Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 03:07:29 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ταξινομηση ΜΚΕ  (Αναγνώστηκε 6750 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 26, 2017, 06:52:27 μμ »

Ανοιγω ενα νεο θεματακι, εσεις πως ταξινομειτε τη συλλογη των ΜΚΕ? Προτιματε ενα αλμπουμ με ολα τα 'καλα' κομματια α διαλογης και τα υπολοιπα χωρια? Προτιματε ολα μαζι? Τα χωριζετε ανα περιοδους? Ανα χρωματισμο? Ανα αξια?
Και για να κανω την αρχη, εγω εχω τα καλης καταστασης σε χωριστο αλμπουμ και τα ταξινομω ανα περιοδο, και ανα αξια. Δηλαδη πχ την 80-86 χωριστα, και καθε μια αξια σε ξεχωριστο φυλλο ωστε να φαινονται ολες οι αποχρωσεις της.
Ξερω ομως αλλα παιδια που βαζουν ολα πχ τα δεκαλεπτα σε ενα φυλλο ανεξαρτητως περιοδου, ωστε να βλεπουν τις διαφορες ανα περιοδο. Ή οπως ειχε πει σε καποιο ποστ και ο LHH, ανεξαρτητως καταστασης τα εχει σε ενα αλμπουμ..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 26, 2017, 07:20:04 μμ »

Οοοχι αγαπητέ μου,την κάθε έκδοση την βάζω ''ολιστικά'' δηλ.αξίες στη σειρά με το οτιδήποτε σχετικό να το επισημαίνω,δηλ.διχτυωτό χαρτί ,1λ,όποιες αποχρώσεις έχω,κάποια σφραγίδα,κάποιο δευτερεύον plate flaw,απόκομμα,φάκελλος,αν υπάρχουν.Το αυτό συνεχίζετε στην κάθε αξία και στο τέλος του κινητου  φύλλου βάζω και τα β'διαλογής.Μου φαίνετε άσκοπο να έχω ένα ακόμα άλμπουμ για τα reference,απο τη στιγμή που άμεσα έχω τα γραμμ.για σύγκριση.Τα επάνω γραμμ.είναι α'διαλογής σε G,F.VF και LUX σφραγ.και ασφραγ.με υποσημείωση όταν είναι ασφρ. και μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις θα βάλω ένα β'διαλογής μαζί με τα άλλα{απόχρωση/σφραγίδα/εκτυπωτικό λάθος}
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2017, 09:01:56 μμ από LHH » Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 26, 2017, 08:55:31 μμ »

Εγώ τα έχω όλα σε ένα άλμπουμ ανεξαρτήτως κατάστασης. Τα χωρίζω ανά περιόδους (τις κατά πλειοψηφία αποδεκτές περιόδους) αλλά δίπλα σε κάθε γραμματόσημο γράφω και την ταυτότητά του: αριθμός (με βάση τον Hellas), σημαδάκι για την κατάσταση, θέση (όπου μπορώ), πιθανό χαρακτηριστικό όπως σφάλμα πλάκας, ΑΕ, κλπ.
Άρα καταλαβαίνεται ότι η συλλογή μου είναι λίγο πολύ γραμματόσημο - χαρτί - γραμματόσημο - χαρτί - κλπ. Λίγο με χαλάει στο αισθητικό μέρος αλλά από την άλλη δεν βλέπω κάποια λύση που να τα συνδυάζει όλα.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2017, 10:58:47 πμ »

Εγω ειμαι απο τους λιγους που δε βαζουν χαρτια, τα εχω φωτογραφισει ολα ψηφιακα και υπαρχουν στον υπολογιστη μου, οπου εκει βαζω τις πληροφοριες για το καθενα. Προτιμω επισης τις διαφανες σελιδες οπου ναι μεν ειναι πανακριβες αλλα νομιζω ειναι πολυ καλες στην απεικονιση των ΑΕ.
Και για να δειξω και ακριβως τι λεω...στο παραδειγμα με τα 80λεπτα, στην 1η λωριδα εχω αυτα με πορτοκαλι ΑΕ και απο εκει και κατω πηγαινω βαση αποχρωσης. Στη 2η λωριδα τα σκουρα, στην 3η τα carmine, στην 4η, τα rose carmine, 5η, 6η τα ατονα (με την οποια ελαστικοτητα βεβαια ολα αυτα). Αν τελειωσει η σελιδα, τοτε συνεχιζω στο ιδιο τεμπο και σε επομενη σελιδα, δηλαδη στην ιδια λωριδα η ιδια αποχρωση.
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Midili
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 110



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 27, 2017, 11:41:23 πμ »

 Έκπληξη ... Βρε παλιογραμματοσημάδες τι ποσότητες γραμματοσήμων είναι αυτά που κουβαλάτε ? Μωρέ Μπράβο .. Οπότε λογικά συγκεντρώνεις τα 80λεπτα από όλες τις εκδόσεις
Λοιπόν Heretic , το Album αυτό που εχεις ειναι Linder ? Και εγώ εχω φτιάξει κάτι παρόμοιο (με άλλη εταιρεία)  σε διάφανες σελίδες αλλά τα εχω μέσα και σε διάφανες ποσέτες για διπλή προστασία. Το μόνο κακό σε αυτό που βλεπω είναι οτι τα εχεις μέσα σε διαφάνειες με μεγάλο ύψος θήκης (περίπου 50mm) ενώ χρειάζεται 28 mm (λίγο δυσεύρετη) .
Πάντως ωραία παρουσίαση.


 
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 27, 2017, 12:17:44 μμ »

Ειναι σελιδες της SAFE διαφανες, και απο πισω εχουν μαυρα διαχωριστικα. Ωραιες σελιδες αλλα ακριβες και δε μ αρεσει που καποιες απο αυτες απο τη μανα τους παρουσιαζουν 'θολουρες' στο πλαστικο τους. Την τελευταια φορα που τις αγορασα πληρωσα 11 ευρω την πενταδα.
Υπαρχουν και σελιδες με 7 σειρες αντι για 6, οποτε η θηκη ειναι πιο κοντη, αλλα προτιμω αυτες γιατι χωρανε πχ καθετα ζευγη και γραμματοσημα με μεγαλα περιθωρια.
Τα 80λεπτα ειναι ολα της 62-67. Τα μετεπειτα ειναι ακριβοτερα και ακομα δεν εχω αρχισει να τα συλλεγω. Να ειμαστε καλα Χαμόγελο Σε ευχαριστω για τα καλα λογια Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 27, 2017, 12:44:09 μμ »

. Ωραιες σελιδες αλλα ακριβες και δε μ αρεσει που καποιες απο αυτες απο τη μανα τους παρουσιαζουν 'θολουρες' στο πλαστικο τους.

σε προδίδουν κιόλας,με την αντανακλαση της εικόνας σου σαν φωτογράφος Χαμόγελο

Πέρα από αυτό,πολύ ωραια η τοποθέτηση η επιμέλεια και ποσότητα,ε?
Το βραδάκι θα παρουσιάσω και εγώ μια έκδοση, έτσι,για να εμπλουτιστεί το τόπικ
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 27, 2017, 01:52:52 μμ »

Η γνωμη μου Πανο ειναι πως στις κεφαλες χρειαζεται ποσοτητα γιατι καμια κεφαλη δεν ειναι ιδια. Ακομα και ιδια εκδοση, ιδια αξια, ιδια αποχρωση, παλι κατι διαφορετικο θα εχει να σου δειξει το καθενα. Καποια σφραγιδα, διαφορες στην εκτυπωση, στο αναγλυφο, στον ΑΕ. Ειναι τοσα πολλα τα πεδια. Καποια στιγμη θα παρω φωτο και την πισω πλευρα για να δειτε οτι στο αναγλυφο υπαρχουν τεραστιες διαφορες σε καποια κομματια.
Παντως τα συγκεκριμενα γραμματοσημα δεν ειναι ακριβα οποτε ειναι ευκολο να τα βρεις σε ποσοτητες. Και μιλαω για γραμματοσημα χωρις κραυγαλεα ελατωμματα, τα συγκεκριμενα, περαν απο μικροτσακισουλες ειναι ολα τους καλα κομματια και δεν στοιχιζουν πολλα. Β διαλογης κομματια με μεγαλες τσακισεις, λεπτυνσεις και κομμενα περιθωρια γενικως δε τα βαζω στην 'καλη' συλλογη , εκτος και αν εχουν καποια μεγαλη ιδιαιτεροτητα, πχ καποιο σφαλμα ΑΕ.
Σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια και περιμενω και εγω το βραδακι για να δω τι καλο μας εχεις Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 28, 2017, 08:29:13 μμ »

E,δεν ήταν το χθεσινό βραδάκι ,είναι το σημερινό Σαρκασμός
Εμφάνιση recto-verso:

Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 28, 2017, 08:37:48 μμ »

Οπως θα παρατηρήσετε έχω μια ανοχή στα περιθώρια,εντάξει,μπορεί να πιάνει σε ένα πολύ μικρο μέρος της εξ.γραμμή περιθωρίου,δηλ.ένα πολύ ελαφρο touch,για να μη βάλω ένα γραμμ στο κάτω μέρος,οπωσδήποτε στις άλλες περιπτώσεις ελλατωμάτων εκει πάνε κατευθείαν απο κάτω,ακόμα και το 40λ που φαίνετΑΙ με τους μετατοπισμένους ΑΕ,απο τη στιγμή που έχει σοβαρο touch ή κάποιο άλλο σοβαρο ελλατ.δεν το βάζω επάνω.
Καπως έτσι έχω όλες τις εκδόσεις,με μια υποσημείωση,η εξειδικευμένη μου  συλλογή ΜΚΕ είναι των plate flaws,αυτή είναι μια κανονική συλλογή ΜΚΕ
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 28, 2017, 09:10:18 μμ »

Ωωωω, πολυ ωραια, θα τα μελετησω μετα το survivor διεξοδικοτερα Χαμόγελο Μπραβο!
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
HARRISGREECE
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 922


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 29, 2017, 10:42:26 πμ »

Πανο πολυ ομορφα και ιδιαιτερα ειναι αυτα επανω στους φακελους !!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 29, 2017, 10:58:07 πμ »

Η δική μου παρουσίαση.
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 29, 2017, 11:44:30 πμ »

Χάρυ μερσι,τα γραμμ.επι φακέλλων είναι ακριβό μέν,απαραίτητο πεδίο μελέτης και ανόδου στην ενασχόληση με τις ΜΚΕ.

VARG το ότι γράφεις τα καθέκαστα για τα γραμμ.σου με βρίσκει απολύτως σύμφωνω{αυτο εξάλλου κάνω και εγώ,όχι βέβαια με τόσο ωραίο τρόπο,είμαι του χειρόγραφου Σαρκασμός},στόχος θα πρέπει να είναι στο μέλλον ,πέρα με το εμπλουτισμό των αποχρώσεων να συλλέξεις τις αξίες και επι φακέλλων,ειδικά στις συνεχόμενες είναι σχετικά φτηνά,βρίσκεις τριχρωμίες σε λογικούς προορισμούς με πάνω κάτω 50ε
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 13, 2017, 03:37:24 μμ »

Μελετωντας την συλλογη του Πανου ειδα ενα 40λ deep rose-bistre, ειναι δυσκολο κομματι , ενα τετοιο μας παρουσιασε και ο Βασιλης (salonico) σε ενα αλλο topic..πολυ ωραιο γραμματοσημο και αν ειναι δυνατον να μας το δειξεις και μονο του θα ηταν ακομα πιο ωραιο Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences