Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:31:30 μμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 21
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίευρα για το 2018  (Αναγνώστηκε 61960 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #165 στις: Μάρτιος 13, 2018, 05:35:19 μμ »

Και η έκπληξη της χρονιάς. Από σήμερα 13/03 δόθηκε σε κυκλοφορία το πρώτο αναμνηστικό της Ανδόρας για το 2018 αφιερωμένο στα 25 χρόνια του Συντάγματος της Ανδόρας.
Η ποσότητα είναι 75.000 τεμάχια σε coin cards.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #166 στις: Μάρτιος 13, 2018, 05:37:43 μμ »

Παράλληλα, ανακοινώθηκε το σχέδιο για το δεύτερο αναμνηστικό 2€ του ίδιου κρατιδίου στην ίδια ποσότητα, αφιερωμένο  στα «70 χρόνια της Διακήρυξης των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων».
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 13, 2018, 05:38:58 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #167 στις: Απρίλιος 05, 2018, 04:43:28 μμ »

Κυκλοφόρησε και είναι διαθέσιμο στο online store του Αγίου Μαρίνου το 2 ευρώ αναμνηστικό του Τιντορέττο.
Για δεύτερη συνεχόμενη φορά μένει στα αζήτητα αναμνηστικό 2 ευρώ του Αγίου Μαρίνου παρόλο που το mintage έπεσε στα 60.500 τεμάχια (τα μισά από μερικές παλιές ένδοξες εποχές). Τελικά το ενδιαφέρον για αναμνηστικά 2 ευρώ πέφτει πιο γρήγορα από το mintage.
Καταγράφηκε

Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #168 στις: Απρίλιος 05, 2018, 05:28:29 μμ »

Για όποιον ενδιαφέρεται το κόστος είναι 16€+ 9.80€ μεταφορικά με όριο 1 ανά άτομο. Συνολικό κόστος 25,80€.
Να δούμε και πόσο καιρό θα κάνει να εξαντληθεί.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Mystic_Bard
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 204


Προφίλ
« Απάντηση #169 στις: Απρίλιος 06, 2018, 07:46:03 μμ »

Όχι πως με χάλασε αυτό πάντως, μιας και πρόλαβα να πάρω κι εγώ αυτή τη φορά !!! Μεγάλο χαμόγελο

Μεγιά μας !!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2018, 07:46:36 μμ από Mystic_Bard » Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Απρίλιος 08, 2018, 05:58:34 πμ »

Μια απορία: Το Γενάρη, κατόπιν σχετικής επιστολής τους, τους δήλωσα ότι επιθυμώ να κάνω κατάθεση ποσού στο λογαριασμό μου στο φιλοτελιστικό κατάστημα του Αγίου Μαρίνου για νομισματικά προϊόντα, προκειμένου να τα αγοράσω σε καλύτερες τιμές. Στην αίτησή μου, τους είχα ορίσει ότι ενδιαφερόμουν για τα δύο αναμνηστικά τους δίευρα του 2018, για τα αποία μου πήραν το ποσό των 46,00 ευρώ, το οποίο κατέθεσαν στο απόθεμά μου. Έλαβα και σχετικό επιβεβαιωτικό μέιλ τότε, ότι υπάρχουν 46,00 στο απόθεμά μου για νομισματικά προϊόντα. Τώρα εκδόθηκε το πρώτο αναμνηστικό δίευρο, όμως δεν έχω λάβει κάποιο μέιλ ότι έχει γίνει αυτόματα παραγγελία στο όνομά μου για αυτό το νόμισμα, όπως είχα δηλώσει στην αίτηση δημιουργίας αποθέματος, χρησιμοποιώντας μέρος τού αποθέματός μου. Δοκίμασα να κάνω παραγγελία με τον συνηθισμένο τρόπο, στο check out όμως δεν μου δινόταν η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω το απόθεμά μου αντί για πιστωτική κάρτα. Πρέπει να κάνω κάτι; Τους έχω ήδη στείλει μέιλ με την ίδια απορία, αλλά φοβάμαι μήπως μου απαντήσουν μετά την εξάντληση του νομίσματος και τότε δεν θα μπορεί να γίνει τίποτα!
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #171 στις: Απρίλιος 08, 2018, 05:06:30 μμ »

Για όποιον ενδιαφέρεται το κόστος είναι 16€+ 9.80€ μεταφορικά με όριο 1 ανά άτομο. Συνολικό κόστος 25,80€.
Να δούμε και πόσο καιρό θα κάνει να εξαντληθεί.

Χρόνια πολλά, Χριστός ανέστη.

Εξαντλήθηκε.
Καταγράφηκε

Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #172 στις: Απρίλιος 09, 2018, 03:12:29 μμ »

Μια απορία: Το Γενάρη, κατόπιν σχετικής επιστολής τους, τους δήλωσα ότι επιθυμώ να κάνω κατάθεση ποσού στο λογαριασμό μου στο φιλοτελιστικό κατάστημα του Αγίου Μαρίνου για νομισματικά προϊόντα, προκειμένου να τα αγοράσω σε καλύτερες τιμές. Στην αίτησή μου, τους είχα ορίσει ότι ενδιαφερόμουν για τα δύο αναμνηστικά τους δίευρα του 2018, για τα αποία μου πήραν το ποσό των 46,00 ευρώ, το οποίο κατέθεσαν στο απόθεμά μου. Έλαβα και σχετικό επιβεβαιωτικό μέιλ τότε, ότι υπάρχουν 46,00 στο απόθεμά μου για νομισματικά προϊόντα. Τώρα εκδόθηκε το πρώτο αναμνηστικό δίευρο, όμως δεν έχω λάβει κάποιο μέιλ ότι έχει γίνει αυτόματα παραγγελία στο όνομά μου για αυτό το νόμισμα, όπως είχα δηλώσει στην αίτηση δημιουργίας αποθέματος, χρησιμοποιώντας μέρος τού αποθέματός μου. Δοκίμασα να κάνω παραγγελία με τον συνηθισμένο τρόπο, στο check out όμως δεν μου δινόταν η δυνατότητα να χρησιμοποιήσω το απόθεμά μου αντί για πιστωτική κάρτα. Πρέπει να κάνω κάτι; Τους έχω ήδη στείλει μέιλ με την ίδια απορία, αλλά φοβάμαι μήπως μου απαντήσουν μετά την εξάντληση του νομίσματος και τότε δεν θα μπορεί να γίνει τίποτα!

Από το ονλάιν κατάστημα στην ουσία προσπάθησες να αγοράσεις 2ο νόμισμα. Εκεί βάζουν ότι απόθεμα τους έχει μείνει πέρα από τις παραγγελίες. Εφόσον σε έχουν χρεώσει τα 46€ κάποια στιγμή θα σου έρθει στη διεύθυνση που δήλωσες το 1ο αναμνηστικό και κατά το τέλος της χρονιάς το 2ο αναμνηστικό. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Για όποιον ενδιαφέρεται το κόστος είναι 16€+ 9.80€ μεταφορικά με όριο 1 ανά άτομο. Συνολικό κόστος 25,80€.
Να δούμε και πόσο καιρό θα κάνει να εξαντληθεί.

Χρόνια πολλά, Χριστός ανέστη.

Εξαντλήθηκε.

Χρόνια πολλά. 4-5 μέρες χρειάστηκε δηλαδή.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #173 στις: Απρίλιος 09, 2018, 03:22:33 μμ »


Για όποιον ενδιαφέρεται το κόστος είναι 16€+ 9.80€ μεταφορικά με όριο 1 ανά άτομο. Συνολικό κόστος 25,80€.
Να δούμε και πόσο καιρό θα κάνει να εξαντληθεί.

Χρόνια πολλά, Χριστός ανέστη.

Εξαντλήθηκε.

Χρόνια πολλά. 4-5 μέρες χρειάστηκε δηλαδή.

Πολύ λιγότερο σε σχέση με το προηγούμενο.
Παρόλα αυτά η επίσημη σελίδα τους στο Facebook προτρέπει τους συλλέκτες να στείλουν φόρμα παραγγελίας και αν υπάρχει απόθεμα θα τους το στείλουν.
Χμμμ κάτι από Βατικανό μου θυμίζει αυτό που ενώ τους μένουν απούλητα όταν τους ζητάς δεν σου στέλνουν για να διατηρήσουν το prestige. Φυσικά Ιταλιάνοι είναι και αυτοί: ούνα φάτσα ούνα ....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2018, 03:25:15 μμ από teutates » Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #174 στις: Απρίλιος 11, 2018, 07:25:26 μμ »

Ανακοινώθηκε το σχέδιο από το δεύτερο γαλλικό αναμνηστικό που είναι αφιερωμένο στη Simone Veil και θα εκδοθεί στις 29/06/2018. Ήταν η πρώτη γυναίκα που εξελέγη πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου το 1979.
Κάτω από το πρόσωπό της είναι ο αριθμός (78659), που είχε όταν ήταν στο στρατόπεδα συγκέντρωσης του Άουσβιτς. Λίγο πιο αριστερά το έτος (1975) κατά τον οποίο ψηφίστηκε η αποποινικοποίηση της έκτρωσης στη Γαλλία.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2018, 07:36:57 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #175 στις: Απρίλιος 11, 2018, 07:34:50 μμ »

Καλησπέρα Θανάση
Θα το γράψω και εδώ.
Έχω τις αμφιβολίες μου κατά πόσο είναι αυθεντικό ή ακριβώς έτσι.
Παραβιάζει αρκετούς από τους περιορισμούς που έχει θέσει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή.
1) Η χρονολογία είναι στην περίμετρο όπου επιτρέπονται μόνο τα 12 αστέρια.
2) Τα σήματα νομισματοκοπείου, χαράκτη και διευθυντή νομισματοκοπείου επίσης στην περίμετρο
3) το σχέδιο επεκτείνεται και στην περίμετρο. Εδώ ο κανόνας έχει παραβιαστεί πολλές φορές τελευταία αν θυμάμαι καλά από το Λουξεμβούργο.

Πάντως θα αποτελέσει έκπληξη η έγκρισή του εκτός και αν άλλαξε κάτι και δεν το γνωρίζω.

Να αναφέρω ακόμη ότι ο αριθμός 78659 είναι ο "αριθμός" της που είχε στο στρατόπεδο συγκέντρωσης στο Άουσβιτς.
Ο αριθμός 1975 αναφέρεται στη χρονολογία που ψηφίστηκε στη Γαλλία η αποποινικοποίηση των αμβλώσεων.
Και φυσικά στο "υπόβαθρο" τα έδρανα του Ευρωπαϊκού κοινοβουλίου που επεκτείνονται μέχρι την περίμετρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2018, 07:41:31 μμ από teutates » Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #176 στις: Απρίλιος 11, 2018, 07:50:06 μμ »

Και από την Ολλανδία. Ισως κάτι άλλαξε και μας διαφεύγει.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Απρίλιος 11, 2018, 08:32:04 μμ »

Διονύση, το διπλοτσεκάρισα και από Γερμανό. Αυτό είναι το σχέδιο.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #178 στις: Απρίλιος 11, 2018, 08:45:08 μμ »

Ναι Θανάση, όλοι αυτό ανακοινώνουν ακόμη και στο Facebook.
Μακάρι να άλλαξαν λίγο οι κανόνες και να επιτρέπουν λίγο περισσότερο χώρο για το σχέδιο, μόνο το εσωτερικό είναι πολύ "λίγο" για ένα καλλιτέχνη.
Έστω και με ανάμιξη των αστεριών καλό είναι.
Καταγράφηκε

Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #179 στις: Απρίλιος 22, 2018, 01:31:23 μμ »

Μερικές ακόμα πληροφορίες για το 2€ αναμνηστικό του Μονακό 2018. Θα είναι πάλι μόνο σε προυφ και θα έχει στη μία όψη του τον γλύπτη François-Joseph Bosio και ένα από τα έργα του Nymph Salmacis (ή μόνο το έργο).
Τιράζ δεν έχει ανακοινωθεί, ούτε ημερομηνίες (ακούγεται για Ιούνιο Ιούλιο).
http://en.gouv.mc/Policy-Practice/Culture/News/Commemorating-the-250th-Anniversary-of-the-Birth-of-Francois-Joseph-Bosio-Sculptor-under-the-Empire-and-the-Restoration-Programme-of-Events-from-Saturday-21-April-2018

και από το ΜΤΜ σε μετάφραση
Παράθεση
The piece features an original sculpture representing the Nymph Salmacis.

The date of sale and all the terms will be communicated later,
knowing that the manufacturing is ongoing at the Monnaie de Paris which is the exclusive supplier of the Principality of Monaco since 1865.

Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 21
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences