Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 12:18:03 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 δρχ. 1832  (Αναγνώστηκε 5169 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vengaga
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 02, 2017, 12:38:23 μμ »

Εκτίμηση βαθμου για το κέρμα του τίτλου.
Εχει σταλεί ηδη για συντήρηση/καθαρισμό/πιστοποίηση στην ngc και αναμένεται ο βαθμός του.
Οταν το παραλάβω θα αναρτηθούν και οι καινούργιες φωτό για σύγκριση.Ειμαι περίεργος αν ο καθαρισμός/συντήρηση θα "αναδείξει" η θα "θάψει" το κέρμα.
Ελεύθερα την αποψή σας
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 02, 2017, 01:59:08 μμ »

Καθαρισμό - Συντήρηση για ποιο λόγο? Έχει κάτι που δεν φαίνεται?

Επίσης η μισή κορώνα λείπει ή είναι η ιδέα μου?
Καταγράφηκε
Theodorosp
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 315



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 02, 2017, 02:32:01 μμ »

Δεν βλέπω για ποιο λόγο θέλει συντήρηση!!
Θα έλεγα ότι έχουμε ένα πολύ ωραίο XF+ νόμισμα με ωραία λούστρα στο οποίο νομίζω ότι έχει υπάρχουν κάποια hairlines εκτός αν είναι θέμα της φωτογραφίας ή τις κάψουλας.
Σχετικά με την κορόνα δεν είναι φθορά αλλά μπουκωμένη μήτρα.
Καταγράφηκε

vengaga
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 02, 2017, 02:47:13 μμ »

Καθαρισμό - Συντήρηση για ποιο λόγο? Έχει κάτι που δεν φαίνεται?

Επίσης η μισή κορώνα λείπει ή είναι η ιδέα μου?

Καθαρισμό/συντήρηση γιατί ειχε βρωμιές.Το ρίσκο ειναι οτι με τον καθαρισμό ενω πιστεύω οτι θα αναδειχθεί κάποιο λούστρο που εχει , ειναι πιθανον να αναδειχθούν κάποια hairlines.Γενικά ομως κατά την ταπεινή μου αποψη πιστεύω οτι θα αποκτήσει καλύτερο eye-appeal.
Ναι, απο την κορώνα λείπουν αρκετές μπίλιες, μάλλον απο κακό πάτημα και οχι απο φθορά.Επίσης στην περιοχή της κορώνας εχει ενα ξύσιμο.Κάποιος παλιός μου εχει πει οτι οταν ήταν τα νομίσματα υπερβαρα, τα έξυναν για να ερθουν στο σωστό βάρος.(Το γράφω με κάθε επιφύλαξη).Πάντως εχω δεί αρκετά ασημένια κέρματα της περιόδου 1832-1833 με παρόμοιο ξύσιμο στο ιδιο σημείο.
Το ερώτημα ειναι θα πάρει με την συντήρηση καλύτερο βαθμό η οχι?(και τι βαθμό?)
Καταγράφηκε
vengaga
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 02, 2017, 02:56:00 μμ »

Δεν βλέπω για ποιο λόγο θέλει συντήρηση!!
Θα έλεγα ότι έχουμε ένα πολύ ωραίο XF+ νόμισμα με ωραία λούστρα στο οποίο νομίζω ότι έχει υπάρχουν κάποια hairlines εκτός αν είναι θέμα της φωτογραφίας ή τις κάψουλας.
Σχετικά με την κορόνα δεν είναι φθορά αλλά μπουκωμένη μήτρα.

Συντήρηση για καθαρά προσωπικούς αισθητικούς λόγους.Οντως υπάρχουν κάποια hairlines, αλλά θεώρησα οτι θα πάρει καθαρό βαθμό. Θα δείξει.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 02, 2017, 04:59:11 μμ »

χφ??

εγω το βλεπω στο 58αρι.ισως και παραπανω.το ξυσιμο και η κορωνα ειναι απο διορθωσεις του δισκου και της μητρας.απολυτα φυσιολογικο και αποδεκτο.πολυ δυνατη δραχμη!δεν ξερω αν η συντηρηση το αναδειξει περισσοτερο γιατι δεν βλεπω καποιο θεμα αισθητικα (εκτος απο ενα μικρο μαυρακι)αν εχεις πιο 'φυσικες' φωτο θα βοηθουσαν.και για την εκτιμηση και για την συγκριση μολις ερθει.να το χαιρεσαι παντως!πολυ ομορφο!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 02, 2017, 06:12:57 μμ από kostakis88 » Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 02, 2017, 05:02:35 μμ »

μηπως για μια σκια αριστερα του κεφαλιου, στον αυχενα, που φαινεται πρασινωπη ζητησαμε καθαρισμο ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
vengaga
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 02, 2017, 06:06:45 μμ »

Ειχε βρωμιά ανάμεσα στα γράμματα(κατι σαν κατάλοιπα λαδιού) και στην περιοχή του λαιμού.Γενικά πάντως σαν την πρώτη δρχ. του νεοελληνικού κράτους την ήθελα συντηρημένη στο κουτι,γιατί δεν σκοπεύω να την αποχωριστώ γρήγορα.Το αποτέλεσμα θα δείξει αν εκανα καλά.
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 02, 2017, 11:28:21 μμ »

       Ταπεινη μου αποψη ειναι πως η δραχμη δεν χρηζει συντηρησης ,καθαρισμου ,
,μπουγαδας ή οτι αλλο παρομοιο..
Εχει φυσικο eye appeal με εντονο λουστρο στον οπισθοτυπο,αλλα καπως λιγοτερο στον εμπροσθοτυπο ,ο οποιος ειναι και πιο "κατεβασμενος" ενα δυο κλικ  ...συμβαινει συχνα σε αυτον τον νομισματικο τυπο ,
να υπολειπεται δηλ στα σημεια ο εμπροσθοτυπος ..Σε πολυ υψηλες καταστασεις ομως ( MS63-64 και ανω) ,
χανεται αυτο το αβαντάζ του οπισθοτυπου ,και οι δυο οψεις συγκλινουν στην κατασταση τους...
    
       Τα "φαλτσα" που εχει στο rim στην ημερομηνια ,και πολυ πιο εντονα στην κορωνα ,ειναι τα γνωστα
adjustment marks  ,πρακτικη που εφαρμοζαν τοτε για διορθωση βαρους... Απολυτως αποδεκτα στην βαθμολογηση του νομισματος ,και οι graders (ευτυχως) τα γνωριζουν..δινουν καθαρο βαθμο δηλ σε τετοιες
περιπτωσεις.
       Το νομισμα απο αποψη καταστασης ειναι υψηλο AU ,AU58 για μενα..
       Δυστυχως ομως δεν μπορει να παρει βαθμο λογω των  hairlines ,στον εμπροσθοτυπο κατα κυριο λογο..
Δεν μπορουν να καλυφθουν ..ακομα και με αυτον τον φωτισμο της συγκεκριμενης φωτο ,που ειναι σχετικα "γλυκος" και θα μπορουσε να κρυψει καποια ελαφρα hairlines ...Αυτα που εχει ομως το νομισμα ειναι εμφανη ακομα και με τετοιο φως,αρα σχετικα εντονα...
        Παρατηρηστε οτι στις δυο φωτος του εμπροσθοτυπου ,φαινονται hairlines παραλληλες υπο διαφορετικη γωνία σε καθε φωτο...Στην 1η φωτο  η δεσμη των hairlines ειναι πιο οριζοντιωμενη ,ενω στην 2η φωτο ειναι αρκετα πιο καθετες κατα μηκος του νομισματος ..λογω αλλαγης γωνιας φωτισμου..
   Απο αυτο συμπεραινουμε οτι το νομισμα εχει καθαριστει ,εντονα σχετικα και επιμονα...το χερι δηλ που το καθαρισε ,το καθαρισε επιμονα σε διαφορες κατευθυνσεις,και αρκετες φορες...
        Συνολικα ειναι ενα ομορφο νομισμα ,που αξιζει να μπει σε μια καλη συλλογη ,
για μενα raw ,  ετσι οπως ειναι..
Καταγράφηκε
vengaga
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 24, 2017, 09:48:03 μμ »

Το κέρμα μετά την συντήρηση/ πιστοποίηση στην ngc, εγραψε au55
Παραθέτω φωτό(οσο καλύτερες μπόρεσα) για να γίνει η σύγκριση του πρίν και του μετά.
Καταγράφηκε
vengaga
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 24, 2017, 09:49:05 μμ »

...
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 24, 2017, 09:57:10 μμ »

Πολυ καλο Δημητρη Κλείσιμο ματιού
Να την χαιρεσαι την δραχμουλα
Καταγράφηκε
vengaga
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 25, 2017, 02:27:07 πμ »

Πολυ καλο Δημητρη Κλείσιμο ματιού
Να την χαιρεσαι την δραχμουλα
Νασαι καλά Σωτήρη, ευαχριστώ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 25, 2017, 12:15:24 μμ »

Πολυ ομορφο νομισμα.
Και εισαι και τυχερος που πηρε βαθμο!!
Εαν το εστελνες μονο για πιστοποιηση δεν θα επαιρνες βαθμο.

Το εχω παρατηρηση στην  ngc στελνωντας δυο αδερφακια το ενα για καθαρισμο το αλλο οχι να φερνουν εντελως διαφορετικα αποτελεσματα.
Στην  ngc ειναι ποιο αυστηροι στην θυγατρικη της στον καθαρισμο-πιστοποιηση.

Παρολο αυτο τους εμπιστευωμε ποιο καλα απο οτι την αλλη  εταιρια του χωρου.

Καλοριζικο στην συλλογη σου!! Αξιολογο νομισμα που στεκει καλα μεσα σε συλογη αξιωσεων για καποιον που δεν θελει να χωνει το χρημα αλογιστα και ασυλογιστα  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
vengaga
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 120


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 25, 2017, 12:43:23 μμ »

Πολυ ομορφο νομισμα.
Και εισαι και τυχερος που πηρε βαθμο!!
Εαν το εστελνες μονο για πιστοποιηση δεν θα επαιρνες βαθμο.

Το εχω παρατηρηση στην  ngc στελνωντας δυο αδερφακια το ενα για καθαρισμο το αλλο οχι να φερνουν εντελως διαφορετικα αποτελεσματα.
Στην  ngc ειναι ποιο αυστηροι στην θυγατρικη της στον καθαρισμο-πιστοποιηση.

Παρολο αυτο τους εμπιστευωμε ποιο καλα απο οτι την αλλη  εταιρια του χωρου.

Καλοριζικο στην συλλογη σου!! Αξιολογο νομισμα που στεκει καλα μεσα σε συλογη αξιωσεων για καποιον που δεν θελει να χωνει το χρημα αλογιστα και ασυλογιστα  Κλείσιμο ματιού
Και εγω θεωρώ οτι με την συντήρηση το κέρμα αναβαθμίστηκε αισθητικά,φάνηκαν τα λούστρα.
Για μένα σημασία εχει να με καλύπτει αισθητικά και μετά ο οποιος βαθμός
Ως η πρώτη δραχμή του νεοελληνικού κράτους, εχει ιδιαίτερη θέση στην συλλογή μου
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences