Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 11:22:59 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πρωταρης... που ξεκινησε με 8 ουγκατα!  (Αναγνώστηκε 3826 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Otaku
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 14, 2017, 12:11:34 πμ »

Χαιρετω το φορουμ, το οποιο ανακαλυψα πολυ προσφατα μετα την επισης προσφατη ενασχοληση μου με την συλλογη χρυσων νομισματων!

Βασικα ειμαι εδω και μερικα χρονια μονιμος κατοικος εξωτερικου (λογω κρισης φυσικα) που βλεποντας την επικειμενη μαχη στερλινας-ευρω εξαιτιας του Brexit, αποφασισα να επενδυσω σε χρυσο. Οχι με σκοπο το κερδος, αλλα απλα για να μην δω την πραγματικη αξια των καταθεσεων μου να παιρνει βουτια τα επομενα 2-3 χρονια μεχρι να περασει η μπορα.

Γιατι νομισματα? Γιατι εχω το μικροβιο του συλλεκτη και παντα με ενδιεφερε η μεταλλουργια (hint - my avatar).

Γιατι νομισματα της ουγγιας? Πρωτον, για να γλυτωνω τα μαθηματικα, και γιατι ειναι 24 καρατιων. Επισης η ενναλαγη στα σχεδια και οι διαφορες σπεσιαλ εκδοσεις θα ενισχυσουν την αξια τους σε μερικα χρονια πιστευω.

Μεχρι τωρα εχω μαζεψει τα παρακατω...



1) Chinese Panda
2) Philharmonic
3) Australian Kangaroo
4) Queen's Beasts - Lion
5) Queen's beasts - Griffin
6) UK Lunar Series - Year of the horse
7) UK Lunar Series - Year of the monkey
Άνεση UK Lunar Series - Year of the rooster

σορρυ για την χαλια φωτο...

Πιστευω οτι με σηκωνει αυτο το ετος να παρω μεχρι αλλα 2 το πολυ. Την κατσικα που μου λειπει, και ισως κατι απο την αυστραλιανη εκδοση Lunar.

 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 14, 2017, 12:23:06 πμ »

ασε τις κατσικες και τα λουναρ!!στοχευσε στα τερατακια της βασιλισσας!απο τα καλυτερα σχεδια!!!και αφου εχεις την πολυτελεια για χρυσα ουγγιας,βουρ!!καποιο μεξικανο επισης θα προτεινα..οσο για καθαρα πιο κοντα στο μεταλλο,τοτε κρουγκεραντ..

ολα τα παραπανω τα αναφερω καθαρα για θεμα σχεδιου (εκτος το κρουγκεραντ)..με τα χρυσα εχω αλεργια και δεν τα συμπαθω..ετσι δεν εχω και ιδιαιτερες γνωσεις επι του θεματος..

ωραια αρχη συλλογης παντως και καλως ηρθες!! Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
gio-chemeng
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 14, 2017, 12:45:10 πμ »

Πολυ ωραια. Εδω εμεις λεμε να μαζεψουμε ολα τα queen's beasts σε ασημι κι αλλοι τα μαζευουν σε χρυσο!  Μεγάλο χαμόγελο Μπραβο σου, αφου μπορεις, συνεχισε!
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 14, 2017, 12:58:22 πμ »

Ωραια αρχη. Φανταστητε τι θα κανει αυτο το παιδι στη συνεχεια Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Μπραβο φιλε μου. Και σε ανωτερα
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Otaku
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 14, 2017, 01:27:02 πμ »

Καλως σας βρηκα!

Ξερω, μπηκα με τις μπαντες αλλα δεν θα μπορεσω να κρατησω αυτον τον ρυθμο... Απλα ηθελα να προλαβω την Τερεζα πρωτου ξεκινησει την διαδικασια του αρθρου 50.

Λογικα απο εδω και περα με βλεπω για 2-3 χρυσα νομισματα τον χρονο. Αρκει να μην εκτοξευθει στα υψη ο χρυσος.

Ισως για καθαρα συλλεκτικο μερακι να ασχοληθω και με ασημενια.

Τα κτηνη της βασιλισσας σε χρυσο ειναι μονο ο γρυπας και το λιονταρι για την ωρα, η μου ξεφυγε κανενα?
Καταγράφηκε
gio-chemeng
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 131



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 14, 2017, 01:31:04 πμ »

Πραγματικα με αγριες διαθεσεις. Μου ξεφυγε κανενα θηριο;  Μεγάλο χαμόγελο Εχει βγει σε pre-sale και ο δρακος.
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 708


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 14, 2017, 02:31:18 πμ »

Φίλε μου συγχαρητήρια για τη συλλογή σου και τα νομίσματα είναι πολύ όμορφα!

Αν μείνεις στο εξωτερικό (υποθέτω είσαι Αγγλία) κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις πρόβλημα που επενδύεις σε χρυσά της ουγγιάς.
Αν όμως επιστρέψεις ποτέ Ελλάδα, σ'έχει προβληματίσει καθόλου η ευκολία ρευστοποίησης και η συλλεκτική αξία (Κλείσιμο ματιού χρυσών της μίας ουγγιάς στη χώρα μας;
Καταγράφηκε
panos4
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 14, 2017, 02:39:51 πμ »

Φίλε μου συγχαρητήρια για τη συλλογή σου και τα νομίσματα είναι πολύ όμορφα!

Αν μείνεις στο εξωτερικό (υποθέτω είσαι Αγγλία) κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις πρόβλημα που επενδύεις σε χρυσά της ουγγιάς.
Αν όμως επιστρέψεις ποτέ Ελλάδα, σ'έχει προβληματίσει καθόλου η ευκολία ρευστοποίησης και η συλλεκτική αξία (Κλείσιμο ματιού χρυσών της μίας ουγγιάς στη χώρα μας;
Ο Κοσμος εχει γινει τοσο μικρος! Με 50ε πας κι ερχεσαι οπου θες στην Ευρωπη και ρευστοποιεις αμεσα οτι θελεις. Μια μπουκια δρομος ειναι και το Λονδινο και το Βερολινο και η Γενευη και Ολα!
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 14, 2017, 02:53:53 πμ »

Δυνατά νομίσματα, να τα χιλιάσεις εύχομαι!
Ή πάρε κανένα τέτοιο να μην παιδεύεσαι με τις ουγκιές  Σαρκασμός

http://www.royalmint.com/shop/u/uk17qbgk

Καταγράφηκε

cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 14, 2017, 03:34:14 μμ »

Ρε παιδια το παιδι δεν το λενε OTAKU το λενε ΟΥΓΚΑΤΟΥ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
Μπραβο παλληκαρι μας φτιαχνεις την διαθεση με κατι τετοια Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 21, 2017, 02:41:28 μμ »

OTAKU, πεντόλιρα δε βλέπω....! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 04, 2017, 11:15:36 μμ »

Αφού έχεις τη δυνατότητα έχε υπ'όψιν σου και τις μπαρίτσες PAMP Suisse έτσι για αλλαγή. Στο κάτω κάτω στοκάρισμα σε χρυσό χωρίς τα παραδοσιακά πλακάκια γίνεται? Είναι διαχρονικά και πάντα στη μόδα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 04, 2017, 11:22:08 μμ »

Kαι ο δράκος (red dragon of Wales) έχει βγεί σε χρυσό της ουγγιάς.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences