:35 μμ »

ενοειτε οτι θα γινει αυτο δεν το συζηταω καθολου  και συμφωνω απολυτα μαζι σου ..ετσι κι αλλιως κουβεντα κανουμε εδω μεσα και ισως βγει κατι απ ολλη την συζητηση ..ενοχλουμε  ομως με αυτουσ που κρινουν ευκολα και βγαζουν συμπερασμετα οπως και αυτους που με εμεσο η αμεσο τροπο τρομοκρατουν η απειλουν  ..δεν εχω να κρυψω η να φοβηθω τιποτα και κανεναν ,,γιαυτο και ειμαι εδω

Μη φοβάσαι τίποτα. Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που για διάφορους λόγους θα καταφεύγουν στις γενικεύσεις, τις δαιμονοποιήσεις και τ' αυθαίρετα συμπεράσματα. Εσύ να συνεχίσεις να κάνεις αυτό που αγαπάς κι εμείς θα κάνουμε αυτό που πρέπει για σε πληροφορήσουμε με σαφήνεια για το τι έχεις στα χέρια σου και τι περαιτέρω ενέργειες πρέπει να κάνεις για να είσαι απολύτως νόμιμη.

ευχαριστω ..με καλυψες .δεν εχω να πω τιποτε αλλο για το θεμα τα υπολοιπα την πεμτη που θα εχουμε νεοτερα..
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 05, 2017, 08:48:31 πμ »

συμφωνω σχεδον απολυτα με τα προτελευταια λογια της CATHYGAN..αλλα συμφωνω κ με ολους οτι πρεπει να λεμε στους ανθρωπους τι να κανουν οταν εχουν τεοια κομματια,να ακουλουθουν την νομιμη οδο κ γιατι οχι μετα απο αυτο να τα θαυμαζουμε ολοι μας..κατι ασχετο,το νομισμα ειναι χρυσο διοτι ειναι στα χρυσα νομισματα το θεμα? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
CATHYGAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 27



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 05, 2017, 03:09:54 μμ »

συμφωνω σχεδον απολυτα με τα προτελευταια λογια της CATHYGAN..αλλα συμφωνω κ με ολους οτι πρεπει να λεμε στους ανθρωπους τι να κανουν οταν εχουν τεοια κομματια,να ακουλουθουν την νομιμη οδο κ γιατι οχι μετα απο αυτο να τα θαυμαζουμε ολοι μας..κατι ασχετο,το νομισμα ειναι χρυσο διοτι ειναι στα χρυσα νομισματα το θεμα? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
ΟΧΙ δεν ειναι χρυσο λαθος κατηγορια αλλα δε ξερω πως αλλαζει αυτο θα το δοκιμασω
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 05, 2017, 08:24:38 μμ »

Επειδή οι "μερικοί" είναι εγώ παρότι ανέφερα πως δε μιλάω για τη συγκεκριμένη περίπτωσή σου, αυτό που διάβασα είναι ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΝΟΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Η ΕΚΤΙΜΑ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ εσύ τί θα καταλάβαινες;
Eπίσης αυτό πολλοί που βρησκουν κατι αρχαιο δεν μπαινουν καθολου στη διαδικασια να πανε να το δηλωσουν γιατι φοβουνται την γραφειοκρατια και λενε ασε μορε που να μπλεκω τωρα θα νομιζουν οτι κανω και εμποριο...και γιαυτο ψαχνουν καποιον απ το εξωτερικο που θα βοηθησει γιατι πχ στη Γερμανια μπορω ευκολα να το στειλω υπαρχει και σελιδα στο ιντερνετ και καταλογοι με φωτογραφιες πολλων νομισματων και διπλα η αξια τους ..εκει δεν ειναι ταμπου ουτε δυσκολο να παρουν ενα νομισμα ουτε θα σε ζαλισουν να ρωτανε που το βρηκεσ...στο χωραφι μου το βρηκα,αρα μου ανοικει...κριμα που ειναι ετσι οι νομοι και αναγκαζουν τον κοσμο να παρανομει. είναι που κάνουν οι αρχαιοκάπηλοι και μετά λέμε που τα βρίσκουν.
Ο νόμος (σώστος ή μη) είναι συγκεκριμένος, είτε το βρήκες στο χωράφι σου είτε στο έδωσε κάποιος φίλος, όλα τα άλλα είναι ''κουβέντα να γίνεται''.
Προσωπικά έχω δει αρκετές δημοπρασίες εξωτερικού με ελληνικά νομίσματα και θα ήθελα να αποκτήσω κάποια.
Εστω και τα πιο φθηνά, ως κομμάτι της Ελλάδας.Διάβασα εδω μέσα και έμαθα το τρόπο νομιμοποίησης τους
αν και νέο σχετικά μέλος...
Καταγράφηκε
CATHYGAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 27



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 05, 2017, 09:15:21 μμ »

Ο νόμος (σώστος ή μη) είναι συγκεκριμένος, είτε το βρήκες στο χωράφι σου είτε στο έδωσε κάποιος φίλος, όλα τα άλλα είναι ''κουβέντα να γίνεται''.
Προσωπικά έχω δει αρκετές δημοπρασίες εξωτερικού με ελληνικά νομίσματα και θα ήθελα να αποκτήσω κάποια.
Εστω και τα πιο φθηνά, ως κομμάτι της Ελλάδας.Διάβασα εδω μέσα και έμαθα το τρόπο νομιμοποίησης τους
αν και νέο σχετικά μέλος...
[/quote]

Κυριε Στρατη δεν διαφωνω με αυτα που γραφετε και γω νεο μελος ειμαι και μαθαινω απο τους πιο παλιους εδω μεσα και γω δεν ηξερα την διαδικασια και αυριο το πρωι ειναι η 1η δουλεια που θα κανω να παω στην αρχαιολογια και να τους το δειξω ..
Καταγράφηκε
CATHYGAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 27



Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 06, 2017, 02:55:28 μμ »

Καλησπερα σε ολη τη παρεα ..πηγα σημερα στην Αρχαιολογια και τους εδειξα το νομισμα το ειδε ενας Αρχαιολογος και ειδικος στα νομισματα σχεδον αμεσως μου βρηκε τι ειναι¨απο   Σαμοθράκη περί 280 π.Χ. Κρανοφόρος κεφαλή Αθηνάς με λοφιοφόρο Κορινθιακό κράνος. Πίσω όψη: Κυβέλη ένθρονος, που κρατά patera* και σκήπτρο.  εκανα την αιτηση και θα περιμενω να μου στειλουν το χαρτι ιδιοκτησιας στο σπιτι .μου ειπαν οτι χρειαζετε λιγος χρονος για να το μελετησουν και να μου δωσουν ακριβη στοιχεια για το νομισμα . τελικα δεν ηταν τιποτα το ιδιαιτερο μια αιτηση κανεις μονο ..αυτα ειχα να πω .οποτε ξερουμε τουλαχιστον τι ειναι και απο ποτε περιπου. ευχαριστω οσους βοηθησαν
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences