Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 06:06:31 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Gold BRITANIA  (Αναγνώστηκε 10130 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 08, 2017, 08:46:59 μμ »

Τι γνωμη εχετε παιδια για αυτα τα νομισματα σαν επενδυση ? Τα βρισκω δημοφιλη σαν ασημι αλλα σαν χρυσο δεν καταλαβαινω τον λογο που ουτε καν γινεται λογος για αυτα. Νομισματοκοπειο αγγλιας,ομορφη χαραχτικη, 24 αρι καρατι , ακομα και το 1/4 oz στα δικα μου ματια φανταζει σαν υποκαταστατο της λιρας. Ειναι κατι που μου διαφευγει? Σε ολα τα θεματα παιζουν krougerands,pesos,dollars panda,κ.α. μεχρι ρωσικα και βουλγαρικα βλεπω ,εκτος απο φιλους να ασχολουνται με τα συγκεκριμενα
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2017, 10:06:38 μμ »

Αν μου έλεγε κάποιος:"διάλεξε ένα χρυσό ουγκάτο.",ούτε εγώ θα το διάλεγα.Θα προτιμούσα lunar ή Libertad.
Δεν ξέρω γιατί,αλλά δέν μου κάνει "κλίκ".
Αλλά,το θέμα γούστου είναι εντελώς υποκειμενικό.
Πάντως,έτυχε να αγοραστεί μπροστά μου φιλαρμονική αρχές του 2015,οπότε κάποιοι θα τις προτιμούν κι αυτές.
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2017, 10:07:21 μμ »

Σου διαφεύγει μόνο ότι εμείς είμαστε πωρωμενοι με τις λίρες  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2017, 10:17:37 μμ »

Μέχρι το μεδούλι.   Γλώσσα
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 08, 2017, 10:18:15 μμ »

αυτο με τις λιρες ισχυει για ελλαδα
δλδ προτιμαμε τη λιρα, γεμιζουμε με λιρες, μετα οταν λες παμε να δουμε και της ουγκιας λες ε, ας κανω και μια διαφοροποιηση, δε ξερεις τι γινεται, ας διαλεξω καποιο που να πουλιεται και αμερικα και ασια ας πουμε
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 08, 2017, 10:30:35 μμ »

καποιο που να πουλιεται και αμερικα και ασια ας πουμε

Η χρυσή λίρα Αγγλίας πουλιέται παντού.

Ακόμα και στη Βόρεια Κορέα.

Ξέρεις ότι στο survival kit που κουβαλάνε οι αμερικάνοι πιλότοι μαζί τους (ώστε να τους βοηθήσει να επιβιώσουν, επιστρέψουν, κλπ στην περίπτωση που πέσουν με το αλεξίπτωτο σε εχθρική περιοχή) εκτός από πιστόλι, ξηρά τροφή, νερό, σουγιά κλπ έχουν και κάμποσες χρυσές λίρες Αγγλίας? Νομίζω πέντε.

Γιατί δεν έχουν μπάφαλο π.χ.?
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 08, 2017, 10:49:37 μμ »

δε διαφωνω, εγω μιλαω για διαφοροποιηση ομως
εχεις ηδη δλδ τη λιρα και λες ποιο να παρω για δευτερο

πας να πιασεις τα λιγα μερη που θα προτιμησουν το αλλο ή σε περιπτωση που προτιμανε και τα δυο ειναι καλυτερα να χεις και τα δυο γιατι αλλιως θα φερεις εσυ ο ιδιος περιστασιακο κορεσμο

αμα παρω αυριο την πραγματια μου δλδ και παω να εγκατασταθω σε μια κωμοπολη στο νοτιοδυτικο τενεσσυ, μετα την 40στη λιρα που θα δωσω στο τοπικο ανταλλακτηριο ο μπαρμπας εκει θα μου πει : καλα δεν εχεις τπτ αλλο ? απο σημερα στις αγοραζω 10 δολλαρια λιγοτερο. θα τις παρει δλδ αλλα ενα usa,CAN ή MEX το ξερει καλυτερα και θα μπορει να το πουλησει πιο ευκολα=με μεγαλυτερο κερδος. Χωρια που το μεξ-ηπα-καν θα περναει και στον κοσμο χωρις να χρειαστει να το χαλασω.

αμα παω να μεινω β.ιταλια και μπω στο στεκι συλλεκτων ιταλιας  Σαρκασμός και βγαλω τα παντα ολα σε λιρες θα πουληθουν πιο αργα πιστευω απ οτι αν τα βγαζα 70% λιρες 30%φιλαρμονικες

αυτο λεω

ΥΓ: για λιγο σκεφτηκα πως ναναι το στεκι συλλεκτων ιταλιας. Υποθετω στη θεση heracliotis θα ειναι κανενας siciliano  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο

ΥΓ2: εχω την εντυπωση οτι το τι κουβαλανε οι πιλοτοι εχει να κανει με την χωρα πανω απτην οποια θα πεταξουν και το ειδος της αποστολης
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2017, 11:04:56 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 08, 2017, 10:54:12 μμ »

Η ελλαδα δεν μπορει να ειναι μετρο συγκρισης καθοτι η λιρα ειναι βασιλιας, ενω αγνωστο ειναι πχ το krougerant που ειναι δημοφιλη εξω. Εγω ρωταω το απλο .  Αν παρω ουγγια britania  τι απηχηση εχει εξω και ποσο ευκολα φευγει σε σχεση με τα αλλα ουγγατα
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 08, 2017, 11:23:50 μμ »

αν υπηρχε καποιο σαιτ με τετοια στατιστικα, θα ηταν πολυ ενδιαφερον
εμεις μονο το ebay μπορουμε να παρακολουθουμε, αλλα δεν ειναι δειγμα γιατι δεν δειχνει ποσο ευκολα φευγει το καθε τι χερι με χερι και που και αν μπορει να χρησιμοποιηθει κατευθειαν για αγορα

εταιρειες οπως apmex και coinvest βλεπουν την αγορα επειδη πουλανε πολυ πραγμα, αλλα εμεις εκει το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να κοιταμε τι premium ζητανε στο καθενα. Ειναι ενας δεικτης το premium, αλλα σηκωνει πολυ ερμηνεια, και για μενα αλλος δεικτης πιο σημαντικος ειναι οι "προσφορες" που βγαζουν (και τι τιμη αγορας δινουν, αλλα αυτο δεν το δενω και κομπο).

Με λιγα λογια, τι να δω προσφορα απτο περιπτερο της γειτονιας μου τι να δω απτην apmex. Για τον ιδιο λογο ειναι: βρεθηκαν και οι δυο με πολυ στοκ σε σχεση με την θεση με την οποια νοιωθουν ανετα και δεν κινειται οσο υπολογιζαν. Αυτο που δεν βλεπουμε εμεις ομως, ειναι αριθμο και εθνικοτητες των πελατων τους για να κρινουμε.
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 08, 2017, 11:29:14 μμ »

dsp,

Βάλε στο ψαχτήρι του Google τις λέξεις
gold sovereign in USAF survival kit
και θα σου βγάλει 185.000 αποτελέσματα.
Να μη σε περιορίσω τώρα εγώ σε ένα ή δύο, και σου πω "διάβασε αυτά".

Η ιστορία με τις λίρες και τους πιλότους ξεκίνησε από τον ΒΠΠ, και παρ' ότι πέταγαν πάνω από τη Γερμανία ή την Ιταλία, ή τις υπόλοιπες κατεχόμενες χώρες, ΛΙΡΕΣ κουβάλαγαν, όχι δουκάτα, βρενέλια, ή φιλαρμονικές.
Το ίδιο ίσχυε με τους πράκτορες του OSS.

Τώρα πια βέβαια έχουν αλλάξει τα πράματα, γιατί δεν υπάρχουν τέτοιου τύπου αποστολές. Τα βομβαρδιστικά/μαχητικά έχουν (εν πολλοίς) αντικατασταθεί από drones, οπότε τι survival kit... Δε χρειάζεται να survive το drone!
Αλλά (υποθέτω) ότι και στο Βιετνάμ (1964-1970), και στην Κορέα (1953) και στη Βοσνία (επί Κλίντον) το survival kit λίρες θα είχε μέσα.


Κώστα του millwall, το krugerrand (και όχι krougerant) είναι δημοφιλές έξω γιατί είναι το ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ (σε premium) bullion νόμισμα που κυκλοφορεί. Έχει δηλαδή τιμή (σχεδόν πάντα) την πλησιέστερη στην μπάρα χρυσού.
Εδώ για μας, αυτά είναι ψιλά γράμματα. Λεφτά υπάρχουν.

Αλλά πέραν της πλάκας, η χρυσή λίρα Αγγλίας έχει μεγάλη παράδοση εδώ (μέχρι και συμβόλαια αγοραπωλησίας ακινήτων υπάρχουν με την τιμή αναγραφόμενη σε λίρες, πριν από το 1953, όπου αυτό απαγορεύτηκε - το γράψιμο, η πράξη συνεχίστηκε χωρίς να γράφεται), και τέτοιες παραδόσεις δύσκολα ξεριζώνονται.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 08, 2017, 11:33:01 μμ »

και συμβόλαια αγοραπωλησίας ακινήτων υπάρχουν με την τιμή αναγραφόμενη σε λίρες

Και "προικοσύμφωνα", να προσθέσω...
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 08, 2017, 11:34:06 μμ »



το πρωτο που μου βγαλε για πιλοτους που πετουσαν πανω απο ευρωπη
λιρες, μισολιρα, 10 και 20 φραγκα και generic χρυσος σε μορφη δαχτυλιδιων
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 08, 2017, 11:45:26 μμ »

Υπήρχαν 2 είδη , ανάλογα που πέταγαν:
http://www.teotwawki-blog.com/2011/02/e-barter-kit.html

Barter Kit, Atlantic , με χρυσά νομίσματα και δαχτυλίδια (αυτό παραπανω που έβαλε ο dsp)
Barter Kit, Southeast Asia , με τα παρακάτω:
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 08, 2017, 11:45:51 μμ »

Τι USAF και πράσινα άλογα μου λέτε ;

Για πείτε μου τι κρατάει ο Ιάκωβος έδω ;  Μεγάλο χαμόγελο

Μπριτάνιες ;

(From Russia with Love, 1963)

Να υποθέσουμε Γιωργάκηδες ;
 Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Τέρης Χρυσός
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 111


Προφίλ WWW
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 08, 2017, 11:47:32 μμ »

Ωραίο είναι το Brittania για να έχεις κανα-δυό.

Ξέρεις ότι στο survival kit που κουβαλάνε οι αμερικάνοι πιλότοι μαζί τους (ώστε να τους βοηθήσει να επιβιώσουν, επιστρέψουν, κλπ στην περίπτωση που πέσουν με το αλεξίπτωτο σε εχθρική περιοχή) εκτός από πιστόλι, ξηρά τροφή, νερό, σουγιά κλπ έχουν και κάμποσες χρυσές λίρες Αγγλίας? Νομίζω πέντε.
Μέχρι και ο James Bond στο From Russia with Love, στη βαλίτσα που του είχε δώσει ο Q, είχε μαζί του 50 χρυσές λίρες.

https://www.youtube.com/watch?v=Vu4yHOssCJA

χεχε τώρα είδα ότι με πρόλαβε ο bas.  Άνεση
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences