Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 06:15:11 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μια βοηθεια  (Αναγνώστηκε 3815 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GiorgosP
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 06, 2017, 02:31:30 μμ »

Καλησπερα σας , θα ηθελα πολυ να αρχισω την συλλογη αντικειμενων απο πολεμους αλλα δεν εχω την παραμικρη ιδεα απο που να ξεκινησω  ,θα ηθελα μια μικρη καθοδηγηση αν ειναι δυνατον. Εχω λιγο καιρο τωρα που συλλεγω νομισματα αλλα αυτη η συλλογη πρεπει να ειναι επισης ενδιαφερον πολυ .
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 06, 2017, 03:19:53 μμ »

Γιώργο, νομίζω ότι θα έπρεπε να δεις τι είναι αυτό που σου αρέσει και να ξεκινήσεις μια συλλογή σχετικά εξειδικευμένη είτε χρονολογικά, είτε με βάση κάποιο κράτος, είτε με βάση κάποια αντικείμενα. Μπορείς να "παίξεις" με διάφορους συνδυασμούς μεταξύ αυτών.

Το σημαντικό για μένα είναι όπως είπα αρχικά να δεις τι σου αρέσει. Α' Παγκόσμιος; Β' Παγκόσμιος; Παλιότερες περίοδοι; Νεότερες; Και από 'κει και πέρα τι; Ελληνικά; Βρετανικά; Γερμανικά; Κράνη; Στολές; Μετάλλια;

Κι επίσης θέλει υπομονή και να μην είσαι παρορμητικός, για πολλόυς λόγους. Πρώτα απ' όλα υπάρχουν πολλά πλαστά κι από 'κει και πέρα είναι πολύ πιθανό πάνω στον ενθουσιασμό και τη βιασύνη να αγοράσεις κάτι που δεν ήθελες. Τα militaria θέλουν αρκετό ψάξιμο και είναι και σχετικά ακριβό hobby. Επειδή όλοι μας έχουμε πληρώσει "δίδακτρα", προσπάθησε να αποφύγεις αυτά να είναι ακριβά.

Επίσης θα έλεγα να κοιτάξεις για την ποιότητα, ακόμη κι αν σημαίνει λιγότερα κομμάτια, παρά για την ποσότητα. Σε βάθος χρόνου θα είναι μια επιλογή που θα σε αποζημιώσει.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 07, 2017, 10:08:43 πμ »

Kαλημέρα σας.
Φίλε Γιώργο η ερώτηση σου είναι πολύ γενική.Εαν σε ρωτούσα ''θέλω να αρχίσω να συλλέγω νομίσματα'', τί θα μου απαντούσες; Το ίδιο ισχύει και στα militaria (πρέπει να βρούμε μια εύηχη λέξη και στα ελληνικά  Σαρκασμός).
Αυτά που σου είπε ο Γιώργος είναι πολύ σωστά και θα δεις στη πορεία του χρόνου πως θα παρεκλίνεις απο τον αρχικό σου στόχο-κατηγορία γιατί θα σου αρέσει και κάτι άλλο  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 07, 2017, 12:53:16 μμ »

Ξεκίνα  κατα εμε  απο Βππ . Οποίας  χώρας  βρεις. Τα γερμανικά  είναι  τα πιο ακριβά  αλλά  έχει  και φτηνά. Απο άλλες  χώρες  μπορείς  να βρεις  πιο φτηνά. Και φυσικά  ελληνικά
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 07, 2017, 12:55:01 μμ »

Ξεκίνα  κατα εμε  απο Βππ . Οποίας  χώρας  βρεις. Τα γερμανικά  είναι  τα πιο ακριβά  αλλά  έχει  και φτηνά. Απο άλλες  χώρες  μπορείς  να βρεις  πιο φτηνά. Και φυσικά  ελληνικά
Λες να έπιασε το τζόκερ ο άνθρωπος;;  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 07, 2017, 05:57:48 μμ »

Συμπληρωματικά μάλλον θα έλεγα και τα εξής:

- Κομμάτια υπάρχουν πάρα πολλά. Γενικά αυτό που έχουμε κάνει πολλοί από εμάς είναι να "κυνηγάμε την ουρά μας" στα πρώτα μας βήματα. Ακολουθώντας αυτήν την πρακτική, μετά από μερικά χρόνια, όταν δεις τη συλλογή σου λίγο πιο ψύχραιμα, μπορεί να μη σε ικανοποιήσει το ότι μπορεί να έχεις ένα σύνολο από φτηνά και ετερόκλητα κομμάτια, τα οποία δύσκολα ίσως θα μπορέσεις να "διώξεις" για να πάρεις κάτι πιο αξιόλογο και ακριβότερο. Μην παρασυρθείς από ιστορίες σπανιότητας για κομμάτια που είναι πραγματικά κοινά.

- Μην παρασυρθείς από ιστορίες γενικά. "Βρέθηκε σε αποθήκη στο Χ μέρος, ολοκαίνουριο", "το είχε ο παππούς ενός φίλου στον αχυρώνα, αφού σκότωσε τον τάδε". Το πιο πιθανό θα είναι να αγοράσεις κάποιο αντίγραφο.

- Ξεκίνα από πιο συνηθισμένα, αντιπροσωπευτικά κομμάτια, πλην όμως καλής ποιότητας και όχι σκουριασμένες και σαπισμένες σαβούρες, αφού πρώτα κάνεις μια έρευνα για τη γνησιότητά τους και τις τιμές τους. Έτσι θα αποκτήσεις κι ένα "feeling" για το πώς πρέπει να είναι στην όψη και την αίσθηση γενικά. Μπορεί να ακούγεται λίγο αντιφατικό σε σχέση με την πρώτη "συμβουλή", αλλά ένα καλό, αντιπροσωπευτικό κομμάτι των 100 ευρώ για αρχή είναι καλύτερη αρχή από το να μπεις στο "ναρκοπέδιο" των πιο σπάνιων με την πρώτη, με τις πιο "αλμυρές" τιμές. Κοίταζε όμως πάντα την ποιότητα.

- Μην περιοριστείς εντός Ελλάδας, εκτός κι αν αποφασίσεις να συλλέξεις ελληνικά militaria. Αλλιώς θα πληρώσεις άνετα τιμές ανεβασμένες κατά 20-30%, ίσως και περισσότερο σε κάποιες περιπτώσεις. Η ποικιλία είναι επίσης πολύ μεγαλύτερη.

- Αν σε βοηθούν τα Αγγλικά σου, γράψου και σε forum του εξωτερικού, όπου υπάρχει μεγάλη εξειδίκευση.

- Μην εμπιστεύεσαι μόνο τη φήμη ενός εμπόρου, ακόμη και εξαιρετικά έντιμος άνθρωπος να είναι, μπορεί να κάνει λάθη χωρίς να το γνωρίζει, όπως όλοι μας άλλωστε.

- Αν έχεις αμφιβολίες για τη γνησιότητα κάποιου αντικειμένου, μην το αγοράζεις. Κάνει καλό στην ψυχική σου υγεία μακροπρόθεσμα...  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 07, 2017, 06:05:36 μμ »

Καλησπερα σας , θα ηθελα πολυ να αρχισω την συλλογη αντικειμενων απο πολεμους...

τι ακριβως σου κινησε το ενδιαφερον ?
καποια συγκεκριμενη εποχη, καποιο οπλο, στολη, καποια χωρα ?

Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
GiorgosP
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 07, 2017, 08:42:35 μμ »

Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον  , αγαπημενη μου ιστορικη περιοδος ειναι απο βαλκανικους μεχρι τελος πρωτου π.π , με ενδιαφερουν επισης περισσοτερο τα ελληνικα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2017, 08:56:53 μμ από GiorgosP » Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 08, 2017, 11:22:39 πμ »

Γιώργο, νομίζω ότι τότε μια αρχή θα ήταν κάποια μετάλλια, όπως αυτά των Βαλκανικών (Ελληνοτουρκικού και Ελληνοβουλγαρικού) με τις διεμβολές τους, το Διασυμμαχικό του Α' ΠΠ, ο Πολεμικός Σταυρός του 1916-17, το Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας (για τις παλιότερες ποικιλίες του) και οι αντίστοιχες μπαρέτες, αλλά και τα διπλώματα απονομής τους. Οι τιμές δεν ξεφεύγουν και με μια καλή βιβλιογραφία, παρακολουθώντας και τα τελευταία αντίγραφα, θα είσαι σε σχετικά ασφαλή νερά. Το ίδιο και με κάποιες εξαρτύσεις, όπως και φωτογραφίες και έγγραφα.

Για στολές, πηλίκια, απείραχτα κράνη κράνη Adrian, αν και όταν βρεθούν, θα πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη από αρκετές εκατοντάδες μέχρι χιλιάδες ευρώ. Οπότε νομίζω (εκτός κι αν τα χρήματα δεν είναι το θέμα) ότι τα μετάλλια, οι φωτογραφίες, τα έγγραφα και οι εξαρτύσεις (ίσως και κάποια ξίφη ή ξιφολόγχες) είναι "μονόδρομος".
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 08, 2017, 12:49:44 μμ »

Ολα έχουν να κάνουν με το τρίπτυχο χρήμα, χρόνος, χώρος, κατά τι δική μου σειρά προτεραιότητας-διαθεσιμότητας... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 08, 2017, 06:46:27 μμ »

Όσο το σκέφτομαι πάντως, πέρα από τα ελληνικά της περιόδου του Α' ΠΠ, τα αντίστοιχα ξένα με σχετικά προσιτές τιμές είναι αρκετά γερμανικά, γαλλικά και βρετανικά μετάλλια. Στα τελευταία τα μετάλλια ανδρείας μπορούν να ξεφύγουν μέχρι και σε τετραψήφια νούμερα, αλλά μπορείς γενικά να κάνεις μια όμορφη, βασική συλλογή με οριακά τριψήφια νούμερα για κάθε κομμάτι. Επίσης αρκετά βρετανικά της περιόδου προσφέρονται για έρευνα και ταυτοποίηση.

Κάποιες βρετανικές θερινές στολές αξιωματικών της περιόδου είναι επίσης προσιτές, με τις αντίστοιχες χειμερινές να ξεφεύγουν στα 800+ ευρώ, ενώ επίσης προσιτά είναι ακόμη και τα γαλλικά Adrian. Το ίδιο και κάποιες εξαρτύσεις από διάφορες χώρες, ακόμη και γερμανικές.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences