Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:51:00 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πρόταση: Ενσωμάτωση μηχανής αναζήτησης Google  (Αναγνώστηκε 6369 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 18, 2017, 04:17:13 μμ »

Καλησπέρα,

θα ήθελα να κάνω μία πρόταση σε ό,τι αφορά το τεχνικό κομμάτι της λειτουργείας του φόρουμ. Σκεφτόμουν ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο το φορουμ να χρησιμοποιούσε τη μηχανή αναζήτησης της Google αντί για αυτή που παρέχει το φόρουμ από "μαμά".

Σκοπός αυτής της προσθήκης/αλλαγήες είναι να γίνει πιο αποτελεσματική η αναζήτηση.

Για παράδειγμα προσπαθούσα να βρω αν υπήρχαν εγγραφές/συζητήσεις για το επετειακό νόμισμα των 2€ για το Αρκάδι. Έκανα τις παρακάτω αναζητήσεις:

* αρκάδι
* αρκαδι
* Αρκάδι
* Αρκάδι
* αρκαδίου
* αρκαδ

Τα αποτελέσματα που με επέστρεψε ήταν σχεδόν όλες τις φορές διαφορετικά μεταξύ του κάτι που για μένα δεν στέκει. Ενοιολογικά (πλην του τελευταίου όρου) όλα τα άλλα είναι το ίδιο.. Το πρόβλημα είναι ότι το φόρουμ "διαβάζει" διαφορετικά κεφαλαία και μικρά, με τόνους ή χωρίς κλπ.

Βάζοντας τη μηχανή αναζήτησης από την Google τα αποτελέσματα θα ήταν και πιο ακριβή και η αναζήτηση πιο γρήγορη. Αυτή τη στιγμή η λύση που έχω βρει είναι να πληκτρολογώ στο Google: "site:steki-syllekton.gr αρκάδι" και αυτόματα μου περιορίζει την αναζήτηση μου στο Στεκι.

Πιστεύω θα ήταν καλό να γίνει μια τετοια αλλάγη, αλλά δε γνωρίζω πόσο εφικτό είναι.

Τι πιστεύτε εσείς?  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 19, 2017, 02:25:19 πμ »

Συμφωνώ με τον φίλο
Καταγράφηκε

Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 19, 2017, 04:38:14 πμ »

δεν το κόβω να γίνεται

Απαισιόδοξο σε βρίσκω.

Γιατίιιιιι?

 Απορία
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 19, 2017, 12:03:19 μμ »

Μεντος οταν πατας την μηχανη Αναζητησης του Στεκιου τσεκαρε απο κατω ΣΥΝΘΕΤΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
Μετα στον πινακα οπου θα σου εμφανισει τσεκαρε αυτο που βλεπεις στην πρωτη φωτογραφια.
Μετα θα σου βγαλει ΟΛΑ τα παραγωγα της λεξης ΑΡΚΑΔΙ ειτε ειναι μεγαλα γραμματα, ειτε μικρα, ειτε με τονο, ειτε χωρις τονο!!
Το αποτελεσμα το βλεπεις στις φωτο μετα ενα και δυο παρακατω οπου κανοντας ενα μονο κλικ μου εβγαλε το Αρκαδι σε τιτλο , το αρκαδι σε μηνυμα το αρκαδιου , το αρκαδια!!
Η μηχανη ειναι ευχρηστη αρκει να κανεις τα σωστα τσεκαρισματα.
Φυσικα ωρες ωρες και εγω πελαγωνω οταν ψαχνω κατι παλιο και δεν το βρισκω αλλα δεν το βρισκου ουτε με την Γκλουγκλ!! Και προσπαθω να θυμηθω ποιος το ειπε και το ψαχνω με το χερι μεσα απο τα οσα μηνυματα εχει γραψει!! Πονος μεγαλος!!

Για κανε την δοκιμη οπως σου λεω και μετα πες μου βρηκες τιποτα παραπανω γραμμενο;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 02, 2017, 01:46:54 μμ »

Μπορείς και τώρα να ψάξεις

Γράψε site: steki-syllekton.gr αρκάδι και είσαι έτοιμος!

http://lmgtfy.com/?q=site%3A+steki-syllekton.gr+%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%AC%CE%B4%CE%B9
 Χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 02, 2019, 08:41:43 πμ »

Μπορείς και τώρα να ψάξεις

Γράψε site: steki-syllekton.gr αρκάδι και είσαι έτοιμος!

http://lmgtfy.com/?q=site%3A+steki-syllekton.gr+%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%AC%CE%B4%CE%B9
 Χαμόγελο Σαρκασμός Σαρκασμός


Πράγματι.
Πολύ διαφωτιστικός ο σύνδεσμος που παραθέσατε.

Ωστόσο, και η πρόταση του θεματοθέτη είναι χρήσιμη δεδομένου ότι τεχνικά είναι πολύ εύκολο να υλοποιηθεί.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 05, 2019, 07:02:18 πμ »

Φιλε μου απο ιδεες εχουν περασει εκατονταδες απο πολλα μελη .
Το προβλημα ειναι στους ανθρωπους που εχουν την επιβλεψη του σαιτ σε τεχνικα θεματα.
Το να καθομαι να τους παρακαλω για κατι και να τους καθομε στον γκάφα ειναι κατι εκτος του χαρακτηρα μου.
Βλεπεις σαν σαιτ εχουμε μια καταρα.
Δημιουργηθηκαμε για χομπυ και οχι σαν σελιδα πχ ενος ξενοδοχειου οπου βγαζει φραγκα.
Μια σελιδα ξενοδοχειου τρωει στον παροχο λιγο χωρο και οτι συμβει το διορθωνει στο τσακα τσακα.
Εμεις πιανουμε χωρο για  εικοσι ξενοδοχεια πχ και οτι και να ζητησω ειναι πονοκεφαλος για αυτους !!!
Κοιταμε λοιπον να τους ενοχλω οσο γινετε λιγοτερο και να λεω και ευχαριστω που παμε για δεκα χρονια λειτουργειας!!! Ειμαστε το μακροβιοτερο σαιτ συλλεκτικων αυτη την στιγμη στην Ελλαδα οπου λειτουργει με τον πρωταρχικο  αντιμ  , με τον ιδιο τοιχο , με τις ιδιες ιδεες οπως ξεκινησαμε και δεν παρεκλιναμε στο παραμικρο σε ζητηματα τα οποια τα θεωρουσαμε σοβαρα για την λειτουργεια του.
Ναι μεν  εξελιχθηκαμε σε αλλα για να κανουμε την ζωη σας ποιο ευκολη οπου αυτο ηταν δυνατον να γινει , αλλα και καπου σηκωναμε τα χερια .

Ποσο λεπτη ηταν η θεση μας απεναντι σε καθε ιδεα σας θα ηθελα να γινει αντιληπτο σε σχεση με τα παρακαλια που θα επρεπε να κανουμε εμεις σε καπιους αλλους.

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannis_k
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 293


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 05, 2019, 07:18:08 πμ »

Καταλαβαίνω τι εννοείς.
Τεχνικά είναι εύκολο να γίνει, αλλά από την στιγμή που ισχύει το πλαίσιο που μου περιέγραψες, τότε καλά κάνεις και το προσπερνάς.

Εσύ έχεις την μεγαλύτερη εικόνα, και εσύ γνωρίζεις καλύτερα που χρειάζεται να στρέφεις την προσοχή σου και που όχι.

Με το καλό τα 10 χρόνια, να γίνουν 20 και 50 και 100 !
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences