Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 09:52:44 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΙΑΣ ΕΥΔΟΚΙΑΣ  (Αναγνώστηκε 5195 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GK1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 19, 2017, 05:49:23 μμ »

Καλησπερα εχω μια εικονα της αγιας ευδοκιας με διαστασεις 40χ30 το μονο που ξερω ειναι οτι εχει ερθει απο την μικρα ασια και ειναι πανω απο 100 ετων θα ηθελα να μαθω την αξια της
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 19, 2017, 06:01:11 μμ »

δυσκολα πραγματα ζητας!  Στριφογύρισμα ματιών

Διαβασε εδω


http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=7279.0
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2017, 06:09:36 μμ από me.chris » Καταγράφηκε
GK1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 19, 2017, 06:18:22 μμ »

Ευχαριστω πολυ το μονο που ξερω ειναι πως την ειχε ο προπαππους του παππου μου στο Αιβαλη με το περασμα των χρονων ηρθε στο νησι το 22 και μετα την πηρε η μητερα μου οταν παντρευτηκε.Ειχα ακουσει πως καποια στιγμη δηλωθηκε στο πατριαρχειο χωρις να ξερω αν αυτο ειναι αληθεια βεβαια.θα ηθελα να μαθω την αξια της και αν μπορει να πωληθει
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 19, 2017, 08:49:42 μμ »

αξία (συναισθηματική) ανεκτίμητη φίλε...
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 19, 2017, 08:52:57 μμ »

Επειδή είναι κάπως μπερδεμένα τα πράματα με τις εικόνες αν ειναι μια 100 χρονών απο σήμερα τί παιζει;
Επίσης με χρονολογια 1840 υπάρχει πρόβλημα;
Καταγράφηκε
GK1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 19, 2017, 09:35:49 μμ »

ειλικρινα δεν ξερω τιποτ γενικα απο αυτα επειδη ομως υπαρχει πολυ σοβαρο οικονομικο θεμα δεν θελω να την χασω χωρις να ξερω την αξια της
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 19, 2017, 11:08:12 μμ »

Πρωτο και καλυτερο φωτογραφια.
Γιαννη τον βγαλαμε και Γιαννη δεν ειδαμε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
GK1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 20, 2017, 07:41:02 μμ »

αυτη ειναι η φωτογραφια
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 20, 2017, 10:46:11 μμ »

Δύσκολο θέμα οι εικόνες! Θα σου πρότεινα να ρωτούσες στην Εφορία Βυζαντινών Αρχαιτήτων. Δεν πρόκειται για βυζαντινή εικόνα φυσικά, όμως εκεί ξέρουν να σου πουν πού να απευθυνθείς, για να εκτιμήσεις την εικόνα σου. Γενικά, το μόνο σίγουρο είναι ότι τέτοια κομμάτια δεν πωλούνται χωρίς επίσημη εκτίμηση, τουλάχιστον όχι νόμιμα! Αφού πάρεις εκτίμηση, πρέπει να βρεθεί η κατάλληλη δημοπρασία για να πουληθεί.

Πάντως είναι πάρα πολύ όμορφη! Ενδεχομένως να ενδιαφέρεται και η Μητρόπολη της περιοχής σου. Δεν θα σου δώσουν την τιμή που θα περίμενες, όμως ίσως σου την αγοράσουν πολύ πιο γρήγορα και χωρίς ιδιαίτερο κόπο!
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 20, 2017, 11:58:25 μμ »

H γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι κατι ιδιαιτερο απο καλλιτεχνικης πλευρας (masterpiece) αλλα βεβαια δεν φαινεται να ειναι λαικη τεχνη. Απο τιμη γυρω στα 200-250 ευρω.
Καταγράφηκε
rigas7
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 30


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 21, 2017, 12:30:28 πμ »

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο,  είναι λαϊκής τέχνης χαμηλής τεχνοτροπίας. Δεν υπερβαίνει τα 200 ευρώ και αν βρεθεί κάποιος να τα δώσει. Την πιάνει και ο νόμος περί αρχαιοτήτων.
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 21, 2017, 12:35:03 πμ »

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο,  είναι λαϊκής τέχνης χαμηλής τεχνοτροπίας. Δεν υπερβαίνει τα 200 ευρώ και αν βρεθεί κάποιος να τα δώσει. Την πιάνει και ο νόμος περί αρχαιοτήτων.

Ο νομος περι αρχαιοτητων για ποιο λογο την πιανει?
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
GK1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 21, 2017, 04:16:28 μμ »

Καλησπερα η τιμη 200-250 δεν ισχυει.Αυτο που δεν ξερω βασικα ειναι αν υπαρχει νομικο θεμα για την πωληση της.Καποιος ο οποιος γνωριζει απο εικονες μου ειπε καποια διαφορετικη τιμη.Βεβαια επειδη εδω υπαρχουν ανθρωποι με πολυ μεγαλη εμπειρια και θελω μια γνωμη εδω.Το θεμα ειναι πως με 200 ευρω παιρνεις εικονα απο μαγαζι σημερα οχι εικονα 100 ετων και βαλε.μακαρι να μην χρειαστει να την δωσω.
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 21, 2017, 04:25:44 μμ »

Πως γνωριζετε οτι δεν ισχυει; Η τεχνοτροπια δεν ειναι κατι ιδιαιτερο για να κοστιζει πολυ παραπανω.. Πχ δεν ειναι επανω σε φυλλο χρυσου, δεν εχει λεπτομερεια ή βαθος κλπ.
Επισης το νομικο κομματι θα πρεπει να προσεχθει ιδιαιτερα. Εαν υπολογιζατε μεγαλυτερη τιμη νομιζω οτι θα σας απογοητευσω..
Και εν πασει περιπτωσει αφου γνωριζατε την αξια της για ποιον λογο ζητησατε εκτιμηση;
Καταγράφηκε
GK1
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 21, 2017, 04:33:56 μμ »

Σας ξαναλεω πως εχω μια ιδεα.Δεν ειμαι ειδικος και ο ανθρωπος που την ειδε ειχε διαφορετικη αποψη στην τιμη.Εχω μαθει απο μικρος να διασταυρωνω αποψεις γιατι παντα υπαρχουν πολλα που πρεπει να αποφευγεις.Οσο για τα φυλλα χρυσου πιστεψτε με πως κανετε λαθος 100%.Αλλα παλι  σας λεω πως δεν ειμαι ειδικος και δεν θελω να εχω νομικα θεματα.Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον σας,
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences