Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 10:33:23 πμ
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τα νέα αποκτήματα της συλλογής μας !  (Αναγνώστηκε 45005 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #180 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 11:54:43 πμ »

και τελος το πορτοκαλι που ειναι οπως τα υπολοιπα,χωρις καποια διαφορα στις ακρες..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #181 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 03:46:16 μμ »

και επιστρεφω στο θεμα για μερικες νεες φωτο απο τα 'δοκιμια γεωργιου'.εβγαλα φωτο μονο το μπλε,το κοκκινο (που δειχνουν να εχουν οδοντωση οπως λετε) και το πορτοκαλι που ειναι σκετο.ολα τα υπολοιπα ειναι σαν το πορτοκαλι,οποτε δεν τα εβγαλα.σαν ανεβαζω τις φωτο..εγω προσωπικα δεν βλεπω ουτε οδοντωση ουτε να ειναι κολλημενα πανω σε αλλο χαρτι.. Αναποφασιστικότητα ελπιζω να βοηθουν οι φωτο.

μπλε.

Αυτή η πάρω αριστερά γωνία είναι λίγο περίεργη μοιάζει να είναι κολλημένο σε χαρτί.Ξαφνικά ενώ το χαρτί είναι τραχύ,γίνεται τελείως διαφορετικό Αυτό στις πρώτες φωτογραφίες το είδα για οδόντωση που σταματούσε στο σημείο αυτό.Επίσης επειδή προεξείχε φαινόταν για κολλημένο.Μου κάνει εντύπωση πάντως Αναποφασιστικότητα
Εισαι σίγουρος οτι δεν είναι?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2017, 04:25:40 μμ από GSHH » Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #182 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 05:09:03 μμ »

Τα συγκεκριμένα έχουν δεν έχουν οδόντωση είναι ανατύπωση, εάν ήταν δοκίμια δεν θα κυκλοφορούσαν κατά χιλιάδες παντού ( ebay, καταστήματα, πάγκοι) η τιμή της σειράς είναι απο δώρο έως 1,5 ευρώ, όλοι την αγοράσαμε  κάποια στιγμή όλο χαρά για την ευκαιρία που  βρήκαμε- αλλά ήμασταν μικροί και δεν πιάνεται- Σαρκασμός
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #183 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 05:11:49 μμ »

το δεχομαι δημητρη.αλλα ανατυπωσεις του ποτε?και τι διαφορες εχουν απο τα γνησια?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #184 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 05:14:16 μμ »

Τα συγκεκριμένα έχουν δεν έχουν οδόντωση είναι ανατύπωση, εάν ήταν δοκίμια δεν θα κυκλοφορούσαν κατά χιλιάδες παντού ( ebay, καταστήματα, πάγκοι) η τιμή της σειράς είναι απο δώρο έως 1,5 ευρώ, όλοι την αγοράσαμε  κάποια στιγμή όλο χαρά για την ευκαιρία που  βρήκαμε- αλλά ήμασταν μικροί και δεν πιάνεται- Σαρκασμός


Ποιά είναι η διαφορά ανατύπωσης και γνησίων?
Η απάντηση αυτή εμένα δεν με καλύπτει.
Η τιμή των ανατυπώσεων(πλαστά) είναι πολλές φορές πιο μεγάλη απο τα γνήσια

http://www.ebay.com/itm/Greece-1863-King-of-Hellenes-George-8-colors-Essay-FORGERY/352156196639?_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIM.MBE%26ao%3D2%26asc%3D46086%26meid%3D67831989347e4f32980e8013b7e05f21%26pid%3D100005%26rk%3D1%26rkt%3D3%26sd%3D352152277047&_trksid=p2047675.c100005.m1851

Το γνήσιο είναι OFFER

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=34925.msg451263#msg451263
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #185 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 07:27:28 μμ »

Κώστα την σειρά αυτή εγώ δεν την έχω πάρει και δεν με έχει απασχολήσει και πολύ.
Ο λόγος είναι βασικά επειδή δεν είναι αισθητικά ιδιαίτερα καλαίσθητη (εσύ βέβαια δικαιολογείσαι λόγω Γεωργίου Σαρκασμός) και δεν κυκλοφόρησε άρα για μένα δεν έχει ιδιαίτερη αξία(υποκειμενικό αυτό Χαμόγελο)
Η άποψη μου μετά τις φωτογραφίες που ανέβασες σήμερα και ιδιαίτερα ή πίσω όψη με οδηγούν στο να σου πώ οτι σε ποσοστό πάνω απο 90%, κατα την άποψη μου πάντα, είναι λιθογραφική γνήσια.
Ο λόγος είναι οτι το χαρτί αυτό είναι της εποχής των μΚΕ δηλαδή πρό του 1900.
Είναι τραχύ,κακής ποιότητας με πολλά ξένα στοιχεία.Το μπλέ πρέπει να έχει "ατέλεια"επάνω αριστερά λόγω της ποιότητας του χαρτιού.
Το οτι αναφέρεται ως δοκίμιο δεν έχει σχέση με τα παλιά δοκίμια γραμ/μων.Κυκλοφόρησε ευρέως γιαυτό και δεν έχει μεγάλη οικονομική αξία.
Δεν υπάρχει στους καταλόγους και δεν έχω δεί σχετική βιβλιογραφία.
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #186 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 07:36:52 μμ »

Οπως ακριβως ειπες,λογω μιας αγαπης για τον γεωργιο, ειναι ενας λογος που τα πηρα.προσωπικα μου αρεσουν και σαν σχεδιο αρκετα.επισης την τιμη τους την θεωρησα χαμηλη (5 ευρω) οποτε για μενα ηταν μια ομορφη προσθηκη στην μικρη μου συλλογη.ουτε εγω πιστευω οτι προκειται για ανατυπωση.τουλαχιστον μεχρι να μαθω απο που συμπεραινεται αυτο.πραγματι,επειδη εχω μια σχετικα μεγαλη συλλογη εφημεριδων της εποχης,το χαρτι ποιοτικα μοιαζει πολυ.και αφου δεν ηταν και καποια επισημη εκδοση παρα 'δοκιμια' δεν πιστευω οτι θα προσεξαν ιδιαιτερα την ποιοτητα του χαρτιου (ειδικα αν τυπωθηκαν σε τετοιες ποσοτητες)..υπαρχει περιπτωση ο εμπορος που τα πηρα να μην γνωριζε αν ειναι γνησια η ανατυπωση?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #187 στις: Σεπτέμβριος 02, 2017, 07:54:24 μμ »

..υπαρχει περιπτωση ο εμπορος που τα πηρα να μην γνωριζε αν ειναι γνησια η ανατυπωση?

Φίλε Κώστα πιστεύω πως οχι Χαμόγελο
Επειδή γενικά πριν απαντήσω ψάχνομαι,αν δεν είμαι σίγουρος για κάτι,είχα επικοινωνήσει με έμπορο που πουλούσε τη σειρα αυτή στο Ebay ώς πλαστή.
Αμερικανός με 2000 πωλήσεις απο το 2008 και δεν ήξερε  Θυμός Σαρκασμός
Δείτε τις φωτο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #188 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 12:21:58 πμ »

μαλιστα..την συγκεκριμενη πωληση την εχω δει και εγω και την ειχα βαλει στο ματι αλλα βολευτηκα με την μονη σειρα ακι οχι 4αδες.στο χερι μπορει καποιος να αναγνωρισει αν ειναι το κανονικο η ανατυπωση?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #189 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 06:02:30 μμ »

μιας και σημερα πηγα μια βολτα θησειο για να δω τον δημητρη κ τον θαναση,καναμε κ μια βολτουλα και πηρα τι αλλο?μερικα γραμματοσημακια..(στασιμοτητα στα κερματα!)πηρα τα παρακατω..χαμηλης αξιας αλλα αφου ελειπαν?τι να κανω?παντως αυτο του πανεπιστημιου το θεωρω εξαιρετικο σχεδιο!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #190 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 06:12:35 μμ »

Αργά και σταθερά μπαίνεις στο κλίμα!
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #191 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 06:22:25 μμ »

 Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο
σας ευχαριστω παιδια! Χαμόγελο Χαμόγελο
πρεπει να φτιαξω μια λιστα με ολες τις σειρες γραμματοσημων ωστε οταν πηγαινω και ψωνιζω να ξερω τι εχω κ τι οχι...εκτος και αν βρω να παρω πληρη ετη ωστε να κλεισω ετσι..τουλαχιστον τα ευκολα-πιο συγχρονα..τωρα παω και δεν ξερω τι εχω...και ψωνιζω λιγο στο περιπου..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
GSHH
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 929



Προφίλ
« Απάντηση #192 στις: Σεπτέμβριος 03, 2017, 06:42:55 μμ »

Αργά και σταθερά μπαίνεις στο κλίμα!

 Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

παντως αυτο του πανεπιστημιου το θεωρω εξαιρετικο σχεδιο!

Πολύ όμορφο,για την ΕΦΕ θα κατέβεις στάση Πανεπιστήμιο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Knowledge not shared is lost
DleogR
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 213


Προφίλ
« Απάντηση #193 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 06:09:46 μμ »

Μπαίνω μετά από πολύ καιρό και βλέπω αυτή την κουβέντα για τους Γεωργίους.
Παιδιά ειλικρινά συγνώμη που θα το πω αυτό αλλά το ότι οι παλαιοί του φόρουμ
δεν μιλάνε πλέον γίνετε ένας χαμός από ΛΑΘΟΣ πληροφόρηση και λυπάμαι.
Έχω λοιπόν αναφέρει και παλαιότερα ότι αυτά τα γραμματόσημα (δοκίμια) πρέπει
να έχουν 2 χαρακτηριστικά για να είναι κανονικά.
1. Να είναι γκραβε εκτύπωση και
2. Αν προσέξετε το γραμμα Γ είναι σαν κρεμάλα σε ΟΛΑ που έχετε βάλει και ΟΛΑ είναι reprints !
Δυστυχώς είναι από την αλφαβήτα των Ελληνικών γραμματοσήμων αυτά και βλέπω
ότι δεν το έχουμε ούτε αυτό.
Πρόταση λοιπόν.... γράφετε όταν έχετε κάτι να πείτε και όχι για να ανεβάσετε τον βαθμό σας !
Αν μη τι άλλο τουλάχιστον ελπίζω να έλυσα όλες της απορίες πάνω σε αυτά τα γραμματόσημα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #194 στις: Σεπτέμβριος 24, 2017, 06:17:42 μμ »

δημητρη,ευχαριστω πολυ για την παρατηρηση και την εκτιμηση σε αυτο το σετακι!πραγματικα οι πληροφοριες σου πολυτιμες!
αυτο που δεν γνωριζω ειναι τι θα πει 'γκραβε εκτυπωση'.αν θες πες μου να μαθαινω και τιποτα σιγα σιγα!

στο μονο που θα διαφωνησω κατα καποιον τροπο ειναι στο να μην μιλαμε.μεσα απο τις 'διαφωνιες' βγαινει συνηθως ενα συμπερασμα.αν δεν εβγαιναν να μιλησουν και αυτοι,εστω και αν τα ειπαν λαθος,πιθανον εσυ και ο καθε εσυ να μην εμπαινες στον κοπο να μας εξηγησεις το σωστο...αρα κατι βγηκε απο εδω. Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences