Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 02:54:16 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: συλλεκτικες εγκυκλοπαιδειες ?  (Αναγνώστηκε 5542 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Michalis_J
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 14, 2017, 09:23:37 πμ »

Εχω δυο εγκυκλοπαιδειες για τις οποιες δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι συλλεκτικες ή οχι.

Η μια ειναι η παγκοσμια συγχρονη εγκυκλοπαιδεια των εκδοσεων Μαλλιαρη του 1979-1980 την οποια επιμεληθηκε ο Αναστάσιος Γεωργοπαπαδάκος. Ο ιδιος εχει επιμεληθει τις εκδοσεις του 84',του 92' και του 96' οι οποιες κοστιζουν 700 ευρω ο τομος. Αυτη που εχω εγω,του 80' δηλαδη, δεν μπορω να την βρω στο ιντερνετ και αναρωτιεμαι αν αυτο εχει να κανει με το οτι ειναι σπανια αρα και συλλεκτικη ή οτι εχει πολυ μικρη αξια.

Η δευτερη ειναι η νεα παγκοσμιος εγκυκλοπαιδεια της μορφωτικης εταιρειας του 1961 με εξωφυλλο τον στοχαστη η οποια ισως να αξιζει 300 ευρω ο τομος αλλα ουτε γι'αυτην ειμαι σιγουρος αφου την βρισκω σε διαφορες εκδοσεις με διαφορες τιμες.

Μπορει καποιος να με βοηθησει στην εκτιμηση τους?
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 14, 2017, 03:45:15 μμ »

Βάλε μια φωτογραφία τις ράχες όλες μαζί και μια ένα εξώφυλλο.Όπως ξέρεις με τις εγκυκλοπαίδειες είναι δύσκολα τα πράγματα,ποιός τις αγοράζει τώρα με το ιντερνετ.Πόσοι τόμοι είναι;Το 300 ευρώ ο τόμος το είδες να πουλιέται συχνά; ή σε  κάποιο σιτε παλιατζή που δεν πούλησε καμία ποτέ.Αυτό το λέω γιατί πήγα κάποτε σε παλιατζή που είχε κάτι τιμές φαρμακείο. Μετά από ένα χρόνο τα πήγε όλα για χαρτοπολτό,έτυχε να είμαι εκεί τη στιγμή που τα φόρτωνε και του ζήτησα κάτι σε λογικότερη τιμή και δεν το έδωσε προτίμησε να φορτωθεί για χαρτοπολτό.
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 14, 2017, 03:51:02 μμ »

Αυτη που εχω εγω,του 80' δηλαδη, δεν μπορω να την βρω στο ιντερνετ και αναρωτιεμαι αν αυτο εχει να κανει με το οτι ειναι σπανια αρα και συλλεκτικη ή οτι εχει πολυ μικρη αξια.
Έχει να κάνει ότι κανείς δεν αγοράζει εγκυκλοπαίδειες Μαλιάρη αφού τα παλιατζίδικα είναι γεμάτα Ελευθερουδάκη, Ηλιος Πάπυρος Λαρούς και δεν πουλιούνται 300 ευρώ ο τόμος και είναι πραγματικά συλλεκτικές.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 14, 2017, 04:19:05 μμ »

Δυστυχώς εδώ δεν πουλιούνται εγκυκλοπαιδιάρες όπως του Ήλιου ή η πάπυρους λαρούς και συλλεκτική να είναι (που δε νομίζω όλο και σε κάποια δημοπρασία θα την είχε πάρει το μάτι μας) το βρίσκω πολύ δύσκολο να μεταπωληθεί.

Κανάς βιβλιοσυλλέκτης ίσως έχει καλύτερη άποψη.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
estet
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 261


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 14, 2017, 04:42:24 μμ »

Εχω δυο εγκυκλοπαιδειες για τις οποιες δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι συλλεκτικες ή οχι.

Η μια ειναι η παγκοσμια συγχρονη εγκυκλοπαιδεια των εκδοσεων Μαλλιαρη του 1979-1980 την οποια επιμεληθηκε ο Αναστάσιος Γεωργοπαπαδάκος. Ο ιδιος εχει επιμεληθει τις εκδοσεις του 84',του 92' και του 96' οι οποιες κοστιζουν 700 ευρω ο τομος. Αυτη που εχω εγω,του 80' δηλαδη, δεν μπορω να την βρω στο ιντερνετ και αναρωτιεμαι αν αυτο εχει να κανει με το οτι ειναι σπανια αρα και συλλεκτικη ή οτι εχει πολυ μικρη αξια.

Η δευτερη ειναι η νεα παγκοσμιος εγκυκλοπαιδεια της μορφωτικης εταιρειας του 1961 με εξωφυλλο τον στοχαστη η οποια ισως να αξιζει 300 ευρω ο τομος αλλα ουτε γι'αυτην ειμαι σιγουρος αφου την βρισκω σε διαφορες εκδοσεις με διαφορες τιμες.

Μπορει καποιος να με βοηθησει στην εκτιμηση τους?
http://www.palaiobibliopolio.gr/%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%A0%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%B1-p-9231.html
Αν εννοείς τον συγκεκριμένο τόμο που είναι βέβαια του 1953 και προφανώς θα είναι η 1η έκδοση, μην κρίνεις από τις τιμές που ζητάνε τα παλαιοβιβλιοπωλεία. Όντως ζητάνε πολλές φορές εξωπραγματικές τιμές, τις οποίες ποτέ δεν τις παίρνουν βέβαια.
Στην Ελλάδα του σήμερα ενδιαφέρον για συλλεκτικές εγκυκλοπαίδειες ειδικά στις τιμές που αναφέρεις θεωρώ αδύνατον να υπάρξει.
Καταγράφηκε
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 14, 2017, 06:06:32 μμ »

Προσπάθησε να πας τη δική σου στον παλιατζή που πουλάει  τον τόμο  300 ευρώ, αν στην πάρει 50 είσαι θεοτυχερός.Αρχίζουν την γκρίνια βγάζουν όλα τα προβλήματα αγοράζουν για χαρτί και περιμένουν κανα κοροίδο να πουλήσουν χρυσάφι.Ποιός γεμίζει το σαλόνι του με καθαρεύσα που δεν μπορούν να διαβάσουν τα παιδιά του τίποτα.Ο μαλλιάρης έκανε το 1980 50.000 δρχ αν θυμάμαι καλά(δεν ξέρω όλες τις επιμελημένες εκδόσεις του);;αν ήταν να βγάζεις τέτοια υπεραξία θα ήταν η καλύτερη επένδυση η αγορά-πώληση εγκυκλοπαιδειών.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 14, 2017, 07:42:01 μμ »

Ο μαλλιάρης έκανε το 1980 50.000 δρχ αν θυμάμαι καλά

50.000 δρχ το 1980 ήταν 7 λίρες (7.000 δρχ. η λίρα το 1980).
7 λίρες σήμερα είναι 190 ευρώ.
Όλοι οι τόμοι, υποθέτω ότι συζητάτε. Πόσοι τόμοι είναι?

Νομίζω ότι καλύτερα να αγόραζε 7 λίρες το 1980 κάποιος, παρά την εγκυκλοπαίδεια.
Εκτός κι αν κάτι έμαθε απ' αυτήν όλα αυτά τα χρόνια (σχεδόν 40), οπότε ο λογαριασμός αλλάζει.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 14, 2017, 07:45:40 μμ »

Douglas έγραψες!!! +1
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Cu
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 199


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 14, 2017, 09:15:46 μμ »

Προσπάθησε να πας τη δική σου στον παλιατζή που πουλάει  τον τόμο  300 ευρώ, αν στην πάρει 50 είσαι θεοτυχερός.Αρχίζουν την γκρίνια βγάζουν όλα τα προβλήματα αγοράζουν για χαρτί και περιμένουν κανα κοροίδο να πουλήσουν χρυσάφι.Ποιός γεμίζει το σαλόνι του με καθαρεύσα που δεν μπορούν να διαβάσουν τα παιδιά του τίποτα.Ο μαλλιάρης έκανε το 1980 50.000 δρχ αν θυμάμαι καλά(δεν ξέρω όλες τις επιμελημένες εκδόσεις του);;αν ήταν να βγάζεις τέτοια υπεραξία θα ήταν η καλύτερη επένδυση η αγορά-πώληση εγκυκλοπαιδειών.
ΑΚΥΡΟ 50.000 έκανε η επιστήμη και ζωή ~40 τόμοι. Μαλιάρης δεν θυμάμαι .Δεν ξέρουμε ούτε πόσοι τόμοι ήταν.
Γνωστός που πούλαγε εγκυκλοπαίδειες στα σπίτια με δόσεις την περίοδο εκείνη μου είπε ότι ζητούσαν πάνω κάτω 10.000 μετρητά και τα υπόλοιπα με δόσεις. Είχαν βγάλει ήδη και το κέρδος τους με τα 10.000  τους πλήρωνε ο εκδότης και να έχαναν τις δόσεις δεν τους ένοιαζε.
ΒΑΛΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ποιά είναι
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 14, 2017, 09:26:07 μμ »

Την εγκυκλοπαίδεια "Μαλιάρης - παιδεία" την είχε προσφορά το Εθνος της Κυριακής. Ηταν 30 τόμοι και ο κάθε τόμος είχε και το cd του.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 14, 2017, 10:49:46 μμ »

Μπράβο Θανάση τώρα που το έγραψες την θυμήθηκα είχα μαζέψει και εγώ τα cd, αλλά ήταν πολύ μέτρια.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences