Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:00:09 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΕΤΟΧΕΣ ΦΥΛΑΞΗ ΚΑΙ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ  (Αναγνώστηκε 3528 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Apollonikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 106



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 12:52:05 μμ »

Ξεκινω αυτο το Θεμα για να βοηθησω τους φιλους εδω του στεκιου στην φυλαξη και  την αποθηκευση των αγαπημενων σας Μετοχων-Ομολογων με "ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ" τροπο.
Πρωτα απο ολα Μιλαμε για χαρτια Μεγαλα,Ευαισθητα και πολλα απο αυτα 50,100 η και περισοτερων χρονων καλο θα ειναι να μπει μεσα σε Ζελατινα γιατι στους συλλεκτες  αρεση να τα βλεπουν ξανα και ξανα μπρος πισω αριστερα δεξια ξεδιπλωσε το να δουμε και τα κουπονια και ξανα διπλωσε το και ......στο τελος  θα γινη Πατσαβουρι.
Αφου λοιπον την "περιποιηθουμε" ξετσαλακωμα ισιωμα (κατω απο μερικα βιβλια) καλο θα ειναι να κολλησουμε εαν εχει και καποια Σκισιματα  εαν υπαρχουν ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ να τα σταματισουμε εως εκει τοτε η Λυση ειναι μια FILMOPLAST χρησιμοποιείται απο πολλους συλλεκτες μουσεια κ.α.
Τωρα εαν ειναι αναγκη να συγκόλλησουμε  καποιο χαρτι πριν καταστραφη εντελως  Αποφυγεται σελοφαν και τετοια μπορουμε με Χαρτοταινια καλης ποιοτητας οπως  3Μ (Παντα για προσωρινα) και ξεκολατε ευκολα και ακομα πιο ευκολα εαν το ζεστανουμε ΛΙΓΟ μην το καψουμε με ενα πιστολακι.Το προσωρινα ειναι μερικοι μηνες σε καποια φαση θα πρεπει και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ εαν θες να λεγεσαι και καλος Συλεκτης εεε ρε φιλε Παρε και κανα FILMOPLAST.
Ζελατινες  υστερα απο πολυ Ψαξιμο Βρηκα τις Ιδανικες (για εμενα) καλες και Φτηνες στον συμπατριωτη μου ΝΙΚΟΛΑΤΟ  δειτε :ΖΕΛΑΤΙΝΑ Α3 32cmΧ43cm με 0.35€
http://www.nikolatos.eu/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=16683&category_id=1111&option=com_virtuemart&Itemid=58
Και για τι Μεγαλες Μετοχες μισο μετρο ΖΕΛΑΤΙΝΑ 35cmΧ50cm με 0.71€

http://www.nikolatos.eu/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=3743&category_id=419&option=com_virtuemart&Itemid=58

Τωρα ενα ΦΤΗΝΟ Κλασερ με 15.5€ ΚΛΑΣΕΡ Α3 ΙΝΤΖ 34cmΧ44cmΧ3cm  ΠΡΟΣΟΧΗ αυτα χωρανε 40-45  Ζελατινες αρα εμπρος Πισω μιλαμε για περιπου 80-90 Μετοχες

Επειδη ομως η προσωπικη μου εμπειρια και για καποιον που εχει Πολλες Μετοχες !!! ειναι οτι δεν μπορουμε να τις βαλουμε ολες σε Ζελατινες διοτι θα παει Ο ΚΟΥΚΟΣ ΑΙΔΟΝΙ και ειναι τετοιες εποχες τωρα,τοτε παμε καπου αλλου στην Φαση ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ.
Εδω Σωθηκα με τις Τσαντες ΣΧΕΔΙΟΥ πραγματικα ΤΕΛΕΙΟ και Οικονομικο αφου η Μεγαλη 50cmX70cmX3cm
εχει κοστος μολις 3.12€ Προσοχη μην παρετε μικροτερη θα το μετανιωσεται εκτος την θελετε για μεταφορα
τοτε προτεινω μια Πλαστικη.
Αυτη λοιπον Χωραει περιπου 70-80 μετοχες Ιδανικη Αποθηκευση και παλι εδω καλο θα ειναι εαν δεν τις βαλετε μεσα στο σπιτι παρτε κανα σακουλακι απο αυτα που τραβουν την Υγρασια και ριξτε μεσα.
http://www.nikolatos.eu/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=952&category_id=419&option=com_virtuemart&Itemid=58

Σε περιτωση Αποθηκης-Υπογειου Σημαντικο μην ξεχνατε και τον φιλο μας τον ΜΙΚΗ ΜΑΟΥΣ
Ελπιζω να βοηθησα αλλα δεν σταματω εδω θα εχουμε και συνεχεια.
PS:Μιλαμε για καλες χονδρες ζελατινες οχι τις ψιλες (Αραχνουφαντες)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2017, 01:32:05 μμ από Apollonikos » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 01:34:02 μμ »

Απο ολα αυτα μεχρι τωρα τιποτα δεν μου εκανε κλικ εκτος του φακελου μεταφορας 50χ70.
Ο οποιος ομως ενω μπορεις να κανεις αποθηκευση σωστη χωρις διπλωματα της μετοχης και πιθανον αργοτερα σχισηματος της απο τα πολλα διπλωσε ξεδιπλωσε .
Αλλα.
Στην ουσια εγω αυτο που θελω ειναι να μην ερχονται σε επαφη τα χερια του οπιουδηποτε  με την μετοχη και ταυτοχρονα να μπορει να την κοιταει μπρος πισω διχως εγω να ανυσηχω για το μην παθει τιποτα στα χερια του.
Η λυση η φτηνη για μενα δεν την εχω δει ακομη πουθενα.
Και πιστευω οτι δεν υπαρχει.
Διοτι η καλυτερη μου μετοχη εως τωρα ας πουμε η φυλαξη της στοιχισε 3,5 ευρω και βαση της σκληροτητας που εχει ο φακελος που βρηκα και την εβαλα με καθυσηχαζει πληρως απο την οποιαδηποτε πιθανην ζημια!!
Αυτος ο διαφανης φακελος ειναι οτι καλυτερο για εμενα αλλα θα ηθελα να τον ευρισκα και σε διασταση πχ 62χ40!! 
Ο συγκεκριμενος ειναι 52χ38 αλλα μπορει να γινει επεκταση τσακισματος απο πανω μεχρι 52χ42!
Το καπακι του δλδ το διπλωνεις εσυ οπου θες!!
Δεν τρυπαει , δεν τσαλακωνετε , δεν δεν δεν μπορεις να τηςς κανεις ζημια εκτος εαν το κανεις επιτηδες!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Apollonikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 106



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 02:04:22 μμ »

Γενικα οι μετοχες ειναι πιο μικρες και οι παραπανω προτασεις καλυπτουν το μεγαλυτερο ποσοστο Αλλα
υπαρχουν και  οι Περιπτωσεις των πολυ μεγαλων μετοχων σε αυτη την περιπτωση για δες εδω εαν σου κανει μια
70χ50 και κανει 2.82€ νομιζω οτι σε αυτα τα μεγεθη ειναι δυσκολα να βρεις πιο φθηνα ευτηχως για εμας ειναι λιγες οι Τεραστιες .
http://www.hartorama.gr/organosi-grafeiou/zelatines/zelatines-archeiothetisis-kalymmata/vivian-plast-zelatina-thiki-50x70-schediou-k1109_120951/

Ελπιζω να σε βοηθησα
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 12, 2017, 12:03:08 μμ »

και επαναφερω λιγο το θεμα αυτο..το δικο μου προβλημα αποθηκευσης-φυλαξης-αρχειοθετησης αφορα τις εφημεριδες..το μεγεθος τους ειναι περιπου 24χ31,5..μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι να βολευει..αρχικα ηθελα να ειναι ανοιχτες (μιας και προκειται για διφυλλη εφημεριδα) αλλα καταληγω στο να ειναι κλειστη,για εξοικονομηση χωρου και ισως για μεγαλυτερη ευκολια ευρεσης ζελατινας.επειδη μιλαμε για ποοοολλα κομματια,δεν εξυπηρετει μια λυση με κοστος πχ 70λ-1ε ανα ζελατινα.τοσο μου ειπαν απο βιβλιοπωλειο για παραγγελια ειδικου μεγεθους...μεχρι στιγμης,το μονο που εχω βρει να βολευει αριστα σε θεμα μεγεθους ειναι οι ζελατινες folio sheets (folio 1c) της leuchtturm με μεγεθος 26χ36 και την αξιοπιστια υλικου της εταιριας.αλλα και 2 ευρω το κομματι ξεφευγει απιστευτα απο τον προυπολογισμο..μιλαμε για καμια 1000αδα κομματια,ισως κ παραπανω..εχετε κατι αλλο κατα νου σε τετοιο μεγεθος?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Apollonikos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 106



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 29, 2023, 07:24:23 μμ »

Οικονομικός τρόπος φύλαξης και αρχειοθέτησης Ομολογιών και  Μετοχών,
 Χωρητικότητας από 20-40 τεμ. και Διαστάσεις 35Χ50 εκ.
με 2,39€
   https://www.lago.gr/detail/324/249958/next-%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-35x50%CE%B5%CE%BA-%CF%81%CE%AC%CF%87%CE%B7-3%CE%B5%CE%BA-?skr_prm=WyI5ZDIzOGRlYi02NTBjLTRiNTgtYjdmMS1kOWJkZWU0N2I1MDIiLDE2ODUzODA4OTM3OTcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences