Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:09:31 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γνωρίζει κάποιος την υπογραφή?  (Αναγνώστηκε 11574 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 27, 2017, 09:07:56 μμ »

Ναι, μόνο που η υπογραφή δεν λέει καν Mannet. Δεν είναι ότι το λέει και τίθεται υπό συζήτηση ή  υπό αμφισβήτηση η γνησιότητά της. Και το θέμα δεν "ξεφεύγει" όπως λες, άποψη ζήτησες κι αυτήν ακριβώς λαμβάνεις- εκτός κι είμαστε στις πωλήσεις (όπου απαγορεύονται οι σχολιασμοί)  και δεν το πρόσεξα. Τώρα αν σε "βολεύει" για την πορεία του πίνακα, να κρατήσεις την άποψη κάποιου που προτιμά να διαβάζει την υπογραφή με αναγραμματισμό , δικαίωμά σου.
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Skaragia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 27, 2017, 09:11:42 μμ »

Ναι, μόνο που η υπογραφή δεν λέει καν Mannet. Δεν είναι ότι το λέει και τίθεται υπό συζήτηση ή  υπό αμφισβήτηση η γνησιότητά της. Και το θέμα δεν "ξεφεύγει" όπως λες, άποψη ζήτησες κι αυτήν ακριβώς λαμβάνεις- εκτός κι είμαστε στις πωλήσεις (όπου απαγορεύονται οι σχολιασμοί)  και δεν το πρόσεξα. Τώρα αν σε "βολεύει" για την πορεία του πίνακα, να κρατήσεις την άποψη κάποιου που προτιμά να διαβάζει την υπογραφή με αναγραμματισμό , δικαίωμά σου.


Σωστή! Γνωρίζεις την υπογραφή? Πάει κάπου το μυαλό σου? Εσύ τι διαβάζεις? Σου αρέσει σαν έργο? Άσε εμένα να κάνω τη δουλεία μου όπως ξέρω και μην κάνεις σχόλια περί ερασιτεχνισμού κτλπ pls.

Υ.Γ: Είναι Manet και όχι Mannet...http://www.manet.org/
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 27, 2017, 09:17:48 μμ »

Υ.Γ: Είναι Manet και όχι Mannet...http://www.manet.org/


ναι, αυτο λεει η μαρινα, οτι δεν λεει καν mannet, ποσο μαλλον manet
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Skaragia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 27, 2017, 09:21:53 μμ »

Υ.Γ: Είναι Manet και όχι Mannet...http://www.manet.org/


ναι, αυτο λεει η μαρινα, οτι δεν λεει καν mannet, ποσο μαλλον manet


Ωραίο! Δείτε το παρακάτω link πόσο διαφέρει η 1η υπογραφή που είχε στείλει ο φίλος, που ήταν από σκίτσο με μολύβι από αυτή.

http://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2014/impressionist-modern-art-evening-sale-n09219/lot.54.html

Και πάλι δεν λέω ότι είναι ίδια.
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 27, 2017, 09:31:59 μμ »

Η υπογραφή έχει μετά το a είτε δύο n κολλημένα, είτε ένα m- άρα μόνο Μαννετ θα μπορούσε να λεει, αν ειχε ένα t στην σωστή θέση....(αν είχε όμως...)- Mannet το λοιπόν θα ήταν, που δεν είναι, και όχι Manet ούτε Monet  ούτε τίποτε άλλο σε γνωστό δισύλλαβο εκείνης της εποχής.

Υ.Γ. ο χαρακτηρισμός περί ερασιτεχνισμού σε ουδεμία περίπτωση δεν αναφέρεται στην μεσολαβητική σας ιδιότητα σε ό,τι αφορά τα έργα τέχνης, αλλά στην σκηνοθεσία....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 27, 2017, 09:34:03 μμ »

Με συγχωρείτε αλλά από τη στιγμή που ασχολείστε με αυτή τη δουλειά, όπως είπατε, όλο αυτό εδώ είναι ανούσιο.
Υπάρχουν ειδικοί εκτιμητές αυτογράφων,υπογραφών,γραφικού χαρακτήρα κτλ, με υπερσύγχρονα ψηφιακά μέσα, όπου μπορούν με ακρίβεια να σας πουν αν είναι αυθεντικό κάτι ή όχι.

Τώρα στο φιλολογικό χαρακτήρα της συζήτησης, να προσθέσω ότι στα μάτια μου η υπογραφή δεν μοιάζει με καμία από τις καταγεγραμμένες αρκετά.
Αλλά όπως και να έχει, και η υπογραφή να ήταν 100% πιστή με κάποια από τις αυθεντικές, δεν αποδεικνύει τη γνησιότητα. Η πλαστογραφία ειδικά διακεκριμένων καλλιτεχνών,διάσημων προσώπων,πολιτικών κτλ είναι συνηθισμένο φαινόμενο, που όπως είπα λύνεται μόνο με τη συνδρομή ειδικών.  


https://www.artsignaturedictionary.com/artist/edouard.manet
Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 27, 2017, 09:39:34 μμ »

Στον σύνδεσμο που παρέθεσες, για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα, η γραμμή η κάθετη/πλαινή του α , την οποία έχει αποκόψει από το  φωνήεν, είναι αυτή που φαίνεται να σχηματίζει το πρώτο στην σειρά από ένα ανύπαρκτο διπλό n. Σε καμία περίπτωση αυτό που φαίνεται στον πίνακα σου.... εκτός κι αν όντως ο καλλιτέχνης προτιμούσε άλλη ορθογραφία για το όνομά του τελικά .....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
Skaragia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 27, 2017, 09:40:31 μμ »

Με συγχωρείτε αλλά από τη στιγμή που ασχολείστε με αυτή τη δουλειά, όπως είπατε, όλο αυτό εδώ είναι ανούσιο.
Υπάρχουν ειδικοί εκτιμητές αυτογράφων,υπογραφών,γραφικού χαρακτήρα κτλ, με υπερσύγχρονα ψηφιακά μέσα, όπου μπορούν με ακρίβεια να σας πουν αν είναι αυθεντικό κάτι ή όχι.

Τώρα στο φιλολογικό χαρακτήρα της συζήτησης, να προσθέσω ότι στα μάτια μου η υπογραφή δεν μοιάζει με καμία από τις καταγεγραμμένες αρκετά.
Αλλά όπως και να έχει, και η υπογραφή να ήταν 100% πιστή με κάποια από τις αυθεντικές, δεν αποδεικνύει τη γνησιότητα. Η πλαστογραφία ειδικά διακεκριμένων καλλιτεχνών,διάσημων προσώπων,πολιτικών κτλ είναι συνηθισμένο φαινόμενο, που όπως είπα λύνεται μόνο με τη συνδρομή ειδικών.  


https://www.artsignaturedictionary.com/artist/edouard.manet

Μόνο στο εξωτερικό μπορείς να απευθυνθείς για αυτά τα έργα για αυτό απευθύνθηκα και στο Sotheby's και δεν πήγα στην γωνία στον κύριο που βάζει κορνίζες. Όπου με παραπέμψουν και ότι μου πουν θα σας ενημερώσω. Οι Έλληνες ειδικοί είναι μόνο για να κάνα Μώραλη, Γύζη, Βολανάκη, Βασιλείου κτλπ.
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 27, 2017, 11:11:06 μμ »

Ποτέ μη λες ποτέ,έχω ακούσει περίπτωση κάπου στο Βόρεια Ελλάδα,πάνε χρόνια και δεν θυμάμαι πού,βρήκαν σε ένα πατάρι αυθεντικό πίνακα του Μονέ...
Σε κάθε περίπτωση εγώ είπα τη γνώμη μου,ο πίνακας σου Σκαραγια δεν θεωρώ ότι αποδίδεται στο Mannet διότι δεν είναι καλός και ο γραφικός χαρακτήρας είναι διαφορετικός.Αν σου πούν κάτι διαφορετικό οι ειδικοί θα εκπλαγώ. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Skaragia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 27, 2017, 11:13:58 μμ »

Ποτέ μη λες ποτέ,έχω ακούσει περίπτωση κάπου στο Βόρεια Ελλάδα,πάνε χρόνια και δεν θυμάμαι πού,βρήκαν σε ένα πατάρι αυθεντικό πίνακα του Μονέ...
Σε κάθε περίπτωση εγώ είπα τη γνώμη μου,ο πίνακας σου Σκαραγια δεν θεωρώ ότι αποδίδεται στο Mannet διότι δεν είναι καλός και ο γραφικός χαρακτήρας είναι διαφορετικός.Αν σου πούν κάτι διαφορετικό οι ειδικοί θα εκπλαγώ. Χαμόγελο

Ευχαριστώ πολύ Ελ Γκρέκο! Ίδωμεν...
Καταγράφηκε
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 28, 2017, 09:41:05 πμ »

Καλη τυχη φίλε.

Δεν θα ασχολιόμουν αλλα..... να με συγχωρείται οι περισσότεροι.

Μαρίνα
σε έχω παρατηρήσει αρκετές φορες και ειδικα σε νέους στο στέκι και παλαιότερα και με έμενα. Θέλω να σε ρωτήσω ειλικρινά. Τι σε χαλάει και επιτίθεσαι συνέχεια στο κόσμο? Αν δεν σου αρέσει κάτι προχώρα. Μην τσιγκλάς το κόσμο. Ο λόγος που γράφεις εδώ (προσωπική μου άποψη) τις περισσότερες φορές είναι για να την πεις σε κάποιον.

Αντε καλημέρα . . .
Καταγράφηκε
Skaragia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 28, 2017, 10:11:38 πμ »

Καλη τυχη φίλε.

Δεν θα ασχολιόμουν αλλα..... να με συγχωρείται οι περισσότεροι.

Μαρίνα
σε έχω παρατηρήσει αρκετές φορες και ειδικα σε νέους στο στέκι και παλαιότερα και με έμενα. Θέλω να σε ρωτήσω ειλικρινά. Τι σε χαλάει και επιτίθεσαι συνέχεια στο κόσμο? Αν δεν σου αρέσει κάτι προχώρα. Μην τσιγκλάς το κόσμο. Ο λόγος που γράφεις εδώ (προσωπική μου άποψη) τις περισσότερες φορές είναι για να την πεις σε κάποιον.

Αντε καλημέρα . . .

Καλημέρα Tenten.

Αν και μέλος από το 11, εμφανίζομαι ακόμα νέος μάλλον γιατί μπαίνω μόνο όταν δεν γνωρίζω κάτι.

Δεν θέλω να πω κάτι παραπάνω, παρα μόνο ότι αφορά τον πίνακα. Αυτοί είναι και οι κανόνες άλλωστε.

Σε ευχαριστώ πολύ! Κλείσιμο ματιού



Καταγράφηκε
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 28, 2017, 12:54:55 μμ »

Καλη τυχη φίλε.

Δεν θα ασχολιόμουν αλλα..... να με συγχωρείται οι περισσότεροι.

Μαρίνα
σε έχω παρατηρήσει αρκετές φορες και ειδικα σε νέους στο στέκι και παλαιότερα και με έμενα. Θέλω να σε ρωτήσω ειλικρινά. Τι σε χαλάει και επιτίθεσαι συνέχεια στο κόσμο? Αν δεν σου αρέσει κάτι προχώρα. Μην τσιγκλάς το κόσμο. Ο λόγος που γράφεις εδώ (προσωπική μου άποψη) τις περισσότερες φορές είναι για να την πεις σε κάποιον.

Αντε καλημέρα . . .

Ο σουρεαλισμός με χαλάει ΤενΤεν όταν ξεφεύγει από το πλαίσιο των εικαστικών τεχνών.....
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 28, 2017, 01:14:35 μμ »

Καλη τυχη φίλε.

Δεν θα ασχολιόμουν αλλα..... να με συγχωρείται οι περισσότεροι.

Μαρίνα
σε έχω παρατηρήσει αρκετές φορες και ειδικα σε νέους στο στέκι και παλαιότερα και με έμενα. Θέλω να σε ρωτήσω ειλικρινά. Τι σε χαλάει και επιτίθεσαι συνέχεια στο κόσμο? Αν δεν σου αρέσει κάτι προχώρα. Μην τσιγκλάς το κόσμο. Ο λόγος που γράφεις εδώ (προσωπική μου άποψη) τις περισσότερες φορές είναι για να την πεις σε κάποιον.

Αντε καλημέρα . . .

Ο σουρεαλισμός με χαλάει ΤενΤεν όταν ξεφεύγει από το πλαίσιο των εικαστικών τεχνών.....

Να σε χαλάει όταν τον έχεις διπλα σου & στην καθημερινότητα σου. Σε μια ιστοσελίδα (χωρίς να υπονοώ ότι ίσταται, σεβαστή η άποψη  του καθενός) να τον προσπερνάς και να μην σε χαλάει.

Φιλουμπες
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 28, 2017, 03:49:43 μμ »

Εγω θα προτεινα να ρωτησεις και στον Christie's  Χαμόγελο
Ρωτησα φιλο που εχει ασχοληθει με αυτα και μου ειπε οτι αν το εργο τους ενδιαφερει θα σου απαντησουν το αργοτερο εντος 48 ωρων,ενω αν δεν το θεωρουν κατι πολυ σημαντικο σου απαντουν συνηθως σε 20-25 μερες.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences