Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:54:04 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: μπαρες-νομισματα-πλατινα  (Αναγνώστηκε 1344 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Τασος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 11



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 24, 2017, 05:38:12 πμ »

Γεια σε ολους.Ειμαι νεος στην ιστιοσελιδα και θα ηθελα την γνωμη σας.Εχω ρωτησει και αλλη μια φορα για καποιο θεμα,αλλα ηθελα να ρωτησω κι αλλα... και επειδη ξεφυγα απο το θεμα ηρθα εδω.Ειχα αμεση ανταποκριση και σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας,ελπιζω να συμβει και τωρα κατι αναλογο.
Διαβαζοντας διαφορα θεματα και περνοντας απαντησεις διαπιστωσα πως ειναι καλυτερα να εχεις χρυσα ή αργυρα νομισματα παρα μπαρες χρυσου γιατι ειναι πιο ευκολο το παρε δωσε,αν και συμπερανα πως αναλογικα οι μπαρες  ερχονται πιο οικονομικα στο κιλο απο τα νομισματα.Βασικα οπως προειπα στο προηγουμενο θεμα(καποιοι ισως ηδη να εχουν διαβασει) που ειχα αναρτησει ,το βασικο μου μελημα ειναι να διασφαλισω το οικονομικο μου αποθεμα κι αν γινει σε μορφη συλλογης που μπορει να γινει συνηθεια,ακομα καλυτερα Οποτε σκεφτομαι να αγορασω νομισματα κυριως χρυσα αλλα και ΄αργυρια'....μαλλον και πλατινενια που ειδα οτι υπαρχουν.
Οποτε Θα ηθελα σας παρακαλω να με βοηθησετε με την γνωμη και τη γνωση σας
-Να μου προτεινεται αξιοπιστους εμπορους με καλες τιμες (χωρις να μου πιασουν τα οπισθια και να μου βαλουν και δαχτυλο μαζι) και με πιστοποιητικα γνησιοτητας.Φυσικα και θα προσπαθησω ν αγορασω και απο καποιο μελος εδω αρκει να μου καλυπτει τις απαιτησεις μου.
-Αξιζει η αγορα απο την  τραπεζα της Ελλαδας  απο την Πειραιως ή καποιον αλλον εμπορο?
-Υπαρχει καποιο νομισμα ή καποια συλλογη ή σειρα απο αυτα που θεωρειτε must για καποιον συλλεκτη? που αν δεν το-τα εχει δεν θεωρειτε συλλεκτης?
-Η πλατινα θεωρειτε καλη σαν συλλογη σε νομισμα ή πιο πολυ σαν επενδυση?   θα μπορουσα να την πουλησω σχετικα ευκολα αν χρειαστει?
-Οι μπαρες χρυσου 5γρ - 10 γρ ειναι κι αυτες δυσκολο να πουληθουν σε σχεση με τα χρυσα νομισματα?
-Αν μετακομισω στο εξωτερικο, θα μπορεσω να παρω μαζι μου οτι εχω απο νομισματα,  εχωντας τα χαρτια πιστοποιησης και αγορας?
-Αν εχεις σε θυριδα τραπεζας μπαρες ή νομισματα χρειαζονται καποιου ειδους συντηρησης?
 Αυτα προς το παρον ελπιζω να μην σας κουρασα κι ευχαριστω εκ των προτερων.



Καταγράφηκε
Τασος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 11



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 24, 2017, 02:23:27 μμ »

 Αναποφασιστικότητα    Αναποφασιστικότητα   Θυμός  ξερω οτι οι ερωτησεις μου ειναι χιλιουπομενες και κουραστικες προς απαντηση.Τουλαχιστον αν μπορειτε να με παραπεμψετε στα θεματα που υπαρχουν απαντησεις για να τα διαβασω,επειδη δεν βρισκω παρολο που ψαχνω.....για την πλατινα βρηκα απαντηση.

Απο ψαξιμο καπου ειδα το σαιτ silver bullet(αναφερθηκε απο καποιον σε καποια απαντηση χωρις να θυμαμαι ποιος που και τι) και μπηκα να ριξω μια ματια.Θελω να παρω ενα απ ολες τις χωρες που εχει, οι τιμες του θεωρουνται καλες? εχει πιστοποιητικα καθε νομισμα? αν γνωριζει καποιος......
Για χρυσα νομισματα μπορειτε να μου προτεινετε κατι αντιστοιχο σαν το silver bullet? και ας ειναι και καταστημα που μπορω να επισκευθω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2017, 02:37:45 μμ από Τασος » Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 24, 2017, 02:29:28 μμ »

απλα παρ'ολο που ειχες την καλη διαθεση, παλι ... τα μπεδεψες λιγο
εδω μπορεις να ρωτησεις ο,τι θες γενικα με τα συλλεκτικα νομισματα
υπαρχει αλλη κατηγορια, οπως σου πα, για επενδυτικα μπαρες-bullion και συγκεκριμενα για χρυσο http://steki-syllekton.gr/index.php?board=74.0
υπαρχουν και θεματα με λιρες αλλου αμα ψαξεις και υπαρχουν και θεματα οπου γινεται λογος για διαφορες εταιρειες απ' όπου μπορεις να αγορασεις

αν δεν γραψεις εκει που πρεπει το καθενα, μπορει να μην το δουν αυτοι που πρεπει και οι υπολοιποι μπορει να κρατιουνται απ'το να  σ' απαντησουν γιατι θα μαστε εκτος θεματος

στα γρηγορα μια απαντηση,για να μην μεινεις παραπονεμενος: οι τραπεζες πουλανε πιο ακριβα απ'ολους
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences