Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:40:17 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΑΛΙΑ ΚΟΥΤΙΑ  (Αναγνώστηκε 14952 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 23, 2017, 01:50:14 μμ »

Η "Καλμαλίνη" είναι όλα τα λεφτά, με τρέλανε !
Που τη βρήκες ρε θηρίο?
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 24, 2017, 11:47:44 πμ »

Η "Καλμαλίνη" είναι όλα τα λεφτά, με τρέλανε !
Που τη βρήκες ρε θηρίο?
Πραγματι! Προσεχώς και κουτί του 60 παπαγάλος ΛΟΥΜΙΔΗΣ, σε δράμια, αν υπάρχει ακόμη! ΜΠΙΤ ΜΠΑΖΑΡ Θεσσαλονίκη, 20 ευρώ φιλική τιμή...
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 02, 2017, 08:06:25 μμ »

To ξύλινο κουτί με τα ανάγλυφα τραπουλόχαρτα επάνω είναι εντυπωσιακό. Είναι θήκη για τράπουλες και μάρκες?
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 05, 2017, 12:14:09 πμ »

To ξύλινο κουτί με τα ανάγλυφα τραπουλόχαρτα επάνω είναι εντυπωσιακό. Είναι θήκη για τράπουλες και μάρκες?
Ακριβώς! Το αγόρασα άδειο φυσικά και έβαλα μια παλιά τράπουλα του πεθερού μου....
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 09, 2017, 09:35:17 μμ »

Λίγα ακόμη...
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 09, 2017, 09:37:18 μμ »

Και αυτά.......
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 09, 2017, 09:39:14 μμ »

Αυτό δεν το λες ακριβώς κουτί, αλλά μ αρέσει το θέμα!
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 25, 2017, 12:20:01 πμ »

Ένα νέο εξαιρετικό κουτί κατά την άποψή μου....
http://prntscr.com/fzt9m4
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 25, 2017, 07:18:05 πμ »

Είναι ένα συλλεκτικό πεδίο που σύμφωνα με τους παλαιοπώλες έχει συνεχώς αυξανόμενη ζήτηση. Για μένα είναι πολύ ενδιαφέρων και αισθητικά αλλά και...χρηστικά! Παραθέτω μερικά κουτιά (μεταλλικά και μη), από την συλλογή μου. Όποιος έχει το ίδιο χόμπυ, ή έχει περιέργεια μπορεί να "χαζέψει"...

Πολύ ωραί η διπλή συλλογή σου. Μου αρέσει.

Ειδικά το κουτί με τη Θεσαλονίκη μου θυμίζει αχνά τη παιδική μου ηλικία. Εάν θυμάμαι καλά έχει εσωτερικό χώρισμα για τον καφέ και τη ζάχαρη.

Βέβαια, χρειάζεται προσοχή με τους παλαιοπώλες. Ήδη κυκλοφορούν πολλές ανατυπώσεις των (τσίγκινων) κουτιών, αλλά και οι τιμές τους είναι εξωπραγματικές. Για παράδειγμα, το κουτί με τις Meggezones οι Έλληνες στο ebay το βγάζουν για 12$  τη στιγμή που παλαιότερο, -τουλάχιστον κατά 50 χρόνια- οι ξένοι το βγάζουν με 3-5$.   https://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=&_osacat=1525&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xtin.TRS0&_nkw=tin&_sacat=1525

Τα ξύλινα κουτιά ή κασετίνες είναι ένα άλλο πεδίο, οι θήκες τσιγάρων διαφορετικό,  καθώς και τα μουσικά κουτιά....

Πάντως για μένα είναι πειρασμός, ειδικά τα τσίγκινα... Μπράβο σου!



Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 25, 2017, 08:18:04 πμ »

Είναι ένα συλλεκτικό πεδίο που σύμφωνα με τους παλαιοπώλες έχει συνεχώς αυξανόμενη ζήτηση. Για μένα είναι πολύ ενδιαφέρων και αισθητικά αλλά και...χρηστικά! Παραθέτω μερικά κουτιά (μεταλλικά και μη), από την συλλογή μου. Όποιος έχει το ίδιο χόμπυ, ή έχει περιέργεια μπορεί να "χαζέψει"...

Πολύ ωραί η διπλή συλλογή σου. Μου αρέσει.

Ειδικά το κουτί με τη Θεσαλονίκη μου θυμίζει αχνά τη παιδική μου ηλικία. Εάν θυμάμαι καλά έχει εσωτερικό χώρισμα για τον καφέ και τη ζάχαρη.

Βέβαια, χρειάζεται προσοχή με τους παλαιοπώλες. Ήδη κυκλοφορούν πολλές ανατυπώσεις των (τσίγκινων) κουτιών, αλλά και οι τιμές τους είναι εξωπραγματικές. Για παράδειγμα, το κουτί με τις Meggezones οι Έλληνες στο ebay το βγάζουν για 12$  τη στιγμή που παλαιότερο, -τουλάχιστον κατά 50 χρόνια- οι ξένοι το βγάζουν με 3-5$.   https://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=&_osacat=1525&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xtin.TRS0&_nkw=tin&_sacat=1525

Τα ξύλινα κουτιά ή κασετίνες είναι ένα άλλο πεδίο, οι θήκες τσιγάρων διαφορετικό,  καθώς και τα μουσικά κουτιά....

Πάντως για μένα είναι πειρασμός, ειδικά τα τσίγκινα... Μπράβο σου!


Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τις συμβουλές σου. Πράγματι έχει χώρισμα για καφέ και ζάχαρη..Όσο για τους παλαιοπώλες πράγματι έχουν υπερβολικές τιμές, γι αυτό και τους αποφεύγω...Τα περισσότερα κουτιά μου τα έχω από "πλανόδιους", εκτός από ελάχιστα, με κόστος από 1-5 ευρώ. Μόνο της Θεσσαλονίκης και την καλμαλίνη, που ήταν "στοχευμένες"  αγορές τα πλήρωσα από 15 ευρώ...ΤΟ δε megezones, 1 ευρώ! Θέλει αρκετό ψάξιμο πάντως και αγορά στην ευκαιρία. Όσο για τη διπλή συλλογή και εγώ ξεκίνησα μαζεύοντας μόνο τσίγγινα. Είναι και μερικά ξύλινα όμως, που δεν μπορώ να τα ......αγνοήσω.



Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 26, 2017, 04:12:41 μμ »

Πολύ ωραίο είναι το κουτί του Glenfiddich, μου αρέσει περισσότερο από το τωρινό.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 26, 2017, 05:22:44 μμ »

Πολύ όμορφα! Να τα χαίρεσαι!
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 27, 2017, 02:37:34 πμ »

Πολύ ωραίο είναι το κουτί του Glenfiddich, μου αρέσει περισσότερο από το τωρινό.
Πράγματι και μένα!
Καταγράφηκε
paliosylektis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 27, 2017, 08:31:06 μμ »

Πολύ όμορφα! Να τα χαίρεσαι!
Σ ευχαριστώ...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences