Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:19:42 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 12 συνεχομενα χαρτονομισματα 50 δραχμες 1939  (Αναγνώστηκε 6735 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 24, 2017, 12:58:54 πμ »

Κανένα.. αθώο τέχνασμα δεν δύναται να γυρίσει τον χρόνο πίσω στα χαρτονομίσματα . Άπαξ και "έπεσαν" στο AU grade δεν επανέρχονται στην κορυφαία βαθμίδα κατάστασης.

Και μια διόρθωση σε έναν λανθασμένο ισχυρισμό του φίλου "D.Dimitris":
Τα ΑΤΜ σαφώς και βγάζουν συνεχόμενα νούμερα. Βέβαια όχι αποκλειστικά, αλλά συμβαίνει συχνά.




Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 24, 2017, 01:15:00 πμ »

Τα ΑΤΜ δεν βγάζουν συνεχόμενα νούμερα.

φυσικα και βγαζουν..εχω παρει 4-5 20αρικα κολαριστα με συνεχομενα νουμερα..βεβαια την επομενη στιγμη επαψαν να ειναι κολαριστα,αλλα οκ..

Κανένα.. αθώο τέχνασμα δεν δύναται να γυρίσει τον χρόνο πίσω στα χαρτονομίσματα . Άπαξ και "έπεσαν" στο AU grade δεν επανέρχονται στην κορυφαία βαθμίδα κατάστασης.

Και μια διόρθωση σε έναν λανθασμένο ισχυρισμό του φίλου "D.Dimitris":
Τα ΑΤΜ σαφώς και βγάζουν συνεχόμενα νούμερα. Βέβαια όχι αποκλειστικά, αλλά συμβαίνει συχνά.

ετσι ακριβως..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 24, 2017, 01:19:26 πμ »


Τα ΑΤΜ σαφώς και βγάζουν συνεχόμενα νούμερα. Βέβαια όχι αποκλειστικά, αλλά συμβαίνει συχνά.

Εγώ γιατί νομίζω ότι στις δεσμίδες τα νούμερα διαφέρουν ανά 9 (από τον τρόπο που κόβονται τα μεγάλα τυπωμένα φύλλα). Και στο ATM νομίζω δεσμίδες βάζουν, οπότε αυτά που βγαίνουν έχουν νούμερα που διαφέρουν κατά 9. Τουλάχιστον όσες φορές μου έτυχε να βγάζει καινούρια χαρτονομίσματα έτσι ήταν.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 24, 2017, 02:06:29 πμ »

..αλλο παραδειγμα.πας σε ενα ατμ κ κανεις μια αναλυψη.σου βγαζει 5-10 χαρτονομισματα ακυκλοφορητα,ατσαλακωτα,συνεχομενα νουμερα απο δεσμιδα.τα βαζεις στο πορτοφολι σου κ τους δημιουργεις ενα διπλωμα στο κεντρο κ τσακιζουν λιγο κ οι γωνιες..μολις επαψαν να ειναι ακυκλοφορητα

Δηλαδη, κατά την άποψη σου,  νομίσματα κυκλοφορίας που τα πιάνεις με τα χέρια σου και τα φυλάς στην άκρη (όχι στο πορτοφόλι, χωρίς δίπλωμα κλπ) είναι ακυκλοφόρητα.. Αυτό δεν είναι "αθώο τέχνασμα" ;
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 24, 2017, 08:20:27 πμ »

Ναι βρε Φιλε δεν είναι αθωο τέχνασμα.  Διότι τα πιανεις κολαριστα στα χέρια σου απο την τραπεζα και κοιτας απο εκεινη την ωρα μεχρι να φτάσεις σπιτι σου να μην τσαλακωθουν μεχρι να τα βάλεις στην ζελατινα.
Απαξ και ενα χτυπηση στο ελάχιστο σε μια απο τις τέσσερις γωνίες χάνει βαθμούς.
Τοσο δύσκολο ειναι να το καταλαβεις; ;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 24, 2017, 10:02:09 πμ »

noob δεν καταλαβα τι ακριβως εγραψες και την ερωτηση σου..αν θες εξηγησε μου..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 24, 2017, 12:14:14 μμ »

Τοσο δύσκολο ειναι να το καταλαβεις; ;

Κατάλαβα. Κι εγώ κι οι υπόλοιποι πιστεύω.
Καταγράφηκε

Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 24, 2017, 12:32:13 μμ »

Ο Nooooob αναφέρεται στο οξύμωρο σχήμα του να θεωρηθεί ακυκλοφόρητο κάτι που βγήκε από μηχάνημα ΑΤΜ, άρα έστω και σε μία φάση της "ζωής" του "κυκλοφόρησε". Σημασία όμως τελικά έχει το "φαίνεσθαι" - άρα αν η εικόνα μπορεί να δώσει διαφορετική πληροφορία από αυτήν της πραγματικότητας, τότε δεν έχει σημασία από που τελικά βγήκε το χαρτονόμισμα.
Προσωπικά πάντως ακόμη απορώ για την εμμονή που έχουν οι άντρες συλλέκτες με τα αυστηρά ακυκλοφόρητα και τείνω να πιστεύω ότι αντανακλά μια τάση τους που έχει τις ρίζες της σε άλλα βαθύτερα ζητήματα...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 24, 2017, 12:32:30 μμ »


Τα ΑΤΜ σαφώς και βγάζουν συνεχόμενα νούμερα. Βέβαια όχι αποκλειστικά, αλλά συμβαίνει συχνά.

Εγώ γιατί νομίζω ότι στις δεσμίδες τα νούμερα διαφέρουν ανά 9 (από τον τρόπο που κόβονται τα μεγάλα τυπωμένα φύλλα). Και στο ATM νομίζω δεσμίδες βάζουν, οπότε αυτά που βγαίνουν έχουν νούμερα που διαφέρουν κατά 9. Τουλάχιστον όσες φορές μου έτυχε να βγάζει καινούρια χαρτονομίσματα έτσι ήταν.

ετσι ακριβως ειναι.οι δεσμιδες ευρω εχουν αυξοντα αριθμο ανα 9.εφοσον αυτος ειναι ο ρυθμος αυξησης,τα χαρτονομισματα που διαφερουν ανα 9,θεωρουνται συνεχομενα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 24, 2017, 01:24:33 μμ »

παιδια δεν ξερω το μπερδευετε το πραγμα χωρις λογο μου φαινεται
τα χαρτονομισματα δεν ειναι η σπεσιαλιτε μου, αλλα ξερω τα εξης
1) οταν λεμε ακυκλοφορητο, εννοουμε την κατασταση του και οχι την ιστορια χρησης του
    αν γινοταν να πιαστει δλδ απο 100 χερια και να διατηρηθει στην ιδια κατασταση, οπως οταν βγηκε, παλι    ακυκλοφορητο θα το λεγαμε. Κατευθειαν λοιπον απτην δεσμιδα σε χερι του συλλεκτη που το προσεχει, ειναι ακυκλοφορητο. Κατευθειαν απτη δεσμιδα σε αποθηκευση οπου τσακισε, λυγισε, μουχλιασε, κι ας μην το πιασε ποτε ανθρωπινο χερι, δεν ειναι ακυκλοφορητο.
2) αμα φθασει να γινει "κυκλοφορημενο" ως κατασταση παλι, δεν ξαναγινεται ακυκλοφορητο.
    το αν θα το καταλαβει ο αλλος ειναι αλλο θεμα, που εχει να κανει με α) σε ποιον το πουλας β) ποσο κοστιζει
   
παραδειγμα: αν πουλας σε καποιον που δεν νοιαζεται και πολυ (οπως εγω) μπορει να το παρει, ειδικα αν μου το πουλας 5 ευρω, παλι δεν αξιζει τον χρονο μου να ασχοληθω για να το ανακαλυψω. Αν το πουλας μεσω οικου δημοπρασιας, θα ψαχτει παραπανω. Αμα η τιμη του υπολογιζεται σε 100.000 λιρες, θα μπει κατω απο μικροσκοπιο το χαρτονομισμα, στην κυριολεξια μικροσκοπιο και αλλα μηχανηματα, και φαινεται στο μικροσκοπιο το παλιο διπλωμα, το παλιο τσακισμα, η παλια υγρασια, με διαφορους τροπους και για διαφορους λογους.

Κοινως , μπορει να καταφερει καποιος να πουλησει ενα φτιαγμενο-σιδερωμενο-κτλ για ακυκλοφορητο, αλλα το θεμα παραμενει οτι δεν ειναι ακυκλοφορητο και οτι το "φτιαξιμο-σιδερωμα-κτλ" δεν ειναι αρκετα καλο ωστε να κοροιδεψει καποιον που θα ψαξει(αφιερωσει αρκετο χρονο και χρημα) να το βρει.

αυτα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 24, 2017, 01:29:13 μμ »

1) οταν λεμε ακυκλοφορητο, εννοουμε την κατασταση του και οχι την ιστορια χρησης του
    αν γινοταν να πιαστει δλδ απο 100 χερια και να διατηρηθει στην ιδια κατασταση, οπως οταν βγηκε, παλι    ακυκλοφορητο θα το λεγαμε. Κατευθειαν λοιπον απτην δεσμιδα σε χερι του συλλεκτη που το προσεχει, ειναι ακυκλοφορητο. Κατευθειαν απτη δεσμιδα σε αποθηκευση οπου τσακισε, λυγισε, μουχλιασε, κι ας μην το πιασε ποτε ανθρωπινο χερι, δεν ειναι ακυκλοφορητο.
2) αμα φθασει να γινει "κυκλοφορημενο" ως κατασταση παλι, δεν ξαναγινεται ακυκλοφορητο.
    το αν θα το καταλαβει ο αλλος ειναι αλλο θεμα, που εχει να κανει με α) σε ποιον το πουλας β) ποσο κοστιζει

συμφωνω
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 24, 2017, 02:15:25 μμ »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είναι κατατοπιστικότατες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 24, 2017, 08:24:56 μμ »

Εγώ γιατί νομίζω ότι στις δεσμίδες τα νούμερα διαφέρουν ανά 9 (από τον τρόπο που κόβονται τα μεγάλα τυπωμένα φύλλα). Και στο ATM νομίζω δεσμίδες βάζουν, οπότε αυτά που βγαίνουν έχουν νούμερα που διαφέρουν κατά 9. Τουλάχιστον όσες φορές μου έτυχε να βγάζει καινούρια χαρτονομίσματα έτσι ήταν.

ετσι ακριβως ειναι.οι δεσμιδες ευρω εχουν αυξοντα αριθμο ανα 9.εφοσον αυτος ειναι ο ρυθμος αυξησης,τα χαρτονομισματα που διαφερουν ανα 9,θεωρουνται συνεχομενα..

Το τελευταίο είναι ψηφίο ελέ*χου. Και δεν είναι ποτέ 0.
Το έχουμε εξηγήσει εκατομμύρια φορές.
Τα χαρτονομίσματα του ευρώ στη δεσμίδα ΕΙΝΑΙ με συνεχόμενα νούμερα.

--------------

Τα χαρτονομίσματα του ΑΤΜ ΔΕΝ είναι "ακυκλοφόρητα". Έχουν σημάδια από τη μηχανή που τα "ξεμονιάζει". Οι χαρακιές είναι συνήθως πέντε. Άρα η ζημιά είναι μεγαλύτερη από ΜΙΑ χαλασμένη γωνία.
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 25, 2017, 02:49:27 πμ »

*plot twist*
Καταγράφηκε

noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 26, 2017, 03:39:15 μμ »

Δεν βλέπω κάποιος να διαφωνεί, άρα, το "ακυκλοφόρητα απο ΑΤΜ" = "αθώο τέχνασμα" για να βαφτίσουμε τα AU -> UNC.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences