Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:48:38 μμ
Σελίδες: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 21
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίευρα για το 2018  (Αναγνώστηκε 61979 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
nerwnas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« Απάντηση #240 στις: Ιούνιος 25, 2018, 11:05:53 μμ »

Εκανε ξεναγηση στον Θαναση στο ιστορικο κεντρο της Αθηνας. Θα κατεβει κανεις στην τραπεζα μεθαυριο, να παμε απο την πανω μερια στα αξιοθεατα....προς κολωνακι μερια.😅😅😅
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #241 στις: Ιούνιος 26, 2018, 12:16:17 πμ »

Εμένα πάλι με προβληματίζει έντονα ο χρόνος παράδοσης. Σε 25 μέρες κατά πάσα πιθανότητα θα έχω πάει διακοπές κι εγώ σας άνθρωπος. Και φυσικά δεν μπορούσα να αλλάξω διεύθυνση παράδοσης, πρώτον γιατί εκείνες τις μέρες θα αλλάξω δυο τρία ξενοδοχεία πηγαίνοντας από μέρος σε μέρος και δέυτερον γιατί δεν θα έχω φύγει ακόμα σε 15 μέρες. Επομένως, αν φτάσει νωρίς, θα είμαι ακόμα στο σπίτι μου, αν φτάσει αργά, θα είμαι εκτός. Πώς τους ήρθε κι αυτούς να το βγάλουν μες στο κατακαλόκαιρο, που όλη η Ευρώπη πάει διακοπές! Τι κάνουμε τώρα όμως; Καμιά λύση να προτείνετε;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2018, 12:17:49 πμ από chronos » Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #242 στις: Ιούνιος 26, 2018, 12:31:55 πμ »

Εμένα πάλι με προβληματίζει έντονα ο χρόνος παράδοσης. Σε 25 μέρες κατά πάσα πιθανότητα θα έχω πάει διακοπές κι εγώ σας άνθρωπος. Και φυσικά δεν μπορούσα να αλλάξω διεύθυνση παράδοσης, πρώτον γιατί εκείνες τις μέρες θα αλλάξω δυο τρία ξενοδοχεία πηγαίνοντας από μέρος σε μέρος και δέυτερον γιατί δεν θα έχω φύγει ακόμα σε 15 μέρες. Επομένως, αν φτάσει νωρίς, θα είμαι ακόμα στο σπίτι μου, αν φτάσει αργά, θα είμαι εκτός. Πώς τους ήρθε κι αυτούς να το βγάλουν μες στο κατακαλόκαιρο, που όλη η Ευρώπη πάει διακοπές! Τι κάνουμε τώρα όμως; Καμιά λύση να προτείνετε;

με τι υπηρεσια στο παραδιδουν σπιτι?κουριερ,ελτα,συστημενο,απλο?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #243 στις: Ιούνιος 26, 2018, 12:54:08 πμ »

Εμένα πάλι με προβληματίζει έντονα ο χρόνος παράδοσης. Σε 25 μέρες κατά πάσα πιθανότητα θα έχω πάει διακοπές κι εγώ σας άνθρωπος. Και φυσικά δεν μπορούσα να αλλάξω διεύθυνση παράδοσης, πρώτον γιατί εκείνες τις μέρες θα αλλάξω δυο τρία ξενοδοχεία πηγαίνοντας από μέρος σε μέρος και δέυτερον γιατί δεν θα έχω φύγει ακόμα σε 15 μέρες. Επομένως, αν φτάσει νωρίς, θα είμαι ακόμα στο σπίτι μου, αν φτάσει αργά, θα είμαι εκτός. Πώς τους ήρθε κι αυτούς να το βγάλουν μες στο κατακαλόκαιρο, που όλη η Ευρώπη πάει διακοπές! Τι κάνουμε τώρα όμως; Καμιά λύση να προτείνετε;

με τι υπηρεσια στο παραδιδουν σπιτι?κουριερ,ελτα,συστημενο,απλο?

Με ΕΛΤΑ συτημένο ασφαλισμένο πάντα. Γενικά, τα ταχυδρομεία κρατούν τα συστημένα 20 μέρες πριν τα επιστρέψουν στον αποστολέα, εκτός αν πρόκειται για ειδική αλληλογραφία, η οποία επιστρέφεται μετά από 5-7 μέρες. Ξέρω ότι τέτοια ειδική αλληλοφραφία είναι συστημένα από δημόσιες υπηρεσίες, αλλά δεν ξέρω σε ποια κατηγορία εντάσσουν τα δέματα αγορές εξ αποστάσεως.
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #244 στις: Ιούνιος 26, 2018, 07:10:56 πμ »

Τελικά ξημερώματα 04:46 ήρθε το e-mail επιβεβαίωσης με ώρα αποστολής 17:33 της χθεσινής ημέρας. Σαν πολύ δεν έκανε;
Όπως πάντα καταγεγραμμένη η IP address (ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί ύστερα από 3 χρόνια).
Καταγράφηκε

giannis_p
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 373


Προφίλ
« Απάντηση #245 στις: Ιούνιος 26, 2018, 08:58:56 πμ »

Τελικά ξημερώματα 04:46 ήρθε το e-mail επιβεβαίωσης με ώρα αποστολής 17:33 της χθεσινής ημέρας. Σαν πολύ δεν έκανε;
Όπως πάντα καταγεγραμμένη η IP address (ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί ύστερα από 3 χρόνια).

Φανταζομαι, για να μην μπαινεις απο το ιδιο σπιτι με διαφορετικους λογαριασμους και παιρνεις πολλα νομισματα
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #246 στις: Ιούνιος 26, 2018, 01:56:42 μμ »

Εμένα πάλι με προβληματίζει έντονα ο χρόνος παράδοσης. Σε 25 μέρες κατά πάσα πιθανότητα θα έχω πάει διακοπές κι εγώ σας άνθρωπος. Και φυσικά δεν μπορούσα να αλλάξω διεύθυνση παράδοσης, πρώτον γιατί εκείνες τις μέρες θα αλλάξω δυο τρία ξενοδοχεία πηγαίνοντας από μέρος σε μέρος και δέυτερον γιατί δεν θα έχω φύγει ακόμα σε 15 μέρες. Επομένως, αν φτάσει νωρίς, θα είμαι ακόμα στο σπίτι μου, αν φτάσει αργά, θα είμαι εκτός. Πώς τους ήρθε κι αυτούς να το βγάλουν μες στο κατακαλόκαιρο, που όλη η Ευρώπη πάει διακοπές! Τι κάνουμε τώρα όμως; Καμιά λύση να προτείνετε;

με τι υπηρεσια στο παραδιδουν σπιτι?κουριερ,ελτα,συστημενο,απλο?

Με ΕΛΤΑ συτημένο ασφαλισμένο πάντα. Γενικά, τα ταχυδρομεία κρατούν τα συστημένα 20 μέρες πριν τα επιστρέψουν στον αποστολέα, εκτός αν πρόκειται για ειδική αλληλογραφία, η οποία επιστρέφεται μετά από 5-7 μέρες. Ξέρω ότι τέτοια ειδική αλληλοφραφία είναι συστημένα από δημόσιες υπηρεσίες, αλλά δεν ξέρω σε ποια κατηγορία εντάσσουν τα δέματα αγορές εξ αποστάσεως.

Το στέλνουν με courier και φτάνει σε 2-3 μέρες από Μονακό. Αν τυχόν λείπεις θα σε πάρει λογικά τηλέφωνο το courier. Δεν έχεις κάποιον άλλο να το παραλάβει είτε επιτόπου είτε από κατάστημα τους; Αν δεν το παραλάβεις το στέλνουν πίσω... οπότε όταν δεις ότι αρχίζουμε να παραλαμβάνουμε ή αν μας στείλουν e-mail όπως πέρυσι μπορείς να πάρεις στο courier να τους πεις εκ των προτέρων. Μην το αμελήσεις όμως γιατί αν δεν σε βρουν θα φύγει πίσω.

Τελικά ξημερώματα 04:46 ήρθε το e-mail επιβεβαίωσης με ώρα αποστολής 17:33 της χθεσινής ημέρας. Σαν πολύ δεν έκανε;
Όπως πάντα καταγεγραμμένη η IP address (ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί ύστερα από 3 χρόνια).

Φανταζομαι, για να μην μπαινεις απο το ιδιο σπιτι με διαφορετικους λογαριασμους και παιρνεις πολλα νομισματα

Δεν αναφέρει πάντως πουθενά ότι απαγορεύεται να πάρει κάποιος από διαφορετικούς λογαριασμούς. Απλά αναφέρει ότι επιτρέπεται 1 νόμισμα ανά πελάτη. Αν είναι διαφορετικός πελάτης δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #247 στις: Ιούνιος 26, 2018, 02:40:36 μμ »

Μονο ,Βαγγελη, να παρακαλαμε να μην ειναι η περυσινη courier  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #248 στις: Ιούνιος 26, 2018, 03:16:59 μμ »

Μονο ,Βαγγελη, να παρακαλαμε να μην ειναι η περυσινη courier  Σαρκασμός

Δυστυχώς αυτή θα είναι.
Η DPD Group είναι η αγαπημένη και του Λουξεμβούργου τώρα πια και έρχεται μέσω Σόφιας.
Λουξεμβούργο, Βέλγιο, Αυστρία, Σόφια, Ελλάδα.

Αυτή ήταν η διαδρομή μιας αποστολής από το Λουξεμβούργο. Μόλις έφτασε Σόφια χάθηκαν τα ίχνη της και ένα ωραίο πρωινό εμφανίστηκε στην πόρτα μου με ACS.
Καταγράφηκε

enotes
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 730


Προφίλ
« Απάντηση #249 στις: Ιούνιος 26, 2018, 06:21:51 μμ »

σαν φαντης μπαστουνι!
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #250 στις: Ιούνιος 26, 2018, 10:15:14 μμ »

Εμένα πάλι με προβληματίζει έντονα ο χρόνος παράδοσης. Σε 25 μέρες κατά πάσα πιθανότητα θα έχω πάει διακοπές κι εγώ σας άνθρωπος. Και φυσικά δεν μπορούσα να αλλάξω διεύθυνση παράδοσης, πρώτον γιατί εκείνες τις μέρες θα αλλάξω δυο τρία ξενοδοχεία πηγαίνοντας από μέρος σε μέρος και δέυτερον γιατί δεν θα έχω φύγει ακόμα σε 15 μέρες. Επομένως, αν φτάσει νωρίς, θα είμαι ακόμα στο σπίτι μου, αν φτάσει αργά, θα είμαι εκτός. Πώς τους ήρθε κι αυτούς να το βγάλουν μες στο κατακαλόκαιρο, που όλη η Ευρώπη πάει διακοπές! Τι κάνουμε τώρα όμως; Καμιά λύση να προτείνετε;

με τι υπηρεσια στο παραδιδουν σπιτι?κουριερ,ελτα,συστημενο,απλο?

Με ΕΛΤΑ συτημένο ασφαλισμένο πάντα. Γενικά, τα ταχυδρομεία κρατούν τα συστημένα 20 μέρες πριν τα επιστρέψουν στον αποστολέα, εκτός αν πρόκειται για ειδική αλληλογραφία, η οποία επιστρέφεται μετά από 5-7 μέρες. Ξέρω ότι τέτοια ειδική αλληλοφραφία είναι συστημένα από δημόσιες υπηρεσίες, αλλά δεν ξέρω σε ποια κατηγορία εντάσσουν τα δέματα αγορές εξ αποστάσεως.

Το στέλνουν με courier και φτάνει σε 2-3 μέρες από Μονακό. Αν τυχόν λείπεις θα σε πάρει λογικά τηλέφωνο το courier. Δεν έχεις κάποιον άλλο να το παραλάβει είτε επιτόπου είτε από κατάστημα τους; Αν δεν το παραλάβεις το στέλνουν πίσω... οπότε όταν δεις ότι αρχίζουμε να παραλαμβάνουμε ή αν μας στείλουν e-mail όπως πέρυσι μπορείς να πάρεις στο courier να τους πεις εκ των προτέρων. Μην το αμελήσεις όμως γιατί αν δεν σε βρουν θα φύγει πίσω.

Τελικά ξημερώματα 04:46 ήρθε το e-mail επιβεβαίωσης με ώρα αποστολής 17:33 της χθεσινής ημέρας. Σαν πολύ δεν έκανε;
Όπως πάντα καταγεγραμμένη η IP address (ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί ύστερα από 3 χρόνια).

Φανταζομαι, για να μην μπαινεις απο το ιδιο σπιτι με διαφορετικους λογαριασμους και παιρνεις πολλα νομισματα

Δεν αναφέρει πάντως πουθενά ότι απαγορεύεται να πάρει κάποιος από διαφορετικούς λογαριασμούς. Απλά αναφέρει ότι επιτρέπεται 1 νόμισμα ανά πελάτη. Αν είναι διαφορετικός πελάτης δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Τώρα που το λες, θυμάμαι ότι μου είχε έρθει το περσινό το Δεκέμβρη με ACS. Κατόπιν συνεννόησης, το είχαν παραδώσει σε ένα αυτόματο μηχάνημα παράδοσης συστημένων σε ένα βενζινάδικο Shell στη γειτονιά μου. Στον υπολογιστή τού μηχανήματος είχα πληκτρολογήσει τα στοιχεία τού δέματος (αριθμό, αποστολέα, παραλήπτη κλπ.μ καθώς και έναν αριθμό ΡΙΝ που μου είχαν δώσει τηλεφωνικά) και μετά άνοιξε ένα πορτάκι και ένας ιμάντας μού έφερε το πακέτο.

Το θέμα δεν είναι αν θα το μάθω έγκαιρως ότι έχει σταλεί το νόμισμα. Αυτό φαντάζομαι θα το ξέρω. Έστω όμως ότι παίρνω τηλέφωνο στην εταιρεία κούριερ και τους εξηγώ το πρόβλημα. Θα δεχτούν να μου το προωθήσουν στο σημείο τής Ελλάδας που θα βρίσκομαι τότε, με δικά μου έξοδα, προκειμένου να μην επιστραφεί; Αν όχι, θα δεχτούν να το παραδώσουν σε κάποιον άλλο που θα τους πω; Θα χρειαστεί φαντάζομαι να κάνω εξουσιοδότηση και να υποχρεωθώ σε κάποιον να με εξυπηετήσει. Θα προτιμόυσα σίγουρα να μου το προωθήσουν στον τόπο των διακοπών μου με δικά μου έξοδα.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #251 στις: Ιούλιος 05, 2018, 02:21:04 μμ »

Μια ακόμα εικόνα από αναμνηστικό δίευρω. Πρόκειτα για το δεύτερο αναμνηστικό του Αγίου Μαρίνου, που είναι αφιερωμένο στην 420ή επέτειο γέννησης του Gian Lorenzo Bernini. Ο Gian Lorenzo Bernini ήταν διακεκριμένος Ιταλός γλύπτης και ζωγράφος. Θεωρείται ένας από τους σπουδαιότερους γλύπτες του 17ου αιώνα.
Η ποσότητα έκδοσης, που θα γίνει στο δεύτερο μισό του Σεπτεμβρίου θα είναι και πάλι 60.500 τεμάχια.
Χαράκτρια η Annalisa Masini.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2018, 02:22:56 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #252 στις: Ιούλιος 05, 2018, 11:09:58 μμ »

Το κέρμα βασίζεται στο περίφημο μαρμάρινο άγαλμα «Προτομή της Constance Bonarelli» που βρίσκεται στο  Μουσείο της Φλωρεντίας. Είναι ένα από τα πιο όμορφα και σημαντικά έργα μπαρόκ τέχνης.
Φημολογείται ότι ο Bernini είχε μια ερωτική σχέση με αυτό το κορίτσι.
Το νόμισμα θα προσφερθεί στους συνδρομητές των νομισματικών εκδόσεων του Αγίου Μαρίνου στην τιμή των 16€  συν τα έξοδα αποστολής.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #253 στις: Ιούλιος 09, 2018, 04:19:33 μμ »

Παρουσιάστηκε το σχέδιο του δεύτερου αναμνηστικού της Μάλτας, που παράλληλα είναι το τρίτο της σειράς
Παιδιά και Αλληλεγγύη - Πολιτιστική Κληρονομιά.
Όλα τα σχέδια της σειράς βγαίνουν από έναν διαγωνισμό μεταξύ των μαθητών λυκείου στη Μάλτα.
Η αναμενόμενη ημερομηνία έκδοσης είναι το Νοέμβριο, με κυκλοφορία 320.000 κομμάτια.
Τα 300.000 σε ρολά των 25 τεμαχίων και τα 20.000 σε coincards με το σήμα του νομισματοκοπείου της Γαλλίας (Monnaie de Paris).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2018, 04:20:38 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #254 στις: Ιούλιος 11, 2018, 04:07:20 μμ »

Η Κεντρική Τράπεζα της Μάλτας ανακοίνωσε την επικείμενη έκδοση του πρώτου αναμνηστικού για το 2018,  που μνημονεύει τους μαλτέζικους προϊστορικούς ναούς. Η ανάστροφη πλευρά δείχνει την κοινή πλευρά ενώ η εμπρόσθια όψη (εθνική όψη) δείχνει μια αναπαράσταση των ναών Mnajdra. Η εμπρόσθια όψη σχεδιάστηκε από τον Noel Galea Bason. Τα ρολά, θα περιοριστούν στις 12.000 και οι κάρτες των κερμάτων σε 20.000, θα εκδοθούν στις 20 Ιουλίου 2018.
Οι τιμές έκδοσης: 1 ρολό των 25 τεμαχίων στα 70€ και 1 coin card στα 7€.

Οι φωτογραφίες από το site της Μάλτας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2018, 06:41:36 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 21
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences