Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 08:10:09 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μια εκτίμηση παρακαλώ!  (Αναγνώστηκε 4568 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Andykr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 14, 2017, 12:53:43 μμ »

Καλησπέρα σε όλο το forum! Έχω στην κατοχή μου 2 πίνακες του Doris και ώντας άσχετος εντελώς θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την αξία των 2 παρακάτω πινάκων. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

1) Διαστάσεις 105 Χ 75



2) Διαστάσεις 75 Χ 70



 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 14, 2017, 11:58:55 μμ »

O Doris ίσως είναι ο μεγαλύτερος εξπρεσσιονιστής της Ελλάδας του 20ου αιωνα αλλά ήταν υπερπαραγωγικός και για αυτό το λόγο λίγα έργα του θεωρούνται πολύ καλά.Έδωσε βάρος στην παραγωγή παρά στην ποιότητα αν και μερικά έργα του είναι εξαιρετικά.Επίσης έχει πλαστογραφηθεί από ένα νεαρό ζωγράφο που αργότερα έγινε μεγάλο όνομα, όσο ακόμη ζούσε.Οι τιμές του σήμερα λόγω κρίσης είναι πολύ πεσμένες και δεν νομίζω ότι σε συμφέρει να τους πουλήσεις,σου προτείνω να τους κρατήσεις αν δεν θέλεις να τους δώσεις 200-300-400 ευρω.
Όσο για τον πρώτο που έβαλες έχω μια αμφιβολία για τη γνησιότητα του.
Καταγράφηκε
Andykr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 15, 2017, 12:55:03 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Μια βολτα από κάποιον εκτιμητη θα μας λύσει την απορία!
Καταγράφηκε
netkostas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 23, 2017, 12:24:36 μμ »

καλησπερα κι απο εμενα... εχω κι εγω 2 -3 εργα του ιδιου ζωγραφου!!! ειναι πιο ευκολη η εκτιμιση εαν ειναι γνησιο η οχι σ εναν ζωγραφο του 20 αιωνα η πιο δυσκολη?? επισης εχω κι εναν Βασ. Ζενετση. Ειναι σε αξια του ιδιου διαμετρηματος με τον Παπαγεωργιου??
Για τον Doris ειχα ακουσει οτι εν ζωη εκανε ο ιδιος κοπιες των ιδιων εργων του και τους πουλουσε ισχυει κατι τετοιo, το ξερουμε? Υπαρχουν δηλαδη του ιδιου καλλιτεχνη εργα διπλα ή τριπλα???
Καταγράφηκε
el greco
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 464


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 24, 2017, 12:19:24 πμ »

Ναι,σχεδον ολοι οι ζωγραφοι αναπαραγουν τα εργα τους.Ο Ζενετζης μου ειχε πει πχ οτι οποιο εργο θελω απο αυτα που εχει κανει μπορει να το ξαναζωγραφισει.Οσο για τον Ντορις εχω φιλο που εχει δυο ιδια εργα του τα οποια ειχε παρει απο τον ιδιο ο πατερας του.
Καταγράφηκε
netkostas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 42


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 25, 2017, 12:25:11 πμ »

eyxaristv kai pali!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences