Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:56:56 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ti ειναι χρωμα ?  (Αναγνώστηκε 6826 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« στις: Μάρτιος 27, 2017, 01:22:27 πμ »

Διαβασα καποιες συζητησεις εδω για τα χρωματα. Επειδη πιστευω οτι ο καθενας μας πρεπει να βαζει το λιθαρακι του, αντι να καθεται με τα χερια σταυρωμενα, παρ'ολο που στην αρχικη μου απαντηση δεν υπηρξε ιδιαιτερο ενδιαφερον, κανω με αυτον τον τροπο μια ακομη προσπαθεια. Εγραψα λοιπον ενα μικρο κειμενακι με μορφη ερωτησεων-απαντησεων, και μπορει να υπαρξει και ενα δευτερο μερος. Σημειωτεον, δεν προσπαθω να το παιξω εξυπνος ουτε προτρεπω κανεναν να τρεξει να παρει τη συσκευη που αναφερω, προσπαθω με απλο και χιουμοριστικο τροπο να δειξω τι επιλογες υπαρχουν, τι προβληματα παρουσιαζονται και να δωσω τροφη για σκεψη.

Ti ειναι χρωμα ?
Χρωμα ειναι η αντιδραση και εντυπωση του εγκεφαλου σου, οταν ακτινοβολια σου «καιει» το ματι.
Απο που ερχεται αυτη η ακτινοβολια ?
Ειναι το αποτελεσμα της αντανακλασης του φωτος πανω σε ενα αντικειμενο. Οταν «σκαει» το φως πανω σε ενα αντικειμενο, τα φωτονια αρχιζουν να χορευουν με συγκεκριμενο βημα και ρυθμο.
Εγω αυτο το στυλο το λεω κοκκινο και ο φιλος μου ο κωστας το λεει πορτοκαλι.
Χωρια του προβληματος επικοινωνιας που μπορει να υπαρχει, καθε ανθρωπος εχει διαφορετικα ματια και διαφορετικο μυαλο. Καποιοι βλεπουν λιγοτερα, καποιοι παραπανω χρωματα και ο καθε ενας μας τα βλεπει  λιγο διαφορετικα απτον διπλα. Το φαναρι το βλεπουν οι περισσοτεροι περιπου ιδιο, αλλα οχι ακριβως ιδιο.
¨Αρα πως μπορω να συμφωνησω με τον διπλα μου για το τι χρωμα ειναι κατι ?
Μπορεις να φωτογραφησεις το πως χορευουν τα φωτονια με συγκεκριμενη συσκευη υπο τις ιδιες συνθηκες.
Ωραια, εγω θελω να μετρησω τι χρωμα εχει η καθε μΚΕ. Φοβαμαι, ομως, θα κανει κακο στο γραμματοσημο μου ?
Οχι.
Ποσο κανει ?
500 ευρω με ... πολλα
Πως τη λενε ? Υπαρχει στο amazon ?
Θα ψαξεις κατι στο amazon ή οπου αλλου θες, που λεγεται spectrophotometer.
Ωραια, θα παρω μια τετοια και θα μετρησω ολες τις μΚΕ που εχω και θα μου βγαλει μια τιμη για την καθε μια, ετσι ?
Ναι.
Και μπορω να μετραω και του φιλου μου ?
Ναι.
Τελειωσαμε δλδ ?
Αν το μονο που ηθελες ηταν να μαθεις τι ακριβως χρωμα εχει το καθε γραμματοσημο σου τωρα, τοτε ναι τελειωσες, Θυμησου να διαβασεις το manual της συσκευης. Θα πρεπει να την χρησιμοποιεις στον ιδιο χωρο, με τις ιδιες συνθηκες (θερμοκρασια κτλ) και μονο τη δικια σου με τις ιδιες ρυθμισεις για ολα. Επισης, πρεπει να βρεις εναν τροπο να σημαδευεις ακριβως στο ιδιο σημειο το καθε γραμματοσημο. Οταν λεω ακριβως εννοω ... ακριβως. Μαλλον θα χρειαστεις καποιον εξυπνο τροπο να κεντραρεις ή να παρεις μικροσκοπιο ή αλλιως παρε 100 μετρησεις και αφου βγαλεις τις τελειως λαθος μετρησεις που πηρες (που σημαινει οτι θα πετυχες κομματι του γραμματοσημου που δεν εχει εκτυπωθει ή καποια αλλη ανωμαλια) βγαλε μια μεση τιμη. Θα ‘σαι περιπου σωστος για το λογο που το θες.
Ο φιλος μου ο Γιωργος πηρε κι αυτο μια τετοια απο αλλη εταιρεια. Οι μετρησεις του ομως στα δικα μου γραμματοσημα, δεν βγαινουν το ιδιο ακριβως.
Ναι, ειπαμε εξαρταται απο πολλα τι ακριβως τιμη θα παρεις. Ο μονος τροπος να σαι σιγουρος οτι θα ναι συκγρισιμες οι μετρησεις σου ειναι να τις κανεις με το ιδιο μηχανημα, με το ιδιο software, στον ιδιο χωρο, υπο τις ιδιες συνθηκες, στο ιδιο σημειο.
Καλα, δεν γινεται να παρουμε ολοι μια ιδια τετοια που να δημιουργει ενα δικο της ελεγχομενο μικροχωρο και να βγαζει για ολους αναλογα αποτελεσματα ?
Περιμενε μερικες δεκαετιες.
Και γιατι δεν γινεται ήδη αυτο ?
Γινεται ήδη για γραμματοσημα. Αυτο ειναι απο μελετη μουσειου των ηνωμενων πολιτειων για να αποφανθουν για τη διακυμανση αυθεντικων χρωματισμων overprints πανω σε γνησια γραμματοσημα. Με λιγα λογια κοιτουσαν να βρουν αν μια σταμπα που μπηκε μετα ειναι αυθεντικη ή οχι.
Θα το κανουν και για μας ?
Περιμενε μερικες δεκαετιες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2017, 01:42:18 πμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2017, 08:21:01 πμ »

Παιδιά τα πράγματα δεν είναι έτσι απλά..Δηλαδή βάζουμε το γραμματόσημο απο κάτω και τσάκ ιδού η απάντηση
Να καταργήσουμε τότε μελέτες 100 ετών!
Ο χρωματισμός σε ένα γραμματόσημο 120-150 ετών δεν πάει με τέτοιου είδους μπούσουλα
Εχει σχέση με την αποθήκευση,το χαρτί,την εκτύπωση και πάρα πολλές παραμέτρους.
Ακόμα και το ίδιο γραμματόσημο αν το δουν δύο έμπειροι μελετητές πολλές φορές δεν συμφωνούν.Δεν είναι τα πράγματα άσπρο-μαύρο για να μιλήσω με χρωματική ορολογία
Δεν νομίζω οτι βοηθάει σε κάτι αυτή η προσέγγιση
Προσοχή μη δούμε το φάντασμα του Κωνσταντινίδη και όλων των άλλων μεγάλων που έβαλαν τα θεμέλια και τις βάσεις για να μιλάμε εμείς σήμερα (δεν λέω ονόματα μην ξεχάσω κανέναν)
Γνώμη μου

Μετέφερα εδώ αυτά που έγραψα χθές το βράδυ για να βοηθήσω τον LHH να τα διαγράψει απο το ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΜΚΕ και τον παρακαλώ να διαγράψει το χρωματολόγιο με τις τρύπες απο τις μΚΕ που γράφω γιατί δεν μπορώ να συνεχίσω.Κάθε φορά που το βλέπω μου ανεβαίνει η πίεση !
Μου αρέσουν αυτά που γράφει ο dsp, η αίσθηση μου είναι οτι δεν λέει κατι διαφορετικό απο αυτά που είπα και εγώ.Τον παρακαλώ να με διορθώσει αν δεν κατάλαβα σωστά.Είχα δει και το προηγούμενο σχόλιο του το οποίο με βρίσκει σύμφωνο.
Μπορεί σε μερικές δεκαετίες, όπως λέει τα πράγματα να είναι όπως τα λέει,δεν διαφωνώ,τα πράγματα όμως σήμερα και αύριο είναι περίπου όπως ήταν εχθές.
Γνωρίζω προσωπικά άνθρωπο ο οποίος έχει φτιάξει "χρωματολόγιο" με γραμματόσημα άρτια μετά απο δουλειά 20 και πλέον ετών...μή προσπαθούμε λοιπόν με αυτόν τον τρόπο να προσεγγίσουμε ένα θέμα τόσο δύσκολο και σύνθετο.
Με την ευκαιρία αυτή να πώ επίσης οτι εγώ δεν συμφωνώ και με τον τρόπο"του ψαρέματος" που ρωτούν άνθρωποι που ξέρουν σχετικά με εκτιμήσεις τιμής,κατάταξης κλπ
Δηλώνω εδώ και είμαι απόλυτος οτι δεν θα ακολουθήσω σε τέτοιες περιπτώσες.
Θα είμαι εδώ και ευχαρίστως να βοηθήσω ,στο μέτρο που μπορώ, ανθρώπους που δεν ξέρουν ή έχουν αμφιβολίες.Ο σκοπός μου θα είναι με μέτρο και με σεμνότητα να βοηθήσω τον συλλεκτισμό και ειδικότερα τον φιλοτελισμό.  
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2017, 10:51:48 πμ »

Θα απαντήσω εμπεριστατωμένα,αργότερα,για την κίνηση να ανεβάσω ,μετα απο παράκληση προς τον salonico για να μου τα στείλει,τα χρωματολόγια,και θα υποστηρίξω με στοιχεία την χρησιμότητά τους,τουλάχιστον σε ένα μικρο βαθμό,για τους συλλέκτες κλασσικών γραμμ.
Πολύ ωραία πληροφορία φίλε dsp,καθώς και παρουσίαση,το προηγούμενο ποστ σου στην ενότητα των ΜΚΕ,ενω το διάβασα ασφαλως δεν είχα καταλάβει ακριβώς για ποιό λόγο το έγραψες,πράγμα που αναλυτικά το περιέγραψες σήμερα
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2017, 12:06:20 μμ »

Παιδιά τα πράγματα δεν είναι έτσι απλά..Δηλαδή βάζουμε το γραμματόσημο απο κάτω και τσάκ ιδού η απάντηση
Να καταργήσουμε τότε μελέτες 100 ετών!
Ο χρωματισμός σε ένα γραμματόσημο 120-150 ετών δεν πάει με τέτοιου είδους μπούσουλα

Συμφωνουμε, τα πραγματα δεν ειναι ετσι απλα, ουτε ενα χρωματολογιο σε καλυπτει ουτε το να παρεις μονος σου ενα μηχανημα και ν αρχισεις να μετρας χωρις να ξερεις, οπως λεω εγω εδω "χαριτολογωντας" στο παραδειγμα.

Το ποστ μου αυτο απαντουσε στο "τι χρωμα εχει το γραμματοσημο μου τωρα" και προσπαθουσε να αναδειξει τι προβληματα και περιορισμοι παρουσιαζονται αν καποιος παρει μια συσκευη στην τυχη και αρχισει να μετραει μονος του.

Το "τι χρωμα ειχε το γραμματοσημο μου πριν απο 100 χρονια" και το "τι χρωμα θα χει το γραμματοσημο μου σε 200 χρονια" μπορουν να απαντηθουν και αυτα με ιδιου τυπου συσκευη αλλα πολυ περισσοτερη δουλεια.
Και εχετε δικιο στη σκεψη σας κυριε GSHH, οταν θα παει καποιος να καταλαβει τι χρωμα ειχε το γραμματοσημο πριν απο 100 χρονια θα δει τι εχει παθει το μελανι και το χαρτι, για να βγαλει ενα σεναριο για τις αντιδρασεις που εγιναν και να βγαλει συμπερασμα ενω αν χρειαστει να δει τι χρωμα θα χει το γραμματοσημο σε 200 χρονια, θα πρεπει να του πεις οτι θα "φυλαγεται εκει με θερμοκρασια απο τοσο μεχρι τοσο και υγρασια απο κει μεχρι κει και περιβαλλον με αυτο και το ταδε συστατικο σε τετοια συγκεντρωση" για να βγαλει αποτελεσμα. Και επειδη παντα υπαρχουν ασταθμητοι παραγοντες, γι 'αυτο χρειαζεσαι μεγαλο και χαρακτηριστικο δειγμα, για να 'σαι σιγουρος.

Οπως και το "ειναι το γραμματοσημο μου γνησιο".
 Να προσθεσω οτι η συσκευη που χρησιμοποιησε το μουσειο που εβγαλα για παραδειγμα εκτος απο χρωμα, μετραει και αποστασεις, ποσο απεχει η μυτη απτο ματι του ερμη, κτλ.

Μπορεί σε μερικές δεκαετίες, όπως λέει τα πράγματα να είναι όπως τα λέει,δεν διαφωνώ,τα πράγματα όμως σήμερα και αύριο είναι περίπου όπως ήταν εχθές.

Συμφωνουμε. Και αυτος ειναι ο σκοπος μου, να δειξω σε οσους ενδιαφερονται οτι υπαρχει τροπος να κανουμε ενα βημα παραπερα, και οτι το συνολικο κοστος και η τεχνολογια μας το επιτρεπουν να το κανουμε εδω σημερα για μια φορα, αντι να περιμενουμε να μας κανουν τη χαρη οι απ'εξω,  αν αποφασισουμε να το κανουμε οργανωμενα και επισημα.

Κανεις δεν μπορει να καταργησει τους "παλιους", χρειαζεται να τους χρησιμοποιησει και να τους αξιολογησει για να φθασει σε αποτελεσμα. Χρειαζεται να βασιστει σε δειγματα που οι παλιοι ξεχωρισαν και κατεγραψαν και οι γνωστες του τωρα θεωρουν γνησια και χαρακτηριστικα, και μετα χρειαζεται να παρει πληθος μετρησεων για να εχει ενα σωστο δειγμα. "Παταμε σε ποδια γιγαντων" για να εξελιξουμε κατι, αλλα αν παραμενουμε στασιμοι, απλα παραμενουμε πιστοι στους τυπους και οχι στο πνευμα των γιγαντων.

Αλλα το παμε πολυ πιο γρηγορα απ'οτι ειχα σκοπο και φοβαμαι θα χαθουμε. Προς το παρον μπορουμε να συζητησουμε για ο,τι εγραψα στο πανω κειμενο μονο ? Εννοω να ακουσουμε και τον κυριο LHH και αλλες αποψεις, να μου πειτε αν διαφωνειτε καπου ή καποιος θελει να ρωτησει κατι στα πρωτα που ειπα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2017, 12:32:05 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2017, 01:05:01 μμ »

Παιδιά τα πράγματα δεν είναι έτσι απλά..Δηλαδή βάζουμε το γραμματόσημο απο κάτω και τσάκ ιδού η απάντηση
Να καταργήσουμε τότε μελέτες 100 ετών!
Ο χρωματισμός σε ένα γραμματόσημο 120-150 ετών δεν πάει με τέτοιου είδους μπούσουλα

Συμφωνουμε, τα πραγματα δεν ειναι ετσι απλα, ουτε ενα χρωματολογιο σε καλυπτει ουτε το να παρεις μονος σου ενα μηχανημα και ν αρχισεις να μετρας χωρις να ξερεις, οπως λεω εγω εδω "χαριτολογωντας" στο παραδειγμα.

Το ποστ μου αυτο απαντουσε στο "τι χρωμα εχει το γραμματοσημο μου τωρα" και προσπαθουσε να αναδειξει τι προβληματα και περιορισμοι παρουσιαζονται αν καποιος παρει μια συσκευη στην τυχη και αρχισει να μετραει μονος του.

Το "τι χρωμα ειχε το γραμματοσημο μου πριν απο 100 χρονια" και το "τι χρωμα θα χει το γραμματοσημο μου σε 200 χρονια" μπορουν να απαντηθουν και αυτα με ιδιου τυπου συσκευη αλλα πολυ περισσοτερη δουλεια.
Και εχετε δικιο στη σκεψη σας κυριε GSHH, οταν θα παει καποιος να καταλαβει τι χρωμα ειχε το γραμματοσημο πριν απο 100 χρονια θα δει τι εχει παθει το μελανι και το χαρτι, για να βγαλει ενα σεναριο για τις αντιδρασεις που εγιναν και να βγαλει συμπερασμα ενω αν χρειαστει να δει τι χρωμα θα χει το γραμματοσημο σε 200 χρονια, θα πρεπει να του πεις οτι θα "φυλαγεται εκει με θερμοκρασια απο τοσο μεχρι τοσο και υγρασια απο κει μεχρι κει και περιβαλλον με αυτο και το ταδε συστατικο σε τετοια συγκεντρωση" για να βγαλει αποτελεσμα. Και επειδη παντα υπαρχουν ασταθμητοι παραγοντες, γι 'αυτο χρειαζεσαι μεγαλο και χαρακτηριστικο δειγμα, για να 'σαι σιγουρος.

Οπως και το "ειναι το γραμματοσημο μου γνησιο".
 Να προσθεσω οτι η συσκευη που χρησιμοποιησε το μουσειο που εβγαλα για παραδειγμα εκτος απο χρωμα, μετραει και αποστασεις, ποσο απεχει η μυτη απτο ματι του ερμη, κτλ.

Μπορεί σε μερικές δεκαετίες, όπως λέει τα πράγματα να είναι όπως τα λέει,δεν διαφωνώ,τα πράγματα όμως σήμερα και αύριο είναι περίπου όπως ήταν εχθές.

Συμφωνουμε. Και αυτος ειναι ο σκοπος μου, να δειξω σε οσους ενδιαφερονται οτι υπαρχει τροπος να κανουμε ενα βημα παραπερα, και οτι το συνολικο κοστος και η τεχνολογια μας το επιτρεπουν να το κανουμε εδω σημερα για μια φορα, αντι να περιμενουμε να μας κανουν τη χαρη οι απ'εξω,  αν αποφασισουμε να το κανουμε οργανωμενα και επισημα.

Κανεις δεν μπορει να καταργησει τους "παλιους", χρειαζεται να τους χρησιμοποιησει και να τους αξιολογησει για να φθασει σε αποτελεσμα. Χρειαζεται να βασιστει σε δειγματα που οι παλιοι ξεχωρισαν και κατεγραψαν και οι γνωστες του τωρα θεωρουν γνησια και χαρακτηριστικα, και μετα χρειαζεται να παρει πληθος μετρησεων για να εχει ενα σωστο δειγμα. "Παταμε σε ποδια γιγαντων" για να εξελιξουμε κατι, αλλα αν παραμενουμε στασιμοι, απλα παραμενουμε πιστοι στους τυπους και οχι στο πνευμα των γιγαντων.

Αλλα το παμε πολυ πιο γρηγορα απ'οτι ειχα σκοπο και φοβαμαι θα χαθουμε. Προς το παρον μπορουμε να συζητησουμε για ο,τι εγραψα στο πανω κειμενο μονο ? Εννοω να ακουσουμε και τον κυριο LHH και αλλες αποψεις, να μου πειτε αν διαφωνειτε καπου ή καποιος θελει να ρωτησει κατι στα πρωτα που ειπα.


Συμφωνω απολύτως με τον dsp και χαίρομαι πολύ γι αυτό  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
salonico
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 686


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 27, 2017, 10:20:32 μμ »



τον παρακαλώ να διαγράψει το χρωματολόγιο με τις τρύπες απο τις μΚΕ που γράφω γιατί δεν μπορώ να συνεχίσω.Κάθε φορά που το βλέπω μου ανεβαίνει η πίεση !


Η λογοκρισία ωφελεί συνήθως λίγους εις βάρος των πολλών.
Καταγράφηκε
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 27, 2017, 10:44:25 μμ »



τον παρακαλώ να διαγράψει το χρωματολόγιο με τις τρύπες απο τις μΚΕ που γράφω γιατί δεν μπορώ να συνεχίσω.Κάθε φορά που το βλέπω μου ανεβαίνει η πίεση !


Η λογοκρισία ωφελεί συνήθως λίγους εις βάρος των πολλών.

Αγαπητέ salonico απομόνωσες μία πρόταση, διάβασε όλες τις συνομιλίες και εδώ και στις ΜΚΕ και θα καταλάβεις οτι είμαι ο τελευταίος που θα ήθελε να επιβληθεί λογοκρισία με τον τρόπο που το λές.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2017, 10:59:57 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 28, 2017, 12:57:45 μμ »

Επειδή θα φανει αγένεια,καθώς εδώ έγραψα ότι θα μετείχα στη συζήτηση αλλα αλλού μετέφερα τις απόψεις μου,η συζήτηση που άνοιξε με το ποστ του dps στο τόπικ των αποριών για τις ΜΚΕ,πήρε την μορφή τόπικ εδώ:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=35261.0
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 28, 2017, 05:00:38 μμ »

Εγω, ο κωστας και ο γιωργος πηραμε ολοι απο μια συσκευη και εχουμε πετυχει τις μετρησεις μας να βγαινουν ιδιες. Μετραμε και αλλων τα γραμματοσημα, αλλοι μας πιστευουν, αλλοι το κανουν για πλακα. Ο φιλος μου ο Hans στην αυστρια δεν μας πιστευει με τιποτα. Γιατι, αφου ειμαι καλο παιδι και κανουμε σωστα τις μετρησεις, οπως μας ειπες.
Εγω το ξερω οτι εισαι καλο παιδι, αλλα οι αλλοι γιατι να σε πιστεψουν?

Ο φιλος μου ο κωστας ειναι ερευνητης και λεει να δημοσιευσει τα αποτελεσματα μας.
Καλα θα κανει, υπαρχουν πολλες εργασιες. Αλλα τι θα βοηθησει αυτο εσενα ως συλλεκτη και γενικα τη συλλεκτικη κοινοτητα. Μια επιστημονικη εργασια δεν ειναι ευκολα αποκωδικοποιησιμη και δεν ειναι υπο τις ιδιες συνθηκες με μια αλλη.

Ο φιλος μου ο γιωργος λεει να το κανουμε πιο "επισημο" και να εκδωσουμε ενα βιβλιο. Φοβαμαι ομως οτι και παλι δε θα χει απηχηση.
Καλες πωλησεις. Γιατι ομως να σας πιστεψει η επιστημονικη κοινοτητα, αφου δεν εχει αποδειξεις για τον τροπο ερευνας ? Επισης, οπως σε ολα τα των συλλεκτων, υπαρχουν βιβλια βασισμενα σε εμπειρικη ή/και τεχνολογικη ερευνα και υπαρχουν βιβλια- διαφημιστικα φυλλαδια-τιμοκαταλογοι. Ο φιλος σου ο Hans γιατι να σας πιστεψει και παλι ?

Ο κωστας(επιστημονας) και ο γιωργος(συλλεκτης) λενε να συνεργαστουμε ολοι μαζι και να κανουμε μια εταιρεια. Να ζηταμε λεφτα για να μπορουμε να μετραμε το καθε γραμματοσημο και να τα βαζουμε σε κουτακι. Εγω δεν θελω τετοια πραγματα. Εγω ειμαι συλλεκτης.
Οχι παναϊα μου, μην ακουω τετοια πραγματα, γιατι δε σου ξαναμιλαω. Δε θελουμε να καταληξει ποτε εκει το πραγμα. Αλλα μην ξεχνας, οτι εγινε αλλου, και οτι αν εχεις το πλοιο σου με κατεβασμενα τα πανια και τα χερια μακρυα απτο τιμονι, τοτε θα ξυπνησεις μια μερα εκει που θα σ' εχει βγαλει το κυμα και ο αερας, και μαλλον δε θα σ' αρεσει εκει που ξυπνησες. Ευτυχως, προς το παρον ειμαστε αρκετα μακρυα απο ενα τετοιο σεναριο. Το θεμα ειναι και παλι παντως, γιατι ο Hans να πιστεψει τον κωστα και τον γιωργο, ας εχουν κανει και επισημη εταιρεια. Καλλιστα μπορει να τους υποψιαζεται οτι εχουν "μαγειρεψει" τα αποτελεσματα για το δικο τους οφελος.

Οποτε για να καταλαβω για να χει νοημα το αποτελεσμα χρειαζεται κατι που να μας εκπροσωπει ολους τους συλλεκτες.
Ναι, καπως ετσι. Χρειαζεσαι κατι σαν την φιλοτελικη.

Ωπα, τι εννοεις δλδ, αντι να πληρωνω την εταιρεια, να πληρωνω την φιλοτελικη και να βαζει κουτακια ?
Οχι, παναϊα μου παλι, το κοστος χρησης-ανταλλακτικων ειναι μηδαμινο, η φιλοτελικη μπορει να προσφερει την υπηρεσια τζαμπα για ολα τα μελη της. Για να καταλαβεις, αλλαζεις καθε κατι χιλιαδες χρησεις μια ή δυο λαμπες που κανουν 40-50 ευρω. Και μην ακουω κουτακια, εκει που πινεις τον καφε σου και διαφωνεις με τον κωστα για το χρωμα που χουν δυο γραμματοσημα, απλα θα περασεις απτο γραφειο και μεχρι να τελειωσεις τον καφε σου θα χετε παρει δυο τιμες : 538 και 540.

Κατσε αυτο ειναι το χρωμα που χουν τα γραμματοσημα τωρα ομως, ετσι ? Εγω θελω να ξερω τι χρωμα ειχε το καθενα οταν βγηκε.
Βιαζεσαι παρα πολυ. Για να γινει αυτο πρεπει να ερθουν αρκετα ιδια γραμματοσημα να μετρηθουν. Ισως χρειαστει και καταστροφικη αναλυση (να παρεις δειγμα δλδ μελανης και χαρτιου) απο καποια σκισμενα/κατεστραμμενα. Κυριως θες ομως αυτο, να χεις μετρησει παρα πολλα. Κατσε ομως λιγο, μην τρεχεις γιατι θα μπερδευτουμε πολυ, ας πουμε για αρχη οτι θα εχεις τζαμπα αυτο το αποτελεσμα, θα ξερεις ακριβως τι χρωμα ειναι το καθε ενα που εχεις, αντικειμενικα, χωρις να υπαρχουν αμφιβολιες. Αμα θες η φιλοτελικη θα σας δινει και ενα χαρτακι εκει μπροστα σας που θα λεει οτι ειναι 540 το χρωμα. Για το πως μπορουμε να "ματεψουμε" το παλιο χρωμα, καλυτερα να τα πουμε μιαν αλλη φορα.

Κατσε δλδ τι μου λες, οτι θα τα κανει ολα αυτος που μετραει ? Αυτον γιατι να τον πιστεψω ? Δεν ξερει τιποτα απο γραμματοσημα.
Κατ'αρχας αυτος που μετραει δεν θες να ξερει απο γραμματοσημα. Αμα ξερει απο γραμματοσημα θα αρχισεις να τον υποψιαζεσαι και αυτον οτι εχει λογους να βγαλει περιεργα νουμερα. Για την ακριβεια δεν θες να ξερει ουτε ποιοανου ειναι το γραμματοσημο, ουτε ποσο κανει, ουτε τιποτα. Τα νουμερα και τα αποτελεσματα πρεπει να'ναι αμεροληπτα τελειως, μετα πρεπει να δινονται στους συλλεκτες και στην φιλοτελικη σε "απλα ελληνικα". Η φιλοτελικη και οι συλλεκτες θα βγαλουν τα συμπερασματα τους, οχι αυτος που μετραει.

Ναι, αλλα και παλι γιατι να πιστεψω αυτον που μετραει ? Γιατι να τον πιστεψει ο Hans ?
Θα 'χει τη φιλοτελικη πανω απ 'το κεφαλι του. Επισης δε θα ταν ασχημα να χει κι αλλους πανω απ'το κεφαλι του.  Οχι για τα λεφτα, γιατι θα μπλεξεις, αμα αρχισουν να λαλουν πολλοι κοκκοροι, παει, βουλιαξε το πλοιο. Αλλα αμα καποιο πανεπιστημιο "κοιταει" το πως μετραει αυτος που μετραει και βαλει την "πιστοποιηση" του πανω ή/και καποιο μουσειο "παρακολουθει" τη διαδικασια και δειξει οτι την εμπιστευεται, δε θα'ταν ασχημα. Αυτους ομως δεν τους θελουμε ουτε να βαλουν ουτε να ζητησουν λεφτα. Ζουμε στην Ελλαδα του 2017, θες να γινει οσο πιο φθηνα γινεται και δε θες να "μπλεξεις" με "περιεργους".

Ο φιλος μου ο GSHH φοβαται για τα χρωματολογια και θα φοβηθει και γι'αυτο οτι "...τα πράγματα δεν είναι έτσι απλά..Δηλαδή βάζουμε το γραμματόσημο απο κάτω και τσάκ ιδού η απάντηση Να καταργήσουμε τότε μελέτες 100 ετών! ... Προσοχή μη δούμε το φάντασμα του Κωνσταντινίδη και όλων των άλλων μεγάλων που έβαλαν τα θεμέλια και τις βάσεις για να μιλάμε εμείς σήμερα (δεν λέω ονόματα μην ξεχάσω κανέναν)..."
Και καλα κανει και φοβαται. Ο φοβος φυλαει τα ερημα. Εγω οπως ειπα πιστευω οτι τα αποτελεσματα πρεπει να αξιολογουνται απο την φιλοτελικη και ολη την συλλεκτικη κοινοτητα, οχι απο 5 ανθρωπους σε ενα διοικητικο, και να ελεγχονται και απο αλλους. Κανεις δεν μπορει να καταργησει τους "παλιους", χρειαζεται να τους χρησιμοποιησει και να τους αξιολογησει για να φθασει σε αποτελεσμα. Χρειαζεται να βασιστει σε δειγματα που οι παλιοι ξεχωρισαν και κατεγραψαν και οι γνωστες του τωρα θεωρουν γνησια και χαρακτηριστικα. Μόνο αμα συνδυαστουν οι γνωσεις μας με τις μετρησεις, θα χουμε σοβαρο αποτελεσμα. "Παταμε σε ποδια γιγαντων" για να εξελιξουμε κατι, αλλα αν παραμενουμε στασιμοι, απλα παραμενουμε πιστοι στους τυπους και οχι στο πνευμα των γιγαντων.

Ενας φιλος μου, δεν θελω να πω το ονομα του γιατι ηταν σε προσωπικο μνμα, φοβαται οτι ολα αυτα θα τα εκμεταλλευτουν οι εμποροι για να διακηρυξουν νεες σπανιοτητες.
Κοιταξε να δεις αμα εχουν μετρηθει ολα κι ολα 5 γραμματοσημα, για τι σπανιοτητα να μιλησουμε.
Αν ακομα δεν εχουμε φθασει σε σημειο τετοιο που να μπορουμε να βρουμε το αρχικο χρωμα, παλι για τι πραγμα να μιλαμε.
Αν μετρηθουν 1.000.000 γραμματοσημα και φθασουμε με το καλο να μπορουμε να μαντεψουμε και αλλα πραγματα για αυτα, αυτο θα βγαλει και απο μονο του σπανιοτητες, αλλα αληθινες σπανιοτητες. Θα ξερεις οτι υπαρχουν 100 μΚΕ που ειχαν χρωμα βουργουνδιας και μονο 3 που εχουν κρατησει το 60% του αρχικου χρωματος και το 70% της τυπωμενης επιφανειας.

O φιλος μου ο LHH και ο φιλος μου ο GSHH μιλησαν και για αφή. Τι εχεις να πεις γι' αυτό ?
Εισαι σε λαθος θεμα, αλλα μπορω να σου πω οτι παρομοια πραγματα ισχυουν για την αφη. Συγκεκριμενα στα γραμματοσημα εχει να κανει με το τι ηταν το χαρτι, τι επαθε, τι ηταν το μελανι πως εκτυπωθηκε και τι επαθε. Ολα αυτα δεν εξηγουνται με μια τιμη μετρησης αλλα με πολλες. Αρκει προς το παρον να σου πω οτι μπορει να μετρηθει, αν καιγεσαι, απ'το ποσο παχος εχει η εκτυπωση μεχρι τα κενα αναμεσα της. Για να σου δωσω να καταλαβεις το μελανι που ξεραθηκε απτο ιδιο μελανι που βραχηκε(για υγρασια μιλαω) και μετα ξεραθηκε, εχει αλλο χρωμα οπως επισης μπορεις να μετρησεις ποσο μελανι υπαρχει κατα επιφανεια. Η συσκευη βλεπει "κενα", δλδ "γουβες μελανιου" ή καθολου μελανι(χαρτι) εκει που εσυ ακομη και με μεγεθυντικο φακο βλεπεις απλα "χρωμα". Τα ορια της ορασης σου ασυναισθητα προσπαθεις να τα καλυψεις -επιτυχημενα- με την αφη. Οπως και στο χρωμα, το αποτελεσμα σου για την τωρινη κατασταση του γραμματοσημου ειναι σωστο, αλλα δεν μπορεις να το "μεταφερεις" επιτυχως-πληρως σε αλλο συλλεκτη.

Ενας αλλος φιλος μου ειπε καπου για εναν κυριο που μετα απο 20 χρονια μελετης κατεληξε σε καποιες ποικιλιες, συγγνωμη αλλα δεν βρισκω το ποστ.
Τετοιους ανθρωπους χρειαζομαστε! Αυτους που εχουν μελετησει και ειδικα αν ειναι μεγαλλοι σε ηλικια και εχουν δει με τα ματια τους την εξελιξη καταστασης των γραμματοσημων, τωρα που ειναι μαζι μας και οχι μετα απο 50 χρονια. Αυτοι θα μας οδηγησουν στο τι να μετρησουμε, αυτοι θα αξιολογησουν τα αποτελεσματα μας, αυτοι θα μεταφρασουν τα νουμερα μας. Σκεψου μονο αυτο, οτι θα μεταφρασουμε το ματι το δικο τους και το χερι το δικο τους σε απολυτα νουμερα, και σε 200 χρονια απο τωρα τα εγγονια σου θα μπορουν να ξερουν αν ενα γραμματοσημο ειναι ακριβως αυτη η ποικιλια για την οποια εχει γραψει καποιος τωρα, σκεψου οτι θα ξερεις ακριβως τι εννοουσε με το "ταδε" χρωμα και τι ακριβως εννουσε οταν ελεγε οτι εχει "τετοια" αφη, σκεψου επισης οτι ολες αυτες οι αυθεντιες θα μπορουν να συνεννοηθουν μεταξυ τους επιτελους. Σκεψου για λιγο πραγματικα μονο αυτο το τελευταιο, ποσο κερδος θα χουμε απο αυτο.

Μπορουμε να μετραμε και τιποτε αλλο ?
Ναι, αν επιλεξουμε αρκετα καλη συσκευη, μπορεις να μετρας και ολες τις αποστασεις του γραμματοσημου. Ποσο μεγαλο ειναι το ματι τους ερμη, ποσο γαμψη ειναι η μυτη, κ.τ.λ.. Δεν ανακαλυψαμε παλι τη βαρυτητα εδω, ολα αυτα εχουν γινει στο παρελθον, απλα σου λεω οτι μπορεις να μετρας με πολυ μεγαλυτερη ακριβεια, να βγαλεις ενα αποτελεσμα με τις "λογικες" διακυμανσεις, να τα συγκρινεις ολα αυτα μετα με τις μελετες που χουν γινει απο πολυ παλια και να 'σαι ενα βημα μπροστα απο τους επιδοξους παραχαρακτες. Καταλαβαινεις παντως, οχι οτι εχω προβλημα, οτι αμα μετρας ολα τα προηγουμενα και αυτα σε καθε γραμματοσημο που περναει απο μπροστα σου, θα σου παιρνει λιγο παραπανω χρονο για το καθενα.

Αυτο ήταν, τελειωσαμε ? Δλδ αμα τα κανουμε ολα αυτα, σε λιγο καιρο θα μπορω να ξερω τι χρωμα εχει και τι χρωμα ειχε η μΚΕ μου ?
Τι χρωμα εχει τωρα, ναι. Θα μπορειτε να συζητατε ολοι οι συλλεκτες με αυτο σαν αντικειμενικο δεδομενο και συγκρισιμο.
Για το τι χρωμα ειχε τοτε η καθε μια που εχεις, θελει δουλεια πολλη. Αλλα το πιο δυσκολο κομματι καθε ταξιδιου ειναι το πρωτο βημα.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2017, 05:25:00 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 28, 2017, 05:19:00 μμ »



Είσαι to the point!
Συνέχισε έτσι Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2017, 09:20:48 μμ από LHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 28, 2017, 05:27:25 μμ »

χαιρομαι  Μεγάλο χαμόγελο

.....που συμφωνουμε παντως, πραγματικα !
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2017, 09:21:32 μμ από LHH » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 30, 2017, 10:30:28 πμ »

Νομίζω ότι το παρακάτω είναι ταιριαστο πάνω στο θέμα μας.
Προσεξτε ιδιαίτερα τα κόκκινα σημεία:



Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 31, 2017, 05:20:40 μμ »

με το που ανεβασε ο LHH την παραπανω ερευνα, εγραψα ενα "σεντονι" και μετα ... το σβησα, γιατι φοβηθηκα οτι θα ... χαθουμε

ειναι αναμφισβητητα μια πολυ καλη δουλεια
παρ'ολ'αυτα συνεχιζω να βλεπω καποια "κενα"-προβληματα που ανηκουν σε 3 γενικες κατηγοριες
εχω αναφερθει σε αυτα πιο πανω αμεσα ή εμμεσα
"θεωρια της επιστημης" , "τεχνικα θεματα" και πιο σημαντικα "πρακτικη σημασια και οικονομικο κοστος για τον απλο συλλεκτη"

ειλικρινα θα με ενδιεφερε να ακουσω τη γνωμη και του ιδιου του LHH και αλλων ομως, για να "πιασω τον παλμο"
πως αξιολογειτε την παραπανω ερευνα, ειδικα στα σημεια που εχει σημειωσει ο LHH με κοκκινο, αλλα και ως προς την συνεργασια φιλοτελιστη-επιστημονικου ινστιτουτου στο παραπανω παραδειγμα
ειναι κατανοητο το τι εγινε? νοιωθετε οτι σας καλυπτει ? εχετε καποιες αμφιβολιες ? βλεπετε καποιο λαθος ? ποσο βοηθαει εναν συλλεκτη ? υπαρχει κατι παραπανω που νοιωθετε οτι λειπει ή θα θελατε να δειτε στην ερευνα ή γενικα ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 31, 2017, 09:55:18 μμ »

Να και εδώ η ''Ορμυλία'':
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=580&lot=440413
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 01, 2017, 08:47:40 πμ »

Πάντως για τα σύγχρρονα γραμματόσημα θα μπορούσαμε να έχουμε σαν μπούσουλα ενα χρωματολόγιο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences