Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:52:23 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απο το ευρω στην δραχμή! !  (Αναγνώστηκε 7104 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 25, 2017, 05:49:21 μμ »

Έχουμε δύο χώρες.
Η μία, το Ιλινόι(ς), παράγει μηχανήματα, αυτοκίνητα, αεροπλάνα κτλ.
Η άλλη, η Οκλαχόμα, ντομάτες, ροδάκινα, πορτοκάλια κτλ.
Η μια χρειάζεται σκληρό νόμισμα, η άλλη μαλακό.
Άλλους ανταγωνιστές έχει η μία, άλλους η άλλη.

Γίνεται να έχουν και οι δύο το ίδιο νόμισμα και να μην έχουν πρόβλημα ούτε η μία ούτε η άλλη ;

Έλα, ντε...

Δεν είναι αναλογικό παράδειγμα γιατί δεν πρόκειται για ανεξάρτητα κράτη και παραβλέπετε την ομοσπονδιακή χρηματοδότηση (και δανεισμό).
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 25, 2017, 06:20:26 μμ »

Ενας μυθος που εχει καταριφθει ιστορικα,ειναι οτι σε περιπτωση πτωχευσης,οι διεθνεις αγορες θα κλεισουν για εμας.Αυτο ειναι λαθος,γιατι οι επενδυτες,δεν νοιαζονται αν στο παρελθον καποιος εχει ματωσει αγοραζοντας κρατικα ομολογα που πτωχευσαν.Οι επενδυτες τζογαρουν,και θα συνεχισουν να τζογαρουν στην Ελλαδα,ακομα και με δραχμη.Μην ξεχναμε οτι και τωρα αν θελουμε μπορουμε να δανειστουμε,μεσω κρατικων ομολογων,αλλα λογο μνημονιου,ELA και ESF,τα επιτοκια ειναι απαγορευτικα.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 25, 2017, 07:18:08 μμ »

Βάστα Σόιμπλε;;;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 26, 2017, 12:12:25 πμ »

Δεν είναι αναλογικό παράδειγμα γιατί δεν πρόκειται για ανεξάρτητα κράτη και παραβλέπετε την ομοσπονδιακή χρηματοδότηση (και δανεισμό).

Γιατί δεν το κάνουμε κι εμείς;
(Μήπως θέλεις να καταλήεις ότι η πολλή ανεξαρτησία βλάφτει; )
Καταγράφηκε
ALOPO
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 25


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 26, 2017, 01:04:09 πμ »

Από επιστημονική άποψη το άρθρο είναι για κλάμματα και αφού ο συγκεκριμένος κύριος δηλώνει καθηγητής χρηματοοικονομικής απλά λυπάμαι τους μαθητές-φοιτητές του. Έχω μια θεία από το χωριό, την κυρά Σούλα, δεν την ξέρετε αλλά μπορεί να κάνει παρόμοια ανάλυση ως διδάκτωρ καθηγήτρια οικιακής κηπουρικής.
Γνώμη μου είναι πως η πιο σοβαρή απάντηση σε αυτό το δίλλημα είναι ότι δεν γνωρίζουμε και προβλέπουμε αυτό ή εκείνο με βάση την σύγχρονη οικονομική ιστορία και τις αρχές της οικονομικής θεωρίας.
Τέλος θα είχε το ενδιαφέρον του να μας απαντούσε κάποιος καθηγητής πόσο έχει μειωθεί η αγοραστική δύναμη και το διαθέσιμο εισόδημα εντός της ασφάλειας του ευρώ.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 26, 2017, 01:47:10 πμ »

Ενας μυθος που εχει καταριφθει ιστορικα,ειναι οτι σε περιπτωση πτωχευσης,οι διεθνεις αγορες θα κλεισουν για εμας.Αυτο ειναι λαθος,γιατι οι επενδυτες,δεν νοιαζονται αν στο παρελθον καποιος εχει ματωσει αγοραζοντας κρατικα ομολογα που πτωχευσαν.Οι επενδυτες τζογαρουν,και θα συνεχισουν να τζογαρουν στην Ελλαδα,ακομα και με δραχμη.Μην ξεχναμε οτι και τωρα αν θελουμε μπορουμε να δανειστουμε,μεσω κρατικων ομολογων,αλλα λογο μνημονιου,ELA και ESF,τα επιτοκια ειναι απαγορευτικα.

Κάτι μου λέει ότι αυτή η θεωρία περί των αγορών που θα χόρευαν στο ρυθμό που εμείς θέλουμε (με νταούλια, ζουρνάδες, κλπ) δεν είναι πολύ απόμακρη από σένα...
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 26, 2017, 08:26:26 πμ »

Οι χοροι με τα νταουλια και τους ζουρναδες ηταν το αστειο ανεκδοτο του Τσιπρα.Εγω ομως αναφερομαι στη πραγματικοτητα,και αυτη ειναι οτι οι επενδυτες ειναι τζογαδοροι.Και ο τζογαδορος ειναι οπορτουνιστης,αν νομιζει οτι θα βγαλει κερδος,θα αγορασει χωρις να τον νοιαζει τι εχει συμβει πριν.Φιλε alopo,ειναι τουλαχιστον αδικο να κατηγορεις εναν καθηγητη οικονομικων επειδη δεν συμφωνεις με τα λεγομενα του.Και εγω δεν συμφωνω με τον Μαραβεγια,αλλα δεν τον υποτιμησα.Για να μην υπαρχει παρεξηγηση,δεν προσπαθω να υπερασπιστω κανεναν,αλλα καποια στιγμη,πρεπει να καταλαβουμε οτι το ευρω και η ευρωπαικη οικονομικη πολιτικη,ειναι ενας μονοδρομος που οδηγει στη δραχμη.Οσο πιο γρηγορα το καταλαβουμε,και φυγουμε απο το ευρω,τοσο μικροτερες θα ειναι οι συνεπειες στη χωρα μας.Το ευρωπαικο οικοδομημα καταρεει.Οταν οι γερμανοι αποφασισουν να το διαλυσουν(γιατι τοτε θα τους συμφερει),η καταστροφη θα ειναι αναποφευκτη.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 26, 2017, 03:31:45 μμ »

Το ευρώ έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση γεωπολιτικά ειίναι απλά ένας μοχλός πίεσης στις χώρες του Νότου. Ο Δούρειος Ίππος της Γερμανίας. Κι εμείς ανοίξαμε τις πύλες και τον βάλαμε μέσα. Απλά πληρώνουμε (και θα πληρώνουν και τα εγγόνια μας) για αυτή την επιλογή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 26, 2017, 04:59:57 μμ »

,η καταστροφη θα ειναι αναποφευκτη.

Η καταστροφη του Ευρω εγω την ειχα αναποφευκτη απο την πρωτη μερα που δημιουργηθηκε!!
Τοτε θυμαμαι ελεγα στους φιλους μου οτι εχει δεκα χρονια ζωη (δεν ξερω εαν το εχω και σε κανενα απο τα τοτε φορουμ γραμμενο οπου συχναζα)
Οπως επισεις ελεγα οτι οι Ελληνες δεν του δωσαμε την πρεπουσα αξια και μεσα σε δυο τρια χρονια ειχαμε (δεν γνωριζω πια λεξη να ταιριαξω) ισοβαθμιση; ισοφαριση; το ενα ευρω με την μια δραχμη!!  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

Μα αυτη η εγκεφαλικη υποβαθμιση οπου του καναμε και το φεραμε στο επιπεδο ενα ευρω ενα κατοσταρικο  διοτι βαση των αγορων απο λαικη και σουπερ μαρκετ αυτο ειδα τοτε ειχε σαν συνεπεια αυτα που ζουμε σημερα!!
Το θεμα ειναι πολυσυνθετο και η τοτε πεποιθηση μου ηταν οτι η ιστορια επαναλαμβανετε.
Λατινικη Ενωση.
Κατι παρομοιο και ποιο ομορφο απο αυτο του Ευρω!!
Και ομως διαλυθηκε.
Αρα και το ευρω την ιδια τυχη θα εχει.
Αυτη ηταν η πεποιθηση μου εν ετος 2001 πριν την ελευση του ευρω.

Υ,Γ Και η ειρωνια:;
Λεγεται οτι και για την Λατινικη Ενωση η καταρευση ξεκινησε απο την Ελλαδα!!
Και για το ευρω τα ιδια θα πουνε!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 26, 2017, 05:02:17 μμ »

Λεγεται οτι και για την Λατινικη Ενωση η καταρευση ξεκινησε απο την Ελλαδα!!

υποθετω δεν συμφερει καποιους να γραφεται τι εκανε το βατικανο στην λατινικη ενωση
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 26, 2017, 07:59:15 μμ »

Εγω ομως αναφερομαι στη πραγματικοτητα, και αυτη ειναι οτι οι επενδυτες ειναι τζογαδοροι. Και ο τζογαδορος ειναι οπορτουνιστης, αν νομιζει οτι θα βγαλει κερδος, θα αγορασει χωρις να τον νοιαζει τι εχει συμβει πριν.

Φίλε Κώστα, μάλλον εσύ είσαι μακριά από την πραγματικότητα.
Βεβαίως ο επενδυτής θέλει να βγάλει κέρδος, και δεν τον νοιάζει η ιστορία.
Όμως:
Κάποιος που θέλει να επενδύσει εδώ π.χ. $1.000.000 ή $10.000.000, υπαρχούσης δραχμής, θα πρέπει:
Να φέρει τα λεφτά του εδώ.
Να τα μετατρέψει σε δραχμές.
Να τα ξοδέψει επενδύοντας (χτίζοντας ξενοδοχείο, εργοστάσιο, ή ό,τι άλλο έχει στο μυαλό του).
Να κερδίζει (δραχμές προφανώς, τι άλλο θα κέρδιζε?) τις οποίες θα θέλει να
Ξανακάνει δολλάρια
Και να τα πάρει πίσω, από κει που αρχικά τα έφερε. Αλλιώς, τι κέρδος θα έχει βγάλει?

Έστω λοιπόν ότι ξόδεψε το $1.000.000 του, και το έφτιαξε το εργοστάσιο. Εισπράττοντας από την επένδυσή του ΔΡΑΧΜΕΣ, δηλαδή ποσά σε ένα νόμισμα που δεν θα έχει καμία σταθερότητα (το γιατί η νέα δραχμή θα υποτιμάται συνεχώς, επί δεκαετίες, όπως γινόταν και ΠΡΙΝ από το 1999 που μπήκαμε στην ΟΝΕ είναι μια άλλη κουβέντα, και να μην την πιάσουμε τώρα), νομίζεις ότι είναι δέλεαρ για τον (έστω τζογαδόρο) επενδυτή για να έρθει εδώ?
Γιατί?
Για να βλέπει την επένδυση το να απαξιώνεται κάθε μέρα?
Η χασούρα είναι βέβαιη, κι αυτό δεν είναι τζόγος. Είναι χασούρα σκέτη. Οικονομική αυτοκτονία το λέω εγώ.
Λοιπόν?
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 26, 2017, 08:35:16 μμ »

Οταν μιλαω για επενδυτες,μιλαω για αυτους που ασχολουνται με τις κεφαλαιοαγορες.Ειμαι πιο κοντα στη πραγματικοτητα απο οτι θεωρεις.Οπως και να εχει μεσα στους επομενους 12 μηνες,θα κριθουν ολα.Ή που θα υπαρξει ομαλοποιηση(απιθανο) ή που θα διαλυθει η ευρωζωνη.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 26, 2017, 08:43:35 μμ »

Οι επενδυτες στους οποιους αναφερεσαι,δεν προκειται ποτε να ασχοληθουν με μια χωρα που εχει τοσο υψηλη εμμεση και αμεση φορολογια(ειτε με ευρω ειτε με δραχμη).Καλο βραδυ.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 26, 2017, 08:51:06 μμ »

ή που θα διαλυθει η ευρωζωνη.

Πάνω σ' αυτό, μην στοιχηματίσεις, θα σε συμβούλευα.
Μπορεί να φύγουν μερικοί (όπως εμείς π.χ.), αλλά το ευρώ, σαν παγκόσμιο νόμισμα, δεν θα πάψει να υπάρχει.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 26, 2017, 08:55:39 μμ »

Οταν μιλαω για επενδυτες, μιλαω για αυτους που ασχολουνται με τις κεφαλαιοαγορες.

Αααααααααααα!   Σαρκασμός
Μιλάς για τους τζογαδόρους των χρηματιστηρίων.

Ναι, υπάρχει διαφορά στην έννοια.
Εγώ σου εξήγησα πως εξέλαβα την έννοια, στην πρόταση σου:
οι επενδυτες ειναι τζογαδοροι. Και ο τζογαδορος ειναι οπορτουνιστης, αν νομιζει οτι θα βγαλει κερδος, θα αγορασει χωρις να τον νοιαζει τι εχει συμβει πριν.

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences