Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:35:28 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σπανιοι δισκοι βινυλιου,Και εγχρωμοι  (Αναγνώστηκε 4386 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
alexespresso
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 26, 2017, 08:54:09 μμ »

καλησπερα σε ολους.εχω καποιους  σπανιους δισκους,και θελω να τους πουλησω.Σχεδον ολη την δισκογραφια των Residents(ο πρωτος τουςμε ασπρο βινυλιο,καθως και αρκετους με χρωματα,και φωτογραφιες? πανω στους δισκους,αλλα και διαφανεις,και εναν,με το καθε τραγουδι,να ξεκινα απο την αρχη,και να τελειωνει στο τελος του δισκου(συστημα σαλιγκαρος),Diamanda Gallas(το πρωτο της,αλλα και ολους τους υπολοιπους),και πολλους με διαφορετικα χρωματα,αλλα και πολαπλα χρωματα στον δισκο,οπως επισης,και 38".Η αληθεια ειναι,πως ειδα σε 1-2 σαιτ,για τις τιμες,και ηταν ικανοποιητικη.Για τον =meet the residents,ειδα τιμη,απο 350-700.Ειμαι καινουριος εδω,και δεν ξερω,το αν μπορω να τους πουλησω απο εδω(να με συγχωρεσουν οι υπευθυνοι απο αυτο το σαιτ,διοτι πραγματικα δεν ξερω),η" ειναι ενα σαιτ,για βινυλιομανεις μονο. (μου αρεσει αυτη η λεξη)Αλεξανδρος
Καταγράφηκε
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2017, 12:12:04 μμ »

alexespresso μπορείς να βάλεις αγγελίες για πώληση στην αντίστοιχη κατηγορία του φόρουμ.

Θα σου πρότεινα να φτιάξεις και ένα προφιλ στο discogs.com, να προσθέσεις τους δίσκους σου εκεί με το όποιο grading έχουν (από'τι λες κάποια από αυτά τα κομμάτια είναι σε κατάσταση mint) και να μοιραστείς τους συνδέσμους για να έχουν όποιοι ενδιαφέρονται μία εικόνα.

Ελπίσω να βοήθησα,
Γιάννης
Καταγράφηκε
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2017, 12:18:10 μμ »

Επίσης οι δίσκοι που λες που έχουν "φωτογραφίες" ονομάζονται picture discs και είναι αρκετά συνηθισμένοι. Η τιμή τους κ η σπανιότητα τους εξαρταται απο την έκδοση κ όχι απο την μορφή τους. πχ αυτό εδω το 7", παρόλο που ειναι picture disc ξεκινάει από τα 3-4€: https://www.discogs.com/Kid606-The-Remote-Viewer-Split-7-Picture-Disc/release/6798.

Οι χρωματιστοί, διάφανείς κλπ δίσκοι, είναι απλά διαφορετικοί χρωματισμοί του βινυλίου. Και παλι, η τιμή τους εξαρτάται απο την κατάσταση και την έκδοση τους.
Καταγράφηκε
alexespresso
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 28, 2017, 11:42:20 πμ »

Καλημερα,και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Αλεξανδρος
Καταγράφηκε
neos_syllektis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 01, 2017, 04:22:39 μμ »

Αλέξανδρε,
οι τιμές στο Discogs και κάθε discogs διαμορφώνονται από τους πωλητές.
η τιμή όμως διαμορφώνεται από την αγορά, τη ζήτηση, και όχι το κάθε ένα απίθανο νούμερο που "ορίζει" ο -συγγνώμη- άσχετος.
είναι γεγονός ότι εσχάτως έχουν "χωθεί" απίθανοι, άσχετοι, αρπακτικά και έχουν κάνει την αγορά μαντάρα!
στο λέω με 20.000 βινύλια και 8.000 CD στην κατοχή μου.
Αγοράζω ακόμα, σχεδόν καθημερινά από το 1984.
Καλή τύχη,
αν μπορούσα να δω κάποια βινύλια σου, πέραν της εκτίμησης, πάντα υπάρχει και η δυνατότητα της αγοράς.
Σπυρίδων
Καταγράφηκε
alexespresso
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 01, 2017, 04:34:14 μμ »

Σπυρο,σε ευχαριστω  πολυ,για το μυνημα σου.Αυριο,η μεσα  στο πασχα,θα γραψω ολους τους δισκους σε μαιλ,ωστε να αποθηκευτουν ως προχειρα,και να εχω τον καταλογο ανα πασα στιγμη,και θα τον κανω copy-paste εδω.Δυστηχως,δεν εχω γνωσεις για υπολογιστη,και να κανω θαυματα,με 1002 τροπους.(να γραψω το μυν με αυτο το φορματ,με εκεινον τον τροπο,κ.ο.κ).Αλεξανδρος
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 08, 2017, 01:18:18 πμ »

Καλησπέρα. Ο πρώτος των Residents βγήκε σε μαύρο βινύλιο, η άσπρη έκδοση είναι επανέκδοση και τιμή δες τον σύνδεσμο, (last sold βλέπουμε και όχι τι ζητάει ο καθένας...)

https://www.discogs.com/Residents-Meet-The-Residents/release/1756965

Φτιάξε την λίστα για καλύτερη ενημέρωση...καλή τύχη.
Καταγράφηκε
alexespresso
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 08, 2017, 07:14:23 πμ »

καλημερα φιλε.Ναι-εχεις  δικαιο,και η μη διεκρινηση,ηταν εκ περιτροπης,και οχι απο δολο.Αλεξανδρος
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences