Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 10:17:57 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ο αληθινος σκοπος των αεροψεκασμων - Τα νανορομποτ!  (Αναγνώστηκε 14767 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 09:17:54 μμ »

Cat έκανες τόση μεγάλη ανάλυση για κάτι που εξ αρχής θεωρείς γελοίο και χαζούς αυτούς που ασχολούνται με αυτό και περιμένουν να τους σώσουν εξωγήινοι χμμ.. Καλως ήρθες στη παρέα Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 09:35:30 μμ »

Cat έκανες τόση μεγάλη ανάλυση για κάτι που εξ αρχής θεωρείς γελοίο και χαζούς αυτούς που ασχολούνται με αυτό και περιμένουν να τους σώσουν εξωγήινοι χμμ.. Καλως ήρθες στη παρέα Μεγάλο χαμόγελο
Ηθελα απλα να απαντησω σοβαρα στον Φουμαντσου.
Στην παρεα των παλαβων ειμαι ετσι κι αλλιως λογω επαγγελματος και οχι απλα στην παρεα ειμαι και ο αρχηγος τους Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αλλα αυτη τη στιγμη εχω τρελαθει τελειως ΦΟΡΤΣΑ ΠΑΝΙΩΝΑΡΑ ΜΟΥ
                                                          ΘΕΕ ΜΟΥ ΟΜΑΔΑΡΑ ΜΟΥ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 10:23:35 μμ »

Αχαχαχαχαχχαχχχαχχαχαχ 
Νασαι καλα ρε φιλε γελασα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Όταν τα μικρά παιδιά εκπαιδεύονται με Χάρυ Πόττερ, Άρχοντα των δαχτυλιδιών, Σταρ Τρεκ, Πειρατές της Καραϊβικής, και όλη αυτή τη φιλολογία (που κάνει ρεκόρ εισπράξεων κάθε φορά που βγαίνει το "καινούριο" της σειράς), τι περιμένεις?

Να κλαις πρέπει δυστυχώς, και όχι να γελάς...
 Γλώσσα
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2653



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 11:18:38 μμ »

Εγώ έχω μια απορία...γιατί δέν υπάρχει ίαση για όλα τα ανθρώπινα νοσήματα ενώ θα έπρεπε.
Γιατι τα χρηματα για την ερευνα την εξελιξη την κατασκευη και την διαθεση των φαρμακων τα βαζουν στην τσεπη τους και στα χρηματηστηρια. Χρηματα που τα αρπαζουν απ τις τσεπες μας με φορους.Χρηματα που μας λενε οτι πανε για την δημοσια υγεια αλλα γινονται πορσε.
Γι αυτο φιλε Ηλια
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 26, 2017, 11:26:53 μμ »

Εγώ έχω μια απορία...γιατί δέν υπάρχει ίαση για όλα τα ανθρώπινα νοσήματα ενώ θα έπρεπε.
Γιατι τα χρηματα για την ερευνα την εξελιξη την κατασκευη και την διαθεση των φαρμακων τα βαζουν στην τσεπη τους και στα χρηματηστηρια. Χρηματα που τα αρπαζουν απ τις τσεπες μας με φορους.Χρηματα που μας λενε οτι πανε για την δημοσια υγεια αλλα γινονται πορσε.
Γι αυτο φιλε Ηλια
Και ακόμη, επειδή απλά δέν θέλουν να εξαλειφθούν τα θανάσιμα νοσήματα για να πουλάνε φάρμακα μέχρι το τέλος!!
Όπως πάλι δέν επιτρέπουν την μαζική παραγωγή αυτοκινήτων με καύσιμα φιλικότατα πρός το περιβάλλον για το λόγο του ότι το πετρέλαιο έχει κέρδος για κάποιους. Γιά ελεγξτε τώρα σε ποιούς ανήκουν οι παγκόσμιες φαρμακοβιομηχανίες,αυτοκινητοβιομηχανίες και εταιρείες παραγωγής πετρελαίου. Μετά,λένε εμένα συνομωσιολόγο.
Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 28, 2017, 08:57:47 μμ »

Αχαχαχαχαχχαχχχαχχαχαχ 
Νασαι καλα ρε φιλε γελασα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Όταν τα μικρά παιδιά εκπαιδεύονται με Χάρυ Πόττερ, Άρχοντα των δαχτυλιδιών, Σταρ Τρεκ, Πειρατές της Καραϊβικής, και όλη αυτή τη φιλολογία (που κάνει ρεκόρ εισπράξεων κάθε φορά που βγαίνει το "καινούριο" της σειράς), τι περιμένεις?

Να κλαις πρέπει δυστυχώς, και όχι να γελάς...
 Γλώσσα

Ο Αρχοντας των δαχτυλιδιων εχει γραφτει απο καθηγητη του πανεπιστημιου της Οξφορδης περι το 1940 και δημοσιευτηκε το 1954. Εχει γαλουχησει αρκετες γενεες περαν της τελευταιας και θα συνεχισει λογικα και στο μελλον.
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 01, 2017, 01:02:27 πμ »

Ο Αρχοντας των δαχτυλιδιων εχει γραφτει απο καθηγητη του πανεπιστημιου της Οξφορδης περι το 1940 και δημοσιευτηκε το 1954. Εχει γαλουχησει αρκετες γενεες περαν της τελευταιας και θα συνεχισει λογικα και στο μελλον.

Κοίτα,
Επειδή δεν είμαι γνώστης αυτού του είδους της φιλολογίας, δεν μπορώ να σου αναπτύξω με επιχειρήματα γιατί θεωρώ ότι κάνει κακό στην παιδεία, στον πολιτισμό, και στο πνευματικό επίπεδο αυτών που την παρακολουθούν. Κάνει όμως.
Αυτό που ξέρω είναι ότι όποτε πήγα σινεμά να δω ένα (έχω δει ένα-δυο από δαύτα που όμως δε θυμάμαι ποια ήταν) ΕΦΡΙΞΑ.

Να κάνω λάθος, και ο "άρχοντας των δαχτυλιδιών" να μην είναι μέσα σ' αυτά? Μπορεί, αλλά μάλλον δεν κάνω.

Και ο τίτλος "καθηγητη του πανεπιστημιου της Οξφορδης" δεν είναι πανάκεια. Δηλαδή τι? Ό,τι κι αν έχει γράψει πρέπει να το δεχόμαστε άκριτα?
Το ξέρω ότι γαλουχεί γενεές.
Δυστυχώς, λέω εγώ.
Ενώ δεν λέω το ίδιο για τον Ιούλιο Βερν, π.χ.
Καταγράφηκε
apb
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 01, 2017, 10:48:28 πμ »

Αχαχαχαχαχχαχχχαχχαχαχ  
Νασαι καλα ρε φιλε γελασα  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Όταν τα μικρά παιδιά εκπαιδεύονται με Χάρυ Πόττερ, Άρχοντα των δαχτυλιδιών, Σταρ Τρεκ, Πειρατές της Καραϊβικής, και όλη αυτή τη φιλολογία (που κάνει ρεκόρ εισπράξεων κάθε φορά που βγαίνει το "καινούριο" της σειράς), τι περιμένεις?

Να κλαις πρέπει δυστυχώς, και όχι να γελάς...
 Γλώσσα

Δε νομιζω οτι αυτα τα παιδια ειναι οι οπαδοι του δογματος των αεροψεκασμων και του σωρρα κ.ο.κ.
Επισης οι 4 θεματολογιες απεχουν παρασαγγας και μεταξυ τους και χρονικα και θεματολογικα.Οποτε εντελως εκτος τοπου τοπου το σχολιο. Μου θυμιζει αυτους που υοστηριζαν παλιοτερα οτι οσοι ακουνε χεβι μεταλ και ροκ ειναι πιο ευκολο να γινουν δολοφονοι κτλ Σαρκασμός
Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 01, 2017, 12:27:55 μμ »

Οι Πειρατές της Καραϊβικής, ειναι μια συγχρονη χολυγουντιανη παραγωγη δρασης με πολλους διασημους στην οποια γινεται τζερτζελο.
Το Σταρ Τρεκ ειναι διαστημικη sci-fi σειρα των 60's με συνεχεια δεκαετιων.
Ο Χαρυ Ποττερ ειναι ενα συγχρονο παραμυθακι.
Και ο Αρχοντας των δαχτυλιδιων ειναι αυτο που εγραψα προηγουμενως.

Δεν μπορω να καταλαβω πώς κολλανε μεταξυ τους? Χρονικα? Απο το οτι ειχαν μεγαλη απηχηση? Απευθυνονταν σε διαφορετικες γενιες παντως, και σε διαφορετικα γουστα.

Οχι, το οτι ο Τολκιν ηταν καθηγητης δεν ειναι πανακεια. Ομως το εργο του ειναι αναγνωρισμενο ως ο πρωτος λιθος ολοκληρης της φανταστικης λογοτεχνιας για δεκαδες αλλους επιτυχημενους συγγραφεις που τον θεωρουν πατερα του ειδους. Δημιουργησε μεσα σε αυτο το εργο ενα ολοκληρο συμπαν απο το μηδεν. Καθως ηταν γλωσσολογος δημιουργησε νεες γλωσσες για τις φυλες που κατοικουσαν σε αυτον τον κοσμο. Οι ταινιες δειχνουν μονο ενα μικρο χρονικο σημειο απο ολη την κοσμογονια του, και ουτε καν ολοκληρα τα βιβλια. Εκει περασε μονο το χολυγουντιανο κομματι.

Προσωπικα προτιμω να με γαλουχησει ενας ωραιος κλασσικος (πλεον) συγγραφεας, παρα ολη αυτη η σαβουρα που βλεπω γυρω μου με τη λογικη ποδοσφαιρο-μπουζουκια-οδηγηση με κινητο στο χερι μεθυσμενος και τρεχωντας-να μπω σε κανα κομμα να παρω καμια θεση στο δημοσιο.

apb +1
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 01, 2017, 06:16:07 μμ »

Και ακόμη, επειδή απλά δέν θέλουν να εξαλειφθούν τα θανάσιμα νοσήματα για να πουλάνε φάρμακα μέχρι το τέλος!!

Δηλαδή, αν πάρουμε παράδειγμα την πολιομυελίτιδα, ο λόγος που δεν εξαλείφεται είναι οι "ξέρω-γω" ή οι συνωμοσιολόγοι;;;
Το ίδιο και με κάποια άλλα εμβόλια...
Άρα, μάλλον ισχύει ακριβώς το αντίθετο...

----------------------------------

Είμαστε ψεκασμένοι.
Δεν μαζεύουμε χρυσό, για να μας σώσει στην επόμενη καταστροφή.
Χρησιμοποιούμε πιστωτικές κάρτες στο PayPal, γιατί μας έρχεται φτηνότερα.
Δεν πιστεύουμε ότι τα εκατοντάδραχμα με τον Αλέξανδρο αξίζουν κάποιες χιλιάδες ευρώ.
Θεωρούμε ότι ο Ολυμπιακός έχει καλύτερη ομάδα από τους άλλους και για αυτό παίρνει τα πρωταθλήματα.
Θεωρούμε ότι τα εμβόλια είναι πολύ χρήσιμα και οι κίνδυνοι ελάχιστοι.
...και άλλα τέτοια "κουφά"
(γιατί είμαστε ψεκασμένοι).

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2017, 06:26:41 μμ από sac » Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 01, 2017, 07:47:48 μμ »

Δε νομιζω οτι αυτα τα παιδια ειναι οι οπαδοι του δογματος των αεροψεκασμων και του σωρρα κ.ο.κ.

Επισης οι 4 θεματολογιες απεχουν παρασαγγας και μεταξυ τους και χρονικα και θεματολογικα. Οποτε εντελως εκτος τοπου τοπου το σχολιο. Μου θυμιζει αυτους που υοστηριζαν παλιοτερα οτι οσοι ακουνε χεβι μεταλ και ροκ ειναι πιο ευκολο να γινουν δολοφονοι κτλ

Δεν "είναι" τώρα.
Αλλά φοβάμαι ότι θα γίνουν (όταν γίνουν ενήλικες).
Άλλωστε τι? Αυτοί που (ενήλικες τώρα) λένε "μας ψεκάζουν", δεν ήταν κάποτε παιδιά?

Τόπου-τόπου, αυτό είναι το σχόλιο μου.

Ροκ άκουγα (και ακούω ακόμα) κι εγώ.
https://www.youtube.com/watch?v=v2AC41dglnM
(και δεν είμαι ο μόνος: 251.767.708 views).

Αυτό δε σημαίνει όμως ότι τρώω τα περί ψεκασμών.
Καταγράφηκε
acal
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1099


Investments: you expect to have fun and make money


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 01, 2017, 08:02:06 μμ »

Ροκ άκουγα (και ακούω ακόμα) κι εγώ.
https://www.youtube.com/watch?v=v2AC41dglnM
(και δεν είμαι ο μόνος: 251.767.708 views).



έτυχε και το άκουσα χθες , λίγο διαφορετικά , από παιδί με ταλέντο φαντασία.

Thunderstruck White Trash Washer Cover

[/quote]
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 01, 2017, 08:03:15 μμ »

Οι Πειρατές της Καραϊβικής, ειναι μια συγχρονη χολυγουντιανη παραγωγη δρασης με πολλους διασημους στην οποια γινεται τζερτζελο.

Το Σταρ Τρεκ ειναι διαστημικη sci-fi σειρα των 60's με συνεχεια δεκαετιων.

Αυτό το πρώτο πήγα και είδα (πάνε χρόνια, όποτε παίχτηκε) και έφριξα.
Γιατί πήγα?
-Γιατί είχα δει σκηνές, και μου είχε εντυπωθεί, και ήθελα να δω τι σκaτά είναι αυτός με τη φάτσα-χταπόδι, και κάτι τεράστια κύματα με τα οποία τα έβαζε ένα πλοίο.
-Γιατί έπαιζε κάποιος Τζώννυ Ντεπ, για τον οποίο μια νεαρή ανηψιά μου (15 τότε) έλεγε το όνομα του και της έτρεχαν τα ζουμάκια της. Και ήμουν περίεργος, να δω "τι σκaτά είναι αυτός ο τύπος"?
Ε-ΦΡΙ-ΞΑ.

Και ΔΕΝ είμαι κατά της επιστημονικής φαντασίας.
Σύγκρινε το όμως με το (π.χ.) "2001 - Οδύσσεια του Διαστήματος" του Στάνλεϋ Κιούμπρικ.

Είμαστε σοβαροί?
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 01, 2017, 08:06:16 μμ »

έτυχε και το άκουσα χθες

Το βρίσκω ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.

Πάρε και τα λόγια του:

Thunder
I was caught
In the middle of a railroad track (thunder)
I looked round
And I knew there was no turning back (thunder)
My mind raced
And I thought what could I do (thunder)
And I knew
There was no help, no help from you (thunder)
Sound of the drums
Beatin' in my heart
The thunder of guns
Tore me apart
You've been thunderstruck
Rode down the highway
Broke the limit, we hit the town
Went down to Texas, yeah Texas
And we had some fun
We met some girls
Some dancers who gave a good time
Broke all the rules, played all the fools
Yeah, yeah, they, they, they blew our minds
I was shakin' at the knees
Could I come again please?
Yeah the ladies were too kind
You've been thunderstruck, thunderstruck
Yeah yeah yeah, thunderstruck
Yeah
Oh, thunderstruck, yeah
Now we're…
Καταγράφηκε
corvus
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 241

The Empire is Law. The Law is sacred.


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 01, 2017, 08:20:14 μμ »

Οι Πειρατές της Καραϊβικής, ειναι μια συγχρονη χολυγουντιανη παραγωγη δρασης με πολλους διασημους στην οποια γινεται τζερτζελο.

Το Σταρ Τρεκ ειναι διαστημικη sci-fi σειρα των 60's με συνεχεια δεκαετιων.

Αυτό το πρώτο πήγα και είδα (πάνε χρόνια, όποτε παίχτηκε) και έφριξα.
Γιατί πήγα?
-Γιατί είχα δει σκηνές, και μου είχε εντυπωθεί, και ήθελα να δω τι σκaτά είναι αυτός με τη φάτσα-χταπόδι, και κάτι τεράστια κύματα με τα οποία τα έβαζε ένα πλοίο.
-Γιατί έπαιζε κάποιος Τζώννυ Ντεπ, για τον οποίο μια νεαρή ανηψιά μου (15 τότε) έλεγε το όνομα του και της έτρεχαν τα ζουμάκια της. Και ήμουν περίεργος, να δω "τι σκaτά είναι αυτός ο τύπος"?
Ε-ΦΡΙ-ΞΑ.

Και ΔΕΝ είμαι κατά της επιστημονικής φαντασίας.
Σύγκρινε το όμως με το (π.χ.) "2001 - Οδύσσεια του Διαστήματος" του Στάνλεϋ Κιούμπρικ.

Είμαστε σοβαροί?

Ναι συμφωνοι, ειναι Αμερικανια. Αλλα η αρχικη φραση που μου εδωσε ερεθισμα να απαντησω, ειναι σαν να την παρομοιασω με την εξης: "Όταν τα μικρά παιδιά εκπαιδεύονται με Άρχοντα των δαχτυλιδιών, Οι Αναλωσιμοι, Μπομπ Σφουγγαρακης, και Τολμη και Γοητεια, και όλη αυτή τη φιλολογία (που κάνει ρεκόρ εισπράξεων κάθε φορά που βγαίνει το "καινούριο" της σειράς), τι περιμένεις?"

Δηλαδη ειναι ασχετα πραγματα μεταξυ τους, που το μονο που εχουν κοινο ειναι οτι ειναι εμπορικο.

Οι πειρατες της Καραιβικης ειναι μια ταινια που απλα παιζουν 5 διασημοι, λεει ο Καπεταν Τρομαρας 2 αστειες ατακες, και πεταει μια γκομενα και 5 ωραια εφε μεσα και μαχες. Αμερικανια δηλαδη. Δεν "μεγαλωσε" κανεις μ' αυτο, κι ας ειναι της εποχης μου, δεν ειχε "impact" σε κανεναν. Οπως και οι αναλωσιμοι για παραδειγμα. Δεν "δημιουργει ανθρωπους"

Και κυριως σε καμια περιπτωση δεν κολλαει κατα τη γνωμη μου ο Αρχοντας των Δαχτυλιδιων με ολη την φαση.

Για να το παω λιγο περισσοτερο προς το αρχικο θεμα, θεωρω οτι ατομα που πιστευουν σε παραφιλολογιες που δεν εχουν βαση, κατα κυριο λογο ειναι ατομα που δεν εχουν παιδεια, και οχι κατ' αναγκη ατομα που εχουν δει 5 εμπορικες ταινιες. "Ψεκασμενους" βλεπουμε σε καθε καστα ανθρωπων, αλλα ατομα πιο.... επιρρεπη στη χαζομαρα ειναι πιο πιθανον να ειναι τετοιοι.
Καταγράφηκε

Long forgotten, forged anew
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences