Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 03:02:22 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορα νομισματων -νεος καταλογος  (Αναγνώστηκε 24998 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 30, 2012, 08:21:56 μμ »

Αμ΄ έπος αμ΄ έργον παιδια και εσεις οπως και εμεις ειμαστε μελη του φορουμ .Αφου θελετε κατολογο ξεκινηστε τον.Εμεις θα  το καρφιτσωσουμε πρωτο πρωτο και μολις βαλετε τις φωτογραφιες και τις τιμες των δικων σας νομισματων θα συνεχισουμε και εμεις οσο μπορουμε.Μην περιμενετε τα παντα απο τους αλλους.Το θετετε σαν να εχουμε φλεβα συγγραφικη.Και εμεις κοινοι συλλεκτες οπως εσεις ειμαστε.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 30, 2012, 09:25:02 μμ »

Άντε να ανεβάσουμε καμμιά τιμή.

1 Λεπτόν 1879 MS64RB PCGS 17258177. Αγορά 250€
20 Λεπτά 1900 MS62 PCGS 17274804. Αγορά 400€
1 Δραχμή 1868 MS62 NGC 2774156-008. Αγορά 600€.

Οι ανωτέρω τιμές θεωρούνται πολύ καλές για την κατάσταση των νομισμάτων.
Δύσκολο δηλαδή να τα βρεις σε χαμηλότερες τιμές έτοιμα σλαμπαρισμένα.
Αν όλοι βάλουν από 3-4 νομισματάκια κάτι θα γίνει.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 30, 2012, 09:42:55 μμ »

Για αρχή είχα την ιδέα , πίστεψε με εάν είχα το υλικό και εάν ήξερα προσωπικά τον κ. Ορφέα ή τον κ. Ποδάρα και συμφωνούσαν θα το είχα ξεκινήσει ήδη.Τον ρακοσυλλέκτη δεν τον αναφέρω γιατι τον ξέρω  ;)Αν διαβάσεις τι γράφω το λεω πως είμαι καινούριος συλλέκτης. Εγώ ήθελα να δω τις απόψεις των συλλεκτών και τις κατάλαβα πολύ καλά. Για να δεις πόσο προκατειλλημένος είσαι, είπα να βγει ένα βιβλίο με την στήριξη της πνε με νομίσματα σημεία αναφοράς τα οποία τα έχουν 10 άνθρωποι στην Ελλάδα και κανα δυό απο έξω, και να υπάρχουν τιμές οι οποίες να ανταποκρίνονται περισσότερο στην πραγματικότητα καθώς θα είναι πραγματικές. Στον αντίποδα,εσυ μου λες να φτιάξεις ένα λινκ και να βαζει ο καθένας φωτογραφιες των νομισμάτων του.Ότι έχει δηλαδή. ΑΛΛΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΑΛΛΟ ΕΣΥ. Εχετε επικεντρωθεί όλοι στις τιμές και όχι στην ουσία. ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΜΠΡΑΒΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Ολοι στις τιμές μείνατε.
Σύγγνωμη για το ύφος μου δεν είναι επιθετικό Ανάργυρε απλά όταν είδα την συλλογή του Βασίλη είδα πόσο όμορφο είναι το ελληνικό νόμισμα και πόσο κρίμα είναι να μην είναι προσβάσιμο μέσω ενός βιβλίου σε όλους τους συλλέκτες.
Φιλικά

Βασίλης.
π.σ. να και ένα γαμιστερό γερμανικό να σε καλμάρω
http://www.sixbid.com/nav.php?p=viewlot&sid=668&lot=4052
π.σ.2 ευχαριστώ πεποσ για τις φωτος.

Τελείωσα εγώ με το τοπικ αυτό δεν ξαναγράφω. Από τη πλειοψηφία των απαντήσεω κατάλαβα τι θέλετε.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 30, 2012, 09:50:32 μμ »

Εγω οποτε δω καποια δημοπρασια θα ενημερωνω το forum.Κανω την αρχη με ορισμενες που εχω στο αρχειο μου στο ebay.

20 λεπτα 1883 ms61
ebay 22/7/12  173 $

http://www.ebay.com/itm/221073028105?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

5 λεπτα 1882 ms63 BN
ebay 15/7/12  255 $

http://www.ebay.com/itm/190700466476?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

20 dr 1960 ms65
ebay 9/7/12   45 $

http://www.ebay.com/itm/150848881077?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

Μηπως να γινονταν μια ειδικη κατηγορια?
Και οποιος θελει συμμετεχει
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 30, 2012, 09:53:30 μμ »

Όταν προβώ σε αγορές είτε απο ιντερνετ είτε απο οίκο θα ενημερώσω αν βγει κάποιο λινκ. Δε συλλέγετε και κάνα χάρτινο κεφαλάκι να έβαζα τίποτα...
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 30, 2012, 09:57:22 μμ »

Aς γινει εστω μια βαση δεδομενων και μετα απο αρκετο καιρο κανουμε και μια καλυτερη επεξεργασια-ομαδοποιηση.
Solferino, εχεις δικιο για το γραμματοσημο...αλλα δυστυχως δεν υπαρχει αντιστοιχο φορουμ και ενδιαφερον...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 30, 2012, 10:59:05 μμ »

Για αρχή είχα την ιδέα , πίστεψε με εάν είχα το υλικό και εάν ήξερα προσωπικά τον κ. Ορφέα ή τον κ. Ποδάρα και συμφωνούσαν θα το είχα ξεκινήσει ήδη.Τον ρακοσυλλέκτη δεν τον αναφέρω γιατι τον ξέρω  ;)Αν διαβάσεις τι γράφω το λεω πως είμαι καινούριος συλλέκτης. Εγώ ήθελα να δω τις απόψεις των συλλεκτών και τις κατάλαβα πολύ καλά. Για να δεις πόσο προκατειλλημένος είσαι, είπα να βγει ένα βιβλίο με την στήριξη της πνε με νομίσματα σημεία αναφοράς τα οποία τα έχουν 10 άνθρωποι στην Ελλάδα και κανα δυό απο έξω, και να υπάρχουν τιμές οι οποίες να ανταποκρίνονται περισσότερο στην πραγματικότητα καθώς θα είναι πραγματικές. Στον αντίποδα,εσυ μου λες να φτιάξεις ένα λινκ και να βαζει ο καθένας φωτογραφιες των νομισμάτων του.Ότι έχει δηλαδή. ΑΛΛΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΑΛΛΟ ΕΣΥ. Εχετε επικεντρωθεί όλοι στις τιμές και όχι στην ουσία. ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΜΠΡΑΒΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Ολοι στις τιμές μείνατε.
Σύγγνωμη για το ύφος μου δεν είναι επιθετικό Ανάργυρε απλά όταν είδα την συλλογή του Βασίλη είδα πόσο όμορφο είναι το ελληνικό νόμισμα και πόσο κρίμα είναι να μην είναι προσβάσιμο μέσω ενός βιβλίου σε όλους τους συλλέκτες.
Εμεις σαν φορουμ δεν εχουμε καμμια σχεση με την ΠΝΕ.Ουτε ειμαστε μελη ουτε και εχουμε επαφες με τα περισσοτερα μελη εκει, απλως ορισμενοι ειναι μελη εδω οπως ο Βασιλης.Μενουμε οι περισσοτεροι επαρχια και εχουμε το φορουμ για να ανταλλαζουμε αποψεις.Οσο για φωτο δεν μπορεις να πεις τιποτα για μενα αγαπητε γιατι αν διαβαζεις το φορουμ θα καταλαβεις οτι ολη τη συλλογη μου την εχω σε φωτο σηκωμενες εδω.Και φωτο πραγματικες τραβηγμενες απο μενα οχι τις καλλιτεχνικες που οταν πιασεις το νομσιμα στα χερια δεν το αναγνωριζεις.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 30, 2012, 11:13:03 μμ »

δεν ήξερα πως δεν έχετε καμία σχέση με την πνε και πως δεν έχετε καν επαφές. Και γω επαρχιώτης είμαι. το διαβάζω το φόρουμ και εχω δει τη συλλογη σου γι αυτο σου έστειλα το λινκ με το γερμανικό Κλείσιμο ματιού επειδη θα το εκτιμήσεις. Δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου Ανάργυρε και συγγνώμη αν νομίζεις πως σε άποπήρα. φιλικά.Βασίλης
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 30, 2012, 11:58:08 μμ »

[[Και φωτο πραγματικες τραβηγμενες απο μενα οχι τις καλλιτεχνικες που οταν πιασεις το νομισμα στα χερια δεν το αναγνωριζεις.]]Γιατί η εντως αγκυλης αναφορα του Αναργυρου μου αρεσε πολυ; μηπως ειμαι καχυποπτος; μηπως εχω φαει απογοητευσεις;μηπως εχω δει [χρεπια]στολισμενα με πανεμορφες πατινες και επαγγελματικες υποπτες παρουσιασεις;Αχ ρε κοσμε της νομισματικης Αγγελικα πλασμενε.....
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 31, 2012, 09:25:04 πμ »

βασιλη μου,καθε κομματι της κοινωνιας μας,οπως και εμεις οι συλλεκτες,αποτελουμε ολοι μαζι!!το μεγαλυτερο,που ειναι η ιδια η κοινωνια!!!εμεις γιατι?να διαφερουμε,η αλλοι φιλοτεχνοι!μην πω οτι αντι να μας εξυψωνει,οπως θα επρεπε,μας κανει δυστηχως αρπακτικα!για λιγα ευρω!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 31, 2012, 02:32:49 μμ »

δεν ήξερα πως δεν έχετε καμία σχέση με την πνε και πως δεν έχετε καν επαφές. Και γω επαρχιώτης είμαι. το διαβάζω το φόρουμ και εχω δει τη συλλογη σου γι αυτο σου έστειλα το λινκ με το γερμανικό Κλείσιμο ματιού επειδη θα το εκτιμήσεις. Δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου Ανάργυρε και συγγνώμη αν νομίζεις πως σε άποπήρα. φιλικά.Βασίλης
ολα καλα Βασιλη.Συζητηση κανουμε.Τα εχει αυτα ο γραπτος λογος.Απλως η συλλογη νομισματων ειναι τοσο πολυσυνθετο χομπυ που η συγγραη βιβλιου ή ακομα και ενα thread με νομισματα σε καλες καταστασεις ειναι δυσκολο.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 31, 2012, 04:39:30 μμ »

για εμενα δεν υπαρχει απολυτο βιβλιο νομισματων,ειδικα στις τιμες που αλλαζουν με τις προτιμησεις των συλλεκτων.ως προς τις καταστασεις σιγουρα υπαρχουν νομισματα,που ουτε καν φανταζομαστε σε τελειες καταστασεις!!!οπως της συλλογης που δημοπρατηθηκε στην ελβετια το 1979,μια απο τις πληρεστερες,ελληνικες συλλογες που σιγουρα δεν συγκεντρωνεται ευκολα παλι,εκτος φιλοτιμων προσπαθειων μεγαλοεφπλιστη,και βαλε.ας αρκεστει ο καθενας μας στις δυνατοτητες του,και δεν ειναι αναγκη πολλοι να αποκτησουν κομπλεξ κατωτερωτητας.δεν συλλεγουμε,για να τα αποκτησουμε ολα(ειναι πρακτικως αδυνατον!!!),αλλα οτι μπορεσουμε,για το κεφι μας,χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 31, 2012, 10:21:22 μμ »

Για αρχή είχα την ιδέα , πίστεψε με εάν είχα το υλικό και εάν ήξερα προσωπικά τον κ. Ορφέα ή τον κ. Ποδάρα και συμφωνούσαν θα το είχα ξεκινήσει ήδη.Τον ρακοσυλλέκτη δεν τον αναφέρω γιατι τον ξέρω  ;)Αν διαβάσεις τι γράφω το λεω πως είμαι καινούριος συλλέκτης. Εγώ ήθελα να δω τις απόψεις των συλλεκτών και τις κατάλαβα πολύ καλά. Για να δεις πόσο προκατειλλημένος είσαι, είπα να βγει ένα βιβλίο με την στήριξη της πνε με νομίσματα σημεία αναφοράς τα οποία τα έχουν 10 άνθρωποι στην Ελλάδα και κανα δυό απο έξω, και να υπάρχουν τιμές οι οποίες να ανταποκρίνονται περισσότερο στην πραγματικότητα καθώς θα είναι πραγματικές. Στον αντίποδα,εσυ μου λες να φτιάξεις ένα λινκ και να βαζει ο καθένας φωτογραφιες των νομισμάτων του.Ότι έχει δηλαδή. ΑΛΛΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΑΛΛΟ ΕΣΥ. Εχετε επικεντρωθεί όλοι στις τιμές και όχι στην ουσία. ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΜΠΡΑΒΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ. Ολοι στις τιμές μείνατε.
Σύγγνωμη για το ύφος μου δεν είναι επιθετικό Ανάργυρε απλά όταν είδα την συλλογή του Βασίλη είδα πόσο όμορφο είναι το ελληνικό νόμισμα και πόσο κρίμα είναι να μην είναι προσβάσιμο μέσω ενός βιβλίου σε όλους τους συλλέκτες.
Εμεις σαν φορουμ δεν εχουμε καμμια σχεση με την ΠΝΕ.Ουτε ειμαστε μελη ουτε και εχουμε επαφες με τα περισσοτερα μελη εκει, απλως ορισμενοι ειναι μελη εδω οπως ο Βασιλης.Μενουμε οι περισσοτεροι επαρχια και εχουμε το φορουμ για να ανταλλαζουμε αποψεις.Οσο για φωτο δεν μπορεις να πεις τιποτα για μενα αγαπητε γιατι αν διαβαζεις το φορουμ θα καταλαβεις οτι ολη τη συλλογη μου την εχω σε φωτο σηκωμενες εδω.Και φωτο πραγματικες τραβηγμενες απο μενα οχι τις καλλιτεχνικες που οταν πιασεις το νομσιμα στα χερια δεν το αναγνωριζεις.

τα νομίσματα μου ,ζωντανά στο χέρι,ειναι απείρως καλυτερα απο τις φωτογραφιες της PCGS.

οποιος αμφισβητη,τον προκαλω να δει.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 31, 2012, 11:54:14 μμ »

σιγαυρα βασιλη,αλλιως ειναι κατι χειροπιαστο!!που λεμε,απο μια χαρτινη φωτογραφια!!αν και απο τις φωτογραφιες σου,που εχεις αναρτησει,και λιγα νομισματα σου,που εχω δει στην λεσχη,ξερω οτι εχεις πανεμορφη συλλογη,με αρκετες σπανιωτητες!!!σε χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.την κυριακη μπορει να σε δω κατω να τα πουμε!!!
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 01:41:32 μμ »

Xθες εκλεισε ενα χαρτονομισμα που με ενδιαφερει αλλα δε το χτυπησα. Η αληθεια ειναι οτι δε μου αρεσε το χρωμα, αλλα υποψιαζομαι οτι ειναι απο τη φωτογραφια. Η αμφιβολια ομως με κρατησε μακρια.

Τι λετε για την τιμη?

http://www.ebay.com/itm/120984102855?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences