Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:25:48 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑΣ  (Αναγνώστηκε 13560 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 23, 2017, 05:51:33 μμ »

To καταλαβα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
patton
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 23, 2017, 08:54:21 μμ »

Με την ευκαιρία της ανάρτησης της φωτογραφίας με το παχύμετρο, πώς λύνουμε το πρόβλημα να αποφυγουμε να πληγώσουμε(το έχω κάνει) τα νομίσματα με τις αιχμηρές,σκληρές του άκρες(εκτός απο τό οτι πρέπει να δείξουμε προσοχή).Επικαλύπτουμε με κάτι τις άκρες;
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 23, 2017, 10:10:59 μμ »

Με προσοχή το παχύμετρο γιατί αν καλύψεις με κάτι τις ακραίες θα δείχνει λάθος μέτρηση.
Καταγράφηκε
patton
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 23, 2017, 10:35:28 μμ »

Υποθέτω ότι εάν η επικαλυψη είναι μόνιμη και σταθερή μηδενίζοντας (πατώντας το zero) η μέτρηση θα ξεκινήσει από την νέα δημιουργηθείσα απόσταση μεταξύ των σκελών του παχύμετρου.Φαντάζομαι ότι λειτουργεί όπως το απόβαρο στη ζυγαριά.
Το θέμα είναι τι επικάλυψη και πως την κάνεις
Συγνώμη απο τον Douglas Whittacker που αλλάζω την θεματολογία.
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 23, 2017, 10:49:12 μμ »

Θα πρέπει να καλύψεις εσωτερικά ολόκληρες τις μέσα πλευρές και δεν είναι σίγουρο ότι θα το κάνεις ομοιόμορφα.
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 23, 2017, 11:23:09 μμ »

Καμια μονωτικη ταινια λογικα θα κανει.
Παντως υπαρχουν και ηλεκτρονικα παχυμετρα που μετρουν σημειακα με οτι πλεονεκτημα και μειονεκτημα συνεπαγεται...
Οι δυο ακιδες ειναι 2 μικρες μπιλιτσες
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 24, 2017, 12:26:26 πμ »

Συγνώμη απο τον Douglas Whittacker που αλλάζω την θεματολογία.

Δεν έχω εγώ τέτοιο βίτσιο, στρατηγέ.
Μπορείς να πεις ό,τι θέλεις στο θέμα που άνοιξα.
Πες ότι ήμασταν σε ένα καφενείο και συζητάγαμε. Θα σου έλεγα ποτέ "μη το λες αυτό, δεν αφορά το θέμα "ΜΟΥ"?
Και τι πα να πει "θέμα μου"? Ιδιοκτησία μου είναι?
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 24, 2017, 12:31:25 πμ »

Με την ευκαιρία της ανάρτησης της φωτογραφίας με το παχύμετρο, πώς λύνουμε το πρόβλημα να αποφυγουμε να πληγώσουμε(το έχω κάνει) τα νομίσματα με τις αιχμηρές,σκληρές του άκρες(εκτός απο τό οτι πρέπει να δείξουμε προσοχή).Επικαλύπτουμε με κάτι τις άκρες;

Επί της ουσίας:
Δεν ξύνουμε το αντικείμενο με το παχύμετρο. Απλώς το ακουμπάμε. Ούτε ιδιαίτερη πίεση χρειάζεται.
Βεβαίως και ο χάλυβας του παχυμέτρου είναι πιο σκληρός από τον χρυσό της λίρας, αλλά πρόκειται για απλή επαφή.
Που δεν αφήνει ίχνη.

Το filler (επίσης χάλυβας, και όπου λόγω λειτουργίας αναγκαστικά το ξύνεις το νόμισμα) κάνει πολύ χειρότερη ζημιά.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 24, 2017, 12:33:48 πμ »

απο ποια φυλη;
Γενικός γιούφτος.

Όπως λέμε: "Γενικός διευθυντής".
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 24, 2017, 09:31:23 πμ »

φιλε νταγλας καλημερα..να παρεις ενα καλο φιλερ ειναι απαραιτητο..τις παλιες οπως αυτες που δεν μας ενδιαφερει τοσο πολυ να τις περνας απο εκει..τωρα τις νεες δεν χρειαζεται να το κανουμε αυτο για ευνοητους λογους..ειναι εργαλειο το φιλερ νταγλας κ οπως βλεπω σαν μαστορι που εισαι πρεπει να εχεις ολα τα εργαλεια..το παχυμετρο δεν δινει πιστευω αυτο που θελουμε..αν ηταν κ οι σαραφηδες θα ειχαν παχυμετρα..τωρα οι λιρες οι κοπιες αν περνανε απο φιλερ πραγμα που δηλωνει οτι ειναι 22 καρατιω τοτε η τιμη ειναι οσο το μεταλο..για παραδειγμα η TTE θα την θεωρησει ιταλικη κ θα την παρει 12ευρω πιο κατω απο μια γνησια ιδιας εποχης{παλαιας κοπη}..ε οταν πουληθει δωστη 10 ευρω πιο φτηνα κ εισαι ενταξει κ εσυ κ ο νεος κατοχος..
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 24, 2017, 11:00:35 πμ »

Παύλο, συμφωνώ με τον Μάνο. Ενα φίλερ, αυτό για τα πολλά νομίσματα είναι απαραίτητο. Φυσικά δεν θα περάσεις από αυτό BU νομίσματα.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 25, 2017, 03:56:09 πμ »

Παιδιά,
(incredible και Manos)

Υπάρχουν πράματα που δεν τα ξέρω, οπότε δεν επιμένω σ' αυτά, αλλά υπάρχουν πράματα που τα ξέρω, και σ' αυτά επιμένω.
Το filler που λέτε είναι ένα σιδεράκι (λαμάκι) από inox που έχει σχισμές ορισμένου πλάτους. Έχω δει τέτοιο.
Τι κάνει αυτό?
Μας επιτρέπει να δοκιμάσουμε αν μέσα από τη σχισμή περνάει ένα νόμισμα. Μας δείχνει δηλαδή αν το νόμισμα είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ (σε πάχος) ή μικρότερο από τη σχισμή.
Και επειδή οι σχισμές στο λαμάκι έχουν και ορισμένο μήκος, και το μήκος της σχισμής αντιστοιχεί στη διάμετρο του νομίσματος, το νόμισμα δεν περνάει και όταν έχει μεγαλύτερη ΔΙΑΜΕΤΡΟ από το μήκος της σχισμής.

Όλα αυτά, το παχύμετρο τα αντικαθιστά.
Το παχύμετρο ΜΕΤΡΑΕΙ το πάχος (και τη διάμετρο) του νομίσματος με ακρίβεια 0,01mm (ένα εκατοστό του χιλιοστού) και στο γράφει στην οθόνη (τα σύγχρονα ψηφιακά). Έχω 3-4 τέτοια, και έχω και 3-4 παλιά, αναλογικά παχύμετρα.
Μετράς το πάχος, μετράς τη διάμετρο, αν ξέρεις πόσο πρέπει να είναι το νόμισμα, δεν σου χρειάζεται το filler. Οι λίρες π.χ. έχουν (πρέπει να) διάμετρο 22,05mm και πάχος 1,52mm. Αν το παχύμετρο δείξει νούμερα ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ απ' αυτά, τότε το νόμισμα ΠΕΡΝΑΕΙ από το filler, δε χρειάζεται να το περάσεις για να πειστείς.
Αυτή η μούφα Γεώργιος που είδατε στις φωτογραφίες έχει πάχος 1,45mm δηλαδή θα πέρναγε απ' το filler άνετα.

Γι' αυτό, φίλε Μάνο, ΔΕΝ θα πάρω filler. Δεν μου χρειάζεται.

Τώρα στην ερώτηση "Γιατί οι σαράφηδες έχουν filler?" η απάντηση είναι α) γιατί το filler είναι πιο εύκολο στη χρήση του από το παχύμετρο, β) γιατί το παχύμετρο είναι πιο μπελάς (θέλει μπαταρίες, προστασία στο κουτί του κλπ), γ) γιατί κουβαλιέται πιο εύκολα και πιάνει μικρότερο χώρο, και δ) γιατί "οι σαράφηδες" δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν παχύμετρο (δεν έμαθαν ποτέ τους), οπότε το αποφεύγουν.

Εκτός απ' τα ανωτέρω, το παχύμετρο ΔΕΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ το νόμισμα γιατί απλώς το ακουμπάει. Δεν το ξύνει, όπως το inox (σκληρό) filler από το οποίο το νόμισμα πρέπει να ΠΕΡΑΣΕΙ, δηλαδή να τριφτεί πάνω του.

Περαιτέρω:
Στη μηχανολογία "φίλλερ" είναι άλλο πράμα. Είναι ένα εργαλείο που μετράει διάκενα, που δεν μπορούν να μετρηθούν με παχύμετρο.
(Έχω και δυο τέτοια).
Π.χ. όταν θέλεις να ρυθμίσεις διάκενα βαλβίδων σε κινητήρα, με φίλλερ τα ρυθμίζεις.
Είναι ένα σύνολο από λαμάκια που έχουν διαφορετικά πάχη, και τα εισάγεις στο διάκενο. Βλέπεις ποιο είναι το παχύτερο λαμάκι που χωράει να μπει, και το επόμενο που δεν μπαίνει, και ξέρεις πόσο είναι το διάκενο. Και σαν εικόνα το μηχανολογικό φίλλερ είναι αυτό:

       

Aγγλικά λέγονται "feeler gauge".
Καταγράφηκε
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 25, 2017, 08:46:27 πμ »



Μήπως αυτοί οι ζυγοί εξακολουθούν να παραμένουν επίκαιροι; Πέρα από τον "ρομαντισμό" που προκύπτει από την ηλικία τους μιας και γεννήθηκαν μαζί με τις λίρες;
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 25, 2017, 11:53:38 πμ »

Παιδες υπαρχουν πλεον μη μεταλικα φιλερ που δεν πληγωνουν τα νομισματα. Fisch για παραδειγμα
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 25, 2017, 12:02:08 μμ »



Μήπως αυτοί οι ζυγοί εξακολουθούν να παραμένουν επίκαιροι; Πέρα από τον "ρομαντισμό" που προκύπτει από την ηλικία τους μιας και γεννήθηκαν μαζί με τις λίρες;

O ρομαντισμός τους απολύτως δεκτός και αποδεκτός.
Το επιχρυσωμένο βολφράμιο όμως, τους ξεγελάει αυτούς τους ζυγούς.
Βλέπεις, όταν φτιάχτηκαν δεν υπήρχε βολφράμιο (και κυρίως η μέθοδος να γίνουν λαμογιές μ' αυτό).
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences