Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 10:59:39 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση αντικειμενου  (Αναγνώστηκε 13574 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 19, 2017, 10:39:32 μμ »

Το χωραφι ειναι χερσο δεν εχει τιποτα αλλο μεσα και εχει σκαφτει παμπολες φορες.Τι ιδεες μου βαζετε ρε παιδια? Να παρω ανιχνευτη μεταλων? Δεν το πιστευω  αρα ..οι λακοι γινανε ,αυριο πεφτει η πατατα.
Υγ ενας γερος μου ειπε " ρε μπας και με το κλειδακι ανοιγανε το λουκετο της ζωνης της αγνοτητας που φορουσαν οι γυναικες?"
Μπου χα χα χα Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 20, 2017, 03:53:42 πμ »

Κουτάκια σαν κι αυτό (να το ξέρετε) κατασκευάζονται και σήμερα.

http://www.selectlocks.com/KeySafe-S5

Η χρήση του (π.χ. από φίλο μου που έχει εγκαταστήσει ένα έξω απ' την πόρτα του) είναι η εξής:

Αυτός μένει στις ΗΠΑ, και έρχεται εδώ κάθε 2-3 μήνες για μια βδομάδα. Έχει σπίτι εδώ, οργανωμένο που τον περιμένει.
ΔΕΝ κουβαλάει κλειδιά πέρα-δώθε πάνω από τον Ατλαντικό κάθε φορά.
Έχει ένα τέτοιο κουτάκι βιδωμένο έξω από την πόρτα του εδώ. Θυμάται μόνο ένα 4ψήφιο νούμερο, το ανοίγει, παίρνει το κλειδί και μπαίνει στο σπίτι του.

Κι αν μου πει εμένα "Πήγαινε σπίτι μου και κάνε αυτό", μου λέει κι εμένα το νούμερο και μπαίνω.

Είναι ευκολία.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 20, 2017, 05:49:47 πμ »

Από τη μια πλευρά έχει θέμα τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου ;



Από την άλλη δεν μπορώ να καταλάβω ....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2017, 06:18:30 πμ από sam_gr » Καταγράφηκε

Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 20, 2017, 09:39:29 πμ »

ομελετα με φρεσκια πατατα κ λουκανικο ανεχτιμητη αξια..α κ ο πουρες με φρεσκια πατατα τα σπαει..καλημερα παιδια..πεινασαμε πρωι πρωι
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 20, 2017, 11:28:41 πμ »

Douglas φιλε με το συγκεκριμενο δεν παιζει κατι τετοιο. Το μηκος του κλειδιου ειναι κοντα 3 εκατοστα. Ειναι προφανες οτι ανοιγει κατι σαν σεντουκακι ,κασετινα. Αλλα...πουντο!
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 20, 2017, 02:07:33 μμ »

Για αρχη,πηγαινε σε ενα καταστημα και παρε απιονισμενο νερο και ενα αντισκωριακο σπρει.Ξεπλυνε πρωτα με το απιονισμενο,στεγνωσε το και ριξε μπολικο αντισκωριακο,μετα ξαναξεπλυνε το καλα με απιονισμενο και στεγνωσε το καλα.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 20, 2017, 02:08:48 μμ »

Για αρχη,πηγαινε σε ενα καταστημα και παρε απιονισμενο νερο και ενα αντισκωριακο σπρει.Ξεπλυνε πρωτα με το απιονισμενο,στεγνωσε το και ριξε μπολικο αντισκωριακο,μετα ξαναξεπλυνε το καλα με απιονισμενο και στεγνωσε το καλα.
Σωστο. Μετα βουρ για Μον Ρεπο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 20, 2017, 02:13:56 μμ »

Έχει ένα τέτοιο κουτάκι βιδωμένο έξω από την πόρτα του εδώ. Θυμάται μόνο ένα 4ψήφιο νούμερο, το ανοίγει, παίρνει το κλειδί και μπαίνει στο σπίτι του.

Συγγνώμη, αλλά...

Γιατί δεν δεν βάζει μια κλειδαριά με συνδυασμό, ώστε να ανοίγει κατευθείαν την πόρτα;;;

-------------------------

Τώρα... αν είναι ευκολία να θυμάσαι τετραψήφιους κωδικούς... δεν ξέρω, ο καθένας όπως βολεύεται.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 20, 2017, 02:15:33 μμ »

Douglas φιλε με το συγκεκριμενο δεν παιζει κατι τετοιο. Το μηκος του κλειδιου ειναι κοντα 3 εκατοστα. Ειναι προφανες οτι ανοιγει κατι σαν σεντουκακι ,κασετινα. Αλλα...πουντο!

3 εκατοστά κλειδί?
ΠΑΡΑ πολύ μικρό, φίλε!

Το κουτάκι όλο πόσο είναι?
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 20, 2017, 02:23:36 μμ »

Γιατί δεν δεν βάζει μια κλειδαριά με συνδυασμό, ώστε να ανοίγει κατευθείαν την πόρτα;;;

αν είναι ευκολία να θυμάσαι τετραψήφιους κωδικούς... δεν ξέρω

Για να αλλάξεις κλειδαριά πρέπει να επέμβεις στην πόρτα.

Εγώ έχω ΕΝΑΝ τετραψήφιο (που τον θυμάμαι πάντα) που είναι το πιν σε καμια 30ρια κάρτες... Και όπου αλλού χρειάζομαι τετραψήφιο συνθηματικό.

Άλλωστε, για την "κλειδαριά με συνδυασμό" που λες, πάλι δεν πρέπει να θυμάσαι κωδικό?

 Κλείσιμο ματιού 
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 20, 2017, 03:11:08 μμ »

Πολύ σοβαρό λάθος να έχεις τον ίδιο κωδικό παντού..
Καταγράφηκε

kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 20, 2017, 05:21:18 μμ »

Douglas φιλε με το συγκεκριμενο δεν παιζει κατι τετοιο. Το μηκος του κλειδιου ειναι κοντα 3 εκατοστα. Ειναι προφανες οτι ανοιγει κατι σαν σεντουκακι ,κασετινα. Αλλα...πουντο!

3 εκατοστά κλειδί?
ΠΑΡΑ πολύ μικρό, φίλε!

Το κουτάκι όλο πόσο είναι?
Το κουτακι ειναι 3,6χ3 μινιατουρα ειναι. Πως αλλιως ,τοσες φορες που εχω σκαψει ,δεν θα το εβλεπα?
Να ευχαριστησω τους φιλους για τις προτασεις τους θεμιτες και ..αλλες. (Αμα χτυπησει καμπανακι ο ανιχνευτης,ναι μεσανυχτα θα παω)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 20, 2017, 05:37:40 μμ »

Άλλωστε, για την "κλειδαριά με συνδυασμό" που λες, πάλι δεν πρέπει να θυμάσαι κωδικό?

Έβαλα ολόκληρη γραμμή ανάμεσα στα δύο διαφορετικά θέματα.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 20, 2017, 06:01:03 μμ »

απο που να αρχισω... χαχαχαχαχα

κατ αρχην.... ουτε για αστειο να λετε για ανιχνευτες μεταλλων και ερευνες.....  μη βλεπεται το τι γινεται σε αλλα κρατη! καθε κρατος εχει τους νομους του!!!

εδω μπορει να επιτρεπεται η αγορα ανιχνευτη αλλα απαγορευεται η χρηση του χωρις αδεια! πας μεσα για αρχαιοκαπειλια.... και τα χρονακια δεν ειναι λιγα... μιλαμε απο... τουλαχιστον 1 ετος εως 10 χρονια!

οσο αφορα το αντικειμενο... δεν ειναι πολυ παλιο! καπου θυμαμαι ειχε και η μανα μου αλλα δεν το βρισκω...

η μινιατουρα ευαγγελιο ειναι ειδος φυλακτου που εβαζαν ειτε σε τσεπες ειτε κατω αο το κρεββατι για να τους προστατευει ο Θεος! μεσα οταν το ενηγες ειχε ενα μικρο χαρτακι... με εικονες και νομιζω και κατι για την βασκανια.. ισως την ευχη...

ακομα βρισκονται τετοια! συνηθως ειναι απο την μια ο ευαγγελισμος της Θεοτοκκου και απο την αλλη ο Εσταυρωμενος ή η Ανασταση του Κυριου.

ηταν φυλακτα κατα τις δεκαετιες 1950, 1960, 1970 ... καπου εκει.... με περισσοτερο κοντα το 1950-60

το κλειδακι... τωρα... απο που ειναι ειναι αλλο θεμα..  απο καμια νουλαπα ή βαλιτσακι ισως ειναι..

ποιος ξερει... μπορει καποιος κακομοιρος το ειχε σαν φυλακτο πανω του και χρησιμοποιησε το φυλακτο και για να κρυψει το κλειδακι της βαλιτσας του μη το χασει ή το κλεψουν.....
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 20, 2017, 06:31:53 μμ »

Πολύ σοβαρό λάθος να έχεις τον ίδιο κωδικό παντού..
Γιατί?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences