Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 11:27:08 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Θήκη για σειρές από plexi Β΄ Δημοκρατίας  (Αναγνώστηκε 12341 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 12, 2017, 02:40:14 μμ »

Γιώργο εμείς που δεν έχουμε αξιόλογες συλλογές να ασχοληθούμε και που τα κομμάτια που μας λείπουν θέλει πολύ χρήμα για να τα αποκτήσουμε (άρα προχωράμε τη συλλογή μας πολύ αργά), προσπαθούμε να βρούμε υποκατάστατα που να σχετίζονται με την αγάπη  μας για την συλλεκτική.
Έτσι προέκυψε αυτή η ενασχόληση με τα κουτιά, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα  Κλείσιμο ματιού!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 12, 2017, 02:41:57 μμ »

τελικα νικο θα μας πεις για την εκτυπωση σε ξυλο? Στριφογύρισμα ματιών Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 12, 2017, 02:51:40 μμ »

τελικα νικο θα μας πεις για την εκτυπωση σε ξυλο? Στριφογύρισμα ματιών Χαμόγελο
Μόλις το ετοίμασα Κώστα
ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΣΕ ΞΥΛΟ
Μιλάω για απλή ερασιτεχνική  ¨εκτύπωση¨ σε ξύλο με πολύ όμορφα αποτελέσματα. Μπορεί να γίνει από τον καθένα μας και δεν έχει πολλά έξοδα
Διαλέγεις την φωτογραφία που θέλεις να μεταφέρεις στην  ξύλινη επιφάνειά σου.
Την εκτυπώνεις σε λέιζερ έγχρωμο εκτυπωτή, όμως προσοχή αν η φωτογραφία έχει γράμματα πρέπει να την αντιστρέψουμε πριν την εκτύπωση!
Περνάμε την επιφάνεια του ξύλου με powerprint (είναι υλικό μεταφοράς εικόνων σε διάφορες επιφάνειες όπως καμβάς, χαρτόνι, ύφασμα, κεραμικό, μέταλλο, ξύλο).
Μόλις ¨πιάσει¨ καλά το υλικό στην επιφάνεια κολλάμε την φωτογραφία από την πλευρά της εκτύπωσης (έτσι ώστε να βλέπουμε το χαρτί) και προσέχουμε να μην κάνει ζάρες.
Αφήνουμε την φωτογραφία να κολλήσει για 24 ώρες για να στεγνώσει πολύ καλά η κόλλα.
 Αφού στεγνώσει καλά, βρέχουμε τα δάκτυλά μας και τρίβουμε απαλά την φωτογραφία να φύγει το χαρτί.
 Όσο πλησιάζουμε προς το ξύλο θέλει πιο απαλά, για να μην χάσει η φωτογραφία μας τα χρώματά της.
Όταν εμφανιστεί η φωτογραφία περνάω όλη την επιφάνεια του ξύλου (& την φωτογραφία)  με βερνίκι νερού για προστασία και καλύτερο αποτέλεσμα.
Μπορεί να φαίνεται δύσκολο, αλλά με 1-2 δοκιμές θα δείτε ότι δεν είναι. Χρόνο απαιτεί και γερά δάκτυλα για το τρίψιμο !  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 12, 2017, 02:55:07 μμ »

Η κατασκευή έχει δοκιμαστεί προσωπικά με πολύ καλά αποτελέσματα (φωτό δεν έχω γιατί ήταν για δώρο)
Ακούω απορίες.

Υ.Γ. Στο YouTube θα βρείτε πολλά βίντεο κατατοπιστικότατα.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 12, 2017, 02:59:23 μμ »

νικο μου,αυτο που λες ειναι η τεχνικη ντεκουπαζ,τεχνικη την οποια δοκιμασε και ο σαμ στην κατασκευη του..αυτο δεν ειναι εκτυπωση σε ξυλο.ειναι μεταφορα εικονας σε ξυλο.η ετυπωση οπως προανεφερα γινεται απο μηχανηματα που περνανε ολο το ξυλο απο μεσα και τυπωνουν πανω σε αυτο..

απλα ζητησα διευκρινησεις γιατι υποψιαστηκα οτι εχεις μπερδευτει.. Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 12, 2017, 03:11:14 μμ »

Έχεις δίκιο, ουσιαστικά είναι τεχνική ντεκουπάζ (με ανάποδα τοποθετημένη τη φωτογραφία).
Στο ντεκουπάζ όμως δεν τρίβεις την εικόνα που χρησιμοποιείς και πρέπει το χαρτί σου να είναι όσο το δυνατόν πιο λεπτό για καλύτερο αποτέλεσμα  Κλείσιμο ματιού.

Υ.Γ. Η έκφραση ¨Εκτύπωση σε ξύλο¨δεν είναι δικιά μου, έτσι το αναφέρουν όλα τα βίντεο που έχει στο YouTube.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 12, 2017, 03:32:17 μμ »

Γιώργο εμείς που δεν έχουμε αξιόλογες συλλογές να ασχοληθούμε και που τα κομμάτια που μας λείπουν θέλει πολύ χρήμα για να τα αποκτήσουμε (άρα προχωράμε τη συλλογή μας πολύ αργά), προσπαθούμε να βρούμε υποκατάστατα που να σχετίζονται με την αγάπη  μας για την συλλεκτική.
Έτσι προέκυψε αυτή η ενασχόληση με τα κουτιά, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα  Κλείσιμο ματιού!

έεεεεεεεεεεεετσι το βλέπω και εγω Νίκο !!!!

"Σπιτάκια για τα νομίσματα μου" που λέει και ο Εν-αντι

οι σκληροπυρηνικοί , αυθεντικοί , σωστοί πάντως στη πλειοψηφία τους δεν νοιάζονται για τα περιτυλίγματα.

Εμένα όμως για τη νιούφικη συλλογή μου θέλω τα καλύτερα για τη παρουσίαση της !!!

Με ευχαριστεί να τα παρουσιάζω σε φίλους αρχειοθετημένα σε όμορφες θήκες ,

τα χαρτονομίσματα σε όμορφα ντοσιέ , κουτάκια και πάει λέγοντας.



Καταγράφηκε

ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 12, 2017, 03:36:38 μμ »

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια κ.Νικο.
Βερνικί νερού , στέγνωμα , γυαλοχάρτισμα με πολύ λεπτό  και δευτερο χέρι .
Πες μου μάρκα και τύπο που έβαψες τα δικά σου γιατί μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα.
Sam η αλήθεια είναι ότι ποτέ δε ρώτησα την μάρκα των χρωμάτων, γιατί μου φτιάχνει την ποσότητα που θέλω και τη βάζει σε μπουκάλια χύμα ...
Το μαγαζί που παίρνω τα υλικά πάντως έχει μάρκας theo-sol.
Διαλέγω την απόχρωση που θέλω (κερασιά, μαόνι κλπ) κάνοντας δοκιμές επί τόπου σε κομμάτια ξύλο, για να πάρω μια ιδέα.




Καταγράφηκε
ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 12, 2017, 03:39:41 μμ »

Sam όπως λέει και ένας φίλος :
"Και οι φτωχομπινέδες συλλέκτες......συλλέκτες είναι!" Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 12, 2017, 03:45:16 μμ »

Sam όπως λέει και ένας φίλος :
"Και οι φτωχομπινέδες συλλέκτες......συλλέκτες είναι!" Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

και βασει του ρητου αυτου φιλοι μου,θεωρω πως ειναι οι καλυτεροι συλλεκτες μιας και δεν εχουν τα κομπλεξ των μεγαλοσυλλεκτων περι ποιοτητας-βαθμων-κτλ..μπορουν να εχουν πληροτητα στην συλλογη τους,χωρις να εχουν δωσει μια περιουσια ολοκληρη και κυριως το απολαμβανουν περισσοτερο απο αλλους μιας και ενδιαφερονται για την συλλογη και οχι για την χρηματικη αξια αυτης..και εγω εκει ανηκω..απλα τωρα τελευταια θετω αλλα στανταρ για τον εαυτο μου.. Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 899


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 12, 2017, 03:55:49 μμ »

Έχεις δίκιο, ουσιαστικά είναι τεχνική ντεκουπάζ (με ανάποδα τοποθετημένη τη φωτογραφία).
Στο ντεκουπάζ όμως δεν τρίβεις την εικόνα που χρησιμοποιείς και πρέπει το χαρτί σου να είναι όσο το δυνατόν πιο λεπτό για καλύτερο αποτέλεσμα  Κλείσιμο ματιού.

Υ.Γ. Η έκφραση ¨Εκτύπωση σε ξύλο¨δεν είναι δικιά μου, έτσι το αναφέρουν όλα τα βίντεο που έχει στο YouTube.


Κώστα , googlara "κοπή ξύλου cnc"  μου έβγαλε το παρακάτω , που μου φαίνετε πιο κοντινό σε αυτό που αναφέρετε
ως   " εκτύπωση σε ξύλο " με τη κυριολεκτική έννοια : http://www.copyexpress.gr/cnc-router-cutout.html

Αν τυχόν μίλαγες μαζί τους τηλεφωνικά θα ήθελα να μάθω τιμές  Στριφογύρισμα ματιών

Μιλάμε για εγχαραξη και κοπή ξυλου με laser . yusiwug  Κλείσιμο ματιού

όπως λένε και στο χωριό " Πολύ παραπέρα !!! "
Καταγράφηκε

ntzoun
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 128


"εν οίδα ότι ουδέν οίδα"


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 12, 2017, 03:58:48 μμ »

Sam, βλέπω έχεις ξεφύγει φίλε μου  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 12, 2017, 04:11:43 μμ »

αυτο φιλε μου πραγματικα ξεφευγει!!δεν νομιζω οτι εχει ουσια να συζηταμε για τετοια πραγματα εκτος και αν καταληξουμε σε μαζικη παραγωγη των προιοντων μας! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

περα απο την πλακα.πολλα πραγματα μπορεις να κανεις με ενα ρουτερ.βεβαια θελει εξοικειωση με την τεχνη και τα εργαλεια.προτιμοτερο παντως,ειδικα στην φαση που ειμαστε τωρα ειναι το ντεκουπαζ οπως ειπαμε παραπανω,η ακομα και η μικρη χαρακτικη για καποια μικρα-λυτα σχεδια η γραμματα.υποθετω οτι με ενα εργαλειο χαραξης (για ξυλο) και με μερικα κομματια ξυλου μπορουν ολοι να πειραματιστουν να δουν πως παει.

σχετικα με την εκτυπωση σε ξυλο (με μηχανηματα) καποια στιγμη που κατι κοιταζα για αυτο, ειδα μια διαφημιση στον θειο γουγλη που εγραφε οτι ξεκινουσαν στα 170 ευρω.βεβαια δεν γνωριζω καν για τι εκτυπωση μιλουσε (ποσα χρωματα κτλ) ουτε για τι μεγεθος ξυλου..αν το βρω θα το ψαξω να μαθω.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 12, 2017, 04:15:57 μμ »

εδω εισαι..

http://copyexpress.gr/printing-on-wood.html
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 12, 2017, 04:21:39 μμ »

και σε αυτο για αψογα αποτελεσματα! Κλείσιμο ματιού

απο τιμες....δεν γνωριζω...

https://www.youtube.com/watch?v=JgyTSFM0tw4

http://www.dplazaridis.gr/%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%85%CF%80%CF%89%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BE%CF%8D%CE%BB%CE%BF/
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences