Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 05:29:19 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση Χρυσης Λιρας.  (Αναγνώστηκε 12551 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 10, 2017, 12:23:05 μμ »

ευχαριστω γιωργο για το λινκ..να εισαι καλα.. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 10, 2017, 12:44:28 μμ »

αγαπητε κυριε τσικ

η κατηγορια εδω ειναι online εκτιμηση, οχι online αναγνωριση, πολλες φορες ανεβαινουν θεματα για να δει ο αλλος, ενω ξερει τι εχει, τι τιμη θα πιασει και πολλες φορες ανεβαινουν θεματα "τεστ" οπου ο αλλος ξερει ακριβως τι εχει και τι πιανει αλλα μας κανει τη χαρη να μας τεσταρει και να μαθουμε απο αυτην την διαδικασια και το νομισμα και τον εαυτο μας
εμενα προσωπικα μ' αρεσει αυτη η "παραδοση" στο στεκι και εχω μαθει πολλα απο αυτην
γιαυτο γινεται η πλακα σαυτο το θεμα και αλλα παρομοια, γιατι οποιος καταλαβε, δηλωνει οτι καταλαβε περιφραστικα αλλα δεν λεει χυμα τι ειναι για να αφησει και τους αλλους να τεσταρουν το εαυτο τους και να μην τους το δωσει στο πιατο. Ναι δεν ηταν το πιο "δυσκολο" τεστ που χει μπει, απλα ειναι των ... ημερων μας το κομματι.

απο το πρωτο σας μηνυμα φανηκατε κατα τη γνωμη μου "αντιδραστικος" χωρις λογο και δε σας κρυβω οτι ειπα μεσα μου "καλα, τι στο καλο εχει με τον ηρακλειωτη πια αυτος?". ειπα να μην γραψω για να μην δωσω τροφη στη φωτια και χαλασουμε κι αυτο το θεμα. Κατα τη γνωμη μου ουτε ο ηρακλειωτης χρειαζοταν να σας απαντησει για να υπερασπισθει τον εαυτο του, ισα ισα που μονο το αναποδο αποτελεσμα μπορει να χει κατι τετοιο... πιστευω απλα οτι το εκανε για το δικο σας καλο.

Αφου λοιπον τα ασχημα κατα τη γνωμη σας τα χετε πει, δεν χρειαζοταν να πειτε τπτ αλλο εδω ουτε να το συνεχιζετε. Αν σας τρωει κατι, ανοιξτε ενα θεμα και πειτε "παιδια πρεπει να αλλαξει αυτο κι αυτο και μου τη σπαει ο νταλαρας".

Ετσι απλα βγαινω να εκφρασω τη γνωμη μου, και μαζι υποθετω τη γνωμη αρκετων αλλων, οτι δλδ δε γινεται καθε δυο θεματα να ξεστρατιζουμε τη συζητηση και να ψαχνομαστε για καυγα. Τη γνωμη μου λεω και προφανως, οπως και εχει ξαναγινει και απο αλλους, αν θελετε θα με γραψετε και θα συνεχισετε.

Απλα βγαινω να πω "με ενοχλειτε γιατι χαλατε τη ροη του θεματος και τη διαθεση μου"
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 10, 2017, 12:54:19 μμ »

Εγώ έστειλα μύνημα στον Γιώργο ρωτώντας τον πόσο θα την έδινε.Η απάντησή του ήταν η παραπάνω που έγραψε ότι δέν την πουλά. Τώρα τα παραπανίσια λόγια περιττεύουν.
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 10, 2017, 01:03:45 μμ »

Προφανώς και μου αρέσουν τα τεστ και τα έχω υποστηρίξει με αναρτήσεις, όταν παλαιότερα κάποιοι θεωρούσαν ότι είναι υποτιμητικά για τη νοημοσύνη μας.

Δεν αντιλέγω ότι η πρόθεση του κ Ηρακλειώτη ήταν να τσεκάρει το "μάτι" του καθενός, απλά θεωρώ ότι το έκανε με λάθος τρόπο.  Άλλωστε ρε παιδιά σε φόρουμ βρισκόμαστε ή όχι? Να φοβάμαι να πω την άποψη μου μήπως με συλλάβει η "αστυνομία του ίντερνετ" ?
Σταματάμε εδώ διότι όντως χάλασε το νήμα ενός πολύ ωραίου κομματιού.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 11, 2017, 01:19:11 πμ »

Εγώ έστειλα μύνημα στον Γιώργο ρωτώντας τον πόσο θα την έδινε.Η απάντησή του ήταν η παραπάνω που έγραψε ότι δέν την πουλά. Τώρα τα παραπανίσια λόγια περιττεύουν.

Α, εδώ θα παρέμβω, παρ' ότι έχω πει (στον εαυτό μου) ότι δεν θα ανακατεύομαι σε φαγωμάρες άλλων.
Αλλά μάλλον δεν πρόκειται περί φαγωμάρας (αυτό που θα πω), αλλά περί "θέσης" κάποιου.
Και συγκεκριμένα της δικιάς σου, φίλε ΜΙΔΑΣ.

Κάποιος δείχνει σε κόσμο ένα πράμα που έχει στην κατοχή του.
(Κι εδώ δεν παίζει ρόλο ούτε ποιος είναι αυτός, ούτε τι είναι το πράμα - αλλά ας πάρουμε το συγκεκριμένο σαν παράδειγμα).

Ρωτάει ένας απ' τον κόσμο:
"Πόσο το πουλάς"?
Η απάντηση "Δεν το πουλάω" δεν στέκει, και δεν τη θεωρώ σοβαρή.
Γιατί αν ο πρώτος πει: "Σου δίνω €100.000", τι θα κάνει ο δεύτερος, δεν θα το δώσει?
Επομένως ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ μια τιμή στην οποία κάθε πράμα πουλιέται.

Η τιμή που θα ΖΗΤΗΣΕΙ ο δεύτερος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, και μέσα σ' αυτούς σημαντικό ρόλο παίζουν δυο πράματα:  1) Η ανάγκη του, 2) Το συναίσθημα του.
Προφανώς για την περίπτωση η ανάγκη του herakliotis είναι πολύ μικρή (έως ανύπαρκτη), και το συναίσθημα του για το συγκεκριμένο αντικείμενο έντονα θετικό, και αυτοί οι δυο παράγοντες τον κάνουν να θέλει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ λεφτά για να το δώσει, τόσα, που ντρέπεται να πει πόσα. Ίσως και παραπάνω από €100,000 που έγραψα παραπάνω (σε υποθετική βάση).
Αλλά ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ μια τιμή στην οποία τα αντικείμενα ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΧΕΡΙΑ.

Διαφωνώ δηλαδή με κάποιον που λέει (και με σένα που το υποστηρίζεις ως ορθό, ΜΙΔΑΣ) "Δεν το πουλάω".

Πες μια τιμή βρε αδερφέ!
Δεν είναι κακό!
 Μεγάλο χαμόγελο

Υ.Γ:
Άλλα είναι αυτά για τα οποία δεν υπάρχει τιμή ανταλλαγής.
Αλλά αυτά δεν είναι "πράματα".



Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 11, 2017, 11:47:20 πμ »

Φιλε Παυλο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο (τα γελακια ειναι για το ονομα μια και σε πειραζει)
το θεμα που εθεσες μπαζει νερα .
Γιατι ;;
Διοτι φυσικα θα την εδινα στα 100,000 ευρω για να παρω και τις 749 υπολοιπες οπου βγηκαν στην αγορα προς ενα χιλιαρικο την καθεμια και να μου μεινουν και 25,000 χαρτιλικι!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Θα σου πω τωρα μια ιστορια οπου διαδραματιστικε εδω μεσα πριν λιγο καιρο:

Ενα μελος μας βαζει κατι για πουλημα.
Του κανω μια προσφορα και του λεω 2,500 ευρω.

Μου απαντα:
Γιωργο αμα τα εχεις εσυ εγω στα αγοραζω με 3,000

Του απαντω
Φιλε μου τα εχω .

Μου λεει:
Ποσο μου πουλας τα δικα σου;;

Του Απαντω :
4,500.

Μου λεει:
Δλδ αγοραζεις με 2,500 και μου τα πουλας 4,500;;

Και του κανω την εξεις ιστορια:

Στο χωριο του πατερα μου καποτε τον ρωταει ενας γειτονας του:
Μου πουλας βρε Κωσταντη το χωραφι που εχεις στην εισοδο του χωριου;;

Πουλωτο λεει ο Πατερας μου !!

Ποσο το δινεις μπρε::

Λεει ο Πατερας μου ενα νουμερο δεν το θυμαμαι
πχ 25,000 δρχ !!

Εμα μωρε Κωσταντη!! Γιαντα το δινεις τοσανε πολλα;;

Πουλωτο ακριβα για να μην το παρει κανεις ηταν η απαντηση του Πατερα μου!!

Και μου απανταει μετα ο φιλος απο εδω μεσα :

<< Καλές οι ιστορίες του πατέρα Γιώργο αλλά εμείς στην Μάνη από όπου είμαι όταν έρχονταν οι Γερμανοί να αγοράσουν τα πάντα τζάμπα για τα δικά τους δεδομένα πολύ καλά πληρωμένα με τα δικά μας τους λέγαμε δεν πωλείται! Γιατί δεν θέλαμε να πουλήσούμε!>>

Ειδες λοιπον Παυλο που παραλιγο να παρεξηγηθω με ενα μελος βαση της τιμης που εθεσα για να μην πουληθει κατι;;

Οι Μανιατες σου λενε Δεν πουλαω!!

Οι Μυλοποταμιτες λενε μια αστρονομικη τιμη μονο και μονο για να βαρεθει ο αλλος να σου τρυγουνιζει τα αφτια και να σου λεει καθε φορα που σε βλεπει:

Αντε μωρε και δωσεμου το!! Αφου το εχεις και καθετε και δεν το κανεις πραμα!!

Για ολα στην ζωη φιλε Παυλο υπαρχει και η αλλη οψη !! Οχι μονο στα κερματα και στα χαρτονομισματα  Κλείσιμο ματιού η οποια μπορει να μην μας αρεσει εμας ή των αλλων γυρω μας το πως θα την δουν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 11, 2017, 12:16:42 μμ »

Το "δεν πουλάω" δεν υφίσταται κατά την άποψή μου.

Αυτό που υπάρχει είναι το "δεν πουλάω τώρα" (όπου το τώρα σημαίνει , την τωρινή στιγμή με τις τωρινές συνθήκες,ανάγκες,συναισθήματα , και πάει λέγοντας). Όλα τα προϊόντα έχουν τιμή και αξία, και όλα είναι εν δυνάμει προς πώληση.

Το παράδειγμα που έδωσε ο κ Ηρακλειώτης με του Μανιάτες, είναι αυτό που είπε ο κ DW. Το συναίσθημα των ανθρώπων που δεν ήθελαν να αλλοτριωθεί ο τόπος τους, δεν τους επέτρεπε να πουλήσουν γη σε ξένους.
Κάποια άλλη στιγμή όμως και υπό άλλες συνθήκες ίσως και να πουλούσαν.
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 11, 2017, 12:37:19 μμ »

Γιώργο στα μαθηματικά είσαι αστέρι, 749Χ1000=749.000.
Στην Μάνη πουλάμε οικόπεδα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 11, 2017, 12:43:38 μμ »

Κατα τα συμφερωντα μου παντα Δημητρη!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

https://www.youtube.com/watch?v=aY1doHLXCO8


Υ.Γ Αμα τις ειχες εσυ στα χερια σου απο οτι βλεπω δεν θα τις επαιρνα   :'(  :'(  :'(
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαρινα
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 739



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 11, 2017, 03:30:18 μμ »

Γιώργο στα μαθηματικά είσαι αστέρι, 749Χ1000=749.000.
Στην Μάνη πουλάμε οικόπεδα.


 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Ενα μηδενικούλι λάθος, μικρό το κακό...

(Στην Μάνη οικόπεδα κομματάκι δύσκολο, κανένα ψωροχώραφο θες να πεις Χαμόγελο  )
Καταγράφηκε

soyez realistes , demandez l' impossible
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 11, 2017, 03:54:17 μμ »

Ελα μου ντε!!
Πως κανει και αυτος ο Δημητρης για ενα μηδενικο!!  Μεγάλο χαμόγελο

Υ.Γ Και ομως εχει δικιο...
Με το μυαλο μπορεις να ξεγελαστεις.
Στα χαρτια ομως στην πραξη ποτε!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 12, 2017, 01:32:26 πμ »

φυσικα θα την εδινα στα 100,000 ευρω για να .......

Να το συνεχίσουμε, χωρίς τους πλατειασμούς σου:

80.000 δεν θα το έδινες?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 12, 2017, 01:44:04 πμ »

Τα έχεις; ;
Αμα τα έχεις και ενδιαφερεσε; την θες πολυ να το κουβεντιασωμε το θέμα μπας και τα βρούμε ;;
Αλλιώς τι το κουβεντιαζουμε βρε Πέτρο; ;
Για να περνάει η ώρα; ;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 12, 2017, 01:50:00 πμ »

νταξ αυτη τη στιγμη την βλεπουμε να πωλειται ακομα η λιρα
συνεπως αφου υπαρχει διαθεσιμοτητα στην αγορα ο οποιοσδηποτε θα την πουλουσε σε τιμη διπλασια της μεγαλυτερης τιμης πωλησης μεχρι τωρα
συνεχιζοντας τη λογικη του ηρακλειωτη δλδ, γιατι να μην τη δωσω στα διπλασια λεφτα αν μπορω καπακι να παρω αλλη μια και να μου μεινουν αλλα τοσα ή να παρω αλλες δυο αμα το πιστευω το νομισμα
το θεμα ειναι οτι κανεις δεν θα δωσει ουτε τα διπλασια αφου μπορει να την παρει απο αλλου

το νομισμα θα αρχισει να παιρνει αξια παραπανω δλδ, οπως παντα, οταν πουληθουν αυτα τα "πρωτα" που πηγαν σε χερια ανθρωπων που απλα το "προλαβαν" και το πουλανε καπακι για να βγαλουν αμεσο κερδος και παει στα χερια αυτων που το θελουν πραγματικα
τοτε πια θα χει νοημα να συζηταμε για το "το δινεις - δεν το δινεις"
οπως ειπα και στο αλλο θεμα, εγω δεν το γουσταρω αυτο το νομισμα, δεν γουσταρω τη λογικη με την οποια βγηκε. παρ'ολ'αυτα δεν μπορω να κλεισω τα ματια μου στην πραγματικοτητα. ειναι μεγαλη η πιθανοτητα οτι θα ανεβασει μεγαλη αξια τα πρωτα τλχστν χρονια.
Προς το παρον, το ερωτημα αν το δινει ο ηρακλειωτης με 50.000 ευρω, ειναι περιπου σαν να ρωταμε αν θα το παιρνα εγω αμα μου το χαριζανε. Ναι, δεν μαρεσει, αλλα τι θα κανα, θα λεγα οχι ? θα το παιρνα φυσικα και θα το πουλουσα, κι οταν το πουλουσα δε θα το δινα ενα ευρω, θα το δινα οσο παει στην αγορα.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 12, 2017, 03:24:08 πμ »

Τα έχεις; ;
Αμα τα έχεις και ενδιαφερεσε; την θες πολυ να το κουβεντιασωμε το θέμα μπας και τα βρούμε ;;
Αλλιώς τι το κουβεντιαζουμε βρε Πέτρο; ;
Για να περνάει η ώρα; ;

Οι κουβέντες γίνονται και για να περνάει  η ώρα, Χαρίκλεια (εκ του Χερακλιώτης - κανένας άλλος συνειρμός).

Αλλά εγώ δεν την κάνω γι' αυτό. Έχω πράματα να κάνω.
Την κάνω για να καταδείξω ότι το "δεν το πουλάω", για οποιοδήποτε πράμα, και όχι για τη λίρα σου ειδικά, είναι μια κουβέντα κενή περιεχομένου.
Βέβαια αν δε θες να τη συνεχίσεις, δεν μπορώ να σε υποχρεώσω.

Το αν έχω εγώ τα 80.000 είναι μια ΑΛΛΗ κουβέντα, όχι απάντηση σ' αυτό που σε ρώτησα. Μπορεί και να μην τα έχω, μπορεί να έχω και παραπάνω, αλλά δεν κουβεντιάζουμε αυτό τώρα.
Γιατί αλλάζεις την κουβέντα?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences