Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:39:36 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΟΙΚΙΛΙΕΣ 5 ΛΕΠΤΩΝ 1838 ΑΠΟ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ ΜΗΤΡΑΣ  (Αναγνώστηκε 3579 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
MichalisK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 03, 2017, 07:03:49 μμ »

Εχω εντοπίσει 5 διαφορετικά σπασίματα μήτρας στις 5αρες του 1838 τα οποία υπάρχουν ταυτοχρόνως αλλά και ξεχωριστα τα οποία μαζί με τις διαφορές στον εμπροσθότυπο και τα μεγάλα ή μικρά ένα της ημερομηνίας ή το 8 πάνω σε 3 ή 7 και το ανοικτό 8 δίνουν μια τεράστα ποικιλία νομισμάτων
. Τα συγκεκριμένα σπασίματα ,μήτρας είανι τα έξης:
1. ΣΠΑΣΙΜΟ ΣΤΗΝ ΩΡΑ 7 ΤΟΥ ΣΤΕΦΑΝΙΟΥ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΆ:
 Στην πρώτη φωτογραφία είναι το σπάσιμο στην αρχική του κατασταση που με τον χρόνο και την χρήση αυξήθηκε αυξήθηκε
Καταγράφηκε
MichalisK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 03, 2017, 07:06:05 μμ »

Εχω εντοπίσει 5 διαφορετικά σπασίματα μήτρας στις 5αρες του 1838 τα οποία υπάρχουν ταυτοχρόνως αλλά και ξεχωριστα τα οποία μαζί με τις διαφορές στον εμπροσθότυπο και τα μεγάλα ή μικρά ένα της ημερομηνίας ή το 8 πάνω σε 3 ή 7 και το ανοικτό 8 δίνουν μια τεράστα ποικιλία νομισμάτων
. Τα συγκεκριμένα σπασίματα ,μήτρας είανι τα έξης:
1. ΣΠΑΣΙΜΟ ΣΤΗΝ ΩΡΑ 7 ΤΟΥ ΣΤΕΦΑΝΙΟΥ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΆ:
 Στην πρώτη φωτογραφία είναι το σπάσιμο στην αρχική του κατασταση που με τον χρόνο και την χρήση αυξήθηκε αυξήθηκε
2. ΣΠΑΣΙΜΟ ΜΗΤΡΑΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ 1 ΤΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑΣ - ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΕΝΗ ΣΤΟ ΈΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΡΟΦΟΣ ΣΤΟ Τ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΛΕΠΤΑ
Καταγράφηκε
MichalisK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 03, 2017, 07:07:51 μμ »

Εχω εντοπίσει 5 διαφορετικά σπασίματα μήτρας στις 5αρες του 1838 τα οποία υπάρχουν ταυτοχρόνως αλλά και ξεχωριστα τα οποία μαζί με τις διαφορές στον εμπροσθότυπο και τα μεγάλα ή μικρά ένα της ημερομηνίας ή το 8 πάνω σε 3 ή 7 και το ανοικτό 8 δίνουν μια τεράστα ποικιλία νομισμάτων
. Τα συγκεκριμένα σπασίματα ,μήτρας είανι τα έξης:
1. ΣΠΑΣΙΜΟ ΣΤΗΝ ΩΡΑ 7 ΤΟΥ ΣΤΕΦΑΝΙΟΥ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΆ:
 Στην πρώτη φωτογραφία είναι το σπάσιμο στην αρχική του κατασταση που με τον χρόνο και την χρήση αυξήθηκε αυξήθηκε
2. ΣΠΑΣΙΜΟ ΜΗΤΡΑΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ 1 ΤΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑΣ - ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΕΝΗ ΣΤΟ ΈΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΡΟΦΟΣ ΣΤΟ Τ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΛΕΠΤΑ
3. ΚΟΜΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ  ΤΟ ΔΕΞΙΟ ΠΟΔΙ  Α ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΛΕΠΤΑ
Καταγράφηκε
MichalisK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 03, 2017, 07:11:38 μμ »

Εχω εντοπίσει 5 διαφορετικά σπασίματα μήτρας στις 5αρες του 1838 τα οποία υπάρχουν ταυτοχρόνως αλλά και ξεχωριστα τα οποία μαζί με τις διαφορές στον εμπροσθότυπο και τα μεγάλα ή μικρά ένα της ημερομηνίας ή το 8 πάνω σε 3 ή 7 και το ανοικτό 8 δίνουν μια τεράστα ποικιλία νομισμάτων
. Τα συγκεκριμένα σπασίματα ,μήτρας είανι τα έξης:
1. ΣΠΑΣΙΜΟ ΣΤΗΝ ΩΡΑ 7 ΤΟΥ ΣΤΕΦΑΝΙΟΥ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΆ:
 Στην πρώτη φωτογραφία είναι το σπάσιμο στην αρχική του κατασταση που με τον χρόνο και την χρήση αυξήθηκε αυξήθηκε
2. ΣΠΑΣΙΜΟ ΜΗΤΡΑΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ 1 ΤΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑΣ - ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΕΝΗ ΣΤΟ ΈΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΡΟΦΟΣ ΣΤΟ Τ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΛΕΠΤΑ
3. ΚΟΜΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ  ΤΟ ΔΕΞΙΟ ΠΟΔΙ  Α ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΛΕΠΤΑ
4. ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΕΝΗ ΣΤΟ Α ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΛΕΠΤΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΙΚΗΘΈΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΆΝΤΑ ΠΙΟ ΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΥΣΔΙΑΚΡΙΤΟ
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 03, 2017, 10:57:52 μμ »

Μιχάλη ξέχασες την ποικιλία με το κομμένο 8 του έτους.

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=32724.0
Καταγράφηκε
MichalisK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 03, 2017, 11:12:31 μμ »

Δεν την ξέχασα. Αυτό που γράφω αφορά μόνο τα σπασίματα μήτρας. Οπως λέω και στην εισαγωγή μου έχουμε μικρό και μεγάλο 1, το δεύτερο 8 σε 3 ή 7, ανοικκτό 8 (κομμένο) κλπ, των οποίων θα ανεβάσω φωτογραφίες εν καιρώ....
Καταγράφηκε
k_london
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 65


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 03, 2017, 11:43:21 μμ »

Πολυ ενδιαφερον και σε ευχαριστω πολυ που μας παρεθεσες τα ευρηματα σου!
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 04, 2017, 12:21:43 πμ »

Πολύ ωραία τα σπασίματα μήτρας αλλά δεν τα έχουμε δει και από κοντά... Πότε θα τα βγάλεις από την θυρίδα να τα δούμε; μαζί και όλα τα άλλα κομμάτια, ποικιλίες-σφάλματα από όλες τις αξίες;  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
vaggos
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 342


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 04, 2017, 10:00:22 πμ »

Μιχάλη πολύ ωραία ή παρουσίαση!!
Εγω βάζω καφέ εσύ φέρε τα νομίσματα για μάτι  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 04, 2017, 10:48:48 πμ »

Μιχάλη πολύ ωραία ή παρουσίαση!!
Εγω βάζω καφέ εσύ φέρε τα νομίσματα για μάτι  Κλείσιμο ματιού

Αν δεν τα βγάλει από τη θυρίδα ο Μιχάλης μην περιμένεις Βαγγέλη να τα δούμε.Βρε μόνο με τα κομμάτια του Όθωνα και τα σφάλματα-ποικιλίες που έχει συλλέξει γεμίζει ολόκληρο άλμπουμ! Θα μας πετάξει τα μάτια απόξω μόλις τα αντικρίσουμε από κοντά!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
geoval
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 04, 2017, 11:07:14 πμ »

Πολύ ενδιαφέρον νομισματικό θέμα. Εγώ έχω άλλη μια ποικιλία με την απόστροφο στο αριστερό πόδι του 'Α'. Πιθανότατα να είναι η 5η ποικιλία που αναφέρεις αλλά δεν ανέβασες φωτογραφία.
Καταγράφηκε
MichalisK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 04, 2017, 11:28:36 πμ »

Οχι δεν την αναφέρω αν και την εχω αλλά είναι τόσο δυσδιάκριτη (το νόμισμα είναι σε καλή κατάσταση το σπάσιμο είναι στα αρχικά του στάδια και δεν είναι έντονο) που προτίμησα να μην μπω σε κουβέντα για το εάν υπάρχει σπάσιμο ή όχι. Αφού την έχεις εσυ και την ανέβασες ακόμα καλύτερα
Καταγράφηκε
MichalisK
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 04, 2017, 11:35:21 πμ »

Οταν λέω 5 σπάσιμο μήτρας σε 5 σημεία δεν αναφέρομαι σε 5 διαφορετικούς οπισθότυπους αλλά σε 4 αφου στον ένα συνυπάρχουν 2. Η υπογεγραμένη στο 1 και η απόστροφος στο Τ
Καταγράφηκε
pmpaki
Νέος
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 82


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 05, 2017, 09:41:59 πμ »

Ωραιο θεμα Μιχαλη περιμενουμε και τα επομενα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences