Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 01:11:27 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κράνος του Α' Παγκοσμίου Πολέμου.  (Αναγνώστηκε 10130 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 07, 2017, 09:00:27 πμ »

Κατ' αρχάς τις καλημέρες μου σε όλους (είναι 8.35 που γράφω) επειδή σας βλέπω όλους και ζητάτε από εχθές και προχθές την ιστορία του κράνους, και δεν είχα χρόνο να σας γράψω είπα να κάτσω σήμερα που έχω χρόνο να ασχοληθώ, καθώς πιστεύω ότι θα βρείτε ενδιαφέρουσα την ιστορία.

Κατ' αρχάς να πούμε ότι ο παππούς μου απεβίωσε το 1989 άρα δεν έμαθα από πρώτο χέρι πως κατέληξε στα χέρια του. Αυτό όμως που γνωρίζω είναι η ιστορία του ίδιου του παππού μου, καθώς αποτελεί κομμάτι της ιστορίας της ίδιας μου της οικογένειας (θα καταλάβετε παρακάτω) 
Ήταν Κύπριος της Αιγύπτου γεννημένος εν Κάϊρο το 1912 αφού έζησε εκεί έως το 1939 όποτε και ξέσπασε ο 2ος Παγκόσμιος Πόλεμος, κατατάχθηκε στην τότε ΕΒΑ (Ελληνική Βασιλική Αεροπορία),  Και μιας και ήταν πολύγλωσσος (γνώριζε 5 γλώσσες), των έστειλαν ως Διερμινέα - Μεταφραστή στη Νότιο Ροδεσία (σημερινή Ζιμπάμπουε) όπου υπηρέτησε τόσο σαν διερμινέας - Μεταταφραστής αλλά και ως εκπαιδευτής, των νέων Αεροναυτήλων που θα υπηρετούσαν στα Βομβαρδιστικά. (Στο link αυτό μπορείτε να βρείτε μια παλαιότερη μου ανάρτηση που αναφέρομαι πάλι στον Παππού μου όταν ήταν στην ΕΒΑ http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=22391.msg286175#msg286175 )

  Το 1961 όλη η οικογένεια του παππού μου (συμπεριλαμβανομένου και του πατέρα μου  Σαρκασμός ) εγκαταστάθηκαν στην Ελλάδα, καθώς εγκατέλειψαν την Νότιο Ροδεσία λόγο της ανόδου των Μαύρων σιγά - σιγά στην εξουσία, και λόγο του ότι στα πλαίσια της αποαποικιοποίησης τους λευκούς δεν τους σήκωνε το κλίμα να μείνουν πολύ ακόμη στην Αφρική. Από το 1961 και ύστερα γνωρίζω από διηγήσεις το πατέρα μου ότι ο παππούς μου είχε ανοίξει αλληλογραφία με έναν συλλέκτη γραμματοσήμων και αντικειμένων απ' τη Γαλλία, ο οποίος είχε έναν γιο στους Γάλλους Para (ο οποίος έμαθα εκ των υστέρων ότι ήταν και ένα φεγγάρι στην Αλγερία) (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_French_paratrooper_units). Και με τον οποίο αντάλλασσαν εκτός από γραμματόσημμα και βιβλία αλλά και ιστορίες απ' τον πόλεμο, καθώς βλέπετε ο Γάλλος είχε πολεμήσει στον πρόσφατο για αυτούς πόλεμο, και προερχόταν από μακρά στρατιωτική οικογένεια, η οποία είχε λάβει μέρος και στον Α' ΠΠ.

Τώρα απ' εδώ και πέρα μόνο υποθέσεις μπορεί να κάνει κανείς, με γνώση μόνο ότι ο παππούς μου με τον Γάλλο συνδέθηκαν πολύ φιλικά μεταξύ τους (απ' όσο θυμάμαι τον πατέρα έλεγε ότι είχε πάει να τον δει στη Γαλλία ο παππούς μου).

Η δική μου ιστορική υπόθεση είναι η εξής, η οποία πιστεύω ότι θα σας βρει σύμφωνους όλους. Ο πρόγονος του Γάλλου ο οποίος είχε πολεμήσει στον Μεγάλο Πόλεμο (1914-1918) είχε πάρει ως λάφυρο πολέμου το εν λόγο Γερμανικό κράνος, και ότι αυτό έμεινε στην οικογένεια αυτή έως και την δεκαετία του '60 όπου και ύστερα δόθηκε ως δώρο στον δικό μου παππού.

Αυτή είναι η ιστορία του κράνους αυτού, βασισμένο σε υποθέσεις, ιστορίες της οικογένειας μου, και ιστορικά γεγονότα, λίγο πολύ εγώ πιστεύω ότι η διαδρομή του κάπως έτσι είναι.

Κλείνοντας, πρέπει να πω ότι είναι
άξιο λόγου ότι η οικογένεια των Γάλλων μέσα
στον 2ο ΠΠ κατάφεραν να κρύψουν αυτό το κράνος
απ' τους κατακτητές της Γαλλίας και να μην επιστρέψει ποτέ
ξανά σε Γερμανικά χέρια...


Μοργιαννίδης Θεόδωρος.
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 07, 2017, 09:39:42 πμ »

Τρελή διαδρομή ο παππούς  Έκπληξη Έκπληξη
Για την ιστορική υπόθεση δεν έχω γνώμη, ίσως και να ισχύει αυτό που λές.
Αυτό που βλέπω στο κράνος είναι πως απο το εσωτερικό πρέπει να λείπει κάτι, δε βλέπω τις δερμάτινες
''γλώσσες'' και το σκοινάκι που τις ενώνει.Δε νομίζω πως έμπαινε έτσι στο κεφάλι σε επαφή με τα μεταλλικά
κομμάτια.
Δες λιγάκι αυτό με το γραμματόσημο, είναι δεν είναι;
Oσο για την απόκρυψη του κράνους δε μου κάνει εντύπωση.Ακόμα και σήμερα, ειδικά στη Γαλλία, εντοπίζουν
κρυμμένα αντικείμενα τόσο του 1ου όσο και του 2ου Π.Π.
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 07, 2017, 11:21:34 πμ »

Σχετικά με τη "διαδρομή" του κράνους ίσως να είναι πιθανή ή υπόθεση. Από την άλλη το συγκεκριμένο διακριτικό αναφέρεται πως χρησιμοποιούνταν πολύ στην περιοχή της Αλσατίας-Λωραίνης μεταξύ 1871 και 1918, οπότε είναι πιθανό και να έμεινε εκεί και απλά να αγοράστηκε από κάποιο παλαιοπωλείο χρόνια μετά. Δυστυχώς μπορούμε να κάνουμε μόνο υποθέσεις...

Υπήρχαν επίσης τρία εσωτερικά για τα κράνη. Αυτών που χορηγούνταν, με στρογγυλεμένες άκρες στις δερμάτινες "γλώσσες", όπως και αυτών που αγοράζονταν από την ιδιωτική αγορά, με περισότερες και τετραγωνισμένες, που υποτίθεται πως έκαναν το κράνος πιο άνετο, αν και οι βίδες ήταν ακόμη εμφανείς. Και τέλος, το συγκεκριμένο υπόδειγμα, από το 1880 και μετά, το οποίο είχε και μεταξωτό ύφασμα στην πιο ακριβή εκδοχή του. Αν και αναφέρονται σαν "αξιωματικών", μπορούσαν να αγοραστούν ή να "αναβαθμιστούν από οποιονδήποτε είχε τα χρήματα.

http://www.kaisersbunker.com/hp/interiors.htm
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 07, 2017, 12:51:05 μμ »

Ενδιαφέρουσα  ιστορία. Άξιζε  αναμονής.  Σίγουρα  τωρα που ο παππούς  δεν είναι  εδω ακριβώς  δεν θα μάθουμε  τι έγινε. Πάντως  είναι  πολύ  πιθανό  να το είχε  κρυμμένο  ο Γάλλος  τόσα  χρόνια.  Οταν μάθεις  πόσο  κάνει  πες μας  να ξέρουμε  και  εμείς. Είναι  άγνωστο  αντικείμενο  για Ελλάδα
Καταγράφηκε
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 07, 2017, 11:26:27 μμ »

Αγαπητέ Θεόδωρε
Σε ευχαριστούμε που έκανες τον κόπο να μας παρουσιάσεις αυτήν την τόσο ενδιαφέρουσα ιστορία της οικογένειάς σου. Πρέπει να είσαι υπερήφανος για τον παππού σου. Εύχομαι ότι καλύτερο για την πώληση του κράνους.
Αν και αν θέλεις την προσωπική μου άποψη μια που έστω και μέσω τρίτων το κράνος αυτό είναι κάτι σαν ενθύμιο του παππού, εγώ θα του έκανα μια ωραία θήκη / βιτρίνα και θα το στόλιζα κάπου στο σπίτι.
Έτσι θα μου δινόταν η ευκαιρία να διηγούμαι την ιστορία του παππού μου, σε όσους ρωτούσαν να μάθουν το πως βρέθηκε το κράνος εκεί.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 08, 2017, 12:18:44 πμ »

μηπως να βγαζαμε μια φωτογραφια απτο γραμματοσημο να δουμε τι ειναι ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 08, 2017, 01:27:53 πμ »

υπαρχει πουθενα αλλου τιποτα γραμμενο, οπως ας πουμε στην κορδελα πανω απτον αετο ή απο μεσα ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 09, 2017, 08:53:14 πμ »

Αγαπητέ Θεόδωρε
Σε ευχαριστούμε που έκανες τον κόπο να μας παρουσιάσεις αυτήν την τόσο ενδιαφέρουσα ιστορία της οικογένειάς σου. Πρέπει να είσαι υπερήφανος για τον παππού σου. Εύχομαι ότι καλύτερο για την πώληση του κράνους.
Αν και αν θέλεις την προσωπική μου άποψη μια που έστω και μέσω τρίτων το κράνος αυτό είναι κάτι σαν ενθύμιο του παππού, εγώ θα του έκανα μια ωραία θήκη / βιτρίνα και θα το στόλιζα κάπου στο σπίτι.
Έτσι θα μου δινόταν η ευκαιρία να διηγούμαι την ιστορία του παππού μου, σε όσους ρωτούσαν να μάθουν το πως βρέθηκε το κράνος εκεί.

Φίλτατε, αν δεν είχα ανάγκη να το δώσω δεν θα το έδινα διότι πραγματικά όπως λες είναι κομμάτι της ιστορίας της οικογένειας μου, και μιας που σχεδόν όλοι οι πρόγονοι μου είμαστε Ελληνες της Διασποράς (απ' την πλευρά του πατέρα μου) και εγώ είμαι ο πρώτος της οικογενείας που γεννήθηκα στην Ελλάδα έχει μεγάλη σημασία να γνωρίζουμε την ιστορία μας. Ευχαριστώ πάντως για την πρόταση σου, και εγώ κάτι τέτοιο είχα στο νου μου.
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 09, 2017, 09:00:40 πμ »

μηπως να βγαζαμε μια φωτογραφια απτο γραμματοσημο να δουμε τι ειναι ?


Για το γραμματόσημμο θα έχετε σύντομα νέα θα το τραβήξω καλύτερη φωτογραφία
όσο για πίσω απ' τον αετό δεν μπορώ να παρέμβω καθώς είναι κολλημένο πάνω στο κράνος
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 09, 2017, 09:02:13 πμ »

 
Τέλος θα σου πρότεινα να ξεσκονίζεις τη σοφίτα σου συχνότερα..μη σου πω να φέρεις τα πάνω κάτω Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
[/quote]


Α! όσο για αυτό  Κλείσιμο ματιού μην ανησυχείς εν καιρό και έχοντος χρόνου θα υπάρξουν και άλλες δημοσιεύσεις  Σαρκασμός Σαρκασμός διότι υπάρχουν αρκετά που έχω να δείξω να διηγηθώ για αυτά και να σας δώσω να θαυμάσετε
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 09, 2017, 10:33:54 πμ »

όσο για πίσω απ' τον αετό δεν μπορώ να παρέμβω καθώς είναι κολλημένο πάνω στο κράνος

πανω στην κορδελα εννοω αν γραφει κατι, γιατι απο αυτην την οπτικη γωνια δεν βλεπω

στο μεταξυ ο παππους εχει γραψει πανω στο κρανος τι ειναι, εκει στο στρογγυλο χαρτακι, απλα εγω ειμαι σκραπας και δεν τα καταλαβαινω ολα

λεει awes marke που ειναι η εταιρεια αλλα εχει και ενα ΙΙ διπλα που δεν καταλαβαινω τι ειναι
το berlin μπορει ναναι η εδρα της υπηρεσιας/ταγμα που το χρησιμοποισουσε (αλλα ειναι και η εδρα της εταιρειας)
για το MS89 δεν ειμαι σιγουρος τι σημαινει, μαλλον εννοει οτι ειναι μοντελο του 1889, αλλα το MS ? δεν ειμαι σιγουρος για το MS, μπορει να σημαινει κατι παραπανω
δεν μπορεσα να βρω ακριβως το ιδιο συμβολο με αετο με ασπιδουλα και μεσα ξανα, και κορδελα απο πανω
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 09, 2017, 10:48:04 πμ »

δεν μπορεσα να βρω ακριβως το ιδιο συμβολο με αετο με ασπιδουλα και μεσα ξανα, και κορδελα απο πανω


Αυτό έχει βρεθεί. "Reich Wappen" στο: http://www.pickelhauben.net/identity/wappen.htm

και http://www.pickelhaubes.com/bb/viewtopic.php?t=3021
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 09, 2017, 11:39:48 πμ »

α, ναι , ειμαι και λιγο στραβος φαινεται
το οτι αυτο σε μας εχει κορδελα που παει και απο πανω απτην κορωνα να χει σημασια ή ναναι απλα διαφοροποιηση επειδη ηταν αγορα απεξω
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 09, 2017, 01:18:58 μμ »

Κορδέλα πάνω από το στέμμα;  Απορία Βασικά εγώ βλέπω τις δυο άκρες της, διπλωμένες δεξιά και αριστερά του στέμματος. Δε βλέπω κάτι από πάνω...  Απορία
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 09, 2017, 01:36:06 μμ »

στο σχεδιο στο σαιτ εχει μια μικρη κορδελλα απο κατω
στο σχεδιο στο κρανος εδω η κορδελλα ειναι πιο μεγαλη και παει και απο πανω
τι να πω, πουλακια κανουν τα ματια μου παντου? να παω να κοιταχτω δλδ  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences