Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:01:32 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορα νομισματων -νεος καταλογος  (Αναγνώστηκε 24850 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 29, 2012, 06:41:09 μμ »

Η ψυχη μου τετοιες γελοιοτητες δεν τραβαει καθολου η ορεξη της.

Αναγνωρισημα απο ετη φωτος μακρυα.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 29, 2012, 06:56:27 μμ »

ποιος εχει παει στην κινα!!!μου αρεσει η δραχμη του 34,με την  κουκουβαγια!!πανεμορφες κοπιες,και με φαντασια!!!
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 29, 2012, 07:25:31 μμ »

Πάντως δεν νομίζω πως κάποιος κατάλογος διασφαλίζει την τιμή ενός νομίσματος όπως έχει γραφτεί παραπάνω.Είτε είναι της ΠΝΕ είτε του Καραμήτσου ή οποιουδήποτε άλλου.Ούτε η τιμή της τελευταίας δημοπρασίας του το διασφαλίζει.Υπάρχουν πολλά νομίσματα που έφτασαν στον ουρανό και άλλα που πέρασαν απαρατήρητα.Εντάξει γενικότερα έχει διαμορφωθεί ένα εύρως τιμών για το κάθε νόμισμα αλλά τη στιγμή που είναι να πωληθεί η τιμή του είναι αυτή που είναι διατεθιμένοι να δώσουν οι επίδοξοι αγοραστές.Το νόμισμα αν είναι καλό(δύσκολο,σε άριστη κατάσταση,όμορφο κτλ) διασφαλίζει συνήθως απο μόνο του την τιμή του!
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 29, 2012, 07:28:56 μμ »

Τιμοκατάλογος δε φτιάχνεται γιατί έτσι κι αλλιώς από 1911 και πίσω και ms 62 και πάνω ο καθένας πουλάει όσο θέλει. Ασε που τα Ελληνικά νομίσματα δεν είναι morgan να βγαίνουν κάθε μέρα παρόμοια στις δημοπρασίες...Πόσες δραχμές ms του 32 έχουν βγει τα τελευταία 2 χρόνια σε δημοπρασίες του sixbid? 10  και πολλές λέω, για να μην πιάσουμε του 34 οπότε θα βρούμε τιμές σε... 5χίλιαρα. Με τόσο μικρά δείγματα στατιστική μελέτη δε γίνετε.
 Αυτό που μπορεί να γίνει είναι σοβαρότεροι και εμπειρότεροι της παρέας είτε πρόκειται για πιστοποιημένα νομίσματα (Βασιλάκη για 'σένα μιλάω, άσε κάτω τη σαλάτα) είτε πρόκειται για raw κομμάτια (κύριε Γιάννη ήρθε η ώρα να μάθεις να ποστάρεις νομίσματα...) να δημιουργήσουν ένα αρχείο με τα νομίσματα που έχουν ή και αυτά που περνούν απ' τα χέρια τους, με συνοδά σχόλια μπάς και ξεστραβωθούμε...
 Βασίλη και Ηλία, εάν ανεβάσετε τις συλλογές σας... άλλο δε χρειάζετε.
 Κι 'οποιος θέλει προσθέτει. 
ΥΓ φωτογραφίες κανόνικές, όχι τις καλλιτεχνικές του Arnolds που βλέπεις το νόμισμα και νομίζεις ότι κοιτάς τον Κρόνο με τους δορυφόρους του..... 
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 29, 2012, 09:48:14 μμ »

Πιστευω πως με το χρηστη solferino συμφωνουμε σε κατι πολυ βασικο. Οτι μπορει μεν οι τιμες να ειναι κατι δυναμικο στο χρονο, ομως μεχρι τωρα υπαρχουν ηδη καταλογοι εμπορων, οι οποιοι προιδεαζουν τους συλλεκτες. Επιπλεον , οι καταλογοι αναφερουν ημερομηνια εκδοσης στον τιτλο τους (πχ Ερμης 2012 για γραμματοσημα), αρα ο καταλογος που προτεινω θα απεικονιζει τις τασεις της χρονιας που αναφερομαστε. Καθε χρονο μπορει να γινονται τροποποιησεις στις τιμες, παντα ομως με βαση πραγματικες δημοπρασιες και οχι οπως του καπνισει του καθε εμπορου. Και μπορει μεν να μη πιασουμε την 'τελειοτητα' αλλα πλεον θα ναι πολυ πιο αντικειμενικος απο τους υπαρχοντες. Νομιζω οτι η προταση του solferino να γινει αυτο μεσω της ΠΝΕ ειναι πολυ σωστη και συμπληρωνει και την ιδεα που ειχα αναφερει στο πρωτο post. Επιπλεον, μπορει να δημιουργηθει μια βαση δεδομενων που να ειναι ανοιχτη και το καθε μελος οταν αντιλαμβανεται για οποιοδηποτε νομισμα μια δημοπρασια, να εμπλουτιζει τη βαση αυτη παραθετοντας τη φωτο της δημοπρασιας,ημερομηνια,κατασταση νομισματος και τιμη κλεισιματος. Επειδη ειναι κατι που δε μπορει να το κανει ενα μονο ατομο, θα μπορουσε αυτο να γινει απο οποιονδηποτε εχει διαθεση να συμμετεχει. Πχ ειδα σημερα μια δημοπρασια στο ebay με μια Δημητρα ms63 να κλεινει στα χ ευρω, το περναω στη βαση δεδομενων, και ουτω καθεξης.
Μιας και λεμε για καταλογους, ειδικα στα γραμματοσημα οι τιμες πια σε σχεση με την πραγματικοτητα και τον καταλογο ειναι σε εντελως αλλη σφαιρα φαντασιας, τελειως αποπροσανατολιστικες. Θεωρω ειδικα τον Καραμητσο οτι απο τη στιγμη που εχει αρχεια εκατονταδων δημοπρασιων,θα μπορουσε να εχει πολυ ρεαλιστικοτερες τιμες στον καταλογο σε σχεση με αυτες που κλεινουν στις ιδιες τις δημοπρασιες του.

Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 29, 2012, 10:10:12 μμ »

Δεν εχει νόημα Δημήτρη να το συζητάμε. Εγώ νόμιζα πως θα ενθουσιάζονταν οι περισσότεροι με την ιδέα. Με την ιδέα να υπάρχει ένα βιβλίο αναφοράς στο οποίο ο κάθε ένας απο τα μελη να έχει συνεισφέρει το λιθαράκι του, αλλος λιγότερο αλλος περισσότερο ώστε  να φωτογραφηθούν τα ομορφότερα ελληνικά νομίσματα στις καλύτερες δυνατές καταστάσεις και να τα καμαρώνουμε όλοι μας. Να δούμε όλοι πόσο όμορφα και υποτιμημένα είναι. Να στέλνοταν το βιβλίο αυτό σε όλους τους οίκους ώστε να αναδείξουμε τον πλούτο μας.Άντε τώρα να πέσει στα χέρια ενός Γερμανού ο κατάλογοσ του στρατουδακη ή του καραμήτσου. Τι να δει και τι να του αρεσει απο αυτό?Απορία Αν έβλεπε σε μεγάλη φώτο το 20αρι του 33 το σπεσιμεν67 του βασιλη τι θα λεγε?  Κρίμα τι να πω.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 29, 2012, 10:36:41 μμ »

Τα πολυ καλα νομισματα αλλαζουν χερια τηλεφωνικα ,τροπος του λεγειν ,ηδη εχω γνωρισει μεγαλο Συλλεκτη του παρελθοντως [ξερει και ο Βασιλης για ποιον λεω]ο οποιος επαιρνε το Αεροπλανο για σοβαρα κομματια πηγαινε σε δημοπρασιες ανα τον κοσμο εκανε πολυ καλη συλλογη και οταν την πουλησε δεν εκανε εμφανιση κανενα νομισμα στις γνωστες σελιδες πωλησης,κυριοι δεν ξερω αν ειμαι φαντασιοπληκτος η εχω εμμονες αλλα ισχυριζομαι οτι κυριολεκτικα εχω βαρεθει να βλεπω δημοπρασιες να χαληναγωγουνται ,δεν βγαζει ακρη το θεμα ,οι τιμες ευτυχως  για αλλους και δυστυχως για αλλους θα καθοριζονται πιστευω απο την αγορα και ζητηση της συγκεκριμενης περιοδου που διανυεται η αναρτηση πωλησης σε συναρτηση με την γενικοτερη κατασταση της οικονομιας, εξαιρεση θα αποτελουν μονο αυστηρα πολυ καλα η μοναδικα κομματια οπου εκει θα γινωνται παζαρια και συμφωνειες που ουδεις θα μαθει την αληθινη συμφωνια περα των συναλλασωμενων
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 29, 2012, 11:11:50 μμ »

Ok, για το 1% των νομισματων....για το αλλο 99%? Τα κοινα νομισματα?
Τα οποια ενδιαφερουν το 99% των συλλεκτων?
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 29, 2012, 11:30:39 μμ »

Απο την στιγμη που μπαινει ο ισχυρισμος η εστω η υποψια χαληναγωγησεων τιμων [ευτυχως οχι ολων] δεν μπορει να υφισταται τιμοκαταλογος η και  αναφορες που ανταποκρινωνται σε πραγματικα στοιχεια,ασε που ειδικα τον τελευταιο καιρο υπαρχει τοσο σκληρο παζαρι στην αγορα που ολη η γενικη εικονα περι τιμων σε σχεση με καταστασεις νομισματων  που ειχαμε οι περισσοτεροι εχει αλοιωθει τοσο που εχω δει νομισματα των πρωην 100 ευρω να μην πωλουνται ουτε στα μισα ,αλλα και σαβουρα χαλιναγωγουμενη των 20 ευρω να κλεινει στα 80
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 29, 2012, 11:38:29 μμ »

Να σημειωθει οτι αναφερωντας σαβουρα δεν θελω να απαξιωσω απολυτως κανενα νομισμα ,,η λεξη χρησιμοποιειται μεταξυ μας συνηθως για χαμηλης καταστασης νομισματα,προσωπικα ,διαθετω και καταστασεις f και μου αποσπουν και αυτα την αναλογη συμπαθεια η θαυμασμο  οχι ωμως οσο τα νομισματα αστερια.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 30, 2012, 12:35:14 πμ »

Solferino, I quit...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 30, 2012, 07:43:20 πμ »

Και γω. Και ξενέρωσα επίσης ασχημα.....
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 30, 2012, 03:42:37 μμ »

Yπαρχουν πολλα νομισματα και καταστασεις νομισματων οπου δεν μπορει να γινει καταλογος!!
Πχ το μονολεπτο του 79 φιλε Δημητρη στην τιμη που το πηρες εσυ πριν δυο χρονια στην ιδια ακριβως τιμη πηρα τα τελευταια 65αρια καποια ατομα του φορουμ!!
Καποδιστριας που εγω τον εκτιμησα 500 ευρω και εβαλα τετοιο ποσο για να τον αποκτησω , αλλοι απορησαν γιατι εδωσα τοσα!!
Η αποψη μου ειναι οτι μονο σε νομισματα μαζας (οπου υπαρχουν αφθονα τεμαχια) μπορει να υπαρχει τιμολογηση και δεν χρειαζετε καταλογος για να καταλαβεις που ειναι η τιμη ταβανι!!
Φαινετε απο την τιμη που θα κλεινουν συνεχεια εαν τα παρατηρεις!!
Οπου τα νομισματα ειναι λιγα , η κατασταση τους ειναι υψηλη κτλ κτλ εκει παιζει μονο το σεναριο να τα βρουν ο πωλητης με τον αγοραστη.
Μετα το τι λεει θα ο καθενας (εαν ειναι ακριβο ή φτηνο) τα ακουω βερεσε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 30, 2012, 04:21:47 μμ »

Θα σου αποδείξω φίλε herakliotis ότι αυτά που λες δεν στεκουν ούτε στο ελάχιστο λες κατά λέξη
 Καποδιστριας που εγω τον εκτιμησα 500 ευρω και εβαλα τετοιο ποσο για να τον αποκτησω
Με κριτήριο τι?Απορία Πεσ μου σε παρακαλώ με τι κριτήριο?Απορία Με βάση την τιμή που δίνουν οι κατάλογοι που είναι αστειοι??? Με βάση τον μισθο σου?Απορία Σε ρωτάω γιατι ειλικρινα δεν ξερω. Ειμαι καινούριοσ στο νόμισμα αλλα συλλέγω χρόνια γραμματόσημα και ξέρω πολυ καλα τι γίνεται. Η ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΔΙΠΛΑΣΣΙΑ ΤΙΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ. Μέσα σε αυτους δυνητικά βάζω και τον εαυτό μου που δεν ξέρω ακόμα τιμές. Προσεξε με, δεν με μεμφομαι καθόλου, ούτε που σε ξέρω, ρωτω τον herakliotis και τον κάθε herakliotis που μου λεει τον κοστολογησα τοσο και τον αγόρασα. Εγώ αδερφέ πιστευώ ακράδαντα στην προταση μου με τα κεφαλαία γράμματα. Εάν όμως υπήρχε ένα βιβλίο που εκτός απο απιστευτης ομορφιασ φωτογραφίες ειχε και εναν φοινικα μσ 65 και έλεγε πουλήθηκε π.χ.6000 ευρώ την τάδε χρονιά τότε ΝΑΙ υπάρχει ένα σημείο αναφοράς. Αλλά ο κάθε παπάρας που φτιάχνει κατάλογο λεει UNC xxxeυρο . κολοκύθια δηλαδή. τι μσ62 τι μσ67 δηλαδη?Απορία
Σε ερωτώ ευθέως, ενδιαφέρομαι για το μονόλεπτο 1870 γεωργιου του wag για το οποίο ρώτησα σε τοπικ αν θα βγει μσ και ευχαριστω πολυ τον κ. Γιαννη και κ . Ποδάρα και εποπ που μου απάντησαν. Ερωτω λοιπόν ΠΟΣΑ??? εκτίμηση εχει 750ευρώ. Ποιο είναι το κριτήριο μου για να δώσω τιμή?Απορία Εγω πρέπει να ψαξω να βρω ποσα εχουν πιστοποιηθει σε μσ, επειτα να δω τιμες καταλόγων που ειναι χαμηλότερες και εν τέλει να βρισκομαι στο μηδεν. Εαν υπήρχε ενα μονόλεπτο σε φώτο λέγοντας μου πόσο δύσκολο είναι σε unc , πόσα έχουν πιστοποιηθεί σε unc , εάν υπάρχει ρε ρβ, και μία τιμή που να πλησιάζει στην πραγματικότητα τότε οκ. Ξερεισ τι θα κάνω , θα δώσω μια τηλεφωνική τιμή μεγάλη και οτι θέλει ασ γίνει.
Εν κατακλείδι με ένα τέτοιο εγχειρίδιο θα συνέβαιναν 2 πράγματα: πρώτον η νομισματικη ιστορια της Ελλάδας θα αποτυπώνονταν σε ένα μεγάλο βιβλιο με φωτογραφίες που εξυμνουν το σύγχρονο ελληνικο νόμισμα και δεν το ξεφτιλίζουν και δεύτερον οι γνώστες του αθλήματος δεν θα μπορουν να κοροιδέψουν τοσό συχά τους νέουσ συλλέκτες και δεν θα τους κόβουν τα φτερά.  Ειλικρινά και φιλικά,
Βασίλης
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 30, 2012, 05:31:23 μμ »

Δε πειραζει Γιωργο, εχασες την ευκαιρια να εισαι το μονο forum παγκοσμιως που θα εκανε κατι τετοιο  Χαμόγελο
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences