Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 10:59:23 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορα νομισματων -νεος καταλογος  (Αναγνώστηκε 25067 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 26, 2012, 09:25:47 πμ »

Εχω προσεξει οτι το 2012 στις δημοπρασιες του ιντερνετ ,κυριως εβαυ, δεν βγαινουν καθολου αξιολογα κομματια, παρα καποια ρεταλια τα οποια πωλουνται πανακριβα (και φυσικα δε τα παιρνει κανεις). Για τα ελληνικα σαιτ δε το συζητω, και πραγματικα μου κανει εντυπωση η υπομονη καποιων , βλεπω 2-3 χρονια τις ιδιες δημοπρασιες πιστοποιημενων ελληνικων νομισματων, τα οποια 10 χρονια να τα βαζουν παλι δε θα πουληθουν. Εκει ομως αυτοι....νομιζω οτι πια τα κοροιδα πεθανανε....η εστω εχουν λιγοστεψει σημαντικα.
Καταλαβαινω οτι καποιοι θελουν να βγαλουν κερδος...ομως καλυτερα να δωσεις κατι ακομα και με ζημια παρα να παρεις 0. Απο οτι καταλαβαινω, πλεον τα καλα κομματια φυλλασονται για τις καλυτερες εποχες, και πουλανε μονο αυτοι που εχουν αναγκη, η εστω, οι αγοραπωλησιες γινονται χερι με χερι.
Επισης πιστευω πως πλεον οι καταλογοι πρεπει να προσαρμοστουν στην συχρονη πραγματικοτητα. Σε καθε νομισμα να σταματησουν να βγαζουν τιμες με το παλιο συστημα (vf,xf,au,unc). Νομιζω πως ειδικα για τον 20ο αιωνα, τιμες κατω του ακυκλοφορητου δε πρεπει να υφιστανται καν. Και να υπαρχει λεπτομερη αναλυση για τα ακυκλοφορητα. Πχ, ms 60-63-65-67 (ενδεικτικα). Δεν ειναι δυνατον με τον ορο UNC  να μπαινει μια τιμη που ειναι παρα πολυ γενικη...αλλη τιμη εχει ενα ms63 και εντελως αλλη ενα 67. Ενας τετοιος μοντερνος καταλογος θα ηταν παρα πολυ χρησιμος. Πλεον υπαρχει μεγαλη βαση δεδομενων απο πραγματικες δημοπρασιες και με λιγη δουλιτσα καποιος που θα αφιερωσει χρονο και ερευνα θα κανει πολυ αξιολογη δουλεια και κυριως δουλεια που θα απεικονιζει πραγματικες τιμες και οχι χαζομαρες οπως λενε τωρα οι καταλογοι. Και μαλιστα, αν θελει να ειναι πιο ακριβης, στις τιμες να δινεται ενα κατωτερο και ενα ανωτερο οριο ,που θα ειναι η χαμηλοτερη και η ψηλοτερη τιμη πραγματικων δημοπρασιων. Και αναλογα την περιοδο να προσαρμοζεται ο καταλογος,πχ, στους Παυλους να  ξεκιναει η τιμολογηση απο ακυκλοφορητο και πανω, στους Γεωργιους απο xf και πανω, στους Οθωνες απο vf κλπ...
Προτεινω μαλιστα να γινει τετοιος καταλογος απο τα ιδια τα μελη του forum, θα ειναι ο 1ος καταλογος που δε θα γινει απο ενα συγγραφεα, αλλα απο τις συνεισφορες πολλων μελων ενος forum. Και να γινει ενα αρχειο που να μπορουν να το κατεβαζουν ολοι  Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Jimmy Jump
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 141



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 26, 2012, 09:32:58 πμ »

Καλή ιδέα αλλα δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφυκτό.Να δούμε τι γνώμε θα έχουν και τα υπόλοιπα μέλοι.
Καταγράφηκε
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 26, 2012, 02:56:53 μμ »

Δύσκολο πολύ μου ακούγεται αυτό !!αν κάποιος έχει  επένδυση σε αυτά τα νομίσματα έχει δώσει λεφτά θα θέλει μόνο να πάρει όχι να χάσει από αυτά !!μακάρι να βγάζανε ένα τέτοιο κατάλογο η βιβλίο αλλά το βλέπω δύσκολο.
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 26, 2012, 03:47:53 μμ »

και φυσικα καποιος που το εχει για πωληση θα δωσει αλλη τιμη και καποιος που θελει να το αγορασει θα δωσει αλλη τιμη. δυσκολο εως ανεφικτο το εγχείρημα
Καταγράφηκε
iceman
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 26, 2012, 10:40:47 μμ »

Πρώτον συμφωνώ σε ότι έχει να κάνει με τις δημοπρασίες σε ελληνικά site.Όντως 2-3 χρόνια τα ίδια νομίσματα στις ίδιες τιμές.Δεν θα τα πουλήσουν ποτέ!!!
Τώρα όσον αφορά τον κατάλογο το θεωρώ αρκετά δύσκολο να γίνει και δεν ξέρω κατά πόσο θα αξίζει μια τέτοια προσπάθεια.Ενας ακόμα τιμοκατάλογος.Καλό είναι που υπάρχουν αλλά αποτελούν απλά ένα μπούσουλα για νέους συλλέκτες.Αλλά πιστεύω πως ποτέ κανένας κατάλογος δεν θα είναι αρκετά ακριβής.Ακόμα και αν γίνει και ανάλυση σε βαθμούς πιστοποίησης.Γιατί πχ άλλη τιμή έχει ένα χάλκινο με καφετή πατίνα και άλλη με κόκκινη κτλ.. Επίσης το να λές οτι απο MS60 ως MS62 κάνει τόσο είναι λάθος.Δεν είναι πάντα σίγουρο ότι ο βαθμός θα είναι σωστός.Καλύτερα να μην έχει μια στάνταρ τιμή ο βαθμός.
Τέλος νομίζω πως τον κατάλογο τον διαμορφώνουμε στο κεφάλι μας σιγά σιγά.Βλέποντας τις τιμές που πωλείται το νόμισμα που ψάχνουμε..πόσο συχνά και εύκολα το συναντάμε..το πόσο καλή είναι η καταστασή του κτλ..και θέτουμε απο μόνοι μας μια τιμή.
Εγώ ως νέος συλλέκτης θα προτιμούσα τα μέλη του forum να φτιάξουν μια βάση δεδομένων απο φωτογραφίες υψηλής ανάλυσης και σε ποσότητα καμιά δεκαριά απο το κάθε νόμισμα ώστε να δω πως πραγματικά είναι πχ ένα καλό χάλκινο του Γεώργιου σε διάφορες πατίνες κτλ ώστε να έχω μια καλύτερη αντίληψη για αυτό που θα αγοράσω. 
Καταγράφηκε
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 28, 2012, 11:31:19 μμ »

παιδια δεν υπαρχει περιπτωση να γινει καταλογος.

τα νομισματα ειναι χρηματιστηριο. σημερα εχουν ανοδο και την επομενη μερα εχουν πτωση.


και φυσικα στην χωρα και την εποχη που ζουμε που ολα μεταβαλωνται καθημερινα δεν μπορεις να φτιαξεις ενα σταθερο σημειο αναφορας και ειδικα για ενα ειδος πολυτελειας οπως ειναι τα νομισματα.


και εστω οτι βαζεις μια συγκεκριμενη τιμη σε ενα συγκεκριμενο νομισμα σε συγκεκριμενη κατασταση τι περιμενεις να συμφωνησουν πωλητης/αγοραστης στην προκαθορισμενη τιμη?? δυσκολουτσικο.


οποτε προσωπικα πιστευω οτι οι τιμες θα καθοριζονται απο το συλλεκτικο κοινο συνεχως αναλογα την προσφορα/ζητηση/οικονομικη κατασταση που επικρατει.



*προσωπικες αποψεις
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 29, 2012, 08:37:05 πμ »

Συμφωνώ καταρχάς με αιρετικό. Από τα να υπάρχει ο κατάλογος του ΕΜΠΟΡΟΥ, δηλαδή αυτός που έχει το καρπουζι εχει και το μαχαίρι θα μπορούσε να υπάρχει ένα βιβλίο που θα λειτουργήσει και σαν κατάλογοσ απο την ΠΝΕ. Για να σας πεισω πάρτε το αντίστροφα. Ποσο φυσιολογικό το θεωρείτε ν οι περισσότεροι που εκδίδουν κατάλογο απο παλιά να είναι και έμποροι? και να βάζουν ότι τιμές γουστάρουν? Σας αρέσει? Με αφετηρία αυτό το γεγονός θα μπορούσε η ΠΝΕ να εκδόσει ένα βιβλίο με έξοδα των μελών της το οποίο θα περιέχει φωτογραφικό υλικό με κομμάτια μελών της που δόξα το θεό υπάρχουν απειρα, με φωτογραφημενα ΑΛΗΘΙΝΑ κερματα με τον βαθμό τους με πληροφορίες χρήσιμες όπως το πόσα εχουν πιστοποιηθεί από εναν βαθμό και πάνω κλπκλπκλπ.
Επίσης θα μπορει να περιεχει και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ τιμές. Χωρίς να χρειάζεται εγω να χω μνημη ελαφαντα να ανατρεχω σε παλαιότερες δημοπρασίες μπορει να λεει π.χ. δοκίμιο Κων/νος Α, Μία high resolution photo , μπορούμε να την πάρουμε απο heritage, τιμη,, έχουν πουληθει τα τελευταία 10 χρονια 3 κομματια με τόσα χρήματα. Δεν ειναι άσχημηίδέα. Εμενα μ αρεσει η ιδεα του αιρετικου και το κυριότερο ΔΙΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΚΕΡΜΑΤΩΝ ΜΑΣ. Οταν ένα κερμα μνημονευεται σε βιβλίο της πνε με φότο λέγοντας πόσο έχει πουληθει εξασφαλίζεις μία αξία στο μέλλον , που κακα τα ψέματα , όποιος έχει χρήματα το θέλει. Δεν ειναι και σκοποσ της ζωης του αλλα το θέλει. Προκειμενου να μας διασφαλίζει την αξία την νομισματων μας ενας Εμποροσ καλύτερα να το κανει το επίσημο όργανο η πνε, Καλημερα
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 29, 2012, 08:39:03 πμ »

εχει δικιο ο φιλος ιαπωνας,τελος θα ηθελα να πω οτι ειχε ξαναγινει τετοιο θεμα,και ανεφερα οτι τα καλα κομματια η δεν πωλουνται!!! λογω κρισης(αρα χαμηλης τιμης),η δινονται με τηλεφωνο(σε ατομα που δεν ακουμπα η κριση!!!).τελος θα ηθελα να επισημανω οτι αν επιλεγαμε,μονο αυτα που οι καταστασεις τους τραβιουνται που λεμε,τα 8 στα 10!!! θα εβγαιναν εκτος.επειτα μην ξεχναμε οτι υπαρχουν συλλεκτες(γνωριζω μαλιστα αρκετα επωνυμο!!!και με καλη οικονομικη κατασταση,που αγοραζει νομισματα, vf+ μεχρι au(σιγουρα εχει και αρκετα ακυκλοφορητα,λογω καλων αγορων!!)για την συλλογη του,γιατι του αρεσουν σιγουρα τα ομορφα νομισματα,αλλα που εχουν ερθει σε κυκλοφορια, που ειναι και ο βασικος τους σκοπος,ενω σιγουρα δεν απαξιωνει τα ακυκλοφορητα ,αλλα σε τετοιες καταστασεις του θυμιζουν κατι το τελειως αποστειρωμενο που δεν θα μπορει να το χαρει βαζοντας το στην παλαμη του,η με τον φοβο μην αποκτησει την παραμικρη γρατζουνια η σημαδι,που θα του μειωσει αισθητα την τιμη!!σιγουρα οι επιλογες του καθε συλλεκτη πρεπει να γινονται αποδεκτες,αφηστε που με την σημερινη κριση,σε πολλους δεν περισευουν χρηματα ουτε για fine.ενα αυστηρα ακυκλοφορητο στην κατασταση που κοπηκε!!!σιγουρα μας δημιουργει ενα δεος θα ελεγα!!αλλα για πολλους ειναι μακρινο ονειρο!!!για μενα τελειωνοντας,συλλεκτης ειναι και αυτος που μαζευει μονο υψηλες καταστασεις,αλλα και αυτος που συλλεγει χαμηλωτερης σιγουρα λογω συνθηκων βασικωτερα η προτιμησεων,αλλα να εχουν μια καποια ομορφια(κοινως να μην ειναι λιωμα!!!για να κλεισουν τρυπες?η συνηθης ορολογια!!!λες και ειμαστε ελαιοχρωματιστες και στοκαρουμε τρυπες σε τοιχους!!!συγνωμη αν σας κουρασα,παντα προσωπικες μου γνωμες,χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 29, 2012, 08:48:44 πμ »

Κύριε Γιάννη με όλο το σεβασμό, θα ήταν άσχημο δηλαδή εάν η πνε εξέδιδε ένα βιβλίο που νά έλεγε επι παραδείγματι ταλιρο 1875 εσσαι πουλήθηκε στον μορτον κ ιντεν 14000λίρεσ με φότο απο κάτω, έτσι ώστε έαν κάποιος δημοπράτης ζητήσει τιμή εκκίνησης 50000 να μπορεί ο συλλέκτης χωρίς να ψαξει  ποτε εχει ξαναπουληθει και σε τι κατάσταση να βρει τισ πληροφορίεσ τσακα τσακα . Αν του αρεσει το παίρνει ωστόσο.Να ειναι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ λεω. Φιλικά Βασίλης.
Ενα παραδειγμα έφερα με ενα κερμα που μαρεσε δεν ειμαι αυτης της οικ.επιφάνειας.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 29, 2012, 10:52:42 πμ »

σιγουρα ενας ιδιωτης θα μπορουσε!!καθε ευλογο χρονικο διαστημα να βγαζει ενα πληροφοριακο περιοδικο.αλλα η πνε η ενας νομισματικος εμπορικος οικος,θα ηταν λιγο παραδοξο,αν και μερικες δημοπρασιες στις εκτιμησεις τους το βαζουν.οτι φερειπιν το νομισμα αυτο!πουληθηκε πριν τοσο διαστημα! τοσο!αν και μην ξεχναμε τις κατα εποχες μοδες αγορων!!οπως του παυλου!!του καποδιστρια που και τα λιωμενα τελειως,στοιχιζαν κατοσταρικα κλπ.η αγορα πιστευω οτι παντα,κινειτε απο τους γνωστους μεγαλους εμπορους η μεγαλοσυλλεκτες,και τα τσιρακια τους,η ψιθυριστες!!!αυτο θα ανεβει!ακου που σου λεω?κλπ.εχω βαρεθει τις γνωστες φημολογιες,οπως τωρα με την κριση,και τον χρυσο η τις λιρες!!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 29, 2012, 10:56:18 πμ »

Και κάτι τελευταίο, το ΝΟΜΙΣΜΑ είναι το εμβλημα μιας χώρας μαζί με την σημαία βέβαια. Είναι πολύ κρίμα να μην μπορεί κάποιοσ να δει τα ομορφοτερα νομισματα μας σε άψογη κατάσταση μέσα από ένα βιβλίο ενός επίσημου οργάνου. Οι δυνατοι συλλέκτες της χώρας έχουν υλικο πιστεύω για να βγει βιβλίο - σημείο αναφορας οσον αφορά το σύγχρονο ελληνικό νόμισμα. Αυτά , αντε να δουλέψουμε και λίγο τώρα...
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 29, 2012, 11:03:52 πμ »

Κύριε Γιάννη το βιβλίο θα είναι εντελώς αμερόληπτο απλα θα έχει πλούσιο φωτογραφικο υλικό και απλές πληροφορίες για το πόσο πουλήθηκε ένα συγκεκριμενο καλούδι. π,χ. φωτο δραχμη 1873 νατη σε μσ64 τιμή περιπου 1000-1300ευρώ . το ξέρω ότι αλλάζουν τα πράγματα και οι τιμές και όλα αυτά, αλλα αυτο που συμβαίνει παραπάει... Θέλω να δω προσωπικά 5λεπτο 1836. Μπορώ??? ΟΧΙ. Μα, ειναι δυνατον?? Στην χώρα μου να μην μπορω να δω έστω σε φωτο ένα κέρμα που κυκλοφόρησε??? Την γνώμη μου λέω μόνο , αλλά να μην μονοπωλώ δεν μου αρέσει.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 29, 2012, 01:08:37 μμ »

Βασίλη μιλησες σοφα και σε παραδεχομαι.

Εαν θες να δεις 5 λεπτα 1836 σε κατασταση ΤΖΙ 8 πεσμου δυο μερες πριν ανεβεις Αθηνα να στην εχω ετοιμη.

Εκτος του οτι μπορεις να την δεις,μπορεις και να την αγορασεις.Ειναι σε PCGS SLAB GENUINE G8
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 29, 2012, 01:57:22 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ ρε Βασίλη. Θέλω πολύ να την δω την πενταρα. Πωωω με τρέλανες τώρα. Κυριακή θαμαι πάνω να τα πούμε.ΠΝΕ.

Για να επανέλθω, στο σαιτ της πνε γραφει : Η Νομισματική Ένωση λειτουργεί ως συνδετικός κρίκος μεταξύ των συλλεκτών και φροντίζει να τους φέρνει σε επαφή για την προώθηση του κοινού τους χόμπυ καθώς και της διάσωση και προβολή της πολιτιστικής μας κληρονομιάς και Ιστορίας.

ΔΙΑΣΩΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ κύριοι. Εγώ πάντως όταν γνωρίσω κάποιο από τα μέλη του ΔΣ θα το προτείνω και θα βοηθήσω όσο μπορώ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Ellinaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 29, 2012, 06:31:54 μμ »

Συγνώμη παιδιά για το άσχετο post αλλά μου κίνησε το ενδιαφέρον το 5 λεπτό του 1836. Με ένα απλό search κοιτάξτε τι βρήκα

http://www.jinghuashei.com/html/category/class_452.html

Ότι τραβάει η ψυχή σας!!!!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences