Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:44:14 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμιση επιπλων  (Αναγνώστηκε 3504 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
missnantia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 21, 2017, 09:42:15 πμ »

Το λοιπον, πεθανε μια θεια και ηρθαν στην κατοχη μας καποια επιπλακια τα οποια η θεια προσεχε ιδιαιτερα. Θα ηθελα να μαθω αν αξιζουν τιποτα η αν ειναι για πεταμα.

1) Γερμανικο επιπλο με πικαπ και ηχεια Grundich 6600
Καταγράφηκε
missnantia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 21, 2017, 09:48:45 πμ »

2) Σετ τραπεζακια σαλονιου 2 μικρα και ενα μεγαλο Γερμανικής κατασκευης μαλλον
Καταγράφηκε
missnantia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 21, 2017, 09:52:42 πμ »

και 3) ενα συνθετο αγνωστης προελευσης και ενα σαλονι σε αριστη κατασταση (το υφασμα ειναι "βελουδο" ή κατι τετοιο)
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 21, 2017, 10:20:09 πμ »

Μπορεί να είναι ωραία αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα θα βρεις κάποιον να τα δώσεις. Ο καναπές αμα τον δώσεις σε έναν καπαπετζή να σου τον φρεσκάρει και να φτιάξει λίγο τα υφάσματα είναι πολύ καλύτερος σαν κατασκευές απο τους τωρινούς καναπέδες (ΙΚΕΑ κλπ)

Το ίδιο και τα άλλα έπιπλα αμα τα πιάσει έναν λουστραδόρος βγαίνουν πένα για ένα σαλόνι.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
tenten1908
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 386


“Αβρόχοις ποσίν”


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 21, 2017, 10:41:34 πμ »

Επειδή πρόσφατα ασχολήθηκα με αυτά, εάν έχεις χρόνο και χρήμα μπορείς να πας σε μεταποίηση στο καναπέ (ανάλογα  τη ποιότητα υφασματος που θα βάλεις ανάλογα θα ξοδευτείς καθώς και τη κατάσταση είναι το βαμβάκι μέσα και τα ελατήρια. Μεση τιμή 200-300ευρ). ΄

Στη βιβλιοθήκη εκτιμώ ότι αν πάς για λουστράρισμα θα σου κοστίσει από 500-800ευρ. Εξαρτάται τη δουλεια, τις λεπτομέρειες και που θα πέσεις.

Αν δεν σε ενδιαφέρει και θές να πας για πώληση ξεκίνα πρώτα από αγγελία και αν δεν δεις ενδιαφέρον προχώρα σε πωληση σε παλιατζή, μαγαζιά στο κέντρο κτλ.

Ωραια είναι αλλα δεν νομίζω ότι θα πιάσουν αρκετα. 
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 21, 2017, 11:02:39 πμ »

Να μας πει ο Ηρακλειωτης λογω επαγγελματος
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 21, 2017, 11:08:46 πμ »

Και εγώ πάντως με κατι έπιπλα που ήταν  σε χειρότερη κατάσταση απο αυτά που ήρθαν στην κατοχή μου με φρεσκάρισμα σε λουστραδόρο και μερικές τροποποιήσεις έγιναν επιπλάρες.

Δηλαδή είναι κρίμα να έχεις αυτό το σύνθετο για το σαλόνι να το πετάξεις ή το πουλήσεις και να πάρεις ένα ΙΚΕΑ για παράδειγμα
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
missnantia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 21, 2017, 11:36:47 πμ »

Ευχαριστω παιδια αλλα δυστυχως δεν υπαρχει χρημα για να τα φταξω. Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι το πικαπ (εχω δει καποια παρομοια αλλα πιο απλα να πωλουντε 600 ευρω)και τα μαρμαρινα τραπεζακια (επειδη το πρασσινο μαρμαρο μπορει να πιασει απο 2ευρω το τετραγωνικο μεχρι και κατι χιλιαρικα αλλα δυστυχως δε ξερω τι σοι μαρμαρο ειναι). Οι καναπεδες ειναι σε πολυ καλη κατασταση γιατι τοσα χρονια η θεια τα ειχε καλυμενα με κουκουλα, πραγματικα ειναι σαν κενουργια.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 21, 2017, 11:49:37 πμ »

Που είναι αυτά τα πράματα (γεωγραφικώς), missnantia?
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 21, 2017, 01:09:01 μμ »

Ευχαριστω παιδια αλλα δυστυχως δεν υπαρχει χρημα για να τα φταξω. Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι το πικαπ (εχω δει καποια παρομοια αλλα πιο απλα να πωλουντε 600 ευρω)και τα μαρμαρινα τραπεζακια (επειδη το πρασσινο μαρμαρο μπορει να πιασει απο 2ευρω το τετραγωνικο μεχρι και κατι χιλιαρικα αλλα δυστυχως δε ξερω τι σοι μαρμαρο ειναι). Οι καναπεδες ειναι σε πολυ καλη κατασταση γιατι τοσα χρονια η θεια τα ειχε καλυμενα με κουκουλα, πραγματικα ειναι σαν κενουργια.
το μαρμαρο σου πιθανως ειναι πρασινη ονυχα(green smooth ονυχα)παλιο σχεδιο και τεχνοτροποια ισως ειναι και Συρου μετα το 1950-55,πρεπει να το δει καποιος απο κοντα ,για τα υπολοιπα τα αλλα παιδια-στα μαρμαρα οι τιμες εχουν πεσει πολυ...μην το υπολογιζεις για τοσα παντως δεν πιανουν  δυστυχως εκτος εαν πεσεις σε καποιον που το θελει πολυ,στο ευχομαι και μακαρι, αλλα δυσκολο στις μερες μας.
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 21, 2017, 02:36:12 μμ »

   Αν θέλετε μου στέλνετε καλυτερες φωτογραφίες απο το στερεο στο εμαιλ, vasilisfla@gmail.com
Καταγράφηκε
missnantia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 21, 2017, 02:43:16 μμ »

Που είναι αυτά τα πράματα (γεωγραφικώς), missnantia?

Αθηνα, Κολωκυνθους.
Καταγράφηκε
missnantia
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 21, 2017, 03:17:03 μμ »

   Αν θέλετε μου στέλνετε καλυτερες φωτογραφίες απο το στερεο στο εμαιλ, vasilisfla@gmail.com

Σας τις εστειλα. Ευχαριστω.
Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 21, 2017, 07:13:33 μμ »

   Κυρια Ναντια ,η κονσολα που έχετε δεν ειναι κατασκευασμενη εξ ολοκλήρου από την  Grundig,  συνηθιζοταν παλαιοτερα καποιος κατασκευαστης επιπλων ή εισαγωγικες εταιριες να φτιαχνουν τα επιπλα και να τα μονταρουν με πικαπ..ραδιο κλπ.
Το δικο σας ειναι περιπου του 73-75 .Τα ακριβα που έχετε δει να πουλάνε 600ε ή και παραπάνω εχουν λαμπατους ενισχυτες και καποια αξιολογα ακριβα πικαπ κλπ συνηθως της 10τιας του 50-60 οπως επισης και καποια με πραγματικα ενδιαφερον δανεζικο στυλ ή μοντερνο φουτουριστικο.
Το δικο σας εχει επανω ενα κοινο κασετοφωνο της  grundig  και ενα μικρης αξιας πικαπ της  dual Ακομα και αν ολα δουλευουν τέλεια η αξια του σημερα ειναι γυρω στα 100-250ε .

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences