Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 12:25:57 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κράνος του Α' Παγκοσμίου Πολέμου.  (Αναγνώστηκε 10140 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 03, 2017, 08:18:31 πμ »

Καλημέρα στα Σεβαστά μέλη

Ξεσκονίζοντας τη σοφίτα μου, έπεσα επάνω σ' αυτό το Γερμανικό Κράνος του Α' Παγκοσμίου Πολέμου, το οποίο ήταν μέσα στο ξύλινο κουτί μεταφορά του. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, με μόνο μια λεπτομέρεια που υπάρχει και ίσως παρατηρήσει κανείς.

Στο μπροστινό σημείο που είναι τα δυο σιρίτια (έτσι τα λέω) που είναι μπροστά το ένα εκ των 2 είχε υποστεί μια σχετική φθορά, τότε ο παππούς μου (του οποίου στην κατοχή ήταν το εν λόγο κράνος) το "συντήρησε" με ασημόχαρτο. Αλλά απ' όσο μπορώ να δω, αυτή η παρέμβαση δεν έχει αλλάξει πολύ την εικόνα του κράνους.

Κλείνοντας, θέλω να μου πείτε αν πράγματι είναι το Α' Παγκοσμίου Πολέμου, (εγώ βρήκα εδώ ότι είναι  http://www.deactivated-guns.co.uk/militaria/rare-wwi-german-pickelhaube/prod_876.html αλλά πάντα υπάρχει και το περιθώριο σφάλματος). Επίσης να μου κάνει κάποιος μια εκτίμηση της αξίας του καθώς το έχω προς πώληση (επίσης όποιος ενδιαφέρεται να με ενημερώσει)

 
Ευχαριστώ πολύ αναμένω τις απαντήσεις σας,
θα ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες που θα δείτε το κράνος
απ' όλες του τις πλευρές και μεριές.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2017, 08:37:59 πμ από Newton1643 » Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 03, 2017, 08:19:52 πμ »

Περισσότερες Φωτογραφίες
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2017, 08:33:47 πμ από Newton1643 » Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2017, 12:25:32 πμ »

Καλησπέρα.

Θα ξεκινήσω ομολογώντας ότι η αρχική μου πρόθεση ήταν να μην απαντήσω, τόσο εδώ όσο και ιδιωτικά, αλλά ίσως να ήταν καλύτερα να πω κάτι και θα εξηγήσω το λόγο.

Πρόκειται όντως για γερμανικής κατασκευής Pickelhaube. Αυτό σημαίνει κάποια πράγματα.

Αρχικά το ότι απ' όσο ξέρω στην Ελλάδα δεν υπάρχει ιδιαίτερη γνώση και συλλεκτική πείρα σχετικά με τα συγκεκριμένα κράνη, τα οποία παρουσιάζουν μεγάλη ποικιλομορφία και πολλές ιδιαιτερότητες. Κοινώς δεν ξέρω αν αυτήν τη στιγμή μπορείς να πάρεις ιδιαίτερα εμπεριστατωμένες απαντήσεις για το τι έχεις στα χέρια σου και εξηγούμαι παραπάνω.

Μπορώ να σου πω ελάχιστα πράγματα, όπως ότι απ' όσο μπορώ να δω και ξέρω είναι ιδιωτικής κατασκευής κράνος της περιόδου 1880-1915, με το διακριτικό που είναι γνωστό σαν αυτό του Reichsmilitärgericht και φέρονταν από όσους υπηρετούσαν στη στρατιωτική δικαιοσύνη και τη Gendarmerie ("Χωροφυλακή"). Από τις φωτογραφίες σου δε διακρίνονται οι χρωματιστές κονκάρδες που πιθανόν βρίσκονται στα πλάγια. Αν υπάρχουν, τα χρώματα αυτής της αριστερής πλευράς θα δείχνουν το κρατίδιο.

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, θα έλεγα ότι το ψάξιμο μάλλον θα πρέπει να το κάνεις μόνος σου. Μια καλή αρχή είναι εδώ:

http://www.kaisersbunker.com/index2.htm

http://www.pickelhauben.net/

Και στο συγκεκριμένο φόρουμ, που εξειδικεύεται αποκλειστικά στα Pickelhauben:

http://www.pickelhaubes.com/bb/viewtopic.php?t=3021

Θα δεις μάλλον ότι αυτήν τη στιγμή υπάρχει μια αντικειμενική αδυναμία όχι μόνο στο Στέκι, αλλά στην Ελλάδα γενικότερα (και στο Στέκι κατά συνέπεια) να υπάρχει μια συσσώρευση γνώσης και πληροφορίας σχετικά με τα militaria. Η ποσότητα (των συλλεκτών) φέρνει την ποιότητα εξάλλου.

Κι εδώ το θέμα είναι ότι με τόση ποικιλομορφία, με τόσες χώρες και τόσες περιόδους, είναι φύσει αδύνατο να υπάρχουν "ειδικοί" για το κάθε τι. Αυτήν τη στιγμή απαιτείται ψάξιμο, που πρόκειται να κοστίσει κάποιο χρόνο. Αν δεν έχει κάποιος την πρόθεση να το κάνει, μάλλον πρέπει να "σηκώσεις τα μανίκια".

Αυτό είναι επίσης κάτι που θα σε βοηθήσει να ξέρεις όντως τι έχεις στα χέρια σου και να το κοστολογήσεις ανάλογα. Αλλιώς συγγνώμη, αλλά είναι πολύ πιθανό να σου εμφανιστεί κάποια προσφορά αφού σου ζητηθούν παραπάνω φωτογραφίες, οι οποίες θα χρησιμοποιηθούν για εκτίμηση από συλλέκτες του εξωτερικού και δυο μέρες αργότερα να το δούμε να πωλείται σε κάποιο ξένο φόρουμ στην τριπλάσια ή τετραπλάσια τιμή από αυτήν που το έδωσες. Το είδα να συμβαίνει σχετικά πρόσφατα.

Κι είναι κρίμα να την πατήσεις έτσι ή να περιμένεις απαντήσεις όταν δεν είσαι χτεσινός στο φόρουμ ή αλεξιπτωτιστής.

Συγγνώμη αν ακούγομαι αυστηρός, στριμμένος ή γκρινιάρης, αλλά είναι τουλάχιστον ειλικρινείς παρατηρήσεις.
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 04, 2017, 02:21:18 πμ »

Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ με τον Α ή Β τρόπο για την απάντηση σας, είναι εξαιρετικά όσα γράψατε και κατατοπιστικά, ομολογουμένος, και σας ευχαριστώ πολύ.

Δεν θεωρώ ότι είστε τίποτα απ' τους χαρακτηρισμούς που αναφέρατε στο τέλος, μονάχα να σας πω εγώ ένα συγνώμη και ότι απλά επειδή καίγομαι να μάθω πληροφορίες για το εν λόγο κράνος όσο πιο σύντομα γίνεται ίσως να έγινα παρορμητικός λίγο.

Ειλικρινά σας ευχαριστώ πάρα πολύ και το εκτιμάω ότι μπήκατε τον κόπο να τα γράψετε.Όπως επίσης εκτιμάω και ότι μου δώσατε μια εικόνα που είχα μια ασαφή απάντηση στο τι είναι (από τις γνώσεις που είχα γύρω απ' τον οπλισμό του Γερμανικού στρατού απ' το 1880-1915

Και πάλι σας ευχαριστώ πάρα πολύ, και συγνώμη με την σειρά μου

Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2017, 03:07:06 πμ »

Χαίρομαι που δεν παρεξηγήθηκαν όσα έγραψα.

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος λόγος για συγγνώμη.

Επίσης νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε στον ενικό, αν δεν υπάρχει θέμα!
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 04, 2017, 08:24:13 πμ »

Κανένα ζήτημα φίλε ίσα - ίσα δεν παρεξηγώ έτσι εύκολα είναι ορθά όσα λες και τα παραδέχομαι όσο για τον ενικό συμφωνώ  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 04, 2017, 09:29:09 μμ »

Καλησπέρα και απο εμένα.
Καταρχάς ένα μεγάλο μπράβο στο Γιώργο τόσο για τις γνώσεις του όσο και για το οτι έκατσε και έψαξε
για να δώσει αυτές τις πληροφορίες.
Είναι αξιοπερίεργο πως ένα τέτοια κράνος (το μόνο που θα έλεγα είναι πως είναι γερμανικό του 1ου Π.Π  Στριφογύρισμα ματιών)
ήταν στη κατοχή του παππού σου εννοώντας στην Ελλάδα.
Η κατάστασή του φαίνεται καλή αλλά συμβουλέψου τα σαιτ που σου έδωσε ο Γιώργος.Δυστυχώς στο εξωτερικό
η κοινότητα των militaria είναι μεγάλη και υπάρχει και εξιδίκευση.
Θα σου έλεγα να μη βιαστείς γιατί είναι κρίμα να δεις το κράνος σου να πωλείται 2 και 3 φορές επάνω σε άλλα
σαιτ..εγώ θα αισθανόμουν αρκετά μ....ς.. Απορία
Τέλος θα σου πρότεινα να ξεσκονίζεις τη σοφίτα σου συχνότερα..μη σου πω να φέρεις τα πάνω κάτω Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 05, 2017, 12:18:05 πμ »

Ναι για δες καλύτερα  την σοφίτα    Μεγάλο χαμόγελο  Οπως είπε  ο Στράτος  πιο πάνω  ναι ψάξε  το καλά. Γιατί  στο παρελθόν  και άλλο  μέλος  ζήτησε  συμβουλή  κάποιος  άλλος  τον δάγκωσε  στην τιμή  και την αλλη μέρα  εθαεθει  το κράνος  να το πουλάει  σε ξενο φορουμ στην τριπλάσια  τιμή. Εκτός  αν θες να το δώσεις  οσο οσο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 05, 2017, 11:06:27 πμ »

Υπαρχει και η αλλη οδο να μαθεις ποσο αξιζει.
Εαν εισαι αποφασισμενος να το δωσεις εαν μπει στο υμπεη στην σωστη κατηγορια μιλιταρια ομως και δεν κανεις καπου λαθος ωστε να το δουν απο ολον τον κοσμο
και απο ενα ευρω να ξεκινησει η δημοπρασια θα πιασει τα λεφτα που πρεπει σιγουρα και με στοιχιμα!!

Το ειχα δει πολλες φορες αυτο το εργο.

Το σπανιο παντα εφτανε στα λεφτα που επρεπε!!

Το μη σπανιο πατωνει.

Αυτο ειναι καρατσεκαρισμενο.

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Elko
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 78


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 05, 2017, 12:48:55 μμ »

Είναι πραγματικά εκπληκτικό το τι συλλέγαν στις σοφίτες τους αυτοί οι παππούδες μας !
Καταγράφηκε
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 05, 2017, 01:01:48 μμ »

Υπαρχει και η αλλη οδο να μαθεις ποσο αξιζει.
Εαν εισαι αποφασισμενος να το δωσεις εαν μπει στο υμπεη στην σωστη κατηγορια μιλιταρια ομως και δεν κανεις καπου λαθος ωστε να το δουν απο ολον τον κοσμο
και απο ενα ευρω να ξεκινησει η δημοπρασια θα πιασει τα λεφτα που πρεπει σιγουρα και με στοιχιμα!!

Το ειχα δει πολλες φορες αυτο το εργο.

Το σπανιο παντα εφτανε στα λεφτα που επρεπε!!

Το μη σπανιο πατωνει.


Αυτο ειναι καρατσεκαρισμενο.





αυτή η οδός είναι σωστή και αυτό πρόκειται να κάνω σύντομα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 05, 2017, 04:17:29 μμ »

Να μας το δειξεις να το παρακολουθουμε οταν το σηκωσεις και αμα λαχει να του ριξουμε και καμια πιστολια στα χαμηλα  Μεγάλο χαμόγελο
Γιατι αμα φτασει ψηλα δεν θα μας νοιαζει  Φιλί Φιλί
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Newton1643
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 80



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 05, 2017, 05:16:38 μμ »

σύντομα θα έχετε νέα ούλοι σας διότι ψάχνω ακόμη που να το σηκώσω απλά και μόνο διότι πρέπει να βρω το κατάλληλο μέρος να το ανεβάσω προς πώληση
Καταγράφηκε
Stratis76
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 601


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 05, 2017, 08:56:41 μμ »

Kαμμιά ιστορία για το πως έφτασε στα χέρια του παππού θα διαβάσουμε;
Aν βλέπω καλά υπάρχει στο εσωτερικό κάποιο γραμματόσημο;
Aπο'τι γνωρίζω πολλοί στρατιώτες στον 1ο και 2ο Π.Π έστελναν λάφυρα του εχθρού, κράνη, με γραμματόσημα πάνω (σα δέμα δηλαδή) πίσω στην πατρίδα τους.
Καταγράφηκε
zark4
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 410



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 06, 2017, 09:32:19 μμ »

Τελικά  δεν μάθαμε. Ο παππούς  πως το βρήκε?Απορία?
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences