Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 07:30:19 πμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Τα νέα αποκτήματα της συλλογής μας !  (Αναγνώστηκε 45018 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Μάιος 10, 2017, 04:09:21 μμ »

Νεα αποκτηματα, μεσω της γνωστης διαδικτυακης σελίδας...Τρεις φακελλοι με γραμ.Εκστρατειας '12, από Καβαλα μεσω Θεσ/νικης,με προορισμο και αφιξη σε πολη της Ουγγαρίας, σημερα εδαφος της Ρουμανιας.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Μάιος 10, 2017, 04:13:34 μμ »

να κανω και εγω μια ερωτηση...βλεπω αρκετους που συλλεγετε φακελους..και καλα κανετε φυσικα..η ερωτηση ειναι,οι φακελοι αυτοι ειναι κλειστοι?περιεχουν τιποτα μεσα?εχουν ανοιχτει ποτε?τουλαχιστον οι συγκεκριμενοι δειχνουν κλειστοι.περιεχουν καποιο χαρτι μεσα?και αν περιεχουν (οχι μονοι οι συγκεκριμενοι) δεν ενδιαφερεται κανεις να δει τι μπορει να εχει μεσα?? Απορία Απορία
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Μάιος 10, 2017, 04:24:48 μμ »

να κανω και εγω μια ερωτηση...βλεπω αρκετους που συλλεγετε φακελους..και καλα κανετε φυσικα..η ερωτηση ειναι,οι φακελοι αυτοι ειναι κλειστοι?περιεχουν τιποτα μεσα?εχουν ανοιχτει ποτε?τουλαχιστον οι συγκεκριμενοι δειχνουν κλειστοι.περιεχουν καποιο χαρτι μεσα?και αν περιεχουν (οχι μονοι οι συγκεκριμενοι) δεν ενδιαφερεται κανεις να δει τι μπορει να εχει μεσα?? Απορία Απορία

1) H συλλογη γραμματοσημων ονομάζεται φιλοτελισμος
2) Η συλλογη φακελλων,και καποιων αλλων εντυπων, φιλοτελικη ιστορια.

Οι φακελλοι φαινονται να είναι κλειστοι, αλλα δεν είναι, απλα είναι ανοιγμένοι με προσοχη και επιμελεια,με χαρτοκοπτη όπως συνηθιζονταν τον καιρο που οι ανθρωποι ειχαν υπομονη και δεν διακατεχονταν από ταχύτητες φωτος...Μερικες φορες τυχαινει να υπαρχει εσωκλειστο και το χαρτι..Οσο για το ενδιαφερον, τι θα μπορουσε να είναι εκτος από οικογενειακη, φιλικη,επαγγελματικη, η εμπορικη αλληλογραφια? Σε ορισμένες περιπωσεις βεβαια αναφορα σε ιστορικα και αλλου είδους γεγονοτα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 10, 2017, 04:30:39 μμ »

ευχαριστω για τις επισημανσεις 1,2..

σχετικα με την ερωτηση μου,απλα μου κανει εντυπωση..εγω προσωπικα αν επαιρνα τετοιους φακελους και ηταν κλειστοι με καποιο χαρτι μεσα,θα με ενδιεφερε να δω και τι γραφει..

οσο για το οτι ειναι ανοιχτοι οι φακελοι,εχουν προσεχτει αρκετα ωστε να μην καταστραφουν..μπραβο!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #109 στις: Μάιος 10, 2017, 04:45:44 μμ »

ευχαριστω για τις επισημανσεις 1,2..

σχετικα με την ερωτηση μου,απλα μου κανει εντυπωση..εγω προσωπικα αν επαιρνα τετοιους φακελους και ηταν κλειστοι με καποιο χαρτι μεσα,θα με ενδιεφερε να δω και τι γραφει..

οσο για το οτι ειναι ανοιχτοι οι φακελοι,εχουν προσεχτει αρκετα ωστε να μην καταστραφουν..μπραβο!

Αν ο φάκελος έχει και ένα γράμμα μέσα οπωσδήποτε έχει ενα παραπάνω ενδιαφέρον. Τα περισσότερα που έχω συναντήσει εγώ είναι ανταλλαγές ευχών και νέων μεταξύ συγγενών και φίλων.

Ένας ανιψίος στέλνει στο θείο του του λέει τα νέα, ενδαφέρεται να μάθει τα νέα του θείου και της οικογένειας του κλπ.

Ενδιαφέρον έχει η καλιγραφεία με την οποία γράφουν που σήμερα δεν την καταλαβαίνουμε, η λεπτομέρεια με την οποία έγραφαν μια πρόταση.

Απο εκεί και πέρα κάθε εποχή έχει διάφορα ενδιαφέροντα να δεις. όπως πχ φάκελοι λογοκρισίας όπου γράμματα έχουμε μέσα σβησμένες φράσεις ολόκληρες ή λέξεις.

Οι φάκελοι τώρα που ανέβασε ο herardic μέσω των σφραγίδων τους δείχνουν την πορεία του γράμματος τότε έτσι βγάζουμε ένα συμπέρασμα για τα ταχυδρομικά δρομολόγια, τα τέλη της εποχής και άλλα.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Μάιος 10, 2017, 09:02:40 μμ »

kostakis88
αψογο φύλλο των 50,ωστε αυτό ήταν,καλή αρχή !
helios
καλά φοβερός ο άνθρωπος,φαντάσου αυτη την ενέργεια δεν τη γράφει μέσα στο γράμμα αλλά επάνω στο φάκελλο!
Ετσι, υποθέτω,  ήταν ο μεγάλος φιλοτελιστής του μεσοπολέμου Δρόσος που σχεδόν στο 80% των αεροπορικών φακέλλων της εποχής συναντάμε το όνομά του,τι έκανε?ταχυδρομούσε σε εξωτικούς προορισμούς και ειδικά των πρώτων πτήσεων σε αυτούς ή ακόμα ήταν παραλήπτης επιστολών,σίγουρα για την φιλοτελική διάσταση του θέματος.
heraldic40
εντάξει,όχι τόσο εντυπωσιακός αυτή τη φορά,{  Σαρκασμός}αλλά σίγουρα απόκτησες αντικείμενα,πέρα την φιλοτελιστική αξία,με πρόσθετη ιστορική/γεωγραφική διάσταση.Αν και πάλι ήταν απο ξένο πωλητη θα είχες και ευνοϊκή λογικά τιμή,δεν φαντάζομαι να ξέρουν την αξία τους,γιατί έχουν,και στο πεδίο σαν σειρά {οδοντώσεις ,χαρτιά} αλλά και ακόμα περισσότερο στην μελέτη της πρώτης περιόδου λειτουργίας των ταχυδρομείων των ''νέων χωρών''
Καλές λοιπόν αγορές ειδικών άλμπουμ,καθώς η συλλογή φακέλλων και ταχυδρομικής ιστορίας θέλουν και τους ανάλογους χώρους  Χαμόγελο


Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #111 στις: Μάιος 10, 2017, 09:15:16 μμ »

helios
καλά φοβερός ο άνθρωπος,φαντάσου αυτη την ενέργεια δεν τη γράφει μέσα στο γράμμα αλλά επάνω στο φάκελλο!

@ LHH, πρόκειται για κάρτα (όχι φάκελος), η σημείωση αν πρόσεξες είναι γραμμένη με μολυβάκι προφανώς για να μπορεί να σβηστεί αργότερα, κάτι που δεν έγινε.

@ heraldic, όμορφοι φάκελοι μιας πολύ ενδιαφέρουσας περιόδου.
Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Μάιος 10, 2017, 09:56:00 μμ »

helios
καλά φοβερός ο άνθρωπος,φαντάσου αυτη την ενέργεια δεν τη γράφει μέσα στο γράμμα αλλά επάνω στο φάκελλο!

@ LHH, πρόκειται για κάρτα (όχι φάκελος), η σημείωση αν πρόσεξες είναι γραμμένη με μολυβάκι προφανώς για να μπορεί να σβηστεί αργότερα, κάτι που δεν έγινε.

@ heraldic, όμορφοι φάκελοι μιας πολύ ενδιαφέρουσας περιόδου.

μα ασφαλώς ,πως δεν το πρόσεξα,λέει ευχές για το Πάσχα,μου φάνηκε ,όπως είναι λογικό, ότι ήταν η πίσω πλευρά ενος φακέλλου με τα στοιχεία του αποστολέα...
Καταγράφηκε
heraldic40
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 139


Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Μάιος 10, 2017, 10:43:20 μμ »

kostakis88
αψογο φύλλο των 50,ωστε αυτό ήταν,καλή αρχή !
helios
καλά φοβερός ο άνθρωπος,φαντάσου αυτη την ενέργεια δεν τη γράφει μέσα στο γράμμα αλλά επάνω στο φάκελλο!
Ετσι, υποθέτω,  ήταν ο μεγάλος φιλοτελιστής του μεσοπολέμου Δρόσος που σχεδόν στο 80% των αεροπορικών φακέλλων της εποχής συναντάμε το όνομά του,τι έκανε?ταχυδρομούσε σε εξωτικούς προορισμούς και ειδικά των πρώτων πτήσεων σε αυτούς ή ακόμα ήταν παραλήπτης επιστολών,σίγουρα για την φιλοτελική διάσταση του θέματος.
heraldic40
εντάξει,όχι τόσο εντυπωσιακός αυτή τη φορά,{  Σαρκασμός}αλλά σίγουρα απόκτησες αντικείμενα,πέρα την φιλοτελιστική αξία,με πρόσθετη ιστορική/γεωγραφική διάσταση.Αν και πάλι ήταν απο ξένο πωλητη θα είχες και ευνοϊκή λογικά τιμή,δεν φαντάζομαι να ξέρουν την αξία τους,γιατί έχουν,και στο πεδίο σαν σειρά {οδοντώσεις ,χαρτιά} αλλά και ακόμα περισσότερο στην μελέτη της πρώτης περιόδου λειτουργίας των ταχυδρομείων των ''νέων χωρών''
Καλές λοιπόν αγορές ειδικών άλμπουμ,καθώς η συλλογή φακέλλων και ταχυδρομικής ιστορίας θέλουν και τους ανάλογους χώρους  Χαμόγελο




Ναι, ηταν από ξενο πωλητη στο ebay, ρουμανος,η τιμη αναλογη  της περιγραφης..αντι να τα βγαλει σαν Greece ,εγραψε Greek,οποτε οι παρακολουθήσεις ηταν λιγες γι'αυτο και το τελικο ποσο, 28 $..+ 7 $ μεταφορικα.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #114 στις: Μάιος 12, 2017, 12:17:20 μμ »

1 & 2 - Τριπλή μικτή γραμματοσήμανση (μικρό - γοτθικό - μεγάλο ΕΛΛΑΣ) σε συστημένο φάκελο από Χανιά προς Βέρνη (8λ στην πίσω όψη ακυρωμένα με πένα).
3 & 4 - Συστημένο γοτθικό δίδραχμο από Χανιά προς Γερμανία (Αpolda).
(Δραχμές και δίδραχμα δυσεύρετα επί φακέλων).
Καταγράφηκε

LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Μάιος 12, 2017, 01:57:19 μμ »

Διαβάζοντας το blog σου,συγκεκριμένα την συνέντευξη με τον κ.Μαρινάκη,συνδυαστικά με τα πολύ ωραια αποκτήματά σου,ταχ.ιστορίας,ε,όλο και θα σου έχει μπει στο μυαλό η σκέψη να πάρεις μέρος σε μια έκθεση... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Μάιος 12, 2017, 04:54:25 μμ »

Σημερινή αγορά. Το Hellas 26a με απέχοντα στοιχεία και το ''0'' ανεστραμμένο
Καταγράφηκε
Varg83
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 122



Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Μάιος 12, 2017, 04:56:42 μμ »

Και άλλο ένα που από τη σφραγίδα φαίνεται πως το μακρινό 1887 ο Δεκαπενταύγουστος δεν ήταν αργία. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #118 στις: Μάιος 12, 2017, 05:20:33 μμ »

Διαβάζοντας το blog σου,συγκεκριμένα την συνέντευξη με τον κ.Μαρινάκη,συνδυαστικά με τα πολύ ωραια αποκτήματά σου,ταχ.ιστορίας,ε,όλο και θα σου έχει μπει στο μυαλό η σκέψη να πάρεις μέρος σε μια έκθεση... Χαμόγελο

Έχω πάει τον σκύλο και το αυτοκίνητο σε εκθέσεις, πιάνονται αυτές;  Μεγάλο χαμόγελο

Πάνο, το "αστείο" μέρος της απάντησης σε αυτό που θίγεις λέει τα εξής:
Για αμιγώς ταχ. ιστορία δεν το βλέπω καθώς "στοχεύει" πάρα πολύ και μπαίνει και σε κάποια μονοπάτια που είτε δεν με ενδιαφέρουν αρκετά ή και σε άλλα που είναι τρομερά δύσκολα, για traditional philately ομως νομίζω μπορεί να στηθεί μια συλλογή που θα αφορά την παρουσίαση των εκδόσεων της περιόδου, σφαλμάτων καθώς και χρήση αυτών σε φακέλους, δελτάρια, εικονογραφημένες κάρτες κλπ.
Εαν η Φ. Ε. Ηρακλείου Κρήτης ήταν περισσότερο ενεργή σήμερα και θύμιζε τις παλιές τις δόξες σίγουρα θα κάναμε πράγματα. Γίνονται επαφές, συναντήσεις και ενέργειες τελευταία για να την ξανα-φτιάξουμε.

Το "σοβαρό" μέρος της απάντησης λέει πως εμένα δεν με έχουν πάρει και πολύ τα χρόνια και πως άλλοι είναι εκείνοι που θα πρέπει να βιάζονται για το θέμα των εκθέσεων... (ονόματα δεν λέμε...)  Μεγάλο χαμόγελο
Λέει ακόμα πως, ακόμα και εαν το αρνηθείς, εγώ έχω πειστεί πια απόλυτα για το ότι είσαι πράκτορας της Ε.Φ.Ο., αυτός ήταν και ο πραγματικός σκοπός της εμφάνισης σου στο διαδίκτυο, η προώθηση των εκθέσεων και των γενικότερων συμφερόντων του οργανωμένου φιλοτελισμού.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2017, 05:31:12 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #119 στις: Μάιος 12, 2017, 09:51:26 μμ »

Οι πληροφορίες μου λένε πως είναι στα σκαριά μια έκθεση  Άνεση για ξεσκονίστε τα άλμπουμ σας
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences