Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 03:39:31 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1966 ΜΑΚΑΡΙΟΣ !!!  (Αναγνώστηκε 17715 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
criskal
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 194



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 10, 2017, 07:17:20 μμ »

καποτε βρεθηκα κοντα στο να το αποκτησω,μια αλλη φορα ειχα την δυνατοτητα οταν εμεινε απουλητο σε μια δημοπρασια του καραμητσου στις 9500 ευρω,ειχα τα χρηματα,μετα ομως αποφασισα να σταματησω τα χρυσα κ να ασχοληθω με νομισματα κυκλοφοριας,κατα την προσωπικη μου παντα αποψη αυτο ειναι κ το νοημα του συλλεκτισμου.
Καταγράφηκε

θελω να γυρισω στα παλια
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 10, 2017, 07:25:38 μμ »

Αυτα ειναι κοματια  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 10, 2017, 07:36:40 μμ »


criskal εγω που καποτε το ειχε ενας εμπορος στην Αθηνα ιδια τιμη με την χρυση τριπλετα και προτιμησα να παρω τα τρια επειδη θα ειχα 12 γρμ χρυσο παραπανω στα χερια μου τι να λεω;;
Μου λες;;
Στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα!!

Το κακο εκεινης της περιοδου ηταν η ελειψη ιντερνετ απο πολυ κοσμο και η μονη διαφωτιση ηταν καποιοι παλιοι ΤΟΤΕ συλλεκτες οι οποιοι μεταλλια τα ανεβαζαν , μεταλλια τα κατεβαζαν , αυτα δεν ειναι τιποτα , δεν ειναι νομισματα αυτα και κατι τετοια!!

Με αυτα και αυτα μεγαλωσα, πηγαινα παλι κοντρα στο κατεστημενο και τα μαζευα αλλα ηθελα και την σιγουρια του παραπανω χρυσου σε ποσοτητα!!
Φατην τωρα Γιωργο.  Κλείσιμο ματιού

Η εκρηξη στις τιμες σε αυτα εαν θυμαμε καλα ηρθε μετα το 2000 , τοτε αρχισαν να διαφερουν καλα και αισθητα τα αριθμησμενα. Μεχρι τοτε ηταν υποτονικη η ζητηση εως ανυπαρχτη εδω στην Ελλαδα, για Κυπρο δεν γνωριζω.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
criskal
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 194



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 10, 2017, 07:50:25 μμ »

Στη κυπρο ειναι περιζητητα, και τα αριθμημενα αλλα και τα 5λιρα σε ακυκλοφορητες καταστασεις, το σιγουρο ειναι οτι δεν προκειται ποτε να χασεις σε βαθος χρονου τα λεφτα σου ακομα και αν εχεις αγορασει ακριβα,στη ha εκλεισε αριθμημενο σχετικα προσφατα κοντα στις 10000 δολλαρια κ μαλιστα 64 που θεωρειται χαμηλη πιστοποιηση,αυτα γραφουν συνηθως 67 ,και  5λιρο proof 66, (σημειωτεον δεν υπαρχει proof κοπη,απλα γραφουν proof τα πρωτα ),4800 δολλαρια περιπου.οπως και να εχει παντα κατα την προσωπικη μου αποψη αν διαθεσω τοσα χρηματα προτιμω να παρω πιαστρες κυκλοφοριας σε καλες καταστασεις η proof που εχουν κοπει σε 6-12 κομματια,130 χρονια πριν κ αποτελουν κομματι της ιστοριας.
Καταγράφηκε

θελω να γυρισω στα παλια
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences